جاهای دیدنی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان کجاست؟ اطلاعات کامل برای بازدید همراه با عکس

موزه تاریخ طبیعی اصفهان یکی از خاص ترین موزه های اصفهان است که در سال ۱۳۶۷ فعالیت خود را آغاز نمود. این موزه در ساختمانی تاریخی به نام تالار تیموری متعلق به دوره تیموریان واقع شده و در آن آثار طبیعی متعددی در زمینه های مختلف جانوری، گیاهی، زمین شناسی و جغرافیایی به نمایش درآمده است. موزه تاریخ طبیعی دارای بخش های مختلفی است که هدف اصلی آن بالا بردن سطح دانش و اطلاعات عمومی جامعه درباره حیات وحش و عظمت جهان آفرینش می باشد.

اگر قصد آشنایی بیشتر با موزه تاریخ طبیعی اصفهان را دارید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه اقامت ۲۴ باشید.

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

معرفی موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی یکی از جاهای دیدنی اصفهان می باشد که به همت دکتر جعفریان، استاد دانشگاه اصفهان دایر شده است. ایشان در طول ۳۷ سال آثار طبیعی مختلفی را با تلاش بسیار و سرمایه شخصی از نقاط مختلف ایران و جهان گردآوری، مبادله و یا تهیه کرده است.

این آثار جزو ارزشمندترین سرمایه های کشور محسوب می شوند که علاوه بر افزایش سطح اطلاعات جامعه درباره طبیعت، در زمینه آموزش و تحقیقات علوم طبیعی نیز دارای اهمیت فراوانی هستند. موزه تاریخ طبیعی اصفهان در یکی از بناهای تاریخی متعلق به دوران تیموری دایر شده است که به نام تالار تیموری شناخته می شود. ترکیب آثار و اشیا مختلف با معماری سنتی دوره تیموری فضایی بسیار جالب و زیبا خلق نموده است که باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی زیادی می شود.

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی اصفهان

این موزه خاص دارای بخش های مختلف و سالن های گوناگون است که در آنها می توان آثار طبیعی مختلفی مربوط به علوم طبیعی زمین شناسی، جانوری، گیاهی و جغرافیایی را تماشا نمود.

بخش جانوران بی مهره

سالن جانوران بدون مهره

یکی از معروفترین بخش های موزه تاریخ طبیعی در اصفهان سالن آثار جانوران بدون مهره است. در این سالن انواع تک سلولی ها، اسفنج ها، مرجان ها، نرم تنان، بندپایان، خارپوستان و دیگر جانوران بدون مهره در معرض نمایش قرار گرفته اند.

برخی از این آثار متعلق به ایران بوده و در کشور خودمان کشف شده است. برخی دیگر نیز توسط دکتر جعفریان از کشورهای خارجی خریداری شده است. نمونه های بسیار جالب و حیرت انگیزی در این سالن وجود دارند که تماشای آنها می تواند باعث آشنایی بیشتر شما با جانوران بی مهره و کسب اطلاعات مفید و جذاب درباره آنها شود.

سالن جانوران مهره دار

در این بخش جانورانی که به عنوان مهره داران در حیات وحش شناخته می شوند قرار دارند. شما می توانید در بازدید از این سالن موزه تاریخ طبیعی اصفهان انواع دوزیستان، ماهیان، خزندگان، پرندگان و پستانداران را مشاهده کنید. سالن جانوران مهره دار بزرگترین بخش این موزه شگفت انگیز است که آثار آن به صورت تاکسیدرمی شده در معرض نمایش قرار گرفته اند.

سالن جانوران مهره دار

سالن گیاه شناسی

یکی از خاص ترین بخش های موزه تاریخ طبیعی شهر اصفهان سالن گیاه شناسی آن است. در این قسمت گیاهان مختلف، گل ها و تنه های درختان را می توانید ببینید که قدمت برخی از آنها به هزاران سال قبل باز می گردد. انواع گیاهان گل دار، بدون گل، دارویی و صنعتی ایران و دیگر کشور های خارجی در سالن گیاه شناسی قرار دارند.

در این سالن مجموعه ای از گیاهان خشک (هرباریوم) گردآوری و قرار داده شده که با نمونه های خارجی مقایسه شده اند. همچنین در این بخش از موزه می توانید اثرات برگ و ساقه درختان و گل ها به صورت فسیل شده مربوط به دوران های گذشته اروپا و ایران را تماشا کنید.

سالن زمین شناسی

اگر از علاقمندان به علوم زمین شناسی باشید قطعا این بخش از موزه تاریخ طبیعی اصفهان برایتان بسیار جذاب خواهد بود. در این سالن می توانید آثار طبیعی بسیار حیرت انگیزی از مواد تشکیل دهنده پوسته زمین، کانی ها، سنگ های معدنی و غیره را مشاهده کنید.

کریستال ها و سنگ های آذرین و دگرگونی سالن زمین شناسی این موزه متعلق به ایران و دیگر نقاط جهان می باشند. سنگواره ها یا فسیل هایی دریایی در این بخش در معرض نمایش قرار گرفتند که متعلق به ۵۸۰ میلیون سال قبل تاکنون می باشند. با مشاهده این آثار شگفت انگیز و کمیاب می توانید اطلاعات بسیار خوبی درباره جهان هستی، عظمت خلقت دنیا و قدرت پروردگار کسب کنید.

سالن زمین شناسی موزه تاریخ طبیعی اصفهان

سالن جغرافیای طبیعی

در این سالن نقشه های متنوعی از پوشش گیاهی و زمین شناسی ایران قرار دارد که اطلاعات بسیار ارزشمندی را منتقل می کنند. در این بخش می توانید نقشه های توپوگرافی و جغرافیایی و نقشه های برجسته شهری، طبیعی و زمین شناسی را مشاهده کنید. علاوه بر این موارد در سالن جغرافیای طبیعی موزه تاریخ طبیعی اصفهان نقشه های دیگری موسوم به نقشه های زمین ساختی ایران و دیگر کشور ها و قاره های مختلف وجود دارند که در نوع خود بسیار جالب می باشند.

سالن کمک آموزشی

یکی از مهمترین بخش های موزه تاریخ طبیعی سالن کمک آموزشی است که می تواند نقش مهمی در آموزش و انتقال اطلاعات لازم درباره جهان خلقت داشته باشد. در این قسمت وسایل کمک آموزشی مختلفی در زمینه علوم مختلف زیست شناسی، زمین شناسی و جغرافیای طبیعی قرار دارند که برای تحقیقات مختلف بسیار کاربردی محسوب می گردند.

در سالن کمک آموزشی تصاویر مختلف و اسلاید های آموزشی بسیار جالبی در دسترس بازدیدکنندگان قرار داده شده است که کمک بزرگی به کسب اطلاعات و دانش درباره جهان هستی و شگفتی های آن می کنند.

سالن کمک آموزشی موزه تاریخ طبیعی اصفهان

دسترسی به موزه تاریخ طبیعی اصفهان

این موزه جذاب در تقاطع خیابان های سپه و استانداری اصفهان واقع شده است. برای دسترسی به آن می توان از خودرو شخصی و حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی های درون شهری و اینترنتی استفاده نمود.

آدرس: تقاطع خیابان سپه و استانداری

جاهای دیدنی نزدیک

موقعیت مکانی موزه تاریخ طبیعی و نزدیکی به میدان نقش جهان باعث شده است بتوانید علاوه بر بازدید از آن به دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان مانند کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، کاخ چهل ستون، دروازه قیصریه، خانه تاریخی مشیرالملک، خانه تاریخی ملاباشی، موزه عصارخانه شاهی، انگورستان ملک التجار و… نیز دسترسی خوبی داشته باشید.

هتل های نزدیک به موزه تاریخ طبیعی اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران دارای هتل های مختلفی است. این هتل ها از امکانات و خدمات و درجات متفاوتی برخوردارند و می توانند اقامتی دلنشین و خاطره انگیز برای گردشگران فراهم کنند. برای رزرو هتل های اصفهان نزدیک به موزه تاریخ طبیعی می توان به هتل پیروزی، هتل جمشید، هتل شیخ بهایی، هتل سپاهان، هتل پیروزی، هتل ایران، هتل ستاره و هتل ۵ ستاره عباسی اشاره نمود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا