استان اصفهانجاذبه های گردشگری اصفهانجاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان، شهری که آوازه بناهای تاریخی و خیره کننده اش از مرز و بوم ایران گذشته و شهرتی جهانی دارد، از این رو، جای زیادی برای توصیف باقی نمی ماند. سطح شهر پر شده از توریست ها و گردشگرهایی که با نگاهی حیرت زده، محو در تماشای معماری منحصر به فرد و زیبایی بی مانند این شهر شده اند.

کاخ چهل ستون

در میان کاخ ها و فضای دلپذیر باغی که زمانی دولتخانه صفویان بوده اند، عمارت زیبایی به چشم می خورد که روزگاری محل پذیرایی از میهمانان پادشاه و سفیرهای خارجی بوده است. نمای فوق العاده کاخ که اثری از اوایل قرن ۱۱ هجری قمری است، دلیل اصلی نام گذاری این کاخ و معروف شدن به نام کاخ چهل ستون است. بهتر است بدانید که این کاخ واقعا از چهل ستون تشکیل نشده و دلیل این نام گذاری، تعداد زیاد ستون های آن است که با انعکاس تصویرشان در آب دو برابر می شود.

کاخ چهل ستون
اصفهان٬ میدان امام حسین٬ خیابان استانداری

مقاله مرتبط : ” کلیساهای تاریخی اصفهان “

عمارت عالی قاپو

کاخ سلطنتی عالی قاپو که با معماری خاص و عجیب خود، درست در ضلع غربی میدان نقش جهان، نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند. بنای این عمارت را به این دلیل منحصر به فرد می دانند که از هر ضلعی که به آن نگاه کنید، تعداد طبقات متفاوتی را می بینید. تعداد طبقاتی که از نمای غربی می بینید پنج طبقه، از قسمت شرقی دو طبقه و از راه پله ها شاهد هفت طبقه در این کاخ خواهید بود.

عمارت عالی قاپو
اصفهان- میدان نقش جهان، روبروی مسجد شیخ لطف الله

 

میدان نقش جهان اصفهان

به جرات می توان گفت که «میدان نقش جهان» یکی از زیباترین میادین دنیاست و حتی می توان گفت غیر ممکن است که گردشگری برای اولین بار  به اصفهان سفر کند و بازدید میدان نقش جهان را از دست بدهد. در واقع زمانی که از این میدان دیدن می کنید همزمان می توانید، از تماشای چهار اثر تاریخی فوق العاده که در اطراف میدان نقش جهان خودنمایی می کنند هم، لذت ببرید .

میدان نقش جهان اصفهان
اصفهان، میدان امام حسین(ع)، خیابان سپاه

 

مسجد شیخ لطف الله

در محوطه میدان نقش جهان، درست روبروی کاخ عالی قاپو، مسجدی بدون صحن و مناره با کاشی کاری های سنتی آبی رنگ به نام مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است که بازدید از آن هم خالی از لطف نیست. این مسجد به دستور شاه عباس به نشانه ارادت به «شیخ لطف اله جبل عاملی» ساخته شد و حتی یک راه زیرزمینی هم برای ملاقات های بین شاه عباس و شیخ لطف الله تعبیه شده بود که امروزه بنا به دلایلی نا معلوم، اجازه ورود به این راه زیر زمینی به کسی داده نمی شود.

مسجد شیخ لطف الله
اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عمارت عالی قاپو

مقاله مرتبط : ” آکواریوم اصفهان”

مسجد سلطانی

یکی دیگر از مساجد تاریخی در میدان نقش جهان، «مسجد سلطانی» است که امروزه به «مسجد امام» معروف است. در سال ۱۰۲۰ هجری قمری، شاه عباس به مناسبت بیست و چهارمین سال سلطنتش، فرمان داد تا مسجدی برای یاد بود جدش، شاه طهماسب بسازند. نام این مسجد، بعدها به مسجد شاه و پس از پیروزی انقلاب به مسجد امام تغییر پیدا کرد.

مسجد سلطانی
اصفهان، ضلع جنوبی میدان نقش جهان

 

پل خواجو

در دوره حکومت صفویان در اصفهان، زمانی که شاه عباس دوم به سلطنت می رسد، دستور ساخت پلی را می دهد که دو محله خواجو و دروازه حسن آباد را به راه شیراز و تخت فولاد متصل کند؛ امروز این پل که به پل خواجو شهرت دارد، به دلیل معماری و کاشی کاری های منحصر به فردش، یکی از مشهورترین پل هایی است که بر روی زاینده رود ساخته شده است.

پل خواجو
اصفهان، میدان خواجو

 

کلیسای وانک

بدون شک کلیسای وانک، با تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی، تزئینات هنری، نقاشی ها و طلاکاری های خیره کننده اش، یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. این کلیسا توسط ارامنه ای که به دستور شاه عباس به ایران آورده شده بودند ساخته شد و اولین کلیسایی است که ارمنی ها پس از ساکن شدن در منطقه جلفای اصفهان برای خودشان ساختند. کلیسای وانک، کلیسای جامع ارامنه اصفهان و محل اقامت خلیفه ارامنه ایران و هندوستان است.

کلیسای وانک
اصفهان٬ چهارراه حکیم نظامی٬ خیابان نظرشرقی٬ کوچه کلیسای وانک

 

منار جنبان

یکی از تماشایی ترین مناره های تاریخی اصفهان، منار جنبان است که در محل آرامگاه عارفی ملقب به «عمو عبد الله» واقع شده و سالیان سال است که توریست ها و گردشگران زیادی برای بازدید از این سازه، راهی اصفهان می شوند. وجه تمایزی که این مناره را از مناره های دیگر مجزا می کند، این است که با تکان دادن یک مناره کل بنا تکان می خورد.

منار جنبان
اصفهان، خیابان آتشگاه

 

کاخ هشت بهشت

عمارت هشت ضلعی خیره کننده ای که قدمت آن به دوران سلطنت سلسله صفویان باز می گردد. این عمارت دو طبقه، یکی از کاخ های شاه سلیمان صفوی است که مدتی محل سکونت خانواده اش بوده است. تزئینات و معماری این بنا به گونه ای است که کاخ هشت بهشت را در زمره یکی از درخشان ترین و با شکوه ترین آثار معماری عصر صفویه قرار داده است.

کاخ هشت بهشت
اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجائی

 

آتشگاه

در کشور ما بناهای خیلی معدودی وجود دارند که قدمت آنها به دوران قبل از اسلام بر گردد. یکی از این بناهای تاریخی، آتشگاه اصفهان است که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است. گفته می شود که ساخت این آتشگاه به دوره سلطنت ساسانیان برمی گردد که محلی برای پرستش آتش بوده است.

آتشگاه
آتشگاه اصفهان در غرب اصفهان و ۸ کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه قرار دارد. این بنا در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی قرار دارد.

 

بازار تاریخی اصفهان

در دوران صفویان و قاجاریان، بازار بزرگی در قلب اصفهان در میدان نقش جهان ساخته شد که بنای آن تلفیقی از معماری، هنر و تاریخ است. بر روی سردر بخش های مختلف این بازار، نقاشی ها و طرح هایی از جنگ های شاه عباس کشیده شده است که با تماشای آن، غرق در گوشه ای از تاریخ صفویان خواهید شد.

بازار تاریخی اصفهان
اصفهان، میدان نقش جهان، بازار اصفهان

 

سی و سه پل

در دوران حکومت پادشاهان صفوی، زمانی که اصفهان به عنوان مرکز حکومت و پایتخت انتخاب شده بود، صفویان تصمیم گرفتند شهر را گسترش دهند. برای توسعه و گسترش شهر، منطقه چهار باغ بهترین گزینه محسوب می شد؛ با توجه به عبور زاینده رود از این خیابان، پادشاه دستور ساخت پلی را بر روی این رودخانه می دهد و این پل، همان «پل الله وردی خان» است که بعد ها به سی و سه پل معروف شد. معماری سی و سه پل به گونه ای است که این پل کاملا منطبق بر محور چهار باغ باشد و تا امروز هم جزو بهترین بناهای تاریخی و جاذبه گردشگری اصفهان بشمار می رود.

سی و سه پل
اصفهان، خیابان کاوه، خیابان چهارباغ، میدان انقلاب، سی و سه پل

 

رزرو هتل در اصفهان

شهری مانند اصفهان با وجود آثار تاریخی و جاذبه های توریستی فراوانی که دارد، در تمام فصول سال میزبان گردشگران و توریست های  بسیاری است که از شهر ها و کشورهای مختلف به نصف جهان سفر می کنند، تا نظاره گر تاریخ افتخار آمیز ایران قدیم در بناهای تاریخی اصفهان باشند. به همین دلیل سبک های مختلف و تنوع زیادی در هتل های شهر وجود دارد که می تواند برای هر سلیقه ای خاطرات خوبی از اقامت در این شهر رقم بزند.

رزرو هتل در اصفهان

 

اگر در طول سفر به اصفهان دنبال تجربه اقامت در یک کاروانسرای واقعی، همراه با کیفیت هتل های ۵ ستاره هستید، هتل عباسی اصفهان برای شما بهترین گزینه است. در بین هتل هایی با قیمت مناسب تر می توانید هتل سنتی اصفهان را برای اقامت انتخاب کنید، در واقع این هتل، خانه سنتی بوده که از دوران قاجار به یادگار مانده و بعد از مرمت و بازسازی به هتل تغییر کاربری داده است. می توان گفت این هتل یک جایگزین ارزان قیمت برای هتل عباسی محسوب می شود. در بین هتل های ۴ ستاره اصفهان، هتل پیروزی و هتل آسمان نیز می توانند انتخاب های خوبی برای اقامت باشند. به طور کلی گزینه های رزرو هتل با رنج قیمت های مختلف در اصفهان بسیار هستند و می توانید با توجه به بودجه سفر انتخاب خوبی داشته باشید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

۱/۵ - (۱ امتیاز)

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا