جاذبه های گردشگری تهران

فهرست جاهای دیدنی تهران

در تمام فصول سال سفرهای داخلی و خارجی بسیاری به گوشه گوشه جهان شکل‌گرفته و همه‌روزه گردشگران برای بازدید از زیبایی‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی به نقاط مختلف سفر می‌کنند.

ایران نیز به دلیل برخورداری از اقلیم چهارفصل و تمدن چندین هزارساله، یکی از مقاصد مهم و جذاب گردشگران داخلی و خارجی بوده و سفرهای بسیاری به جای‌جای این سرزمین کهن انجام می‌شود.

 

مقاله مرتبط : “معرفی هتل های تاپ تهران

 

مقاله مرتبط : “صنایع دستی و سوغات تهران

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری
تهران با جاذبه های گردشگری بسیار، یکی از نقاط جذاب برای گردشگران

 

تهران، پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بی‌شک به دلیل برخورداری از جاذبه‌های گردشگری بسیار، یکی از نقاط جذاب برای گردشگران بوده و همواره شاهد حضور مسافران بی‌شماری در این کلان‌شهر هستیم.

خبرنگار اختصاصی وبلاگ اقامت ۲۴ به‌منظور آشنایی و معرفی بیشتر جاذبه‌های گردشگری تهران، به سراغ حمیدرضا رحمتی، یکی از کارشناسان و فعالان در حوزه گردشگری کشور رفته و با وی به گفتگو نشست.

رحمتی، تهران را به‌عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گردشگری دانسته و ابراز کرد، تهران به دلیل پایتخت بودن در دوره‌های مختلف تاریخ ایران، از اماکن و محل‌های زیبای تاریخی بسیاری برخوردار بوده و همچنین به دلیل وجود روستاها و مناطق خوش آب‌وهوای فراوان در اطراف آن، مقصد مناسبی برای اکوتوریسم به شمار می‌آید.

این کارشناس گردشگری، مناطق مختلف برای گردشگری تهران را به‌صورت مجزا تشریح و توصیف کرده که در ادامه، در خصوص هر یک از آنان بیشتر می‌خوانیم.

 

پارک ملت، پارک سردیس‌های مشاهیر

پارک ملت یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک‌های تهران بوده که در خیابان ولیعصر قرار دارد. خیابان ولیعصر خود یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای شهر تهران به شمار می آید و پارکی که در مجاورت با این خیابان قرار دارد نیز باید پارکی دیدنی و زیبا باشد. پارک ملت یکی از زیباترین پارک‌های تهران و ایران بوده و از فضای سبز تا معماری و مبلمان شهری آن، بسیار جذاب و دوست‌داشتنی هستند.

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری
پارک ملت یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک‌های تهران

 

اگر از ورودی اصلی پارک ملت که روبروی بازارچه صفویه قرار دارد، وارد پارک شوید، پس از کمی قدم زدن به آب‌نمای پارک رسیده که در دو طرف این آب‌نما، سردیس‌هایی از جنس برنز وجود دارد که سال‌هاست نظاره‌گر عبور شهروندان و گردشگرها در این پارک هستند.

این سردیس‌ها در سال ۱۳۹۲ توسط شهرداری تهران مرمت شدند و مجدداً در این محل بر روی پایه‌های سنگی، به همراه مشخصات آن‌ها نصب شدند.

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری

موزه ملک و سکه‌های یادبود پیامبران

موزه ملک یکی از موزه‌های تهران است که در میدان مشق قرار دارد. این موزه از قسمت های مختلفی مانند بخش کتابخانه و خوشنویسی و موزه کمال‌الملک تشکیل‌شده، اما یکی از جالب‌ترین بخش‌های موزه ملی ملک، بخش سکه آن است. در این بخش از موزه، سکه‌های ضرب شده ایرانی از دوران مختلف تاریخی به نمایش گذاشته‌شده است.

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری
موزه ملک یکی از موزه‌های تهران است که در میدان مشق قرار دارد

 

در حقیقت در این موزه می‌توانید با سیر تکامل صنعت ضرب کردن سکه آشنا شوید و سکه‌هایی از ابتدایی‌ترین دوران صنعت ضرب شدن سکه تا دوران معاصر را در بازدید از این موزه ببینید .

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری

حسینیه ارشاد

حسینیه ارشاد مرکزی فرهنگی- مذهبی در خیابان شریعتی تهران بوده و شهرت این حسینیه بیشتر به خاطر سخنرانی‌های انجام‌شده در آنجا، خصوصاً سخنرانی‌ها و فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی علی شریعتی و محمد مفتح است.

 

تهران، مقصدی جذاب برای گردشگری
حسینیه ارشاد مرکزی فرهنگی- مذهبی در خیابان شریعتی تهران

 

این حسینیه در سال ۱۳۴۶ با هدف ایجاد یک مرکز مذهبی و فرهنگی برای قشر فرهیخته و روشن‌فکر، در زمین باغی به مساحت دو هزار مترمربع، به‌صورت فضایی مدرن و امروزی و به شکل آمفی‌تئاتر، توسط محمد همایون، ناصر میناچی، محمدعلی نوید و مرتضی مطهری بنیان گذاشته شد.

 

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر در حاشیه غربی شهر تهران قرار دارد. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت، از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران به شمار می‌آید. هدف از احداث بوستان جنگلی چیتگر که در آغاز مسیر وزیدن بادهای غربی به شهر تهران قرارگرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده است.

 

پارک چیتگر تهران
پارک جنگلی چیتگر در حاشیه غربی شهر تهران قرار دارد

 

علاوه بر امکان طبیعت‌گردی در این پارک جنگلی، امکانات تفریحی دیگری نظیر پیست سوارکاری، اسکیت و پیست دوچرخه‌سواری در این پارک طراحی‌شده است.

پیست دوچرخه چیتگر شامل پیست‌های سرعت، استقامت و کوهستان است. پیست استقامت از داخل پارک عبور کرده و مسیر سرسبزی دارد. درخت‌های کاج و سرو در طول مسیر موجب شده‌اند تا هوای نسبتاً خنک‌تری نسبت به بقیه پارک در این مسیر وجود داشته باشد. طول پیست استقامت با مسیرهای فرعی در حدود ۷- ۸ کیلومتر است.

 

پارک چیتگر تهران

 

بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی به‌صورت بکر و جنگلی باقی‌مانده است. محدوده شرقی، مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار را داراست و محدوده غربی، مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است.

 

شبگردی در میان چنارهای خیابان ولیعصر تهران

خیابان ولیعصر تهران، بلندترین خیابان خاورمیانه و از مهم‌ترین خیابان‌های تهران است. این خیابان برای بسیاری از ساکنان پایتخت و همچنین مسافرانی از سایر شهرها و کشورهای دنیا، خیابانی خاطره‌انگیز است و اگر کسی به‌قصد دیدن جاذبه‌های پایتخت به تهران سفر کند، قطعاً بسیاری از آن‌ها را در این خیابان خواهد دید.

 

خیابان ولی عصر تهران
خیابان ولیعصر تهران، بلندترین خیابان خاورمیانه و از مهم‌ترین خیابان‌های تهران

 

یکی از جاذبه‌های گردشگری خیابان ولیعصر که چند سالی است در آن ایجاد شده، نورپردازی شبانه بخش‌هایی از خیابان است که البته در تمام شب انجام نمی‌شود تا درختان هم بتوانند خواب طبیعی شبانه خود را داشته باشند.

 

خیابان ولی عصر تهران

 

در بخش دیگری از این گزارش با عنوان ” اماکن و جاذبه های گردشگری تهران ” در وبلاگ اقامت ۲۴، دیگر جاذبه‌های گردشگری تهران را بیشتر بشناسید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خیلی عالی توضیح دادین. چند مکان دیگه هم اضافه کنین به نوشته هاتون. مثل پارک ساعی. پارک آب و آتش. بازار تجریش و کاخ های تهران. باغ پرندگان
    مکان هایی که من اشاره کردم همشون رو خودم رفتم و ازشون عکس های حرفه ای گرفتم. چون خودم آتلیه دارم و عکاسم
    خیلی ممنون از سایت خوبتون. امیدوارم که همیشه اینجوری مطالب مفید به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا