جاذبه های گردشگری اصفهان

تخت فولاد اصفهان، آرامگاه یوشع نبی، بازدید از بزرگترین گورستان جهان اسلام

احتمالا برای شما هم جذاب خواهد بود که با یکی از جالب ترین و پرحواشی ترین گورستان های جهان اسلام آشنا شوید! تعداد زیادی از بزرگان در حوزه های تاریخی و ادبی ایران، در تخت فولاد اصفهان دفن شده اند و این جاذبه از این جهت ارزش معنوی فوق العاده زیادی دارد. در واقع می توان گفت در کنار قبرستان بقیع در مدینه منوره و قبرستان وادی الاسلام در نجف اشرف، قبرستان تخت فولاد هم تبدیل به یکی از بزرگترین و مقدس ترین قبرستان های معنوی مسلمانان شده است. علاوه بر جا دادن افراد متشخص و بزرگ، آثار زیادی همچون خطاطی، حکاکی روی سنگ های باارزش و همینطور معماری بی نظیر مورد استفاده در تخت فولاد اصفهان باعث شده است تا ارزش معنوی این جاذبه بیشتر شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این جاذبه توریستی، جاهای دیدنی اصفهان نزدیک به آن و هتل های نزدیک به تخت فولاد در اختیار شما قرار دهیم.

موقعیت مکانی تخت فولاد اصفهان

تخت فولاد اصفهان در بخش جنوب شرقی نصف جهان با مساحت بالغ بر ۷۵ هکتار واقع شده است. اگر به سمت غرب تخت فولاد بروید، به خیابان مصلی خواهید رسید. همینطور تخت فولاد اصفهان از بخش جنوب به خیابان سعادت آباد، از قسمت شرق به خیابان بهار و از شمال به خیابان میر ختم می شود.

جالب است بدانید وسعت قبرستان تخت فولاد به حدی است که با نام لسان الارض هم شناخته می شود. بخش هایی از تخت فولاد در اصل تا پل خواجو هم کشیده شده است. هم چنین بابا رکن الدین، دیگر نامی است که به دلیل وجود آرامگاه بابا فولاد حلوایی بر تخت فولاد اصفهان اطلاق می شود.

موقعیت مکانی تخت فولاد اصفهان

مروری بر تاریخچه قبرستان تخت فولاد

طبق روایت نقل شده از شاردن، در دوره دیلمیان یکی از سرداران نظامی به نام پولاد بازو در محل کنونی تخت فولاد اصفهان، تخته سنگی بزرگ را به عنوان سکو به منظور نشستن و تماشای رقابت کشتی‌ گیران پهلوان ساخته بود. مورخان نیز تاریخچه‌ قبرستان تخت فولاد اصفهان را به‌ دلیل حضور مقبره‌ یوشع نبی در تکیه‌ لسان ‌الارض، به پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

صحبت از عمارت عظیم و باشکوه تخت فولاد در اصفهان در برخی منابع و آثار به جا مانده از زمان پادشاهان دوره سلجوقی هم به چشم می خورد. در واقع اصلا مشخص نیست که قدمت دقیق محل تخت فولاد اصفهان به چه زمانی باز می گردد. در بازه بین قرن ۷ تا ۱۰ هجری، یکی از مکان ها برای ریاضت و عبادت عالمان و عارفان بزرگ آن دوره نظیر جناب بابارکن الدین معروف بوده است. بعدها در بازه ای از زمان هم، گروهی از عارفان بزرگ که برای آنها لفظ بابا استفاده می شد، از تخت فولاد به عنوان عبادتگاه مخصوص بهره می بردند. تقریبا تا قبل از شروع حکومت صفویان، تنها آرامگاه بابا رکن الدین و چند نفر دیگر در تخت فولاد وجود داشت و عارفان و دراویش در این مکان تجمع می کردند.

مروری بر تاریخچه قبرستان

تخت فولاد و ماجرای آن در حکومت صفویان

در زمان حکومت صفویان، با احداث یک کاروانسرای بسیار بزرگ در سمت ورودی جنوبی اصفهان در کنار تخت فولاد، تعداد افرادی که از این مکان می گذشتند، افزایش یافت. با افزایش اعتبار و ارزش تخت فولاد و به وجود آمدن معماری های کم نظیر در آن، بسیاری از بزرگان و عارفان دوره صفوی را پس از مرگ در تخت فولاد دفن می کردند؛ بطوری که تا زمان شاه سلیمان صفوی، تعداد مقبره ها، خانقاه ها و تکیه های تخت فولاد از ۴۰۰ گذشته بود.

متاسفانه بعد ها دستور تخریب بخشی از قبرستان تخت فولاد به دستور شاه سلطان حسین داده شد و بخشی از تخت فولاد از بین رفت. در اوایل دوره قاجاریه هم تا زمان فتحعلی شاه، تخریب تخت فولاد ادامه یافت. از این زمان به بعد با توجه ویژه فتحعلی شاه به بنای تخت فولاد، این مکان تبدیل به قبرستان عمومی شد.

بعد ها در زمان پهلوی، برخی از مقبره های فردی بصورت مقبره گروهی در یک جا قرار گرفتند. از سال ۶۳ به بعد، تنها بخشی از شهدای دفاع مقدس هشت ساله در تخت فولاد اصفهان دفن شدند و باغ رضوان جایگزین تخت فولاد شد. شکل تکیه های تخت فولاد از گذشته های دور تاکنون همان است که قبلا بوده و معماری تاریخی در نقش های به جا مانده از خطاطی و طراحی روی آن‌ها کاملا مشخص است.

تخت فولاد در حکومت صفویان

کدام تکیه ها و مقبره ها در تخت فولاد اصفهان هستند؟

از گذشته تا کنون، به محل عبادت و سوگواری برای عالمان و عارفان بزرگ دینی و هم چنین محل دفن این اشخاص، تکیه گفته می شود. همانطور که اشاره کردیم، در تخت فولاد اصفهان عارفان و عالمان دینی بزرگی دفن شده اند که در زمان خودشان افراد زیادی را آموزش و پرورش داده اند. از این رو امروزه هم خاک تخت فولاد بسیار پاک، مقدس و دارای ارزش معنوی می باشد. از عالمان مهمی که مقبره و تکیه آن‌ها در تخت فولاد واقع شده است، می توان به  جناب جمال الدین خوانساری، بهاءالدین محمد اصفهانی یا همان فاضل هندی، حاج میرزا آقا امامی مینیاتوریست و شاعر معاصر بسیار معروف یعنی محمد حسین عنقا ملقب به ملک الشعرای بهار اشاره کرد؛ افرادی که نقش بسیار مهمی در گشایش رمز و رازهای هستی و تربیت عالمان، عارفان و شعرا داشته اند.

از نظر نوع طراحی و معماری، می توان تکیه ها و مقبره های خصوصی تخت فولاد را به چند دسته تقسیم کرد که در ادامه خدمتتان معرفی می کنیم:

تکیه ها و مقبره های مختلف

  • تکیه های زمان صفویه تا قاجاریه

قدمت بیشتر مقبره های موجود در تخت فولاد به این بازه زمانی باز می گردد. تکیه های لسان الارض، تکیه خاتون آبادی، تکیه آقا رضی، تکیه بابا رکن الدین، تکیه میرفندرسکی، تکیه فاضل سراب و تکیه میرزا رفیعا نائینی از جمله مشهورترین تکیه های این دوره هستند. نام فرد دفن شده در هر مقبره یا تکیه، بر بالای آن با خطی زیبا نوشته شده است. اگر به معماری این تکیه ها بیشتر دقت کنید، متوجه شکل هندسی منظم و ۹ ضلعی آن‌ها می شوید که با ظرافت زیادی بنا شده اند.

  • تکیه های دوره قاجار تا زمان کنونی

تعداد کمی از تکیه ها متعلق به این دوره زمانی هستند. تکیه مادر شاهزاده (دایه فرزند فتحعلی شاه قاجار)، تکیه کازرونی، تکیه ابوالمعالی کلباسی، تکیه واله، تکیه شهشهانی، تکیه تویسرکانی و تکیه ریزی جزو تکیه های این بازه محسوب می شوند که معماری جدیدتری دارند.

در بخش دیگری از تخت فولاد اصفهان، آرامگاه های شهدای جنگ ایران با عراق دفن شده اند که مربوط به شهر اصفهان هستند. هم چنین قبرستان مصلی هم از دیگر بخش های تخت فولاد است که یک مصلی بزرگ هم در این قسمت قرار دارد که محل برپایی مراسم های عبادی و سیاسی مختلف است.

جاهای دیدنی نزدیک تخت فولاد اصفهان

منطقه مربوط به تخت فولاد اصفهان، پر از جاذبه های مختلف مخصوصا جاذبه های تاریخی و موزه ها است. از جمله این جاذبه ها که در نزدیکی قبرستان تخت فولاد واقع شده اند، می توانیم به پل خواجو، سی و سه پل، پل چوبی، محله جلفا، برج کبوتر، کلیسای بیت اللحم، باغ گلها، باغ غدیر، میدان نقش جهان، دروازه قیصریه، خانه تاریخی مشیرالملک، کاخ چهلستون، عمارت عالی قاپو، انگورستان ملک، موزه علوم و فنون، کلیسای وانک، خانه مشروطیت اصفهان، موزه موسیقی اصفهان، جزیره بازی، مجتمع پارک، مجتمع تجاری اوسان، مجموعه راه و شادی، استخر عقیق و مجتمع تجاری فیروزه اشاره کرد.

هتل های نزدیک تخت فولاد اصفهان

با توجه به وجود تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری در منطقه تخت فولاد که در قسمت قبلی معرفی شدند، هتل های شیک و چند ستاره هم در اطراف این محل ساخته شده اند. هتل اصفهان، هتل پارتیکان، هتل پارسیان کوثر، هتل ملل، هتل کارون، هتل خواجو، هتل پل و پارک، هتل آرمنیا، هتل زهره، هتل اسپادانا و هتل سعدی اصفهان از مجهزترین و بهترین گزینه ها برای رزرو هتل های اصفهان هستند که با فاصله کمی از تخت فولاد قرار دارند و شما در مسافرتتان به این شهر، می توانید در این هتل ها مستقر شوید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا