جاذبه های گردشگری اصفهان

عصارخانه شاهی اصفهان، یکی از قدیمی ترین صنایع ایرانی فراموش شده!

قطعا نام میدان نقش جهان در شهر زیبای اصفهان به گوشتان خورده است و احتمالا از این مکان زیبا بازدید کرده باشید. جالب است بدانید که چندین جاذبه گردشگری باستانی و تاریخی خارق العاده مانند عصارخانه شاهی اصفهان در اطراف و نزدیکی این میدان وجود دارند که کمتر شناخته شده هستند؛ نقش جهان به نوعی شکوه معماری باستان ایران را نمایش می دهد و بناهای اطراف آن هم هر کدام بیان کننده روایت های تاریخی از دوره صفویه هستند. احتمالا از دیدن نمادهای تاریخی زیبا از اقتصاد اصفهان در دوره صفویه لذت خواهید برد؛ آثاری که در موزه عصارخانه شاهی اصفهان هستند، این لذت را به شما هدیه می دهند. سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از جاهای دیدنی اصفهان نزدیک میدان نقش جهان از جمله موزه عصارخانه شاهی بازدید می کنند. اگر شما هم می خواهید بین آنها باشید، در ادامه ما را همراهی کنید تا داستان جذاب پیدایش عصارخانه شاهی اصفهان و سایر اطلاعات مفید را درباره این جاذبه زیبا در اختیارتان بگذاریم.

عصارخانه به چه جایی گفته می شود؟ معرفی کوتاه عصارخانه شاهی اصفهان

در روزگاران قدیم، به محلی که در آنجا خرد کردن برخی مواد مثل زردچوبه و فلفل انجام می گرفت و همچنین روغن گیری از دانه های روغنی مانند کرچک انجام می گرفت، عصارخانه می گفتند. باید گفت فعالیت عصارخانه در تاریخ کشور ایران یکی از صنایع با قدمت محسوب می شود. جالب است بدانید در زمان حکمرانی داریوش هخامنشی، کنجد و کرچک جزو کالاهایی بوده که از ایران به مصر صادر شده است. صنعت عصارخانه در دوران صفویان، مانند بسیاری دیگر از صنایع و هنرها در این دوران به رونق بسیار زیادی چه از دیدگاه صنعت و چه از دیدگاه معماری دست یافت.

اصفهان در دوران صفویه پایتخت فرمانروایی ایران بود. گسترش صنعت عصارخانه مهم ترین دلیل پیدایش عصارخانه شاهی اصفهان در اطراف یکی از میدان های تاریخی این شهر شد. همانطور که گفتیم، عصارخانه نماد یکی از صنایع قدیمی در ایران است که علاوه بر اصفهان در برخی استان های دیگر مانند یزد، چهارمحال و بختیاری و همدان هم رونق بسیاری داشت. عصارخانه شاهی اصفهان یکی از برجسته ترین مکان هایی است که این صنعت در آن رواج داشت که در نزدیکی میدان نقش جهان قرار دارد و به دستور شاه عباس اول بنا شده است.

عصارخانه به چه جایی گفته می شود؟ معرفی کوتاه عصارخانه شاهی اصفهان

مروری بر تاریخچه عصارخانه شاهی اصفهان

به صورت کلی عصارخانه های قدیم دارای دو سنگ بزرگ هستند که برای آسیاب دانه های روغنی و فلفل و زردچوبه به کار می رفتند. در مورد معماری عصارخانه ها در بخش بعدی، جزئیات بیشتری بیان شده است. با شروع سال ۱۴۰ هجری شمسی به مدت نزدیک به ۹ سال از انرژی برق برای چرخش سنگ آسیاب عصارخانه شاهی اصفهان بهره می بردند. پیشرفت تکنولوژی، باعث صنعتی شدن فعالیت عصارخانه شد و کم کم عصارخانه ها تعطیل شدند. این مورد برای عصارخانه شاهی اصفهان هم به مدت ۳۰ سال ادامه داشت؛ در نهایت مکان عصارخانه توسط اداره امور نوسازی اصفهان خریداری شد و بعدها به شکل موزه در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

نحوه معماری عصارخانه شاهی اصفهان

معماری عصارخانه های سنتی به این شکل بود که از دو قطعه سنگ بزرگ که روی هم قرار داشتند، برای آسیاب کردن استفاده می شد. این دو قطعه سنگ از یک‌ جهت با اهرمی به راس یک چهارپا مانند الاغ یا شتر و اسب وصل بود و با حرکت حیوان به ‌صورت چرخشی، سنگ رویی آسیاب به حرکت می افتاد و با چرخش سنگ، مواد میان دو سنگ نرم و آسیاب می ‌شد. قسمت بالای سنگ متحرک جایگاهی بود که مواد خرد ‌شونده را داخل آن می‌ریختند تا به زیر سنگ بروند و خرد شوند. به این عصارخانه های قدیمی، روغن گری هم گفته می شد.

مساحت عصارخانه شاهی در ابتدا بالغ بر ۱۸۰۰ متر مربع بود که شامل فضاهای مختلفی مانند شترخان، بارانداز و ورودی بازرگانان بود. امروزه بیشتر این بخش ها از بین رفته اند و تنها دو انبار و یک تیرخانه و بارانداز و پیشخوان بر جا مانده اند که دو طبقه مجموعه عصارخانه شاهی اصفهان را تشکیل می دهند که کاربری موزه پیدا کرده است. ارتفاع طبقه اول و اصلی این عصارخانه نزدیک به ۱۱ متر است و سقف های آن طاق دار هستند. روشنایی عصارخانه از طریق نورگیرهای زیبا و قدیمی سقف عصارخانه تامین می شدند. ارتفاع زیاد و گنبدی بودن سقف عصارخانه، باعث خنک ماندن روغن داخل آن بوده است. در اطراف بنای عصارخانه شاهی اصفهان چندین درب را می بینید که تعدادی از آن ها برای ورود مشتریان و تعدادی از آنها برای ورود کارگران استفاده می شده است.

نحوه معماری عصارخانه شاهی اصفهان

بازدید از موزه عصارخانه شاهی

همانطور که اشاره کردیم، مجموعه عصارخانه شاهی اصفهان به عنوان موزه فعالیت می کند. با دیدن آثار این موزه، شما متوجه خواهید شد که اصفهان در دوران صفویه از نظر صنعت های روز دنیا بسیار پیشرفته بوده است. طراحی زیبا و مرمت و نوسازی های انجام شده برای بهتر دیده شدن موزه عصارخانه شاهی، بر جذابیت های آن بسیار اضافه کرده است.

به محض ورود به موزه عصارخانه شاهی اصفهان، دیدن مجسمه انسان های در حال کار، شما را به حال و هوای آن دوران خواهد برد؛ هم چنین مجسمه یک شتر در حال گردش و چرخاندن سنگ آسیاب هم بسیار جذاب و دیدنی است.

بازدید از موزه عصارخانه شاهی

موقعیت مکانی و نحوه دسترسی به مجموعه عصارخانه

شما می توانید به موزه عصارخانه شاهی اصفهان در میدان نقش جهان، جنب ورودی بازار قیصریه، بازار قنادها، بازار عصاری یا پاساژ امین دسترسی پیدا کنید. برای رفتن به عصارخانه شاهی، اگر تصمیم گرفتید با ماشین شخصی خودتان به این مکان بروید، می توانید خودرویتان را در چندین پارکینگ که در انتهای خیابان قرار دارند، پارک کنید. همچنین برای استفاده از اتوبوس و مترو، می توانید از ایستگاه امام حسین به صورت پیاده یا تاکسی به موزه عصارخانه شاهی اصفهان دسترسی پیدا کنید. ساعات کاری این موزه، از شنبه تا سه ‌شنبه، از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷ و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۶ عصر می باشد.

جاهای دیدنی نزدیک

حتما می دانید که در شهر اصفهان، جاذبه های گردشگری و باستانی زیادی مخصوصا در اطراف میدان نقش جهان وجود دارند. خوشبختانه موقعیت جغرافیایی عصارخانه شاهی برای بازدید از دیگر جاهای دیدنی اصفهان بسیار مناسب است؛ به طوری که شما از موزه عصارخانه شاهی اصفهان، علاوه بر میدان نقش جهان، با اکثر جاذبه های دیدنی این شهر مانند سر در قیصریه، مسجد شیخ لطف الله، حمام تاریخی شاه، کاخ عالی قاپو، خانه تاریخی مشیرالملک، گنبد تاج الملک، انگورستان ملک التجار، خانه فرج الله خان کیوان، کلیسای وانک، کاخ چهل ستون، چهار باغ عباسی، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، حمام تاریخی علی قلی آقا، عمارت هشت بهشت، کاخ جهان نما، خانه تاریخی ملاباشی، مسجد جامع اصفهان، گنجینه میراث اسلامی، موزه تاریخ طبیعی اصفهان و تالار اشرف هم فاصله چندانی نخواهید داشت و می توانید در کنار موزه عصارخانه شاهی از این جاهای دیدنی هم بازدید کنید.

هتل های نزدیک

برای نزدیک بودن به میدان نقش جهان و جاهای دیدنی معروف در شهر اصفهان، هتل ها و مسافرخانه های زیادی را برای مستقر شدن می توانید انتخاب کنید. با رزرو هتل های اصفهان نزدیک به مرکز این شهر، فرصت عالی برای لذت بردن از مسافرتتان به این شهر را خواهید داشت. هتل آپارتمان پارتیکان اصفهان با فضای سنتی زیبا یکی از مناسب ترین گزینه ها برای استقرار در نزدیکی موزه عصارخانه شاهی هستند. هم چنین اقامتگاه سنتی قصر منشی اصفهان، هتل عباسی اصفهان، هتل زهره، هتل خواجو، هتل جمشید، هتل سپاهان، هتل آزادی، هتل ستاره، هتل پیروزی و اقامتگاه سنتی اصفهان هم از دیگر اقامتگاه ها و هتل های نزدیک به مجموعه عصارخانه شاهی اصفهان محسوب می شوند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا