بنر دسکتاپ هتل های نوروزی 1403 بلاگ
» استان اصفهان » جاذبه های گردشگری اصفهان » شهر اصفهان و هر چیزی که باید از نصف جهان بدانید!‏
شهر اصفهان پایتخت صنایع دستی و نصف جهان
جاذبه های گردشگری اصفهان

شهر اصفهان و هر چیزی که باید از نصف جهان بدانید!‏

۲۰ بهمن ۱۴۰۲ 0۰140

شهر اصفهان، یکی از نقاط تاریخی مهم ایران، با تعداد زیادی آثار باستانی می‌باشد. تنوع جاذبه‌های گردشگری و تاریخی، در کنار طبیعت فراوان، این شهر را به لقب “نصف جهان” معروف کرده است. بافت شهری اصفهان، به دو سبک قدیمی و مدرن با فرهنگی غنی ادغام شده است. این ترکیب متنوع، اصفهان را به یکی از مراکز گردشگری برجسته ایران تبدیل کرده، که هر ساله جمعیت زیادی از سراسر جهان، سفر به اصفهان را انتخاب می‌کنند.

فهرست این مطلب

نقشه شهر اصفهان

نقشه شهر اصفهان

اطلاعات کلی شهر اصفهان

برای معرفی اصفهان، اطلاعات کوتاهی درباره جوانب متنوع زندگی در این شهر جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار می‌دهیم، تا با دید بازتر و اطلاعات جامع‌تری در مسیر سفر خود حرکت کنیم.

 • جمعیت: طبق آمار رسمی کشور جمعیت شهر اصفهان در سال ۱۴۰۲ (۵ میلیون و ۳۴۹ هزار نفر) است.
 • زبان: مردم اصفهان، به فارسی و با لهجه اصفهانی صحبت می‌کنند، که در آن تفاوت‌هایی در آوا، واژگان، آهنگ ادای جملات، و گاهاً ساختار، نسبت به فارسی مشاهده می‌شود. از جالبی‌های لهجه اصفهانی می‌توان به اضافه کردن حرف “س” به جای “است” در انتهای واژگان اشاره کرد.
 • دین و مذهب: اکثریت مردم اصفهان پیرو دین اسلام و مذهب تشیع هستند، اما ارامنه، یهودیان، مسیحیان، زرتشتیان و سایر اقلیت‌های مذهبی نیز در این شهر ساکن هستند.
 • اقتصاد: اصفهان قطب گردشگری ایران شناخته می‌شود و رونق صنایع دستی به منبع درآمدی برای جمعیت محلی تبدیل شده است. همچنین، بخشی از اقتصاد این شهر به کشاورزی و دامپروری بستگی دارد. از جمله صنایع مهم اقتصادی اصفهان می‌توان به کارخانه‌های ذوب‌آهن، صنایع فولاد مبارکه اصفهان و … اشاره کرد.

تاریخچه شهر اصفهان

اصفهان، یکی از نقاط مهم در قلب فلات ایران است و در طول تاریخ با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شده است. بسیاری از محققان باور دارند که تهمورث، سومین پادشاه از سلسله پیشدادیان، این شهر را بنا نهاد. اصفهان، شهری است با تاریخچه‌ای چندلایه که از دوران هخامنشیان گرفته تا دوره‌های اشکانیان و ساسانیان، اسلام، سلجوقیان، صفویه، قاجاریه و پهلوی، که هرکدام با جنبه‌ها مختلف فرهنگی‌، این شهر را به نقطه‌ای کلیدی و مهم در تاریخ ایران تبدیل کرده‌اند.

بنر تبلیغاتی رزرو هتل های اصفهان با تخفیف

از مرکز استراتژیک هخامنشیان گرفته تا مهد فرهنگ و علم در دوران اسلامی، اصفهان همواره نقشی برجسته داشته و آثار بی‌نظیر باستانی و فرهنگی در این شهر تاریخی نمایان شده است. زیبایی‌های معماری صفویه، آثار قاجاریه و تحولات پهلوی، اصفهان را به یک تلفیق منحصر به فرد از گذشته و حال تبدیل کرده‌، که هنوز هم جاذبه‌ای برای گردشگران و محققان فرهنگ و تاریخ است.

قدیم شهر اصفهان

آب و هوای شهر اصفهان

برای معرفی اصفهان از نظر آب و هوایی باید به سه دسته‌ اشاره کرد: آب و هوای بسیار خشک و گرم، آب و هوای نیمه مرطوب تا مرطوب و سرد، آب و هوای نیمه خشک. این تنوع آب و هوایی به دلیل اختلاف ارتفاعات در مناطق مختلف آن است.

 • فصل بهار: فصل بهار به عنوان بهترین زمان برای سفر به اصفهان شناخته می‌شود. هوای دل‌انگیز و آفتابی این فصل، شرایطی ایده‌آل برای گشت و گذار در این شهر و بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن فراهم می‌کند.
 • فصل تابستان: با وجود گرمای زیادی که در تابستان بر اصفهان حاکم است، تعداد زیادی از گردشگران این فصل را برای سفر به این شهر انتخاب می‌کنند. تعطیلی مدارس و برخی ادارات دولتی، زمینه‌ای را برای مسافرت به این شهر زیبا فراهم می‌کند.
 • فصل پاییز: در این فصل، هوا خنک و دلپذیر است و بارش‌های ناگهانی به ندرت اتفاق می‌افتند. این هوای خنک و خوشایند امکان قدم زدن در خیابان‌های شهر را بدون هرگونه نگرانی فراهم می‌کند.
 • فصل زمستان: در فصل زمستان، سرمای هوا به حدی افزایش می‌یابد که برای توریست‌ها گشت و گذار در شهر سخت می‌شود. با این حال، در اصفهان برف به صورت چشمگیری نمی‌بارد و بیشتر بارش‌ها به شکل باران است.

حمل و نقل در اصفهان

در این شهر تاریخی، حمل و نقل به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیازها برای توریست‌ها و بازدیدکنندگان، اهمیت بالایی دارد. سیستم حمل و نقل عمومی در اصفهان به‌گونه‌ای طراحی شده که امکان جابجایی آسان و راحت در سراسر شهر را برای مسافران فراهم می‌کند.

حمل و نقل درون شهری

حمل و نقل در اصفهان از طریق مترو، تاکسی، اتوبوس و حتی دوچرخه‌ها انجام می‌شود. شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید دوچرخه یا ماشین اجاره بگیرید، یا از خدمات وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. اگر با ماشین شخصی به اصفهان سفر می‌کنید، به دلیل طرح زوج و فرد در برخی از خیابان‌ها ممکن است با مشکل مواجه شوید.

حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل برون شهری در شهر اصفهان شامل اتوبوس‌های مسافربری، قطارها و خدمات تاکسی است. اتوبوس‌های به مقاصد مختلف شهرها و روستاهای اطراف و قطارها به سمت شهرها و مناطق دیگری کشور حرکت می‌کنند.

حمل و نقل عمومی در خیابان های شهر اصفهان با اتوبوس

دانستنی‌های جالب شهر اصفهان

اصفهان، سومین شهر بزرگ ایران و سومین شهر پرجمعیت کشور است. شش اثر تاریخی این شهر در سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند. در سال ۲۰۰۶، اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و در سال ۱۳۸۸، عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و پایتخت صنعتی ایران بعد از تهران را به خود اختصاص داد. این شهر به دلیل معماری زیبای اسلامی، بلوارهای خاص، پل‌های سرپوشیده، تونل‌های زیبا، کاخ‌ها، مسجد‌ها، و مناره‌های منحصر به فرد، در فرهنگ ایرانی با لقب “نصف جهان” شناخته می‌شود. در آذر ۱۳۹۴، همراه با رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست و به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای سنتی شناخته شد. اصفهان همچنین از بالاترین رتبه‌های سرانه فضای سبز در ایران برخوردار است و قوچ و میش اصفهان به عنوان نمادهای جانوری این شهر محسوب می‌شوند.

حقایق شنیدنی اصفهان با منظره میدان نقش جهان

آداب و رسوم مردم اصفهان

در شهر اصفهان، مانند سایر نقاط ایران، در روزهای خاصی از سال مراسمات مختلفی برگزار می‌شود. اگرچه با پیشرفت زندگی و مدرنیزه شدن، بسیاری از این مراسمات قدیمی فراموش شده‌اند، اما هنوز هم برخی از این آداب و رسوم در اصفهان برگزار می‌شود.

خیمه کوبی و تعزیه

تلفیقی از شبیه‌خوانی و عزاداری از آیین مردم نوش‌آباد اصفهان است. این مراسم، با حضور گسترده مردم به صورت دو لشکر اشقیا و انبیا برگزار می‌شود و به عنوان یکی از بی‌نظیرترین اجراهای تعزیه‌خوانی و عزاداری در ایران شناخته می‌شود.

عزاداری ماه محرم

دسته‌های عزاداری، در شب‌های محرم به محله‌های یکدیگر می‌روند و در روز عاشورا تمامی آن‌ها در میدان نقش‌جهان (میدان امام) تجمع می‌یابند و به عزاداری می‌پردازند. در اصفهان، خانه‌ای به نام “خانه زرگرباشی” وجود دارد که خانم‌های در روز تاسوعا در این خانه جمع می‌شوند و نذرهای خود را ادا می‌کنند.

آتش افروزی و جل جلانی

در شهر نطنز و روستاهای آن در شب‌های هفدهم، هجدهم و نوزدهم دی ماه، کودکان در یکی از تپه‌ها یا بلندی‌های شهر یا روستا، آتشی بزرگ را برپا می‌کنند. مردم این منطقه به اعتقاد دارند که اگر روشنایی این آتش به درختان برسد، در آن سال میوه بیشتری خواهند داشت.

آیین ماه رمضان

سنت افطاری دادن هنوز در بسیاری از مناطق و مساجد شهر اصفهان ادامه دارد. در این مناطق، سفره‌های افطاری کوچک و بزرگ برای پذیرایی از روزه‌داران به اجرا درآمده و این سنت به شدت پایدار است. همچنین، سنت نذری دادن در اصفهان نیز از جمله عادت‌های ماه رمضان محسوب می‌شود.

آیین نوروزی و تحول سال نو

اهالی اصفهان، فرا رسیدن سال نو را به شادی جشن می‌گیرند. یکی از آیین‌های این شهر، برگزاری مراسم “نوروز اول” است. در این رسم، افراد یک خانواده در دیدارهای دوباره با اقوام خود، ابتدا به خانه‌ی کسانی می‌روند که در سال گذشته عزیزی را از دست داده‌اند و برای آن‌ها آرزوی شادمانی می‌کنند.

مراسم ازدواج و عروسی

از جشن‌ها و مراسم عروسی محلی اصفهان، می‌توان به مراسم‌های معروفی همچون خواستگاری، خوانچه‌پوش، طلبون، سیمان عروس، چیدن جهیزیه، عروس‌بران، بندل تخت و سایر مراسم‌های متداول اشاره کرد.

جشن آبریزان در زاینده رود

در روز سیزدهم تیرماه، مردم اصفهان جشن آبریزان را برگزار می‌کردند. در این مراسم، زنان برای تماشا، به بالای پل می‌رفتند و مردان با لباس‌های کهنه و با استفاده از ظرفی به یکدیگر آب می‌پاشیدند. شاه عباس نیز علاقه زیادی به این جشن داشته و آن را با تشریفات ویژه‌ای برگزار می‌کرد.

محرم 1402 در شهر اصفهان

در شهر اصفهان کجا بگردیم؟

معرفی اصفهان به عنوان، شهری که در آن هنر و تاریخ، تصویری زیبا و بی‌نقص از فرهنگ ایرانی ارائه می‌دهند، امری مهم است. بسیاری از آثار تاریخی اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و برخی هم در فهرست میراث جهانی یونسکو ایران ثبت شده‌اند. هر شخصی حداقل یک بار باید جاهای دیدنی اصفهان را ببیند.

 • میدان نقش جهان: میدان نقش جهان به عنوان یکی از بزرگترین میدان‌های جهان و یک مقصد گردشگری برجسته در اصفهان شناخته می‌شود. در اطراف این میدان، بازارهای سنتی و بناهای تاریخی نظیر مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو، مسجد امام، سردر بازار قیصریه و دروازه سنگی چوگان قرار گرفته است.
 • کاخ هشت بهشت: در کاخ هشت بهشت، نمونه‌ای بی‌نظیر از هنر معماری به چشم می‌خورد. سقف داخلی آن با طرح‌هایی منحصر به فرد، زیبایی بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد. کاخ هشت بهشت در یک باغ دلنشین با درختانی کهن و حوضی بزرگ واقع شده است.
 • چهل ستون: این بنا در باغی ۶۷ هزار متر مربعی احداث شده و یکی از زیباترین نمونه‌های معماری شهر است. قدمت این باغ به دورانی برمی‌گردد که با نام “باغ جهان‌نما” شناخته می‌شد. چهل ستون، در واقع از بیست ستون تشکیل شده است و بازتاب آن‌ در آب، تصویر چهل ستون را ایجاد می‌کند.
 • منارجنبان: منارجنبان یکی از نمادهای تاریخی و با ارزش شهر اصفهان است که گردشگران زیادی با آن آشنایی دارند. این بنا در سال ۷۱۶ هجری قمری ساخته شده است. یکی از ویژگی‌های جالب این بنا این است که با حرکت یکی از مناره‌ها، مناره دیگری نیز به جنبش در می‌آید.

منار جنبان اصفهان

دیدنی‌های اطراف اصفهان

برای سفر یک روزه اطراف اصفهان می‌توان یکی از جاذبه‌های دیدنی و طبیعی خارج شهر را انتخاب کرد. علاوه بر جاذبه‌های گردشگری درون شهر اصفهان، اطراف آن هم جاهای دیدنی فراوانی وجود دارد که زیبایی و شگفتی آن‌ها توصیف ناپذیر است.

 • منطقه گردشگری لادر خمینی شهر: یکی از جاذبه‌های دیدنی برجسته در اطراف اصفهان، منطقه گردشگری لادر خمینی شهر است. این منطقه با مناظر زیبا و چشم‌اندازهای دلنشینی از دشت‌های اطراف به شمار می‌رود، که شامل آبشارها و چشمه‌های طبیعی نیز می‌شود.
 • دشت لاله های واژگون: وقتی فصل بهار می‌رسد، بهترین گزینه برای یک سفر به یادماندنی، روستای دره‌بید است. این روستا با چشمه‌های جوشان و کوه‌های بلندش، آنقدر زیبا است که به سادگی از یادتان نمی‌رود. در دشت لاله‌های واژگون که قسمتی از این روستاست، می‌توانید به رویاپردازی با لاله‌های سرخ در طبیعت بپردازید.
 • دهکده تفریحی زاینده رود: برای رسیدن به دهکده تفریحی زاینده‌رود، باید خودتان را به پشت سد مشهور زاینده‌رود که در فاصله ۵ کیلومتری چادگان قرار دارد، برسانید. این دهکده تفریحی از جمله جاهای بکر و دیدنی اطراف اصفهان است که با طبیعت فوق‌العاده و آب‌وهوای بی‌نظیرش، تجربه‌ی خاصی از سفر را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • شهر زیرزمینی کرد علیا: شهر زیرزمینی کرد علیا، یک یادگار ارزشمند از دوران سلسله اشکانیان است که در سال ۱۳۹۵ کشف شد و با وسعتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع، شگفتی‌های بی‌شماری را در خود جای داده است. این شهر زیرزمینی، که به کمک ابزارهای ساده در زیر خانه‌های روستایی به وجود آمده، به عنوان مکانی برای پناه‌گرفتن مردم در برابر جنگ و سرما شناخته می‌شود.

شهر زیر زمینی کرد علیا

جاذبه‌های طبیعی شهر اصفهان

اگر به شما بگوییم در سفرتان به اصفهان، می‌توانید علاوه بر بازدید از شهرهای تاریخی و باستانی، کویرگردی کنید و از جاذبه های طبیعی اصفهان لذت ببرید، هیچ تعجبی در این موضوع وجود ندارد. استان اصفهان با جاذبه‌های طبیعی متنوع خود، به سفر شما رنگ و بویی جدید می‌بخشد.

 • کوه صفه: این کوه در دل شهر قرار دارد و برای دسترسی به آن، می‌توانید با استفاده از تله کابین به بالای کوه صفه صعود کنید و از بالای آن شهر اصفهان را تماشا کنید. در کنار جاذبه‌های طبیعی کوه صفه، انواع چشمه‌ها و غارهایی نیز در اطراف آن وجود دارد.
 • ابیانه: روستای ابیانه، یکی از دیدنی‌هایی است که اصفهان را به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته جهانی معرفی کرده است. با آمدن به این روستا، شما به دنیایی از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی خواهید رسید که شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.
 • آبشار آب ملخ: آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان، یکی از جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز است که در حاشیه شهر سمیرم و در روستای آب ملخ واقع شده است. این آبشار به دلیل زیبایی و خیره‌کننده بودنش، جزو مکان‌هایی است که حتما باید در لیست سفر به اصفهان شما قرار بگیرد.
 • کویر ورزنه: تنها کویر اصفهان که در تابستان‌های گرم این شهر قابل دسترسی است، کویر ورزنه است. این کویر در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد و با تپه‌های شنی خود، یکی از مناطق زیبا و جذاب این منطقه است.

ابیانه، روستای سرخ ایران

پارک‌های شهر اصفهان

پارک های اصفهان نقش مهمی در جذب گردشگران و رونق شهری این منطقه دارند. این پارک‌ها با زیبایی‌ها و امکانات متنوعی که ارائه می‌دهند، هر ساله میزبان بازدیدکنندگان بسیاری هستند.

 • پارک ناژوان: پارک ناژوان یکی از جواهرهای طبیعی استان اصفهان است که با سرسبزی و زیبایی خیره کننده خود، هر ساله مسافران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. نام این پارک از درختان ناژ گرفته شده است که به تعداد زیادی در این منطقه رشد کرده‌اند.
 • پارک فدک: در سال ۱۳۷۵، پارک فدک با وسعت ۸۵ هکتار و بیش از چهل هزار درخت کاشته شده، در شمال شرقی اصفهان افتتاح شد. فضای سبز فراوان این پارک، به عنوان یک ریه اکولوژیکی درون شهری، تاثیرات بسزایی بر روی اقلیم منطقه داشته و به لطافت هوا و زیبایی طبیعی اطراف شهر کمک کرده است.
 • پارک ملی قمیشلو: یکی از جواهرهای طبیعی استان اصفهان، پارک ملی قمیشلو است که به عنوان یک پناهگاه طبیعی و حیات وحش شناخته می‌شود. این پارک، خانه بسیاری از حیوانات وحشی و پرندگان است که در این منطقه زندگی می‌کنند و شما می‌توانید از نزدیکی به این جانوران و زیبایی‌های طبیعتشان لذت ببرید. بد نیست بدانید که این پارک، به عنوان یکی از بهترین پارک های ملی ایران نیز شناخته شده است.
 • پارک مرداویج: یکی از بهترین پناهگاه‌های آرامش در اصفهان، پارک مرداویج است. این پارک در نزدیکی دامنه‌های کوهستانی جنوبی واقع شده و در منطقه هزارجریب اصفهان قرار دارد. با داشتن یک محیط آرام و دلنشین، این پارک برای افرادی که می‌خواهند از دغدغه‌های شهری فرار کنند و به آرامش برسند، بسیار مناسب است.

پارک جنگلی ناژوان

در اصفهان از کجا خرید کنیم؟

در اصفهان، علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، می‌توانید از مراکز خرید و بازارهای متنوعی نیز بهره‌مند شوید که حتماً باید آن‌ها را بازدید کنید. مراکز خرید اصفهان در انواع مختلفی از بازارهای محلی و سنتی گرفته تا مراکز خرید لوکس و ارزان دسته‌بندی می‌شوند.

 • مرکز خرید سیتی سنتر: یکی از مراکز خرید مدرن و زیبای اصفهان، مجتمع تجاری و تفریحی سیتی سنتر است. این مجتمع دارای ۷ طبقه است، که دو طبقه اول آن پارکینگ، سه طبقه بالایی فروشگاه‌ها و برندهای مختلف و دو طبقه آخر شامل سالن سینما، سالن ورزشی، رستوران، فود کورت و شهر بازی است.
 • مرکز خرید جلفا: یکی از مراکز خرید پرطرفدار در اصفهان، مرکز خرید جلفا است که از مجموعه‌ای متنوع از محصولات و برندها برخوردار است. در اینجا می‌توانید برندهای مختلفی را پیدا کنید، بنابراین برای هر سلیقه‌ای چیزی در اینجا وجود دارد.
 • بازار قیصریه: بازار سنتی قیصریه یکی از بازارهای قدیمی و معتبر اصفهان است که از دوران صفویه به‌عنوان یکی از مراکز خرید مهم در این شهر شناخته می‌شود. این بازار دارای دو طبقه است؛ طبقه اول آن شامل غرفه‌ها و فروشگاه‌هاست و طبقه دوم آن جهت امور اداری مغازه‌داران مورد استفاده قرار می‌گیرد. معماری این بازار کاملاً سنتی است.
 • بازار بزرگ اصفهان: بازار بزرگ اصفهان یکی از بازارهای قدیمی‌ و معروف این شهر است که معماری سنتی و اصیلی دارد و به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای اصفهان شناخته می‌شود. در این بازار انواع محصولات مانند به فروش می‌رسد. اطراف این بازار نیز آثار تاریخی وجود دارد.

بازار بزرگ اصفهان

سوغاتی از شهر اصفهان چی بخریم؟

خوراکی‌هایی که به عنوان سوغات اصفهان شناخته می‌شوند، شهرت جهانی دارند. گردشگرانی که به ایران و شهر اصفهان سفر کرده‌اند، بلافاصله از طعم دلنشین خوراکی‌های این شهر تعریف می‌کنند. مردم این شهر قدیمی از دیرباز به تهیه خوراکی‌ها و شیرینی‌های خوشمزه و صنایع دستی زیبا مشغول بوده‌اند.

 • گز: گز، معروف‌ترین سوغاتی خوراکی مخصوص دیار نصف جهان است. در گذشته از عصاره درختچه انگبین برای تهیه گز استفاده می‌شد. گز اصفهان ممکن است به شکل‌های مختلفی مانند: لقمه‌ای، آردی، سکه‌ای، برشی با لایه شکلات و انگشت پیچ باشند.
 • پولکی: پولکی؛ آب‌نباتی اصفهانی است که در قندان تمام مردم این شهر حتما آن را می‌بینید. این آب‌نبات خوشمزه هم بین گردشگران طرفدار دارد و هم اهالی اصفهان را شیفته خود کرده است. برای خرید پولکی بهتر است سراغ آن‌هایی بروید که طعم‌های مختلف را در یک بسته دارند.
 • دوغ و گوشفیل: اگر می‌خواهید طعمی شگفت‌انگیز را تجربه کنید، باید به سراغ دوغ و گوشفیل بروید. اصفهانی‌های خوش‌سلیقه این ترکیب جذاب را ابداع کرده‌اند تا مثل همیشه، نظر گردشگران را به خود جلب کنند. دوغ و گوشفیل را باید بعد از گز و پولکی، بهترین سوغات اصفهان دانست.
 • صنایع دستی: سوغات اصفهان تنها در خوراکی‌ها خلاصه نمی‌شود، صنایع دستی زیبایی نیز در این شهر وجود دارد. صنایع دستی مهمی که در بازارهای این شهر به فروش می‌رسد، عبارت‌اند از: ظروف میناکاری، ظروف خاتم کاری شده، ظروف و تابلوهای قلم زنی، ظروف مسی، پارچه‌های قلم کاری شده و غیره.

گز اصفهان سوغاتی خوشمزه

صنایع دستی معروف شهر اصفهان

این شهر بزرگ، جایی است که هنر به صورت زیبایی در هر زاویه زندگی نهفته است؛ از درهای معرق و منبت تا دیوارهای پر از نقوش بی‌نظیر. اما هنر در اصفهان به مرزهایی بیشتر از این هم می‌رسد؛ صنایع دستی اصفهان، از دیرباز، موجودیتی منحصر به فرد داشته‌اند.

 • خاتم کاری: در این هنر، سطح خارجی اشیا با نقوش مثلثی و منظمی تزئین می‌شود. در گذشته، موادی مانند استخوان شتر و چوب برای ساخت آثار خاتم‌کاری استفاده می‌شد؛ اما امروزه از موادی نظیر مفتول برنج، عاج، استخوان و چوب برای ساخت این آثار استفاده می‌شود.
 • میناکاری: هنر میناکاری یا میناسازی یک هنر زیبا و ظریف است که در تزئین اشیا فلزی، به ویژه مس، به‌کار می‌رود. قدمت پنج‌هزار ساله این هنر، اصالت و ارزش بیشتری به آن می‌بخشد. در میناکاری، از قلم‌های ظریف برای نقاشی و رنگ‌آمیزی روی سطح مس سفید استفاده می‌شود. معمولاً از رنگ آبی به‌عنوان رنگ اصلی استفاده می‌شود.
 • قلم زنی: هنر قلم‌زنی، یکی از باقیمانده‌های هنری عصر هخامنشی است. هنرمند قلم‌زن، با دقت و حوصله، نقوش گل و مرغ، آیات قرآن و اشعار فارسی را بر روی ظروف مسی، برنجی و نقره‌ای به‌وجود می‌آورد. جام و سینی‌های قلم‌کاری شده از جمله محصولات محبوبی هستند که به‌عنوان هدیه یا سوغات، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پارچه‌های قلم کاری: هنر قلمکاری بر روی پارچه، یک هنر پرآوازه است. پارچه‌هایی که قلمکاری شده‌اند، اغلب از جنس کتان یا پنبه هستند و با استفاده از ترکیب رنگ‌های جذاب، با نقوش سنتی زیبای از جمله گل و بوته و اسلیمی تا تصاویر عاشقانه، وقایع تاریخی و … تزئین می‌شوند.

صنایع دستی اصفهان

غذاهای محلی شهر اصفهان

غذاهای محلی اصفهان، تنوعی بی‌نظیر و طعم‌هایی خاص و منحصر به فردی دارند که لذت سفر را برای هر گردشگری دو چندان می‌کند. بریانی اصفهان شاید یکی از معروف‌ترین غذاهای این شهر باشد، اما باید بدانید که تنوع غذاهای محلی اصفهان بیشتر از این است.

 • شله بریان زیره: زیره یکی از ادویه‌های محبوب در سراسر ایران است و تاریخچه‌ای طولانی در آشپزی اصفهان دارد. شله بریان زیره، که از زیره به عنوان ماده اصلی تهیه می‌شود، یک غذای حلیم مانند است که طعمی مشابه با کاچی دارد و در بعضی از خانه‌های سنتی به فروش می‌رسد.
 • خورش ماست: یکی از محبوب‌ترین دسرهای اصفهانی خورش ماست است که به عنوان یک دسر سنتی و اشرافی شناخته می‌شود. ظاهر این خورش با دیگر خورش‌ها بسیار متفاوت است. در این دسر از تخم مرغ، ماست، مرغ، زعفران، زرشک، زردچوبه و شکر استفاده می‌شود، طعمی شیرین دارد و رنگ آن زرد است.
 • آش شوربای سبزی: آش شوربا یکی از محبوب‌ترین و متنوع‌ترین غذاهای سنتی اصفهانی است که در سراسر ایران شهرت دارد. آش شوربای سبزی با استفاده از کوفته‌های کوچک تهیه شده از گوشت چرخ کرده، معمولاً با عطر و طعم منحصر به فردی که از ادویه‌ها و سبزیجات به آن افزوده می‌شود، تهیه می‌شود.
 • بریانی: بریانی به عنوان نمادی از فرهنگ و ذائقه شهر اصفهان شناخته می‌شود. این غذا با ترکیبی از گوشت، پیاز، نعناع خشک، دارچین، روغن و زعفران تهیه می‌شود. اما آنچه بریانی اصفهان را از سایر نسخه‌های این غذا متمایز می‌کند، استفاده از جگر سفید خرد شده و آبگوشت همراه با نان سنگک، کره سرد و ریحان است.
 • غذاهای محلی اصفهان با دقت و تلاش بالا

بهترین رستوران‌های شهر اصفهان

تنوع فراوانی در غذاهای محلی شهر اصفهان وجود دارد. در حین سفر، انتخاب یک رستوران با کیفیت، طعم دلچسب و قیمت مناسب چالشی مهم است. خوب بودن بیشتر رستوران های اصفهان، این انتخاب را جذاب می‌کند. برای آسودگی شما، بهترین رستوران‌های اصفهان را معرفی می‌کنیم.

 • رستوران شهرزاد: رستوران شهرزاد، با تفکیک سالن اصلی از سالن مخصوص مراسم و جشن‌ها، فضای آرامی را برای مهمانان خود فراهم کرده است. این رستوران با ساعات کاری یکنواخت از ۱۱:۳۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب، امکان ارائه خدمات را در طول روز فراهم کرده است.
 • رستوران بریانی اعظم: رستوران بریانی اعظم به دلیل حفظ اصالت غذاهای ایرانی و خصوصاً اصفهانی، اکنون ۴ شعبه دارد. تلاش پرسنل این رستوران برای حفظ اصالت و رضایت مشتریان باعث موفقیت آن شده است. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، فعالیت این رستوران صرفاً در ساعات ناهار، بین ساعات ۱۱:۳۰ تا ۱۵:۳۰ است.
 • رستوران باغ شهر اصفهان: برای تجربه طعم لذیذ غذاهای ایرانی و محلی در یک فضای بزرگ و دلپذیر، حتما به رستوران باغ شهر در اصفهان سر بزنید. این رستوران در قلب اصفهان واقع شده و با فضایی به مساحت ۲ هزار متر، چشم‌انداز دیدنی و منحصر به فرد، و همچنین فضای سرپوشیده و باز، بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.
 • رستوران ترنج اصفهان: کافه رستوران ترنج اصفهان، یکی از برجسته‌ترین رستوران‌های شهر است که با معماری سنتی و خوراک‌های ایرانی لذیذ شناخته می‌شود. این رستوران در سال ۱۳۹۴ در منطقه زیبای جلفا زمینه‌ی فعالیت خود را گسترش داد و اکنون میزبان مسافران از سراسر ایران می‌باشد.

رستوران بریانی اعظم اصفهان

اقامت در شهر اصفهان

برای رزرو هتل در اصفهان، نکات کلیدی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. اولین و مهم‌ترین نکته مرتبط با موقعیت مکانی هتل یا اقامتگاه است. بهتر است هتلی رزرو کنید که به جاهای دیدنی اصفهان نزدیک باشد. مهمترین تصمیم بعدی مربوط به نوع هتل اصفهان، یعنی انتخاب بین هتل‌های مدرن و لوکس یا هتل‌های سنتی با معماری دلنشین است.

هتل عباسی اصفهان: هتل عباسی اصفهان، در میدان انقلاب واقع شده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین هتل‌های کشور شناخته می‌شود. ابتدا به شکل کاروانسرا توسط شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد و پس از بازسازی در سال ۱۳۵۱ به یک هتل ۵ ستاره با معماری ایرانی قرن ۱۸ تبدیل شد.

هتل عطار اصفهان: هتل ۵ ستاره عطار با معماری سنتی و طراحی جذاب، در خیابان مسجد سید واقع شده و در میان مسافران شهرت بسیاری دارد. اقامت در این هتل زیبا و لوکس، تجربه‌ای دلپذیر و آرامش بخش را برای شما به ارمغان می‌آورد.

هتل پیروزی اصفهان: هتل پیروزی اصفهان، یکی از بهترین هتل‌های ۴ ستاره نصف جهان، به دلیل موقعیت برجسته نزدیک به باغ و عمارت چهلستون، نقش جهان، بازار بزرگ، عالی قاپو، زاینده رود و جاذبه‌های دیگر شناخته شده است. این هتل تلفیقی از معماری مدرن و سنتی است.

هتل سفیر اصفهان: هتل سفیر اصفهان، یک واحد ۴ ستاره برجسته است که در خیابان چهارباغ و مقابل هتل عباسی واقع شده است. به دلیل نزدیکی به جاذبه‌های اصلی شهر و دسترسی آسان به مناطق اصلی، این هتل از محبوبیت زیادی در میان گردشگران برخوردار است.

هتل سوئیت اصفهان: هتل سوئیت اصفهان، یکی از بهترین هتل‌های سه ستاره این شهر، در قلب شهر و کنار رودخانه زاینده رود واقع شده است. مکانی استراتژیک و نزدیکی به اماکن تاریخی، همراه با امکانات راحتی، این هتل را به گردشگران معرفی کرده است.

هتل ستاره اصفهان: هتل ستاره، یکی از جاذبه‌های زیبا و هتل‌های سه ستاره در میدان نقش جهان اصفهان، با معماری سنتی و مدرن است، که در بافت تاریخی واقع شده است. به دلیل موقعیت ایده‌آل نزدیک به بازار و اماکن تاریخی، این هتل جزو بهترین هتل‌های شهر محسوب می‌شود.

تجربه‌ای فراموش‌ نشدنی با تور اصفهان

سفر به اصفهان با تور، تجربه‌ای منحصر به فرد است که هر ساله مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. با انتخاب بهترین تور، براساس تنوع در ارائه خدمات و تعداد روزهای اقامت، این سفر برای شما به یک ماجراجویی فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود. تور اصفهان امکانات فراوانی را برای شما فراهم می‌کند. بازدید از اکثر مراکز مهم گردشگری، نداشتن نگرانی درباره مکان اقامت و نوع حمل و نقل و همچنین کاهش هزینه‌ها در کنار احساس اطمینان، لذت سفر را برای شما افزایش می‌دهد.

جمع بندی مطالب

اصفهان، شهری با تاریخی بی‌نظیر، آثار باستانی فراوان و فرهنگ غنی، به‌عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران، همواره جاذبه‌ای برای گردشگران و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران بوده است. این شهر با معماری سنتی و مدرن، بلوارها و پل‌های زیبا، بازارهای معروف و مراسمات مذهبی و ملی منحصر به فرد، یکی از جواهرات فرهنگی کشور محسوب می‌شود. در کل، اصفهان به عنوان شهری با تاریخی فراگیر و تنوع فرهنگی، محلی مناسب برای تجربه لحظات لذت‌بخش و آشنایی با زیبایی‌های ایران محسوب می‌شود.

سؤالات متداول

چرا اصفهان تا این اندازه معروف است؟ ‏

به دلیل هنر بی نظیر موجود در آن و نقش مهم این شهر در تاریخ ایران

وسعت شهر اصفهان چقدر است؟ ‏

‏۱۶۰ کیلومتر مربع

آب و هوای اصفهان چگونه است؟ ‏

اصفهان از نظر آب و هوایی به سه نوع تقسیم می‌شود، آب و هوای بسیار خشک تا گرم و خشک، آب و هوای ‏نیمه مرطوب تا مرطوب و سرد، آب و هوای نیمه خشک

بهترین موقع برای بازدید از اصفهان چه فصلی از سال است؟ ‏

فصل‌های پاییز و بهار به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب‌تر

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×