» راهنمای سفر به ایران » استان اصفهان » اصفهان » ۵۰ از جاهای دیدنی اصفهان در بهار، تابستان، پاییز و زمستان
جاهای دیدنی اصفهان
اصفهان

۵۰ از جاهای دیدنی اصفهان در بهار، تابستان، پاییز و زمستان

۸ فروردین ۱۴۰۳ 26۰3,356

هر زمان که بهترین جاهای دیدنی ایران را در ذهنمان مرور می‌کنیم، بعید است نام اصفهان به ذهنمان نرسد. در گوشه‌گوشه شهر اصفهان جاهای تاریخی و طبیعی و تفریحی متنوعی خودنمایی می‌کنند که ساعت‌ها می‌توان سرگرم آن‌ها شد و هزاران کلمه در توصیفشان نوشت. با بازدید از جاهای دیدنی اصفهان به صدها سال پیش سفر می‌کنید و می‌بینید طراحی و معماری بناهای آن دوران چگونه بوده‌اند. ما در این مقاله از اقامت۲۴ لیستی از بهترین مکان‌های دیدنی اصفهان را برای شما تهیه کرده‌ایم تا هنگام سفر به اصفهان، بدون معطلی و سردرگمی مقصد دلخواه خود را پیدا کنید. پس آماده شوید تا شما را به سفری جذاب به سمت دیدنی های اصفهان ببریم.

فهرست این مطلب

جاذبه های تاریخی اصفهان

در سفر به جاهای دیدنی اصفهان، آنچه بیش از هر چیزی به چشمتان می‌آید، مکان‌هایی است که حیات و قدمت تاریخی ارزشمندی دارند. قدمت تاریخی این مکان‌ها به صدها سال پیش می‌رسد و در گوشه‌گوشه آن‌ها می‌توانید زیبایی را کشف کنید و ببینید.

میدان نقش جهان؛ زیباترین میدان اصفهان

میدان نقش جهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان با جاذبه‌های متنوع

 اگر می‌خواهید یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان را ببینید، برای بازدید از میدان نقش جهان درنگ نکنید. نقش جهان، دومین میدان بزرگ دنیاست که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد. نام این میدان بعد از انقلاب از میدان شاه به میدان امام تغییر ‏پیدا کرد و البته به نام‌های دیگری مانند اصلی، بزرگ، نو، قصر و سلطنتی نیز شناخته می‌شود. با رفتن به میدان نقش جهان می‌توانید از سایر جاهای توریستی اصفهان مثل مسجد ‏امام، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه بازدید کنید و از مغازه‌های دورتادور ‏میدان سوغاتی بخرید. در این میدان یک تفریح جذاب نیز در انتظار شماست و آن هم درشکه‌سواری است تا گشت‌وگذاری خاص را تجربه کنید.

آدرس:

اصفهان، میدان نقش جهان

ساعت بازدید: 

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

عمارت عالی قاپو‏؛ کاخی اصیل و زیبا از دوران صفوی

عمارت عالی‌قاپو یکی از مکان های دیدنی اصفهان با تالارهای مجلل

عمارت عالی قاپو یادگاری باشکوه از دوران قاجار است که قدمت آن به دوران حکومت صفوی می‌رسد. این عمارت ۶ طبقه دارد که با ‏پلکان مارپیچی به هم راه پیدا می‌کنند. بخش‌های مختلف این عمارت شامل تالارهای مختلف می‌شود که هرکدام از آن‌ها با تزئینات زیبای خود، یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب می‌آیند. عمارت عالی قاپو در ضلع غربی نقش جهان به چشم می‌خورد و یکی از خاص‌ترین بخش‌های آن اتاق صوت یا موسیقی است که در طبقه ششم عمارت قرار دارد. طراحی این بخش حیرت‌انگیز به گونه‌ای است که وجود حفره‌هایی باعث شده تا صدای موسیقی در فضا منعکس و طنین‌اندازشود. از پنجره پله‌های عمارت، باغ زیبایی را خواهید دید که باغ مصفا نام دارد و اکنون در ‏دست نهادهای دولتی است. به قسمت تراس بزرگ عمارت که بروید چشم‌اندازی زیبا از میدان نقش جهان، ‏مسجد امام و شیخ لطف‌الله را می‌بینید؛ این قسمت بهترین مکان برای ثبت عکس‌های خاطره‌انگیز است.

آدرس:

اصفهان، خیابان استانداری، خیابان سپه، میدان نقش جهان، ضلع غربی میدان

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۲۱۷۳

ساعت بازدید:

هر روز از ۹ صبح تا ۶ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

سی و سه پل؛ روشنی‌بخش شب‌های اصفهان

سی و سه پل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

سی و سه پل بنایی قدیمی از دوران صفوی است که نه فقط در بین ایرانی‌ها بلکه در بین جهانگردان خارجی مانند شاردن هم معروف است. این پل که به نام جلفا هم شناخته می‌شود، در گذشته جایی برای برگزاری جشن‌های مهم ارامنه و نوروزی بوده است. سی‌وسه پل طولانی‌ترین پل زاینده‌رود است که آن را از جنس سنگ، آجر، ملات و ساروج ساخته‌اند. در قسمت پیاده‌روی پل ۹۹ طاقچه دیده می‌شود که در زمان قدیم با تابلوهای نقاشی تزئین شده بودند. درباره علت نام‌گذاری سی‌وسه پل نظر قطعی وجود ندارد. برخی معتقدند ۳۳ عدد آناهیتا، الهه آب است و نام‌گذاری این پل به همین عدد و نماد برمی‌گردد. سی‌وسه پل با اینکه نماد و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است اما متاسفانه بخش‌هایی از آن آسیب دیده و باوجود خشکی زاینده‌رود دیگر مثل گذشته باشکوه و پررونق نیست. اگر از ما ‏می‌شنوید بهترین زمان بازدید از سی‌و‌پل، شب‌هنگام است که نورپردازی بسیار زیبایی دارد.‏

آدرس:

اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

پل خواجو‏؛ یکی از زیباترین پل‌های جهان

پل خواجو یکی از دیدنی های اصفهان برای پیاده‌روی و عکاسی

پل خواجو یکی دیگر از پل‌ها و جاهای دیدنی اصفهان است که در دوره صفوی ساخته شد. این پل در شرق سی‌وسه پل قرار دارد و با تزئینات کاشی‌کاری و طراحی متقارن خود یکی از بهترین نمونه‌های معماری ایرانی_اسلامی است. نام پل خواجو از محله‌ای گرفته شده که در نزدیکی این پل قرار گرفته است. سال‌ها پیش پل خواجو به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید تا ارزش این بنا بیشتر فهمیده و حفظ شود. ‏ساختمانی در میانه پل دیده می‌شود که در قدیم برای استراحت و لذت‌بردن خاندان سلطنتی بوده است. جالب است بدانید در زمان گذشته که در اصفهان سیل می‌آمد، پل خواجو آب‌ها را به سمت کانال‌هایی هدایت می‌کرد تا شهر آسیب نبیند و درعین حال سفره‌های آب زیرزمینی سیراب شود. فضای پل خواجو بهترین مکان برای پیاده‌روی و ثبت عکس‌هایی جذاب است.

آدرس:

اصفهان، پل خواجو

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

کاخ چهلستون‏؛ باغی باشکوه و یادگار دوران صفوی

کاخ چهلستون یکی از مکان های دیدنی و باشکوه اصفهان

با رفتن به کاخ چهلستون به یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی ایران پا می‌گذارید. کاخ چهلستون به دستور شاه‌عباس اول ساخته شد و بعد در دوران شاه‌عباس دوم با ساخته‌شدن بخش‌های مختلف مانند تالار، ایوان، حوض و… به شکل کاخ درآمد. با شنیدن نام چهلستون احتمالا فکر می‌کنید که تعداد ستون‌های این کاخ چهل عدد است اما درواقع تعدادشان بیست عدد است. بعضی از افراد اعتقاد دارند استخر بزرگی که مقابل کاخ قرار گرفته، با انعکاس این ستون‌ها، تعداد آن‌ها را دوبرابر نشان می‌دهد و بعضی دیگر می‌گویند از آنجا که عدد چهل در فرهنگ و ادبیات ایران عددی مهم و مقدس است، نام چهل را روی آن گذاشته‌اند. در کاخ چهلستون زیبایی بی حد و مرزی را در باغ و استخر و تزئینات مختلفش مانند نقاشی‌های دیواری و آیینه‌کاری می‌بینید. اهمیت استخر این کاخ به حدی بوده که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کاخ چهلستون با داشتن وسایل قدیمی مانند سفال، آبگینه، کتیبه‌های تاریخی، فرش و سنگ‌نوشته به عنوان باغ موزه چهلستون هم شناخته می‌شود.

آدرس:

اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۰۱۸۱

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

بازار قیصریه‏؛ بازاری قدیمی با معماری دیدنی

بازار قیصریه یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای خرید صنایع دستی

بازار قیصریه فقط جایی برای خریدکردن نیست؛ جایی برای گشت‌وگذار در بنایی قدیمی از دوران صفوی است. این بازار در دوران صفوی یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید فرش و پارچه‌های فاخر بود و حالا بازاری برای خرید صنایع دستی و سوغات اصفهان است. بازار قیصریه که نام دیگرش بازار شاهی است، از سردر قیصریه شروع می‌شود و در انتها به بازار دارالشفا می‌رسد. در سردر این بازار نقاشی‌ها و کاشی‌کاری‌های زیبایی را می‌بینید که این قسمت در دوره صفویان پرطرفدار بوده است. دو نکته بسیار جالب در ‏مورد بازار قیصریه وجود دارد. نکته اول اینکه فعالیت بعضی از دکان‌های این بازار است که در طی ۴ قرن گذشته فقط ‏مشغول فروش یک نوع کالا بوده‌اند. دومین نکته کاروانسراها و تیمچه‌های آن است که هر کدام سردر کاشی‌کاری هنرمندانه‌ای دارند. بازار قیصریه یکی از جاهای دیدنی اصفهان در نزدیکی میدان نقش جهان است که برای دسترسی به آن می‌توانید از مترو و اتوبوس استفاده کنید و در ایستگاه امام‌حسین پیاده شوید.

آدرس:

اصفهان، شمال میدان نقش جهان

ساعت کاری:

۱۰ صبح تا ۹ شب

هزینه بازدید:

رایگان

منارجنبان؛ جاذبه تاریخی شگفت‌انگیز

منارجنبان یکی از عجیب‌ترین مکان های دیدنی اصفهان

اگر فقط بگوییم منارجنبان یکی از جاهای دیدنی اصفهان است، در توصیف آن اجحاف کرده‌ایم. بهتر است این توصیف را این‌طور کامل کنیم که ‏منارجنبان نه تنها از دیدنی‌ترین بلکه از عجیب‌ترین بناهای تاریخی اصفهان است. با اینکه در ظاهر شکل ‏پیچیده‌ای ندارد اما به دلیل اینکه با تکان دادن یک مناره، مناره بعدی و سپس کل بنا در جای خود تکان می‌خورند، شگفت‌انگیز است. این جاذبه گردشگری، محل دفن عمو عبدالله کارلادانی، از ‏عارف‌های معروف اصفهان بوده است. مناره‌های خشتی نازک همراه با کاشی‌کاری و کلاف چوبی، منارجنبان را در بین ‏نازک‌ترین و سبک‌ترین مناره‌های دنیا قرار داده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران ایلخانی می‌‏رسد و مناره‌های آن در دوران صفویان جاگذاری شده‌‌اند. در مجموعه منارجنبان غیر از مناره‌ها می‌توانید دو بخش ایوان و چله‌خانه را ببینید. ایوان منارجنبان از آجر ساخته شده و با کاشی و نقاشی تزیین شده است و بخش چله‌خانه دو اتاقک دارد که در گذشته جایی برای چله‌نشینی عارفان و زاهدان بوده است. اگر می‌خواهید تکان خوردن ‏منارجنبان را مشاهده کنید، بهتر است در ساعات ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر و ۱:۳۰ ظهر و در زمان عصر از ساعت ۳ ظهر تا ۴:۳۰ و ۶:۳۰ عصر خودتان را به این بنا برسانید، چون تنها در ساعات مشخصی این اتفاق رخ می‌دهد.

آدرس:

اصفهان،‌ ۶ کیلومتری غرب شهر اصفهان، مسیر اصفهان به نجف آباد، محله کارلادان، خیابان آتشگاه

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۷۷۱۶۰۶۶

ساعت بازدید:

از ۹ صبح تا ۶ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

کاخ هشت بهشت‏؛ بنای تاریخی باشکوه و آرامش‌بخش

کاخ هشت بهشت یکی از مجلل‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

کاخ هشت بهشت نمونه دیگری از کاخ‌های شکوهمند دوران صفویه در اصفهان است. این کاخ به دستور شاه ‏سلیمان صفوی در سال ۱۰۸۰ و در باغ بلبل احداث شد. کاخ هشت بهشت برای کسانی که دنبال زیباترین و مجلل‌ترین جاهای ‏دیدنی اصفهان هستند، بهترین انتخاب است. بنای ‏این کاخ را روی یک هشت ضلعی قرار داده‌اند و در دو طبقه ساخته‌اند، به همین دلیل به هشت بهشت ‏معروف است. با رفتن به عمارت و کاخ هشت‌بهشت از تماشای فضایی پر ‏از درخت و شنیدن صدای آرامش‌بخش آب لذت می‌برید. در بخش‌های مختلف کاخ هشت‌بهشت تزئینات زیبای کاشی‌کاری، آینه‌کاری، نقاشی و طلاکاری به چشمتان می‌خورد. برای دسترسی به این کاخ می‌توانید سوار مترو شده و در ایستگاه میدان امام‌حسین پیاده شوید.

آدرس:

اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۵۹۵۸

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید:

۴ هزار تومان

آرامگاه صائب تبریزی؛ مقبره‌ای با معماری دوران صفوی

آرامگاه صاپب تبریزی یکی از جاهای دیدنی اصفهان برای دوست‌داران شعر و ادب

صائب تبریزی با نام میرزا محمد علی در تبریز به دنیا آمد اما در تبریز نماند و به دعوت شاه‌‏عباس با خانواده به اصفهان نقل مکان کردند. با اینکه این شاعر در زمان خودش معروف بود اما محل دفن او تا دوران حکومت پهلوی ناشناخته ماند. در این دوران محل دفن صائب کشف شد اما جالب است که این مکان در اختیار یک فرد میوه‌فروش بود که آن را از اداره اوقاف اصفهان اجاره کرده بود. بعدها فردی به نام عباس بهشتیان از اداره اوقاف اصفهان می‌خواهد تا این مکان را به کسی اجاره ندهد. معماری زیبای آرامگاه صائب تبریزی را با ایوان بلند، پله‌های سنگی و سقف آیینه‌کاریش می‌بینید. این شاعر در طول زندگی خود انواع شعر قصیده و غزل را سروده و شگفت‌انگیز است که تعداد ابیات بعضی از اشعار او به ۶۰ تا ۱۲۰ هزار بیت هم می‌رسد. برای دسترسی به آرامگاه صائب می‌توانید سوار مترو شده و در ایستگاه میدان انقلاب پیاده شوید. بد نیست بدانید که آرامگاه صائب تبریزی جزو شناخته شده‌ترین آرامگاه های اصفهان محسوب می‌شود.

آدرس:

اصفهان، خیابان صائب

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

مدرسه چهار باغ؛ مدرسه تاریخی با کاشی‌های هفت‌رنگ

مدرسه چهارباغ یکی از دیدنی های اصفهان

مدرسه چهار باغ یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که آن را به نام‌های مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه (شاه ‏سلطان حسین) هم می‌شناسند. این مدرسه تاریخی جزء آخرین بناهایی است که در دوران صفوی ساخته شد و به دلیل آنکه در خیابان چهار باغ عباسی ‏قرار دارد، به این اسم معروف شده است. زیبایی مدرسه چهارباغ در کاشی‌کاری‌های خاصش هم‌چون کاشی هفت‌رنگ، معرق، گره چینی و… به خصوص در قسمت هشتی ورودی آن نهفته است. در این مدرسه بخش‌های مختلفی مانند محراب، درب‌های طلایی و نقره‌ای، حجره، کتیبه، بازار هنر، کاروان‌سرا و سنگاب (ظرف سنگی بزرگ برای پرکردن آب) وجود دارد. اگر خواستید با مترو راهی مدرسه چهارباغ شوید، در ایستگاه میدان انقلاب پیاده شوید و حدود ۴۰۰ متر پیاده‌روی کنید تا به این مکان برسید.

آدرس:

اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۹۲۲۷

ساعت بازدید:

پنج‌شنبه‌ها از ۲ ظهر تا ۸ شب

جمعه‌ها از ۸ صبح تا ۸ شب

هزینه بازدید:

رایگان

حمام شیخ بهایی؛ حمامی تاریخی و رازآلود

حمام شیخ بهایی یکی از جاهای دیدنی اصفهان با افسانه تاریخی

حمام شیخ بهایی یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که به دلیل مشخص نشدن شیوه گرم شدن ‏آب آن، به حمام اسرارآمیز شیخ بهایی هم معروف است. این حمام تاریخی که در خیابان عبدالرزاق اصفهان و ‏کوچه شیخ بهایی قرار گرفته، در دوره شاه عباس اول و توسط شیخ بهایی، معمار و دانشمند بزرگ آن زمان بنا شد. ‏از بخش‌های شگفت انگیز این حمام تاریخی، گرم شدن کل آب حمام فقط با شعله یک شمع بوده که متأسفانه ‏به دلیل تخریب‌های محققین، از کار افتاده است. معماری این حمام  با سایر حمام‌های تاریخی ایران ‏مشابه است اما شیوه گرم شدن آب و تأمین سوخت آن بسیار متفاوت و حیرت‌انگیز است. اگر به دنبال تجربه‌ای ‏جدید از بازدید حمام‌های تاریخی ایران هستید، حمام شیخ بهایی را از دست ندهید.‏

آدرس:

اصفهان، خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهائی

محله جلفا؛ بهترین منطقه اصفهان برای گشت‌وگذار

محله جلفا یکی از دیدنی های اصفهان

یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای قدم‌زدن محله جلفاست که با سنگ‌فرش پوشیده شده و با ساعت‌هایی باشکوه خودنمایی می‌کند. جلفا محل زندگی ارامنه است که در آن حوض و حوضچه و مجسمه حضرت مریم دیده می‌شود و با حضور در آن حس می‌کنید در کشوری اروپایی قرار دارید. تاریخچه محله جلفا به زمانی برمی‌گردد که حدود ۴۰۰ سال پیش، شاه عباس صفوی دستور داد تا ارامنه از شهر خود مهاجرت کنند. این مردم هم از شهر خود ابتدا راهی آذربایجان و بعد مقیم اصفهان شدند. در این محله کافه‌های متنوعی به نام‌های آنی، ستاره، مارسی، دالون و… با دیزاین خاص دیده می‌شوند.

آدرس:

اصفهان، خیابان نظر شرقی، محله جلفا

   هزینه بازدید:

رایگان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

عصارخانه شاهی؛ تداعی‌کننده صنعت گذشته اصفهان

موزه عصارخانه شاهی؛ از مکان های دیدنی اصفهان و جایی برای عصاره‌گیری

عصارخانه شاهی یکی از جاهای دیدنی اصفهان با قدمتی تاریخی است که در دوران پادشاهی شاه‌عباس اول ساخته شد. این مکان درواقع شبیه به کارخانه‌های روغن‌کشی است و در قدیم برای گرفتن عصاره مواد روغنی کاربرد داشت. با ورود به عصارخانه می‌توانید از بخش‌های تیرخانه و انبارهای تودرتو بازدید کنید. تیرخانه شامل دو تیر با قطر زیاد بوده که روغن‌گیری در آن انجام می‌شد. عصارخانه شاهی در اصفهان یادآور فعالیت‌های صنعتی در گذشته است که در آن دوران با وجود امکانات کم و ابزارهای محدود با جدیت انجام می‌شد.

آدرس:

 اصفهان، میدان نقش جهان، جنب ورودی بازار قیصریه، بازار قنادها، بازار عصاری (پاساژ امین)

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۴۱۰۸۷

ساعت بازدید:

شنبه تا سه‌شنبه از ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر

چهارشنبه و پنج‌شنبه از ۹:۳۰ صبح تا ۴ عصر

این مکان در جمعه و روزهای تعطیل، تعطیل است.

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

حمام قاضی؛ حمامی برای برگزاری جلسات سیاسی 

حمام قاضی اصفهان

حمام قاضی یک حمام تاریخی است که در قسمت‌های مختلف آن مثل سربینه، گرم‌خانه، خزینه و حوضچه می‌توان نقش معماری ایرانی را دید و لذت برد. جالب است بدانید که حمام قاضی در قدیم یک حمام ساده نبوده و یکسری از جلسات مهم سیاسی در قدیم در این مکان برگزار می‌شد. اخیرا بخش خصوصی این حمام را بازسازی کرد‌ه‌اند و دو بخش مجزای زنانه و مردانه دارد.

آدرس:

اصفهان، خیابان ابن سینا، کوچه شماره ۳۷ (میرعلاءالدین)، بازارچه قاضی

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۴۴۸۱۸۱۸

ساعت بازدید:

۳ ظهر تا ۹ شب

حمام علی قلی آقا؛ حمام دیروز و موزه امروز

حمام علی قلی آقا

در دوران صفوی، یکی از درباریان پادشاهان صفوی به نام علی قلی آقا، بانی ساخت حمامی شد که بخش‌های مختلفی مانند حمام بزرگ و کوچک و فضای چال‌حوض داشت. در آن زمان مردها و زنان در فضاهایی جداگانه می‌توانستند از حمام استفاده کنند. یکی از ویژگی‌های ظاهری این بنا این است که سقف با نورگیرهایی طراحی شده که در ساعات مختلف روز، سایه‌روشن‌ زیبایی را خلق می‌کنند. حمام تاریخی علی قلی آقا چند سالی است که بازسازی شده و به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است.

آدرس:

اصفهان، خیابان بیدآباد، محله علیقلی

ساعت بازدید: 

۹ صبح تا ۲:۳۰ ظهر

۳:۳۰ ظهر تا ۶ عصر

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۳۳۷۵۷۷۷

هزینه بازدید:

۲ هزار تومان

قبرستان تخت فولاد؛ قبرستان مشاهیر با معماری زیبا

قبرستان تخت فولاد یکی از مکان های دیدنی اصفهان در حاشیه زاینده‌رود

در حاشیه جنوبی زاینده‌رود یکی از دیدنی های اصفهان به نام قبرستان تخت فولاد قرار دارد که محل دفن مشاهیر معروف است. بخش‌هایی از این قبرستان که پیکر افراد مختلف در آن دفن شده به نام تکیه معروف است. میرفندرسکی، فولاد حلوایی، بابا رکن‌الدین، آغا باشی، آقا حسین خوانساری، بروجردی‌ها و… از تکیه‌های این قبرستان هستند. اگر به این قبرستان رفتید از تماشای معماری و تزئینات قدیمی و ایرانی این بنا غافل نشوید. زیبایی‌های قبرستان تخت فولاد فقط به معماری آن محدود نمی‌شود و زیبایی شگفت‌انگیزی را می‌توانید در میان آثار نقاشی و خوشنویسی و سنگ‌تراشی‌های آن ببینید.

آدرس:

 اصفهان، خیابان فیض

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۶۶۳۸۸۹۰

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید:

رایگان

انگورستان ملک مقبره عمو عبدالله کارلادانی؛ مقبره‌ای در عمارت منارجنبان

انگورستان ملک یکی از جاهای دیدنی اصفهان روی منارجنبان

اگر زمانی به منارجنبان سر زدید، به مقبره عمو عبدالله کارلادانی، یکی از عارفان قرن هشتم هم می‌توانید بروید. ماجرای ساخت این بنا جالب است و این‌گونه بوده که اول این مقبره ساخته شده و بعد روی آن عمارت منارجنبان را ساخته‌اند. بعضی از اهالی کارلادان باور دارند حرکت مناره‌های منارجنبان از قدرت و کرامت‌های عمو عبدالله کارلادانی است.

آدرس:

اصفهان، ، خیابان آتشگاه

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۷۷۱۶۰۶۶

پل چوبی؛ پلی خاص برای رفت‌وآمد پادشاهان

پل چوبی یکی از جاهای دیدنی اصفهان با قدمت تاریخی

شاه عباس دوم صفوی در زمان پادشاهی خود دستور داد پل چوبی را بین دو پل الله وردی‌خان و پل خواجو بسازند. نام این پل درواقع پل جوبی بوده زیرا در زمان قدیم، جوی آب روی آن جاری بوده است. این پل در آن زمان با عرض محدود و طول ۱۴۷ متر با ۲۱ چشمه ساخته شد. در زمان قدیم مردم عادی حق استفاده از پل چوبی را نداشتند و فقط پادشاهان دوران صفوی و مهمانان و نزدیکانشان از پل استفاده می‌کردند.

آدرس:

اصفهان، خیابان کمال اسماعیل، پل چوبی

هزینه بازدید:

رایگان

پل مارنان؛ پل دیدنی و تاریخی در محله مارنان

پل چوبی مارنان

یکی دیگر از پل‌ها و جاهای دیدنی اصفهان پل مارنان است که ساحل شمالی و جنوبی زاینده‌رود را به هم متصل می‌کند. این پل با اینکه چندین بار تعمیر شده اما خوشبختانه هنوز سبک معماری دوران صفوی را دارد. این پل بین دو پل فلزی و وحید قرار گرفته و در نزدیکی محله مارنان قرار دارد. پل مارنان ۱۶۰ متر طول و ۱۷ دهانه دارد که به مروز زمان عمق آب دهانه آن کاهش پیدا کرده‌ است.

آدرس:

غرب اصفهان، محله مارنان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

جاذبه های تفریحی اصفهان 

جاهای دیدنی اصفهان فقط محدود به بناهای تاریخی و موزه‌های متنوع آن نیست. در ‏کنار این همه اثر تاریخی که هر کدام داستانی را روایت می‌کنند، جاذبه‌های تفریحی متنوعی در این شهر به چشم می‌خورند که برای کودک و پیر و جوان جذاب و سرگرم‌کننده هستند. در این قسمت با جاهای تفریحی اصفهان آشنا می‌‌شوید و می‌فهمید بازدید از آن‌ها برای شما چه حال‌وهوایی را به همراه خواهد داشت.

باغ پرندگان‏؛ باغی با پرندگان شگفت‌انگیز

باغ پرندگان یکی از مکان های دیدنی اصفهان با موجوداتی زیبا

باغ پرندگان اصفهان دنیای شگفت‌انگیز ۴ هزار پرنده از ۱۳۰ گونه مختلف را به نمایش می‌گذارد. این باغ در سال ۱۳۷۵ تاسیس شد و فضایی به مساحت ۵۵۰۰۰ هزار مترمربع دارد. در بازدید از این باغ اتفاقات جالبی رخ می‌‏دهد. مثلا شاید در حین قدم‌زدنف پلیکان بزرگی از بالای سر شما عبور کند و از نزدیک شاهد رفتار پرندگان باشید. البته تمام پرندگان این باغ آزادانه پرواز نمی‌کنند و بعضی از آن‌ها در قفس‌های شیشه‌ای و آهنی نگهداری می‌شوند. در باغ پرندگان اصفهان سعی شده تا زیستگاه هر پرنده مطابق زیستگاه اصلیش شبیه‌سازی شود. به طور مثال برای اردک، قو و غاز برکه‌هایی کوچک و بزرگ طراحی شده است. باغ پرندگان اصفهان دارای واحدهای مختلف تخصصی و پژوهشی مانند تکثیر، تغذیه، کلینیک و بهداشت، قرنطینه و تاکسیدرمی است.

آدرس:

شهر اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۷۷۱۳۵۰۰

ساعت بازدید:

نیمه اول سال از ۸ صبح تا ۷ عصر

نیمه دوم سال از ۸:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر

هزینه بازدید:

۲۰ هزار تومان

پارک جنگلی ناژوان؛ پارکی پر از زیبایی و سرسبزی

پارک جنگلی ناژوان یکی از باصفاترین مکان های دیدنی اصفهان

نام پارک جنگلی ناژوان را از انبوه درختان ناز و صنوبر در این منطقه گرفته‌اند که منطقه ای بسیار خوش ‏آب و هواست. جالب است بدانید که پارک ناژوان بعد از میدان نقش جهان دومین جاذبه پر بازدید اصفهان است. قرارگیری باغ پرندگان و خزندگان، موزه پروانه‌ها و باغ گل‌ها در این پارک باعث شده تا به یکی از مکان های دیدنی اصفهان تبدیل شود. در پارک ناژوان علاوه بر اینکه از آب‌وهوای مطبوع در فضایی جنگلی لذت می‌برید، می‌توانید تفریحاتی مثل شناکردن، تله‌سیژ، اسب سواری و قایق‌رانی را هم تجربه کنید. این پارک جنگلی به امکانات رفاهی متنوعی مانند آلاچیق، زمین بازی، رستوران و کافه، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ و عکاس‌خانه مجهز است.

آدرس:

اصفهان، بزرگراه شهید حبیب اللهی، ناژوان

ساعت بازدید:

نیمه اول سال از ۹ صبح تا ۷ عصر

نیمه دوم سال از ۸:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۷۸۶۰۰۳۶

هزینه بازدید:

رایگان

آکواریوم اصفهان‏؛ دنیایی جذاب از موجودات دریایی

آکواریوم یکی از جاهای دیدنی اصفهان با هزاران آبزی

آکواریوم اصفهان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان و از همه مهم‌تر، بزرگترین آکواریوم خاورمیانه است. در ‏این آکواریوم ۳۵۰۰ متر مربعی با طول ۳۵ متر، هزاران موجود زنده در ۳۵۰ گونه مختلف از تمام قاره‌های جهان ‏را خواهید دید. در این آکواریوم سنگین‌ترین ماهی استخوان‌دار جهان، خرچنگ آبی، اسب دریایی، انواع کوسه، ماهی خاویار و… را می‌بینید. در آکواریوم اصفهان انواع آکواریوم قاب دیواری، لمسی و استوانه‌ای را به نمایش گذاشته‌اند. ضمنا اگر بخواهید پرسنل آکواریوم، از شما عکاسی نیز خواهند کرد که در نهایت تصاویر ‏منتخب خودتان را تحویل خواهید گرفت. جالب اینجاست که در برخی قسمت‌ها کودکان می‌توانند به ماهیان ‏غذا بدهند. فروشگاه مخصوص کودکان و بزرگسالان هم در تونل آکواریوم پارک ناژوان وجود دارد تا دست ‏خالی آنجا را ترک نکنید. طبق تجربه بعضی از گردشگران، اگر با عینک وارد این فضا شوید، چشمان شما مقداری اذیت ‏خواهد شد، پس بهتر است بدون عینک بازدید کنید.‏

آدرس:

اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

ساعت بازدید:

۱۲ ظهر تا ۹ شب

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۷۷۸۰۰۱۳

هزینه بازدید:

۶۱۵۰۰ تومان

باغ گلها اصفهان‏؛ فضایی بهشتی آمیخته با عطر گل‌ها

باغ گل‌ها یکی از زیباترین و رویایی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

باغ گلهای اصفهان جایی است که در میان دنیای رنگارنگ گل‌ها غرق و از عطر خوش آن‌ها سرمست می‌شوید. در این باغ زیبایی گل‌وگیاهان پاییزی، دارویی، صخره‌ای و سوزنی‌برگ‌ها را می‌بینید و از شنیدن صدای جریان آب فواره‌ها لذت می‌برید. باغ گل‌ها از آن جاهای دیدنی اصفهان است که در هر فصلی زیباست اما اگر می‌خواهید اوج زیبایی را در این باغ ببینید، اردیبهشت ماه زمان مناسبی است.

آدرس:

اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

ساعت بازدید:

از ۷ صبح تا ۹ شب

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۶۷۲۰۵۹

هزینه بازدید:

۱۵ هزار تومان

شهر رویاهای اصفهان؛ شهربازی جذاب برای گروه سنی مختلف

شهر رویاهای اصفهان

اگر دوست دارید سراغ یکی از مکان های دیدنی اصفهان بروید که جنبه تفریحی و سرگرمی دارد، در رفتن به شهر رویاها شک نکنید. شهر رویاها بزرگ‌ترین مجموعه تفریحی در اصفهان است که در دو بخش سرباز و سرپوشیده طراحی شده است. در بخش سرپوشیده شهر رویاها می‌توانید بازی‌های کامپیوتری را انجام دهید و به سینما بروید. فضای سرباز این مکان شامل شهربازی، پارک آبی و کارتینگ می‌شود. در شهر رویاهای اصفهان بخش جذابی به نام دنیای زیر آب قرار دارد که در این بخش می‌توانید با فناوری سینمای چهاربعدی سفر به دنیای موجودات آبزی و زیر آب را تجربه کنید.

آدرس:

شهر اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، جنب میدان میوه و تره‌بار

ساعت بازدید:

۴ عصر تا ۱۲ شب

شماره‌تماس:

۰۳۱۹۵۰۲۰۹۶۰

هزینه ورودی:

۸ هزار تومان

باغ غدیر؛ باغی باصفا با امکانات رفاهی و تفریحی

باغ غدیر اصفهان

باغ غدیر یکی از بهترین باغ‌های اصفهان با جاذبه‌های تفریحی و خدمات فرهنگی است. باغ غدیر یکی از جاهای ‏دیدنی اصفهان در شرق این هر است که با امکانات مختلف مثل استخر روباز، زمین ورزشی، کتابخانه، سالن همایش و… پذیرای شماست. علت ساخت این مجموعه تفریحی – فرهنگی، به پاس یادبود علامه امینی بوده است. به ‏همین دلیل در داخل این باغ می‌توانید بنای یادبود علامه امینی و کتابخانه عمومی علامه امینی را مشاهده کرده ‏و بازدید کنید. خانواده‌ها می توانند ضمن لذت بردن از فضا و محیط باغ غدیر اصفهان، کودکان خود را در خانه ‏کودک و نوجوان بگذارند تا با انواع جشن و کلاس‌های مختلف، از آنها نگهداری کنند. از دیگر بخش های دیدنی ‏باغ غدیر می‌توان به حرم شهدای گمنام، مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان و فرهنگسرای رسانه اشاره ‏کرد.‏

آدرس:

مرکز اصفهان

تالار هنر اصفهان

تالار هنر اصفهان

تالار هنر در پارک لاله اصفهان قرار گرفته و جایی برای برگزاری رویدادها و جشنواره‌ها است. این تالار به اندازه ۴۰۰ نفر ظرفیت دارد و در آن تئاتر و نمایش‌های مخصوص کودک و نوجوان اجرا می‌شود. 

آدرس:

اصفهان، پارک لاله، خیابان رضاییان، خیابان شهید برونی، خیابان قدس

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۵۶۶۰۸۸۲

جاذبه های مذهبی اصفهان

در اصفهان مکان‌های مذهبی متنوع و خاصی را می‌توانید ببینید که در کمتر جایی از ایران پیدا می‌شود. کلیساها و مساجد متنوعی در این شهر قرار گرفته‌اند که معماری زیبا و قدمتی تاریخی دارند. ما در این بخش به مهم‌ترین جاذبه های مذهبی اصفهان اشاره کرده‌ایم.

مسجد امام؛ نمایانگر زیبایی معماری ایرانی و اسلامی‏

مسجد امام یکی از جاهای دیدنی اصفهان با معماری زیبا

مسجد امام که آن را به نام‌های مختلفی مانند مسجد جامع عباسی، سلطانی و شاه نیز می‌شناسند، در میدان نقش جهان با معماری خاصش خودنمایی می‌کند. این مسجد در دوران صفوی با تلاش و هنر بهترین معماران، کتیبه‌نگاران، خوشنویسان و کاشی‌کاران ساخته شد. ‏مسجد تاریخی امام در سال ۱۳۱۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسید و در فهرست میراث جهانی ‏یونسکو هم قرار دارد. نکته جالب برای بازدید مسجد امام اصفهان این است که اگر در مرکز آن بایستید و صحبت ‏کنید، اکو صدای شما در کل صحن به گوش خواهد رسید. ویژگی خاص ظاهری مسجد امام، وجود کاشی‌کاری‌‏های فیروزه‌ای و آبی‌رنگ است که در سردر، شبستان و صحن این مسجد به چشم می‌خورند.‏ در اصلی مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به آن امام‌حسین است.

آدرس:

اصفهان، ضلع جنوبی میدان امام (نقش جهان)

ساعت بازدید:

نیمه اول سال از ۹ صبح تا ۱۲ ظهر

۲ ظهر تا ۵ عصر

نیمه دوم سال از ۹ صبح تا ۱ ظهر

از ۱ ظهر تا ۴ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

مسجد شیخ لطف الله‏؛ مسجدی بدون مناره و صحن

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از دیدنی های اصفهان با طراحی خاص

مسجد شیخ لطف الله یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان با حال‌وهوایی تاریخی و مذهبی است. این مسجد در میدان نقش جهان، مقابل عمارت عالی‌قاپو قرار دارد. شاه‌عباس به شیخ لطف‌الله، یکی از علمای شیعه ارادت خاصی داشت، به همین خاطر دستور داد مسجدی را برای تدریس و عبادت این فرد بسازند. این مسجد همین مسجد شیخ لطف‌الله است که در لیست آثار ملی ایران و به دلیل معماری بی‌نظیرش یکی از عجایب جهان است. مسجد شیخ لطف‌الله مانند بسیاری از مسجدهای معمول مناره و ایوان و صحن ندارد و همین ویژگی آن را خاص‌تر کرده است. علت نداشتن صحن در این مسجد این است که تقارن آن با میدان نقش جهان رعایت شود. در این مسجد مانند مسجد امام می‌توانید انعکاس چندبرابری صدای خود را بشنوید و از دیدن کاشی‌کاری‌های هنرمندانه و کتیبه‌های خطی لذت ببرید. هنگام رفتن به مسجد شیخ لطف‌الله از کنار گنبد آن به سادگی نگذرید. این گنبد به شکل دو پوسته پیوسته با نقش‌ونگارهای زیبا و کتیبه‌های خطی طراحی شده است. گنبد مسجد در قسمت مرکزی به شکل لوزی است و هنگامی که در طول روز زیر آن قرار میگیرید، روی کاشی‌های آن طاووسی با پرهای باز کرده را خواهید دید.

آدرس:

اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبه‌روی کاخ عالی قاپو

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۵۴۸۶

ساعت بازدید:

هر روز از ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر

و ۲ ظهر تا ۶ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

مسجد جامع اصفهان‏؛ شاهکار معماری اسلامی

مسجد جامع یکی از اصیل‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از اصیل‌ترین جاهای دیدنی اصفهان با قدمتی تاریخی است که ظاهری شبیه به بناهای دوران سلجوقی دارد. به مسجد جامع اصفهان، مسجد جمعه و مسجد ‏جامع عتیق هم می‌گویند. برای این مسجد چندین ورودی ساخته‌اند که هر کدام در دوره‌های مختلف ‏تاریخی اضافه شده‌اند. مسجد جامع اصفهان دارای بخش‌های متنوعی مانند ایوان، شبستان، گنبد شمالی و جنوبی و کتابخانه است و چندین سنگاب دارد. زیباترین بخش مسجد جامع اصفهان، محراب الجایتو است که بعید است نمونه گچ‌بری آن را در جایی دیده باشید. مسجد جامع اصفهان با ستون‌های آجری، طاق و گنبدی خاص ساخته شده و بیشتر شبیه یک موزه هنری است تا یک مکان مذهبی معمولی. برای دسترسی به مسجد جامع اصفهان می‌توانید سوار مترو شده و در ایستگاه میدان شهدا پیاده شوید.

آدرس:

اصفهان، میدان قیام، خیابان علامه مجلسی

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۴۴۵۶۴۰۰

ساعت بازدید:

۶ صبح تا ۸ شب

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

مسجد حکیم یا جورجیر؛ مسجدی تاریخی با معماری کم‌نظیر

مسجد حکیم یکی از

یکی از زیباترین بناهای تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان مسجد حکیم یا جورجیر است که قدمت آن به دوران ‏شاه عباس دوم بر می‌گردد. مسجد جورجیر با نامی مشابه در قاهره مصر هم وجود دارد. بانی ساخت این مسجد حکیم ‏محمد داوود با لقب تقرب‌خان، پزشک شاه عباس دوم و شاه صفوی بوده است، به همین دلیل به مسجد ‏حکیم شهرت دارد. ورودی بخش جنوبی به جورجیر معروف است و به دلیل اینکه در محله جورجیر و محل ‏مسجدی قدیمی به نام جوء جوء یا جورجیر قرار گرفته، به آن مسجد جورجیر هم می‌گویند. در بخش ‏شمال غربی سردر دیگری به نام سردر دیالمه وجود دارد که امروزه اثری از آن را نمی‌توان دید. مسجد حکیم فضایی به اندازه ۸۰۰۰ متر مربع با بخش‌های مختلف شبستان و محراب دارد. این مسجد چهار ایوان با سه ورودی اصلی دارد و جالب است بدانید که بدون مناره و گنبد ساخته شده است. آنچه زیبایی مسجد حکیم را خاص‌تر کرده، وجود دو ساعت آفتابی است که در قسمت شمال غرب و بالای ایوان شمال غربی مسجد دیده می‌شوند.

آدرس:

انتهای رنگرزان، خیابان حکیم نظامی

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۱۲ ظهر

۲ ظهر تا ۴:۳۰ عصر

کلیسای وانک؛ بزرگ‌ترین کلیسای ایران

کلیسای وانک یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

کلیسای وانک یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، جزو معروف‌ترین کلیساهای اصفهان و نماد تمام عیار مهربانی و مهمان‌نوازی ایرانیان ‏نسبت به ارامنه است. در زمان شاه‌عباس دوم یکسری از ارمنی‌ها به اصفهان مهاجرت کردند و کلیسای وانک ساخته شد تا این مردم بتوانند در مکانی مناسب عبادت کنند. کلیسای وانک باوجود معماری خاص و نقاشی‌های زیبا، معروف‌ترین و دیدنی‌ترین کلیسای محله جلفا است که در بین ارامنه به کلیسای جامع نیز شهرت ‏دارد. این کلیسا از جنس آجر ساخته شده و روی کاشی‌های به‌کاررفته در آن تصاویری زیبا از فرشتگان را می‌بینید. اگر به کلیسای وانک رفتید، بازدید از موزه زیبای آن را از دست ندهید. در این کلیسا می‌توانید صنایع دستی اصفهان را از غرفه ورودی آن به عنوان سوغات بخرید. باشکوه‌ترین لحظه بازدید از کلیسای وانک، موقع سال تحویل میلادی یا همان کریسمس است.‏

آدرس:

اصفهان، محله جلفا، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک

ساعت بازدید:

۸:۳۰ صبح تا ۱:۳۰ ظهر

۴ تا ۶:۳۰ عصر

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۶۲۴۳۴۷۲

هزینه بازدید:

۱۰ هزار تومان

کلیسای بیت اللحم؛ کلیسایی باشکوه و دیدنی

کلیسای بیت اللحم یکی از زیباترین کلیساها و دیدنی های اصفهان

 کلیسای ‏بیت اللحم در کنار کلیسای حضرت مریم مقدس قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که روزنامه‌‌ای خارجی از آن به عنوان یکی از ۲۳ کلیسای زیبای دنیا یاد کرده است. زمان ساخت این کلیسا به دوران صفوی می‌رسد که تاجری معروف به نام خواجه پطرس ولیجانیان آن را ساخته است. در کلیسای بیت‌اللحم زیباترین گچ‌کاری‌ها را با نقاشی‌هایی از کتاب مقدس می‌بینید. گنبد این کلیسا از فاصله‌ای دور هم پیداست چراکه به زیبایی طلاکاری شده و مرتفع است. کلیسای بیت‌اللحم در دو طبقه با تالارهای گنبددار ساخته شده که طبقه دوم آن مخصوص بانوان است.

آدرس:

اصفهان، خیابان نظر شرقی، میدان جلفا

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۶۲۸۰۲۶۴

ساعت بازدید:

۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

آتشگاه اصفهان؛ آتشکده‌ای دیدنی و تاریخی

آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان یکی از هفت آتشکده مهم دوران ساسانیان است که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد می‌رسد. در حال حاضر این آتشکده دو طبقه دارد اما آثار باقی‌مانده آن نشان از این موضوع دارد که در گذشته ۵ طبقه بوده است. آتشگاه اصفهان روی کوه واقع شده بنابراین برای رسیدن به آن باید مقداری کوه‌پیمایی کنید. آتشگاه اصفهان از خشت خام ساخته شده و هر گوشه آن ۱۰۷ متر طول دارد. بهترین زمان برای بازدید از آتشگاه اصفهان فصل بهار است تا در حین رسیدن به این بنا، از وزش نسیمی خنک لذت ببرید.

آدرس:

اصفهان، ۸ کیلومتری غرب شهر

هزینه بازدید: 

رایگان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

علاوه بر جاذبه‌هایی که در قسمت بالا ذکر کردیم، می‌توانید از مکان‌های مذهبی زیر هم در اصفهان دیدن کنید.

 • مزار یوشع پیامبر
 • مسجد سید اصفهان
 • زیارتگاه ستی فاطمه
 • مسجد رحیم خان 

جاذبه های طبیعی اصفهان 

با رفتن به جاذبه‌های طبیعی اصفهان می‌توان از تماشای طبیعتی زیبا لذت برد و در هوایی پاک نفس کشید. اگر در اصفهان دوست دارید شاهد طبیعتی سبز و خوش‌آب‌وهوا باشید، به جاذبه‌های زیر سر بزنید. ما در این قسمت به صورت کلی از این مکان‌ها یاد کردیم، اگر می‌خواهید به صورت دقیق و کامل درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنید، مقاله جاذبه های طبیعی اصفهان را مطالعه کنید.

کوه صفه؛ کوهی باصفا با چشم‌اندازی زیبا

کوه صفه یکی از دیدنی های اصفهان با طبیعتی زیبا

کوه صفه بخشی از رشته کوه زاگرس است که حدود ۲۰ دقیقه تا مرکز اصفهان فاصله دارد. برای رسیدن به این کوه که به بام اصفهان مشهور است می‌توانید کوهنوردی کنید یا با تله‌کابین خود را به کوه صفه برسانید. اگر می‌خواهید چشم‌اندازی زیبا از اصفهان را ببینید، بهتر است به قله شمالی کوه صفه پا بگذارید. اگر اهل کوهنوردی نباشید، ممکن است مسیر رسیدن به کوه صفه برای شما کمی دشوار به نظر برسد اما سرسبزی و جاذبه‌های این کوه، سختی راه را برای شما آسان می‌کند. کوه صفه را با داشتن جاذبه‌هایی مانند قلعه تاریخی، چشمه جوشان، غار، پل و آبشار با اطمینان می‌توان در میان جاهای دیدنی اصفهان قرار داد. با رفتن به این کوه می‌توانید سراغ تفریحات متنوعی مانند شهربازی، زیپ‌لاین، پل معلق، سالن بولینگ و بیلیارد بروید.

آدرس:

اصفهان، بلوار شهدای صفه

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

چادگان؛ شهرستانی تاریخی با تفریحات جذاب

شهرستان چادگان اصفهان

چادگان یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است که قدمت آن همانند بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان، به دوران صفوی می‌رسد. چادگان اصفهان جایی خوش‌آب‌وهواست که می‌توانید تفریحاتی مانند قایق‌سواری، تله‌کابین، دوچرخه‌سواری و… را در آن تجربه کنید و به دیدنی‌های اطرافش مانند دریاچه و دهکده تفریحی و خانه «معظم الملک میر پنج» سری بزنید.

آدرس:

حاشیه زاینده‌رود، ۱۱۵ کیلومتری اصفهان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

پارک ملی قمیشلو؛ پناهگاه هزاران موجود زنده

پارک ملی قمیشلو یکی از مکان های دیدنی اصفهان با موجودات متنوع

پارک ملی قمیشلو یکی از مکان های دیدنی اصفهان است که در آن می‌توانید انواع جانوران مانند گرگ خاکستری، پلنگ، کفتار، پرندگان، ماهی‌ها و خزنده‌ها را ببینید. به علاوه این پارک، زیستگاه انواع درختان و درختچه‌ها از گونه‌های مختلف است. در پارک ملی قمیشلو انواع زیستگاه تپه‌ای، کوهستانی و دشتی وجود دارد تا انواع موجودات بتوانند در آن زندگی کنند و دوام بیاورند. برای دسترسی به پارک ملی قمیشلو که از بهترین پارک های ملی ایران به شمار می‌رود می‌توانید از مسیر پلیس راه اصفهان – تهران به علویجه و دهق بروید و در قسمت شمال این مسیر، پارک را پیدا کنید.

آدرس:

۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

روستای ابیانه؛ روستایی با خانه‌های خاص و مردم دیدنی

روستای ابیانه یکی از زیبایی‌ها و جاهای دیدنی اصفهان

زیبایی روستای ابیانه را می‌توانید در ساختمان‌های سرخ‌رنگ، کوچه‌ها، درهای منبت‌کاری و پنجره‌های خاصش مشاهده کنید. اگر به این روستا رفتید، زیبایی آن را با ثبت عکس، ماندگارتر کنید. روستای ابیانه در شهرستان نطنز واقع شده و آب‌وهوایی دل‌پذیر و خنک دارد. خانه‌ها در روستای ابیانه به شکل یکسانی ساخته شده‌اند و همین شکل یکسان، زیبایی و نظم خاصی را به این روستا بخشیده است. زیبایی مردم روستا از زیبایی بناهای آن چیزی کم نمی‌آورد و زنان را با چارقد گل‌دار و مردان را با شلوارهای خاص و گشاد می‌بینید. بد نیست بدانید که روستای ابیانه به بهشت گمشده کاشان نیز معروف است.

آدرس:

اصفهان، شهرستان نطنز، بخش مرکزی، روستای ابیانه

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

آبشار سمیرم؛ جاذبه‌‌ طبیعی ارزشمند 

آبشار سمیرم یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی اصفهان

اگر می‌خواهید در اطراف اصفهان از هوایی خوش و طبیعتی باصفا لذت ببرید، آبشار سمیرم همان جایی است که باید به سمت آن راهی شوید. آبشار سمیرم در عمق یک تنگه قرار گرفته و در اطراف آن طبیعتی سبز و کوهستانی به چشم می‌خورد. این آبشار آن‌قدر ارزشمند است که در سال ۱۳۸۹ به عنوان نهمین اثر طبیعی ایران به ثبت رسید. آب‌های زلال سمیرم از تخته سنگی صاف جاری می‌شود و صحنه‌ای دیدنی را خلق می‌کنند.

آدرس:

استان اصفهان، سمیرم، جاده آبشار، چهار کیلومتری شرق سمیرم، محوطه تفریحی و بین‌المللی سمیرم

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

موزه های اصفهان

بازدید از موزه‌های اصفهان قطعا تجربه‌ای لذت‌بخش است، البته به شرط آنکه دوست داشته باشید ردپای تاریخ را در میان وسایل قدیمی پیدا کنید. ما در این قسمت از بین تمام موزه های اصفهان، مهم‌ترین آن‌ها را معرفی کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم. 

موزه کلیسای وانک؛ موزه‌ای با وسایل عجیب‌و‌غریب

موزه کلیسای وانک اصفهان

موزه کلیسای وانک در ضلع شمالی کلیسای وانک قرار دارد که در آن انواع کتاب و نسخه خطی، تابلوهای گچ‌بری و نقاشی، زیورآلات طلا و نقره، منسوجات، وسایل چوبی و سکه‌های قدیمی نگهداری می‌شود. یکی از دیدنی‌های شگفت‌انگیز در این موزه تار موی دختر هجده ساله‌ای است که روی آن جمله‌ای از انجیل با الماس نوشته شده و اثر هنری یک هنرمند ارمنی است که به موزه اهدا کرده است.

آدرس:

 محله جلفا، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک، ضلع شمالی کلیسای وانک

ساعت کاری:

هر روز از ۸:۳۰ صبح تا ۱:۳۰ ظهر

۴ تا ۶:۳۰ عصر

هزینه بازدید:

۱۵ هزار تومان

موزه تاریخ طبیعی؛ موزه‌ای برای دوستداران تاریخ و علوم طبیعی

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد و از همان زمان با بخش‌های متنوع خود، نظر علاقه‌مندان به تاریخ طبیعی ‏را جلب کرد. بخش‌های مختلف موزه تاریخ طبیعی اصفهان شامل سالن جانوران بی‌مهره و مهره‌‏دار، گیاه‌شناسی، زمین‌شناسی، جغرافیای طبیعی و… می‌شود. این موزه در محل تالاری به نام تیموری قرار دارد که قدمت آن به دوره تیموریان می‌رسد و به آن عمارت چهارحوض هم می‌گویند.

آدرس:

اصفهان، خیابان استانداری، تالار تیموری

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۲۰۲۶

موزه موسیقی؛ موزه‌ای با آواهای خوش

موزه موسیقی اصفهان یکی از دیدنی‌های شنیدنی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان اولین موزه خصوصی موسیقی در ایران و جزو بهترین موزه های ایران است که با دیدن انواع سازهای موسیقی در آن می‌توانید تاریخچه فرهنگ و هنر کشورمان را ببینید. در این موزه سازهایی مانند چنگ، رباب، تار، قیچک، نی، کمانچه، تنبک و… را به نمایش گذاشته‌اند و کارشناسان شما را درباره شناخت موسیقی و ساز راهنمایی می‌کنند.

آدرس:

 اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بوستان هشت بهشت

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۹ شب

شماره‌تماس:

۲۲۵۱۴۸۴ ۰۹۱۳

هزینه بازدید:

۴۰ هزار تومان

موزه هنرهای تزئینی؛ موزه‌ای با آثار هنری فاخر

موزه هنرهای تزئینی اصفهان

اگر به هنر و تاریخ علاقه دارید، بازدید از موزه هنرهای تزئینی را از دست ندهید. عمارت رکیب‌خانه در دوره صفوی جایی برای نگهداری وسایل اصطبل سلطنتی بود و حالا در موزه هنرهای تزئینی به مکانی برای نمایش آثار هنری تبدیل شده است. در این موزه می‌توانید کتاب‌های خطی، آثار نگارگری، منبت‌کاری، خاتم‌کاری، خوشنویسی، زیورآلات طلا و نقره را ببینید.

آدرس:

 اصفهان، خیابان استانداری، روبروی دانشگاه پردیس

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۱۸۶۰۶

ساعت بازدید:

هر روز به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی از ۸:۳۰ صبح تا ۱:۳۰ ظهر

هزینه بازدید:

۲ هزار تومان

برای دیدن تعداد بیشتری از موزه‌های اصفهان می‌توانید از موزه‌های زیر بازدید کنید.

 • موزه شهدا 
 • موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان
 • موزه علوم و فنون
 • موزه صدف 
 • موزه خصوصی حسین پناه
 • موزه آموزش و پرورش 
 • موزه هلال احمر 

خانه های تاریخی اصفهان

خانه‌های تاریخی اصفهان حکایتی دورودراز از تاریخ ایران دارند که در معماری و وسایل و طراحی آن‌ها نهفته است. ما در این قسمت، این مکان‌ها را به صورت گلچین‌شده معرفی کرده‌ایم اما اگر می‌خواهید درباره آن‌ها اطلاعات کامل‌تری داشته باشید، مقاله خانه های تاریخی اصفهان را بخوانید.

خانه معتمدی یا ملاباشی‏؛ خانه‌ای با فرازونشیب‌های تاریخی

خانه معتمدی یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین مکان های دیدنی اصفهان

خانه ملاباشی یا معتمدی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که معماری دیدنی و داستان تاریخی شنیدنی دارد. داستان این خانه تاریخی به ظل‌السلطان پسر ‏ناصرالدین‌شاه برمی‌گردد که چون از مادر غیر قاجاری بوده، به عنوان ولیعهد انتخاب نمی‌شود. این انتخاب‌نشدن، خشم ظل‌السلطان را برانگیخت و او آسیب‌های زیادی به آثار تاریخی و باستانی و حتی گونه‌های جانوری زد. ‏ ملاباشی منجم ناصرالدین‌شاه در آن زمان بود که برای آرام کردن اوضاع به اصفهان آمد و در خانه‌ای ساکن شد که امروزه آن را به نام خانه ملاباشی می‌شناسیم. این خانه به نام خانه معتمدی هم معروف است زیرا آن را شخصی به نام معتمدی در سال ۱۳۸۰ شمسی خرید و بازسازی کرد. خانه ملاباشی دارای بخش‌های مختلف حیاط بیرونی و اندرونی، اتاق کار، تابستان‌نشین، سرداب و شاه‌نشین است و نورپردازی خیره‌کننده‌ای دارد.

آدرس:

اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک، بن بست ملاباشی

ساعت بازدید:

هر روز از ۹ صبح تا ۹ شب

خانه همدم السلطنه؛ خانه‌ای تاریخی با رستوران لوکس

خانه همدم‌السلطنه یکی از مکان های دیدنی اصفهان با رستورانی لوکس

خانه همدم السلطنه یا همدم الملوک اشاره به دختر امیرکبیر دارد که همسر ظل السلطان بوده است. این خانه ‏تاریخی با قدمت ۱۶۰ ساله به همت خیرین اصفهانی بازسازی شد اما اکنون به عنوان رستوران سنتی فعالیت دارد. معماری این خانه با شیشه‌های رنگی، درهای چوبی و گچ‌بری‌های خاص دیدنی است و اتاق‌های مختلف دورتادور حیاط مرکزی آن را دربرگرفته‌اند. بازدید از خانه همدم‌الملوک یا همدم‌السلطنه با کاربری فعلی آن، به معنای بازدید از خانه‌ای تاریخی و ‏رستورانی شیک و مجلل است.

آدرس:

اصفهان، حافظ، شهید دقیقی

ساعت کاری:

۹:۳۰ صبح تا ۱۰ شب

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۴۷۷۷۴

خانه جواهری اصفهان؛ خانه‌ای با صنایع دستی ارزشمند

خانه جواهری اصفهان

خانه جواهری اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان با فضایی کاملا نوستالژیک است که امروزه کاربرد آن از خانه مسکونی به خانه صنایع ‏دستی تغییر کرده است. نام این خانه تاریخی را از مالک آن گرفته‌اند که در خیابان ‏ابن سینا قرار دارد. قدمت این بنا به دوران قاجاریه می‌رسد که از معماری مربعی‌شکل حیاط آن مشخص ‏است. خانه جواهری در لیست آثار ملی قرار دارد و پس از بازسازی‌های زیاد به کارگاه صنایع دستی تبدیل شده است. در خانه جواهری می‌توانید ‏تزیینات و گچ‌بری‌های استادانه و آثار صنایع دستی زیبایی را ببینید.

آدرس:

اصفهان، خیابان ابن سینا

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید:

رایگان

خانه تاریخی دهدشتی؛ خانه‌ای با معماری زیبا و فضایی دل‌نشین

خانه تاریخی دهدشتی یکی از مکان های دیدنی اصفهان با کافه

خانه تاریخی دهدشتی یکی از جاهای دیدنی اصفهان با حیاطی سرسبز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. در این خانه علاوه بر لذت‌بردن از معماری قدیمی دروپنجره می‌توانید به کافه هوگو بروید و لذت گشت‌وگذار خود را بیشتر کنید.

آدرس:

اصفهان، چهار باغ عباسی، دروازه دولت، خیابان مسجد باب الرحمه کوچه جهان نما، انتهای بن‌بست دهدشتی، پلاک ۱۱۰

ساعت بازدید:

۴ عصر تا ۱۰ شب

هزینه بازدید:

۴۰ هزار تومان

 خانه تاریخی مشیرالملک؛ خانه‌ای با شربت‌خانه دل‌چسب

خانه تاریخی مشیر‌الملک یکی از مکان های دیدنی اصفهان با شربت‌خانه

یکی دیگر از خانه‌هایی که در اصفهان می‌توان از معماری و وسایل آن لذت برد، خانه تاریخی مشیرالملک است. این خانه در دوران صفوی محل زندگی خاندان مشیر انصاری بود که در آن زمان حسابدار و منشی شاه بودند. در این خانه با بخش‌های مختلفی مانند حیاط، حوض، شاه‌نشین، کتابخانه، تالار و گالری هنری روبه‌رو می‌شوید. به علاوه این خانه تاریخی کافه و شربت‌خانه‌ای دارد که سقف آن‌ها به زیبایی با پارچه پوشیده شده و در این مکان می‌توانید نوشیدنی‌ها و شیرینی خوشمزه سنتی را سفارش دهید.

آدرس:

اصفهان، محله گلبهار، خیابان هاتف (شمال به جنوب)، خیابان یخچال، کوی هارونیه

ساعت بازدید:

هر روز از ۸ صبح تا ۵ عصر

شماره‌تماس:

۰۳۱۳۲۲۲۳۲۳۰

هزینه بازدید:

۴۰ هزار تومان

اگر دوست دارید خانه‌های تاریخی بیشتری از اصفهان را ببینید، پیشنهاد ما سرزدن به خانه‌های لیست زیر است:

 • خانه تاریخی زهتاب 
 • خانه قزوینی‌ها 
 • خانه مشروطه اصفهان
 • خانه امین
 • خانه اژه‌ای 

جاهای دیدنی اصفهان در شب

جاهای دیدنی اصفهان در شب

جاهای دیدنی اصفهان در شب زیباتر به چشم می‌آیند. اگر شب‌هنگام در این شهر در حال گشت‌وگذار بودید، به جاهای دیدنی زیر حتما سر بزنید.

 • سی‌وسه پل
 • پل خواجو
 • پارک صفه
 • پارک ناژوان
 • محله جلفا
 • باغ فدک
 • میدان نقش جهان
 • خیابان چهارباغ 
 • میدان عتیق
 • سیتی‌سنتر
 • باغ گل‌ها

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان همان شهربازی‌ها، پارک‌ها و باغ‌های معروف این شهر هستند. در لیست زیر این مکان‌های سرگرم‌کننده را معرفی کرده‌ایم تا در اصفهان بتوانید لحظات هیجان‌انگیزی را تجربه کنید.

 • شهربازی آبشار
 • شهربازی شهر رویاها
 • شهربازی ملک شهر
 • پارک ناژوان
 • آکواریوم اصفهان
 • باغ‌موزه پروانه‌ها
 • پارک و شهربازی صفه
 • پارک آبی آبسار
 • پارک آبی سرزمین موج‌های دریایی
 • خانه خلاقیت گلستانه
 • خانه بازی شازده کوچولو

جاهای دیدنی اصفهان در عید نوروز 

جاهای دیدنی اصفهان در عید نوروز

جاهای دیدنی اصفهان در عید نوروز حال‌وهوای زیباتری دارند و سرزدن به آن‌ها قطعا برای شما لذت‌بخش خواهد بود. در لیست زیر به بهترین و زیباترین جاهای دیدنی اصفهان در عید اشاره کرده‌ایم.

 • میدان نقش جهان 
 • باغ چهلستون
 • محله جلفا
 • کاخ هشت‌ بهشت
 • پل خواجو
 • کلیسای وانک
 • چادگان
 • عمارت عالی‌قاپو
 • منارجنبان
 • صفه
 • آتشگاه

جاهای دیدنی اصفهان در بهار 

اصفهان در بهار دیدنی‌تر و خوش‌آب‌وهواتر می‌شود بنابراین نباید از بازدید جاهای دیدنی آن غافل شوید. اگر می‌خواهید به بهترین جاهای دیدنی اصفهان در بهار بروید، از لیست زیر کمک بگیرید.

 • مرنجاب
 • میدان نقش جهان
 • غار پریان
 • آبشار طرزه
 • قصر چهلستون
 • عالی‌قاپو
 • روستای آبیانه
 • پل خواجو
 • پارک ناژوان
 • پارک کوهستانی صفه
 • باغ گل‌ها

جاهای دیدنی اصفهان در تابستان

اگر شما اهل سفرکردن در فصل تابستان هستید، به اصفهان به عنوان یکی از مقصدهای جذاب فکر کنید. جاهای دیدنی اصفهان در تابستان را در لیست زیر آورده‌ایم تا در این فصل بتوانید بیشترین لذت را از گشت‌وگذار در این شهر ببرید.

 • پارک جنگلی ناژوان
 • آکواریوم اصفهان
 • محله جلفا
 • کوه صفه
 • چادگان
 • کاخ هشت‌بهشت
 • کلیسای وانک
 • باغ پرندگان
 • مدرسه چهارباغ

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جان می‌دهد برای اینکه درمیان آن‌ها ساعت‌ها قدم بزنید و از طبیعت رنگین این شهر لذت ببرید. اگر در فصل پاییز به این شهر سفر کردید، یادتان باشد به جاهای دیدنی زیر سر بزنید.

 • پارک ناژوان
 • محله جلفا
 • پارک صفه
 • باغ بهادران
 • باغ گل‌ها
 • چادگان 
 • مارکده
 • کاخ چهلستون
 • چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

اگر به سرمای هوا در فصل زمستان حساس هستید، بهتر است سراغ آن دسته از جاهای دیدنی اصفهان مانند کلیسای وانک، موزه موسیقی، تاریخ طبیعی، خانه مشیرالممالک، مراکز خرید و… بروید که حالت سرپوشیده دارند. سایر جاهای دیدنی اصفهان در لیست زیر حالت روباز دارند و بازدید از آن‌ها برای افرادی مناسب است که به سردی هوا چندان حساس نیستند.

 • خیابان چهارباغ
 • سی‌وسه پل
 • محله جلفا
 • پارک ناژوان
 • پیست اسکی فریدون‌شهر

جاهای دیدنی رایگان اصفهان 

خوشبختانه در اصفهان می‌توانید از جاهای دیدنی ارزشمند و زیبایی بازدید کنید که نیاز به پرداخت ورودی و تهیه بلیط ندارند. در لیست زیر با جاهای دیدنی رایگان اصفهان آشنا می‌شوید.

 • میدان نقش جهان
 • محله جلفا
 • بازار قیصریه
 • آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی
 • خیابان چهارباغ
 • پارک ناژوان
 • پل خواجو
 • پل چوبی
 • پل مارنان
 • سی‌وسه پل
 • چهارباغ عباسی
 • آرامگاه صائب تبریزی
 • کوه صفه
 • قبرستان تخت فولاد
 • روستای ابیانه
 • آبشار سمیرم
 • چادگان
 • خانه جواهری

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی 

حیف است به جاهای دیدنی اصفهان سر بزنید و با آن‌ها عکس یادگاری نگیرید. اگر می‌خواهید آلبوم عکس شما از این شهر با زیبایی‌ها و دیدنی‌ها پر شود، لیست زیر را به خاطر بسپارید. ما در لیست زیر بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی را گلچین کرده‌ایم.    

 • میدان نقش جهان
 • باغ گل‌ها
 • پارک ناژوان
 • کاخ چهل‌ستون
 • کاخ هشت‌ بهشت
 • خانه تاریخی مشیرالممالک
 • سی‌وسه‌ پل
 • خیابان چهارباغ
 • کلیسای وانک

قیمت بلیط جاهای دیدنی اصفهان

برای بازدید از بعضی جاهای دیدنی اصفهان باید بلیط تهیه کرده یا ورودی پرداخت کنید. قیمت بلیط و ورودی یکسری از مکان های دیدنی اصفهان در جدول زیر آورده شده است.

نام مکان دیدنی هزینه بلیط
مسجد امام ۵ هزار تومان
مسجد جامع ۵ هزار تومان
مسجد شیخ لطف‌الله ۵ هزار تومان
عالی قاپو ۵ هزار تومان
موزه چهلستون ۵ هزار تومان
موزه کلیسای وانک ۱۵ هزار تومان
موزه موسیقی ۴۰ هزار تومان
موزه هنرهای تزئینی ۲ هزار تومان
باغ پرندگان ۲۰ هزار تومان
خانه مشیرالملک ۴۰ هزار تومان
خانه تاریخی دهدشتی ۴۰ هزار تومان
منار جنبان ۵ هزار تومان
کاخ هشت بهشت ۴ هزار تومان
عصارخانه شاهی ۵ هزار تومان
حمام علی قلی آقا ۲ هزار تومان
آکواریوم اصفهان ۶۱۵۰۰ تومان
باغ گل‌های اصفهان ۱۵ هزار تومان

نقشه جاهای دیدنی اصفهان

در تصویر زیر نقشه‌ای از جاهای دیدنی اصفهان را آورده‌ایم تا با موقعیت مکانی آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

نقشه جاهای دیدنی اصفهان

اقامت در شهر تاریخی و دیدنی اصفهان

اقامت در اصفهان با وجود دیدنی‌های جذابی که دارد، حتما برای شما خاطره‌ای به‌یادماندنی را رقم می‌زند، به خصوص اگر هتل‌های خاص این شهر را انتخاب کنید. انواعی از هتل اصفهان در این شهر به چشم می‌خورند که با امکانات مختلف طراحی شده‌اند. لیست زیر با معرفی انواع هتل‌ها، به شما در انتخاب محل اقامت خود در اصفهان کمک می‌کند.

 • هتل پنج‌ستاره چهار باغ
 • هتل پنج‌ستاره عباسی
 • هتل پنج ستاره کوثر
 • هتل چهارستاره عالی‌قاپو
 • هتل چهار ستاره آرماندیس
 • هتل چهار ستاره پیروزی
 • هتل سه ستاره خواجو
 • هتل سه ستاره صفوی
 • هتل سه ستاره سران

سفری راحت و بی‌دغدغه به زیبایی‌های اصفهان

با اینکه اصفهان یکی از زیباترین نقاط ایران است اما اگر با دغدغه و ابهام راهی این شهر شوید، ممکن است نتوانید آن‌طور که باید از سفر خود لذت ببرید. برای اینکه با اطمینان‌ خاطر و آرامش به این شهر بروید، پیشنهاد ما سفر با تور اصفهان است. این مدل سفر شما را از جست‌وجوهای طولانی درباره انتخاب پرواز و محل اقامت مناسب رها می‌کند، بنابراین زمان و انرژی شما آزاد می‌‌شود تا بتوانید آن‌طور که می‌خواهید در اصفهان گشت‌وگذار کنید.

صحبت پایانی

در میان جاهای دیدنی اصفهان باید آرام‌آرام قدم زد و در جزئیات و زیبایی‌ این مکان‌ها دقت کرد. میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، عمارت عالی‌قاپو، کلیسای وانک، پل خواجو، سی و سه پل، مسجد شیخ لطف‌الله و بازار قیصر تنها بخشی از مکان های دیدنی اصفهان هستند. دیدنی های اصفهان فقط شامل مکان‌های تاریخی نمی‌شوند و با تنوع کم‌نظیر خود برای هر سلیقه‌ و سنی جذاب هستند. پارک کوهستانی صفه، پارک ناژوان، باغ گل‌ها و پرندگان، چادگان و آکواریوم از جاهای تفریحی این شهر به شمار می‌آیند.

اگر از اصفهان بازدید کرده‌اید، مشتاق هستیم بدانیم کدام یک از جاذبه‌های این شهر در ذهن و خاطرتان حک شده است؟

سوالات متداول

دیدنی های اصفهان در میدان نقش جهان چیست؟

عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله، سردر و بازار قیصریه از دیدنی‌های میدان نقش جهان هستند.

جاهای دیدنی اصفهان در پارک ناژوان کدام است؟

باغ پرندگان، باغ پروانه‌ها، باغ خزندگان، آکواریوم، موزه صدف و مسیرهای مخصوص پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری از جاهای دیدنی اصفهان در پارک ناژوان هستند.

معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

میدان نقش جهان، پل خواجو، بازار قیصریه، سی و سه پل، کاخ عالی‌قاپو، کاخ چهل ستون، هشت بهشت، مسجد شیخ لطف‌الله، کلیسای وانک و... از جاهای دیدنی معروف اصفهان هستند.

زیباترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

محله جلفا، خیابان چهارباغ، میدان نقش جهان، کاخ عالی‌قاپو و چهلستون، منارجنبان، کلیسای وانک، پارک ناژوان و باغ گل‌ها از جاهای دیدنی اصفهان هستند.

بهترین جاهای دیدنی اصفهان در روز کدامند؟

میدان نقش جهان، آتشگاه، مسجد شیخ لطف‌الله، پارک ناژوان، پارک کوهستانی صفه، بازار بزرگ اصفهان، کاخ عالی‌قاپو و چهلستون از جاهای دیدنی اصفهان در روز هستند.

۴.۴/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×