جاذبه های گردشگری شیرازجاهای دیدنی شیراز

لیست مکان ها و جاهای دیدنی شیراز

شیراز یکی از شهرهای قدیمی و گردشگرپذیر کشور عزیزمان ایران است. این شهر پر از جاذبه های تاریخی، طبیعی و ادبی است و برای هر سلیقه‌ای چیزی برای سرگرمی دارد. مردم این شهر نیز مهمان‌نواز بوده و با روی باز از گردشگران پذیرایی می‌کنند.با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی بناها و جاهای دیدنی شیراز همراه باشید.

 

آرامگاه سعدی شیراز

آرامگاه سعدی در دامنه کوه و در شمال شرق شیراز واقع شده است. زیربنای این مکان تاریخی و توریستی معروف به سعدیه که محل زندگی و دفن سعدی، شاعر بزرگ پارسی زبان بوده، حدودا ۲۵۷ مترمربع است.

محوطه آرامگاه سعدی که به سبک ایرانی گلکاری و درختکاری شده حدودا ۱۰۳۹۵ مترمربع بوده و همچنین در جلوی رواق حوضی قرار دارد که به نشانه حاجت در آن سکه می اندازند.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۳۱ افتتاح گردیده و سال ۱۳۵۴ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

آرامگاه سعدی شیراز
آدرس: شیراز، انتهای خیابان بوستان، مجاور باغ دلگشا

 

مدرسه خان شیراز

بنای تاریخی و معروف مدرسه خان از شاهکارهای دوره صفوی بوده که توسط حاکم فارس به نام الله وردی خان در محله اسحاق بیگ شیراز تاسیس شده است.

این مدرسه بزرگ علوم فقهی، که یکی از جاهای دیدنی شیراز می باشد،  با مساحت ۵۰۰۳ مترمربع و زیربنایی بالغ بر ۷۶۸۶ مترمربع در ۲ طبقه بنا شده است.

مدرسه خان شیراز
آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، مدرسه خان

 

مسجد جامع عتیق شیراز

بنای مرتفع مسجد قدیمی و تاریخی جامع عتیق، یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز می باشد که اولین هسته مذهبی شیراز، در شرق حرم مطهر شاهچراغ (ع) واقع شده است. ساختمان این مسجد طوری احداث شده که از داخل حیاط شاهچراغ راهی به این مسجد وجود دارد.

در میان صحن این مسجد با مساحت ۱۶۷۲ مترمربع، که کهن ترین مسجد شیراز نام گرفته و با نام های دیگر از جمله مسجد جمعه و آدینه نیز معروف بوده، ساختمانی مکعب شکل به نام خدایخانه یا دارالمصحف از گچ و سنگ با ارتفاع ۱۰ متر از سطح زمین بنا گردیده است. این مکان محل نگهداری و تلاوت قرآن مجید است.

این مسجد تاریخی که مربوط به دوره صفاریان می باشد در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

مسجد جامع عتیق شیراز
آدرس: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ

 

بیشتر بخوانید : “مسجد عتیق، کهن ترین مسجد شیراز

 

مسجد وکیل شیراز

از جمله جاهای دیدنی شیراز که به دستور کریم خان زند تاسیس گردیده، مسجد زیبا و هنری وکیل شیراز بوده و جنب بازار و حمام وکیل در مرکز شهر قرار گرفته است.

مسجد سلطانی وکیل با مساحت ۱۱۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۸۶۶۰ مترمربع در غرب ورودی بازار با ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض دارای ۲ ایوان و ۲ شبستان جنوبی و شرقی است.

مسجد وکیل شیراز

 

این بنای هنری در سال ۱۳۱۱ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

مسجد وکیل شیراز
آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، غرب بازار وکیل

 

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی در شمال شهر شیراز و در دامنه کوه صبو در سال ۱۳۱۵ توسط اداره فرهنگ تاسیس گردیده است. بنای آرامگاه این شاعر بزرگ، در محوطه ای بدون سقف و گنبد قرار گرفته و قبر وی بدون نام و مشرف بر دروازه قرآن است.

در قسمت شمالی آرامگاه، اتاقکی به نام فرهنگسرای خواجو و اطراف آن کتیبه و تندیسی از وی بنا گردیده است. این بنای تاریخی که یکی از جاذبه های تاریخی شیراز محسوب می شود به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز
آدرس: شیراز ، تنگه الله اکبر، کنار دروازه قرآن

 

آرامگاه حافظ شیراز

مجموعه حافظیه با مساحت حدودا ۲ هکتار شامل آرامگاه حافظ، درخت های نارنج، دو حوض مستطیل شکل شرقی و غربی، کتابخانه، فروشگاه و محوطه حافظ شناسی یکی از جاذبه های مهم توریستی شیراز محسوب می شود.

این مجموعه که به دلیل قرار گرفتن مقبره حافظ، شاعر بزرگ ایرانی، شهرت جهانی یافته، دارای ۲ صحن شمالی و جنوبی بوده که توسط تالاری به نام تالار حافظیه از یکدیگر جدا شده اند.

همچنین ۴ درب ورودی-خروجی و حوض بزرگی در جلوی عمارت قرار دارد.

آخرین بازسازی و مرمت جدی این مجموعه در سال ۱۳۸۶ صورت گرفته که مقبره ها و باغ های اطراف به آن متصل گردیده اند.

آرامگاه حافظ شیراز

 

بیشتر بخوانید : “درباره حافظیه شیراز

 

دروازه قرآن شیراز

بنای تاریخی دروازه قرآن با معماری اسلامی، یکی از ۶ دروازه باقیمانده در شمال شرق شیراز واقع شده است.

این بنای نام آشنا که در گذشته معروف به طاق قرآن بوده میان ۲ کوه چهل مقام و بابا کوهی در خروجی شیراز به سمت مرودشت به عنوان یکی از آثار تاریخی شیراز در فاصله کمی از تفرجگاه گهواره دید، مقبره خواجوی کرمانی و باغ جهان نما قرار گرفته است.

علت نامگذاری این بنا به دروازه قرآن، قرار گرفتن دو جلد قرآن بزرگ نفیس در اتاقک بالای آن بوده تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند.

اکنون قرآن های دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته اند.

دروازه قرآن شیراز

 

دریاچه مهارلو شیراز

در شهرستان سروستان، ۵۷ کیلومتری شیراز یکی از جاذبه های طبیعی و دریاچه های استان فارس به نام دریاچه مهارلو یا دریاچه نمک قرار گرفته است.

این دریاچه که به دلیل عمق کم، تالاب نیز نامیده میشود، در ۲۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز با وسعت ۲۵۰۰۰ هکتار و ارتفاع ۱۴۶۰ متر از سطح دریا واقع شده و دارای آب بسیار شور است.

دریاچه مهارلو به دلیل نمک فراوان یکی از منابع مهم تهیه نمک استان است.

دریاچه مهارلو شیراز

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳.۳/۵ - (۶ امتیاز)

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا