» راهنمای سفر به ایران » راهنمای سفر به استان فارس » شیراز » ۵۰+ جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان و پاییز و زمستان
گشتی در میان جاهای دیدنی شیراز
شیراز

۵۰+ جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان و پاییز و زمستان

۱۹ بهمن ۱۴۰۲ ۱۱6,095

در میان جاهای دیدنی شیراز می‌توان ساعت‌ها قدم زد و زیبایی آن‌ها را با عطر بوی نارنج حس کرد. شهر شیراز برای هر سلیقه‌ای که فکرش را بکنید، مکان دیدنی دارد. دیدنی های شیراز از حافظیه و سعدیه گرفته تا شاه‌چراغ و باغ ارم و عفیف‌آباد، برای هر سلیقه‌ای جذاب است. در سفر به شیراز مهم است بدانید بهترین دیدنی‌های این شهر کدامند و در چه قسمتی از آن قرار دارند. در این مقاله از اقامت۲۴ با بهترین مکان های دیدنی شیراز آشنا می‌شوید و از اطلاعات بازدید آن‌ها به طور دقیق مطلع می‌شوید.

فهرست این مطلب

معرفی مکان های دیدنی شیراز

سفر به شیراز یعنی غرق‌شدن در تاریخ، فرهنگ و طبیعت جاهای دیدنی شیراز که حقیقتا یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است و می‌توانید لذت مکان های دیدنی شیراز را با خوردن فالوده شیرازی و پیاده‌روی و خرید سوغات گره بزنید. دیدنی های شیراز از شمار انگشت‌ها می گذرد پس بهتر است قبل از ورود به این شهر، مکان‌های دیدنی آن را بشناسید تا بتوانید برنامه‌ریزی مناسبی برای بازدید از آن‌ها داشته باشید.

تخت جمشید؛ عظمت شکوه تاریخ ایران

تخت جمشید از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی شیراز

تخت جمشید یا پرسپولیس یکی از نمادهای اصلی تاریخی شیراز و افتخاری برای ایران زمین ماست.  تخت جمشید که در دوره هخامنشیان به آن پارسه می‌گفتند، مقر پادشاهی هخامنشیان و اولین پایتخت ایران بود. این بنا در نزدیکی مرودشت واقع شده و فاصله بسیار نزدیکی با شیراز دارد. مجموعه تخت جمشید از جاهای دیدنی شیراز است که برای بازدید از بخش‌های مختلف آن مانند ستون‌ها و کتیبه‌هایش باید وقت گذاشت و درباره ارزشمندی آن ساعت‌ها تامل کرد. تخت جمشید حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و وسعت آن به ۱۲۵ هزار متر مربع می‌رسد.

درباره تاریخچه تخت جمشید باید بگوییم، داریوش اول، سومین پادشاه هخامنشیان، دستور ابتدایی ساخت این بنا را داد. اما از آنجا که ساخت بنا بسیار زمان‌بر بود، در چندین مرحله و توسط پادشاهان مختلف هخامنشی تکمیل شد. این بنای پرشکوه که عظمت تاریخ ایران را به تصویر می‌کشد و از عدالت پادشاهانش سخن می‌گوید، دارای چندین کاخ است. جالب است بدانید که تخت جمشید به سیستم لوله‌کشی و آب و فاضلاب مجهز بوده که چنین امکاناتی در زمانه خودش بی‌نظیر است.

آدرس:

 استان فارس، شهرستان مرودشت (۱۰ کیلومتری شمال مرودشت)، مجموعه تخت جمشید

هزینه ورودی:

 ۵۰۰۰ تومان

ساعت بازدید:

نیمه اول سال ۸:۳۰ تا ۷:۳۰ عصر و نیمه دوم سال ۸ صبح تا ۶:۳۰ عصر

پاسارگاد؛ میراثی ارزشمند از دوره هخامنشیان

پاسارگاد از جاهای دیدنی شیراز با قدمت طولانی

پاسارگاد شهری بر فراز دشتی زیبا، جایگاه آرامگاه کوروش، پادشاه حامی صلح و آرامش است؛ همان کسی که دغدغه‌ همیشگیش آرامش و شادی مردم بوده است. این شهر که به فرمان کوروش و با نظارت مستقیم او بنا شد، شاهدی بر تمدن، فرهنگ و معماری ایران باستان است. پاسارگاد از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی شیراز و ایران است و در سال ۱۳۸۳ در یونسکو به ثبت جهانی رسید. این شهر باستانی مجموعه‌ای از بناهای مختلف بوده که امروزه تنها چند اثر از آن باقی مانده است، با این حال دیدن همین چند اثر هم تجربه‌ای ارزشمند را برای شما به ارمغان می‌آورد. مجموعه پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، آب‌نماهای باغ شاهی، محل عبادت پاسارگاد، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس، ساختارهای دفاعی تل تخت و آرامگاه کمبوجیه (پادشاه دوم هخامنشیان) می‌شود. 

آدرس:

سعادت شهر، کیلومتر ۲۰ جاده اصفهان

ورودی:

 ۵ هزار تومان

ساعات بازدید:

نیمه اول سال از ۸ صبح تا ۷ عصر و نیمه دوم سال از ۸ صبح تا ۵ عصر

نقش رستم؛ مکانی باستانی با تاریخی‌ترین کتیبه‌ها

نقش رستم از جاهای دیدنی شیراز با جلوه‌ای خاص

نقش رستم مکانی باستانی و از جاهای دیدنی شیراز است که در آن می‌توانید تخت سنگ‌های به‌جامانده از سه دوره تاریخی از ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را ببینید و از آرامگاه‌های تاریخی، کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های باستانی و نگاره‌های ایران دیدن کنید. در نقش رستم، آرامگاه شاهان بزرگ هخامنشی هم‌چون داریوش بزرگ و خشایارشا و اردشیر اول قرار گرفته است.

آدرس:

 روستای زنگی آباد واقع در شمال مرودشت

هزینه ورودی:

 ۵ هزار تومان

ساعت بازدید:

در بهار و تابستان از ۷:۳۰ تا ۶:۳۰ عصر

در پاییز و زمستان از ۸ صبح تا ۵ عصر

سعدیه؛ آرامگاه شیخ اجل با فضایی دل‌نشین   

سعدیه از بهترین دیدنی های شیراز برای دوستداران شعر

سعدیه، مقبره سعدی شیخ اجل، استاد سخن و شاعر گرانقدر ایران است که با ورود به فضای ادبی آن، حس‌وحالی خوش به شما دست می‌دهد. طیف رنگی آبی استفاده شده در بنای آرامگاه سعدی هم‌چون شعرهایش نغز و دلکش است.  آرامگاه سعدی یکی از بهترین دیدنی های شیراز است که در گذشته خانقاهش و حالا جایی است که پیکر آن آرمیده است. سنگ مقبره سعدی در قسمت میانی عمارت هشت ضلعی قرار دارد و سقف آن با کاشی‌های فیروزه‌ای به زیبایی تزیین شده است. در هفت ضلع ساختمان آرامگاه، کتیبه‌هایی را می‌بینید که با اشعار گلستان و بوستان و قصیده‌های سعدی پر شده‌اند. زمانی که به آرامگاه سعدی وارد می‌شوید، شعر زیبای زیر به چشمتان می‌خورد.

ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید

هزار سال پس از مرگ او گرش بویی

آرامگاه سعدی طی سال‌های پی در پی توسط افراد مختلف مرمت شد تا اینکه در سال ۱۳۳۰ با شکل و شمایل امروز ساخته شد. این بنا ۲۸۵ متر مربع وسعت دارد و هنر معماری ایرانی را در جای جای آن می‌توان حس کرد. 

آدرس:

شیراز، انتهای خیابان بوستان، کنار باغ دلگشا

ساعات بازدید: 

۸ صبح تا ۷:۳۰ عصر

هزینه ورودی: 

 ۵۰۰۰ هزار تومان

حافظیه شیراز؛ آرامگاهی آرامش‌بخش با عطر نارنج 

حافظیه از بهترین جاهای دیدنی شیراز با عطر نارنج و شعر

حافظ سمبل عشق، عرفان و ادب گنج پارسی است. آرامگاه این شاعر بزرگ که به نام حافظیه مشهور شده، مکانی پر از آرامش است. آرامگاه حافظ با عطر درختان نارنج و معماری زیبای خود، جایی است که باید آن را بارها و بارها دید. صحن شمالی و جنوبی و تالار حافظیه از بخش‌های مختلف این آرامگاه است که در وسط صحن شمالی قبر حافظ به چشم می‌خورد. در آرامگاه مقبره عارفان و عالمان دیگری مانند رسول پرویزی، دکتر لطفعلی صورتگر، قوام‌السلطنه و… قرار دارد.

آدرس: 

شمال شهر شیراز، حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات و نزدیک به دروازه قرآن

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۹ شب

هزینه ورودی:

 ۵۰۰۰ تومان

دروازه قرآن؛ نماد زیبای شهر شیراز 

دروازه قرآن از دیدنی های شیراز در ورودی شهر

دروازه قرآن یکی از جاذبه‌های قدیمی شیراز است که در دوران عضدالدوله دیلمی، از امیران آل بویه، در خروجی شهر به سمت مرودشت ساخته شد. این فرد دستور ساخت این دروازه و قرآن بالای آن را داد تا مردم از زیر آن عبور کنند و از هرگونه خطر در امان بمانند. دروازه قرآن در زمان کریم خان زند بازسازی شده و دو قرآن دیگر به آن اضافه شد که در حال حاضر این دو قرآن در موزه پارس نگهداری می‌شوند. سرانجام رضاخان در سال ۱۳۲۸ دستور داد تا دروازه جدیدی به جای آن دروازه قدیمی احداث شود. دروازه قرآن از نظر موقعیت مکانی به چند جای دیدنی شیراز مانند حافظیه و آرامگاه خواجوی کرمانی نزدیک است. 

آدرس:

شیراز، ورودی شیراز از سمت مرودشت

ساعات بازدید:

شبانه‌روزی

هزینه ورود:

رایگان

مسجد وکیل؛ مسجدی تاریخی با معماری خاص 

مسجد وکیل از مکان های دیدنی شیراز از دوران زندیه

مسجد وکیل از جاهای دیدنی شیراز و نمایانگر تاریخ زندیه است. آینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبت‌کاری و سقف گنبدی‌شکل از زیبایی‌های این مسجد هستند. مسجد وکیل دو شبستان جنوبی و شرقی، دو ایوان، طاق غربی و شرقی و حیاطی کوچک دارد. شبستان جنوبی این مسجد با ۴۸ ستون سنگی و مساحت ۵ هزار متر مربع از بخش‌های خاص و دیدنی است.

آدرس مسجد وکیل: 

 خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند

ساعت بازدید:

۸:۳۰ صبح تا ۸ شب

هزینه ورودی: 

۱۰ هزار تومان

حمام وکیل؛ حمام تاریخی با طراحی هوشمندانه

حمام وکیل از جاهای دیدنی شیراز و شاهکار معماری

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز که در دوران زندیه ساخته شده، حمام وکیل است. این حمام شاهکار هنر معماری سنتی ایران است و طراحی بسیار خاصی دارد. بخش‌های مختلف حمام وکیل به طرز هوشمندانه‌ای طراحی شده‌اند، به طوری که مانع خروج گرما و ورود سرما به داخل حمام می‌شوند. ساختار هشت ضلعی سربینه یا رختکن، نور و رنگ‌بندی خاص از بخش‌های جذاب این حمام هستند.  

آدرس حمام وکیل:

 خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند، جنب مسجد وکیل

ساعات بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه ورودی:

۵۰۰۰ تومان (سال ۱۴۰۰)

بازار وکیل؛ بازاری قدیمی در قلب شیراز

بازار وکیل از مکان های دیدنی شیراز برای خرید

 بازار وکیل مکان معروف دیگری از دوران کریم خان زند است که در قلب شیراز ساخته شد. حیف است به این بازار که با حجره‌های مختلف پارچه‌فروشی، فرش‌فروشی، ظروف مسی، لباس‌های محلی، عرقیجات و خاتم‌کاری پر شده، سر نزنید. بازار وکیل ورودی‌های مختلفی در خیابان‌های زند، طالقانی و لطفعلی‌خان زند دارد. اگر می‌خواهید به راحتی به این بازار دسترسی پیدا کنید، سوار مترو شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید.

آدرس بازار وکیل: 

خیابان لطفعلی‌خان زند، جنوب شرقی میدان شهرداری

ساعات بازدید: 

نیمه اول سال از ۹ صبح تا ۱۰ شب

نیمه دوم سال از ۹ صبح تا ۷ عصر

هزینه ورود:

رایگان

آب انبار وکیل؛ یادگار ارزشمند دوران زندیه

آب انبار وکیل از جاهای دیدنی شیراز در گذشته و حال

آب انبار وکیل از دیدنی های شیراز است که از دوران زندیه به جا مانده است. امروزه این آب انبار به موزه آب بدل شده و در آن سیستم سازه‌های آبی قدیمی را می‌توان دید. بادگیری در این مجموعه قرار دارد که در گذشته مثل یک خنک‌کننده، روزهای گرم تابستانی شیراز را به بهشتی خنک تبدیل می‌کرد. آب انبار وکیل در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس:

خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی مسجد وکیل، جنب بازار، آب انبار وکیل

ساعات بازدید:

 ۸ صبح تا ۸ شب

سرای مشیر؛ بازاری سنتی با بنای هشتی

سرای مشیر از جاهای دیدنی شیراز با بنای هشتی

سرای مشیر یا سرای گلشن نام یکی از جاهای دیدنی شیراز است که به دوران قاجار تعلق دارد. این سرا در واقع بازاری است که در جنوب شرقی بازار وکیل واقع شده و در گذشته به کاروان‌سرای مشیر هم معروف بوده است. ساختار این بنا به صورت هشتی است و از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به بازار وکیل دارد. از بازار سرای مشیر می‌توانید انواع صنایع دستی فارس را بخرید.

آدرس سرای مشیر :

 تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل شیراز

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۹ شب

هزینه بازدید:

رایگان

ارگ کریم خان؛ بنایی با زیبایی چشم‌نواز

ارگ کریم‌خان از مکان های دیدنی شیراز با تزئینات زیبا

یکی از جاهای دیدنی شهر شیراز ارگ کریم خان است که حدود ۲۵۷ سال پیش توسط کریم خان زند بنا شد. این بنا محل زندگی کریم خان بوده و چهار برج آن را نگهبانی می‌کردند. ارگ کریم‌خان به شکل مستطیل بوده و کاشی‌کاری‌های رنگی به آن زیبایی بخشیده‌اند. پنجره‌های چوبی، سقف طاق‌دار و نقاشی و تذهیب‌هایی از دوران صفوی، شکل ظاهری ارگ را چشم‌نواز کرده است.

آدرس:

 ابتدای خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهرداری

ساعت بازدید:

نیمه اول سال از ۸:۳۰ صبح تا ۹ شب

نیمه دوم سال از ۷:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

باغ نارنجستان قوام؛ خوش‌رنگ‌وبوترین باغ شیراز

باغ نارنجستان قوام از جاهای دیدنی شیراز برای گشت‌وگذار

 باغ نارنجستان قوام از بهترین جاهای دیدنی شیراز برای گشت‌وگذار در میان تاریخ و زیبایی است. این باغ زیبا ۳۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و در دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. ساختمان این باغ در گذشته این‌گونه تقسیم‌بندی می‌شد که خدمه‌ها در ضلع جنوبی اقامت داشتند و ضلع شمالی به صاحبان و محل پذیرایی از مهمانان اختصاص داشت. داخل بنا شامل تالار آیینه، شیشه‌کاری، منبت‌کاری، سنگ‌تراشی، گچ‌کاری و مقرنس‌کاری است. قهوه‌خانه، حوض، ایوان و وسایل قدیمی از دیگر اجزای دیدنی در این باغ هستند.

آدرس:

خیابان لطفعلی خان زند، نرسیده به خیابان زینبیه (فلکه غدیر)

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۹ شب

هزینه بازدید:

۳ هزار تومان

باغ دلگشا؛ باغی زیبا با عطر درختان نارنج

باغ دل‌گشا از جاهای دیدنی شیراز با آب‌وهوایی خوش

باغ دلگشا یکی از خوش آب‌وهواترین جاهای دیدنی شیراز است که در کنار قناتی به نام ماریز سعدی قرار دارد. موقعیت مکانی این باغ در سمت جنوب تنگ آب‌خان و محیطی کوهستانی باعث شده تا باصفا و خوش‌آب‌وهوا باشد.  بهترین زمان برای بازدید از این باغ اردیبهشت ماه است تا عطر درختان نارنج بیشتر به مشامتان برسد. در قسمت میانی باغ دل‌گشا عمارتی را با سه طبقه، دو در ورودی و یک تالار بزرگ با چهار شاه‌نشین می‌بینید. در این باغ می‌توانید از موزه‌ای با وسایل قدیمی مانند سکه، تمبر، نقشه و دوچرخه دیدن کنید.

آدرس باغ دلگشا:

 شیراز، سعدیه جنوبی، بلوار بوستان، خیابان نارنجستان

ساعت بازدید:

نیمه اول سال از ۸ صبح تا ۱۱ شب

نیمه دوم سال از ۸ صبح تا ۱۰ شب

هزینه بازدید:

۱۵۰۰ تومان

باغ جهان نما؛ باغی تاریخی با عمارتی مجلل

باغ جهان‌نما از جاهای دیدنی شیراز با عمارتی زیبا

باغ جهان ‎نما باغی است که درون آن عمارتی زیبا و مجلل با دو طبقه و طرح هندسی هشت ضلعی بنا شده است. نمای آجری این عمارت، زیبایی خاصی به ساختار آن بخشیده است. باغ جهان‌نما زمینی سنگ‌فرش دارد که با درختان سرسبز احاطه شده است. این باغ زیبا در زمان حکومت آل مظفر ساخته شده و از نظر موقعیت مکانی به حافظیه نزدیک است.

آدرس باغ جهان‌نما: 

شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه، باغ جهان‌نما

هزینه ورودی: 

۳ هزار تومان

ساعت بازدید:

از ۸:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب

باغ عفیف آباد؛ باغی باشکوه با هوایی خوش

عفیف‌آباد از باصفاترین جاهای دیدنی شیراز برای تفریح

میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم در دوران قاجار باغ عفیف آباد را می‌خرد و می‌سازد و بعد این باغ به خواهرزاده او به نام عفیفه خانم واگذار می‌شود. به همین دلیل نام این باغ را عفیف‌آباد می‌گذارند. این باغ که در گذشته محلی برای تفریح و سرگرمی شاهان بوده، شامل کاخ سلطنتی، موزه اسلحه‌های قدیمی و محوطه باغ با درختان زیبا است. قدمت تاریخی، معماری خاص و خوش آب‌وهوایی این باغ باعث شده تا در لیست جاهای دیدنی شیراز قرار بگیرد. تالارهای باشکوه، ستون‌های مشابه تخت جمشید، آب‌نما و بخاری از سنگ مرمر از زیبایی‌های معماری و طراحی این باغ هستند. این باغ هم اکنون در دست ارتش است اما بازدید از آن برای عموم آزاد است.

آدرس باغ عفیف آباد:

 شیراز، انتهای خیابان عفیف‌آباد

ساعت بازدید:

هر روز از ۹ صبح تا ۸ شب

هزینه ورودی:

۵ هزار تومان

باغ ارم شیراز؛ معروف‌ترین باغ شیراز با سروهای بلندقامت

باغ ارم از جاهای دیدنی معروف شیراز با عمارتی دیدنی

اگر از یک شیرازی بخواهید یکی از جاهای دیدنی معروف شیراز را به شما معرفی کند، حتما باغ ارم را به شما معرفی خواهد کرد. باغ ارم یکی از زیباترین باغ های شیراز است که درختان مرکبات و زینتی و سروهای بلندقامت ۳۵ متری، آن را سرسبز و باصفا کرده‌اند. این باغ زیبا در طول تاریخ مالکان زیادی را به خود دیده و اسرار بسیاری را درون خود نهفته دارد. درون باغ ارم، عمارتی سه طبقه ساخته شده که در یکی از طبقه‌ها موزه سنگ و گوهر دریای نور برپا شده است. این عمارت با گچ‌بری، نقاشی، حجاری، منبت‌کاری و کاشی‌کاری‌های هفت رنگ به زیبایی تزئین شده است. پوشش گیاهی در باغ ارم آن‌قدر متنوع است که به عنوان باغ گیاه‌شناسی دانشگاه شیراز کاربرد دارد.

آدرس باغ ارم شیراز: 

خیابان ارم، نزدیک میدان ارم و مجموعه دانشگاه شیراز

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۸:۳۰ شب

هزینه ورودی:

۵ هزار تومان

باغ جنت شیراز؛ باغی درمیان گل‌های رنگارنگ و چمن سرسبز

باغ جنت از جاهای دیدنی شیراز با گل‌های رنگارنگ

در میان گل‌های رنگارنگ، چمن سرسبز و آب‌نمای باغ جنت شیراز می‌توانید ساعت‌ها قدم بزنید و از حال‌وهوای خوش آن لذت ببرید. باغ جنت شیراز به یکی از پارک‌های شهر تبدیل شده و ۵۷ هکتار مساحت دارد. این باغ یکی از جاهای دیدنی شیراز است که آن را فردی به نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک در زمان قاجار ساخته است.

آدرس باغ جنت آباد شیراز:

 بلوار امیر کبیر، مقابل خیابان شهید ابوالفتحی

هزینه ورودی:

رایگان

ساعت کاری:

شبانه‌روزی

عمارت شاپوری؛ بنایی زیبا با معماری ایرانی و اروپایی

عمارت شاپوری از جاهای دیدنی شیراز با امکانات رفاهی کامل

عمارت شاپوری از جاهای دیدنی شیراز در زمان قدیم و حال است که در دوره پهلوی اول ساخته شد. این بنا با زیبایی و شکوه خود درواقع عمارت‌باغ محسوب می‌شود و ملک شخصی تاجر بزرگ شیرازی بوده است. سبک معماری عمارت شاپوری از سبک دوران قاجار و تا حدودی معماری ایرانی- اروپایی الهام گرفته است و متراژی به وسعت ۴۶۳۵ متر مربع دارد. ستون‌های مدور گچ‌کاری، راه‌پله و حوض و درختان، زیبایی این بنا را چندین برابر کرده‌اند. عمارت شاپوری دارای کافی شاپ و رستوران است که انواع غذاهای ایرانی و نوشیدنی‌های متنوع را سرو می‌کنند.

آدرس عمارت شاپوری: 

شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۱۱ شب

هزینه ورودی:

۳ هزار تومان

عمارت دیوانخانه شیراز؛ عمارتی تاریخی در حوالی ارگ کریم‌خان 

عمارت دیوان‌خانه از مکان های دیدنی شیراز در نزدیکی ارگ

یکی دیگر از مکان های دیدنی شیراز عمارت دیوانخانه است که نزدیک ارگ کریم خان قرار دارد. این عمارت تالاری بزرگ دارد که دو ستون چوبی در ورودی آن دیده می‌شود. در سال ۱۳۵۴ عمارت دیوان‌خانه را در لیست آثار ملی ایران به ثبت رساندند.

آدرس عمارت کلاه فرنگی: 

شیراز، میدان شهدا، خیابان زند

هزینه ورودی:

رایگان

ساعات بازدید: 

۸ صبح تا ۸ شب

رصدخانه ابوریحان بیرونی؛ مکانی دیدنی برای دوستداران نجوم

رصدخانه ابوریحان بیرونی از جاهای دیدنی شیراز برای علاقه‌مندان نجوم

برای افرادی که به دنیای نجوم علاقه‌مند هستند، رصدخانه ابوریحان بیرونی از دیدنی های شیراز به حساب می‌آید. این رصدخانه بعد از مراغه، دومین رصدخانه در ایران است و با داشتن سه طبقه در دانشگاه شیراز قرار دارد. رصدخانه ابوریحان بیرونی به بهترین و بزرگ‌ترین انواع تلسکوپ مانند تلسکوپ بازتابی کاسگرین مجهز است.

آدرس:

بلوار دانشجو، میدان ارم، دانشگاه شیراز، پردیس ارم دانشگاه، تپه چمران

ساعات بازدید: 

۸ صبح تا ۴ عصر

خانه زینت‌الملک قوام؛ خانه تاریخی با تندیس‌های شگفت‌انگیز

زینت‌الملک از مکان های دیدنی شیراز با حال‌وهوای تاریخی

اگر دوستدار مکان‌هایی با حال‌وهوای تاریخی هستید، نام خانه زینت‌الملک قوام را به عنوان یکی از جاهای دیدنی معروف شیراز به خاطر بسپارید. قدمت این خانه تاریخی به زمان قاجار برمی‌گردد و سقف چوبی آن به زیبایی با تصاویری از پرنده و گل و بوته تزیین شده است. خانه زینت‌الملک در ضلع غربی نارنجستان قوام با تالاری بزرگ و ۲۰ اتاق به چشم می‌خورد. در قسمت زیرزمین این خانه می‌توانید از موزه مادام توسو که با مجسمه مشاهیر بزرگ پر شده، بازدید کنید. در بدو ورود به این موزه، مجسمه صاحب‌خانه یعنی زینت الملک قوام را خواهید دید که گویی به استقبال شما آمده است. بد نیست بدانید که دقیقا چنین موزه‌ای با همین اسم در استانبول به نام موزه مادام توسو استانبول نیز وجود دارد که تندیس مشاهیر جهان را به نمایش گذاشته است.

آدرس:

خیابان لطفعلی خان زند، کنار نارنجستان قوام

ساعات بازدید:

۹ صبح تا ۸ شب

هزینه ورودی:

۳ هزار تومان

موزه هفت تنان؛ موزه‌ای با شاهکارهای نقاشی

موزه هفت‌تنان از مکان های دیدنی شیراز با نقاشی فاخر

موزه هفت تنان در نزدیکی آرامگاه حافظ واقع شده است و قدمتی طولانی دارد. نام این موزه به دلیل وجود هفت سنگ قبری است که در داخل آن قرار گرفته و گفته شده این هفت سنگ قبر متعلق به هفت عارف بوده است. در این موزه می‌توانید نقاشی‌های فاخر به جا مانده از دوران زندیه را ببینید.

آدرس موزه هفت تنان:

 شیراز، پای کوه چهل مقام، شمال آرامگاه حافظ

ساعات بازدید:

هر روز به جز دوشنبه و ایام تعطیل از ۸ صبح تا ۱:۳۰ ظهر و ۲ ظهر تا ۶ عصر 

مسجد نصیرالملک؛ رنگی‌ترین مسجد شیراز با بنایی زیبا

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی شیراز با رنگ‌هایی خیره‌کننده

مسجد نصیرالملک همان جایی است که احتمالا عکس آن را در گوشه‌وکنار فضای مجازی دیده باشید. این مسجد با رقص رنگ‌های خود در میان شیشه‌ها، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، به خصوص زمانی که انعکاس نور خورشید روی این رنگ‌ها می‌افتد. زیبایی‌های این مسجد در روشنی هوا بیشتر به چشم می‌آید، بنابراین این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز در روز است. مسجد نصیرالملک به نام مسجد صورتی هم شهرت دارد و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. 

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز:

خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان

ساعت بازدید:

هر روز از ۹ صبح تا ۵ عصر

هزینه ورودی:

 ۵۰۰۰ تومان

مسجد جامع عتیق؛ عبادتگاهی قدیمی با جلوه‌گری خوشنویسی

مسجد جامع عتیق از جاهای دیدنی شیراز از دوران صفویه

مسجد جامع عتیق یکی از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است که در دوران صفویه بنا شد. شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که این مسجد در دوره قبل از اسلام، عبادتگاهی قدیمی بوده است. در این مسجد عمارتی چهارگوش به نام دارالمصحف ساخته شده که در چهار ضلع آن ایوان دیده می‌شود. کتیبه‌های این عمارت با اشعاری به زبان عربی و خطوط زیبای ثلث جلوه‌گری می‌کنند. مسجد عتیق از این جهت خاص است که حافظ هر شب جمعه به آن می‌رفته تا قرآن تلاوت کند.

آدرس مسجد جامع عتیق: 

شرق شاه‌چراغ

ساعات بازدید:

ساعات اقامه نماز

هزینه ورودی:

 رایگان 

آرامگاه خواجوی کرمانی؛ آرامگاه شاعر بزرگ ایران‌زمین 

آرامگاه خواجوی کرمانی از دیدنی های شیراز برای علاقه‌مندان ادبیات

اگر لیستی از نام جاهای دیدنی شیراز تهیه کنیم، آرامگاه خواجوی کرمانی حتما یکی از مکان‌هایی است که باید از آن دیدن کنید. خواجوی کرمانی شاعری معروف در دوره مغول بوده که در سال ۶۸۹ هجری قمری در کرمان زاده و در شیراز به خاک سپرده شد. این شاعر آن‌قدر از نظر غزل‌سرایی قوی بوده که حتی حافظ در اشعار خود از اشعار او یاد کرده است. آرامگاه خواجوی کرمانی فضایی بدون سقف است که سنگ مقبره آن به شکل محدب با برآمدگی دیده می‌شود. روی این قبر آیه کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام با خط ثلث حک شده است. 

آدرس آرامگاه خواجوی شیرازی: 

شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگ الله اکبر

ساعت بازدید:

 ۸ صبح تا ۱۲ شب

هزینه ورودی: 

۵۰۰۰ تومان

آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی؛ آرامگاهی خلوت در حوالی بازار وکیل

آرامگاه خفیف از جاهای دیدنی شیراز با فضایی آرام

محمدبن خفیف شیرازی از بنیانگذاران سلسله خفیفه و از عرفای قرن سوم و چهارم هجری قمری بوده است که بیشتر عمر خود را صرف ریاضت و عبادت کرده است. فضای آرام و مقبره زیبای او یکی از جاهای دیدنی شهر شیراز است  که در پشت بازار وکیل قرار دارد. در نزدیکی این آرامگاه کتابخانه‌ عمومی عبدالله خفیف دیده می‌شود.

آدرس:

پشت بازار وکیل، کنار دبیرستان ابوذر

هزینه بازدید:

رایگان

مسجد شاهچراغ؛ خلوتگاهی آرام برای زیارت

مسجد شاه‌چراغ از معروف‌ترین مکان های دیدنی شیراز برای زیارت

یکی از جاهای دیدنی شیراز مسجد شاه‌چراغ است که در آن پیکر احمد بن موسی یا شاهچراغ از پسران امام موسی کاظم و برادر امام رضا علیه السلام به خاک سپرده شده است . حرم شاهچراغ با صحن بسیار بزرگ و دل‌باز خود جایی برای عبادت و آرام‌گرفتن دل و ذهن است. آینه‌کاری، کاشی‌کاری و نوشته‌های فارسی و عربی و ضریح نقره، رنگ و لعاب زیبایی به این مسجد بخشیده‌اند. این حرم چهار صحن به نام‌های صحن امام جواد (ع)، صحن حضرت معصومه (ع)، صحن اصلی و صحن عتیق و هم‌چنین ۶ سردر ورودی دارد. علاوه بر شاه‌چراغ، آرامگاه افراد معروف دیگری مانند وصال شیرازی، فرهنگ شیرازی، صادق خان زند و… در این مسجد قرار دارند.

آدرس:

 شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

هزینه ورودی:

 رایگان

ساعت بازدید:

شبانه‌روزی

مسجد مشیر؛ مسجدی قدیمی با وسایل تاریخی

مسجد مشیر از جاهای دیدنی شیراز در محله ارامنه

در محله ارامنه و خیابان قاآنی شیراز، مسجد تاریخی مشیر را از دوره قاجار می‌بینید که به دستور وزیر فارس آن زمان یعنی ابوالحسن‌خان مشیرالملک ساخته شده است. در نگاه اول به این مسجد در قسمت طاق غربی، به ساعت آن حتما دقت کنید چراکه قدیمی‌ترین ساعت شیراز است. کاشی‌کاری و معرق‌کاری‌های هنرمندانه در طاق غربی از ویژگی‌ها و زیبایی‌های این مسجد است.

آدرس:

شیراز، سنگ سیاه شیراز، خیابان قاآنی شمالی، محله ارامنه

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۶ عصر

هزینه ورودی:

رایگان

باغ پرندگان شیراز؛ باغی با پرندگان سخن‌گو

باغ پرندگان از جاهای دیدنی شیراز برای علاقه‌مندان دنیای جانوران

باغ پرندگان شیراز شما را به دنیای ۳۰۰ گونه از پرندگان می‌برد که از کشورهای آفریقایی، آسیایی و اروپایی هستند. جالب است که در میان این پرندگان می‌توانید پرندگانی سخن‌گو را ببینید. این باغ در سال ۱۳۹۲ به دلیل آسیب‌دیدن بسیاری از گونه‌های جانوری تعطیل شد و دوباره فعالیت خود را در جایی دیگر از سر گرفت.

آدرس:

شیراز، بلوار دکتر حسابی، روبروی گلدشت حافظ، کوچه باغ پرندگان

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۶ عصر

آرامگاه باباکوهی؛ آرامگاهی خوش‌آب‌وهوا بر دامنه کوه

آرامگاه باباکوهی از جاهای دیدنی شیراز در رشته‌کوه‌های شمالی

در دامنه کوهی از رشته‌کوه‌های شمالی شیراز، سمت چپ دروازه قرآن مقبره‌ای شاعر بزرگی به نام ابن باکویه شیرازی ملقب به باباکوهی قرار دارد. غار، حوض سنگی، درختان کهنسال، اتاق‌ها و گنبدها و چشمه آب از جاذبه‌های دیدنی این آرامگاه است و به همین دلیل این آرامگاه به گردشگاه باباکوهی تبدیل شده است. پارکینگ، سرویس بهداشتی، کافی‌شاپ و فروشگاه از امکانات موجود در این آرامگاه است.

آدرس:

رشته کوه‌های شمالی شهر شیراز، سمت چپ دروازه قرآن، کوه باباکوهی

ساعت بازدید: 

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

موزه موسیقی شیراز (خانه منطقه نژاد)؛ موزه‌ای دیدنی با نوای موسیقی 

موزه موسیقی از جاهای دیدنی خاص شیراز با شاه‌نشین

موزه موسیقی از جاهای دیدنی خاص شیراز است که با شاه‌نشین و اتاق‌های قدیمی‌اش نشان می‌دهد که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این موزه در سال ۱۳۵۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و دارای بخش‌های مختلف موسیقی ملل، سازهای ایرانی، استودیوی موسیقی و معرفی موسیقی‌دانان ایرانی و مخزن صوتی است.

آدرس:

میدان شاه‌چراغ، پشت مسجد شهدا

ساعت بازدید:

۱۰ صبح تا ۸ شب

هزینه بلیط:

۵ هزار تومان

خانه سعادت (موزه خاتم)؛ خانه تاریخی با تجلی هنر خاتم‌کاری

خانه سعادت از جاهای دیدنی شیراز با خاتم‌کاری زیبا

سال‌ها پیش در دوره قاجار فردی به نام حاج میرزا آقا سعادت خانه خود را به میراث فرهنگی واگذار کرد تا جایی برای گشت‌وگذار آیندگان در دوره قاجار باشد. این موزه جزء آثار ملی ایران است و با اتاق‌های پنج و سه‌در، کاشی‌کاری و گچ‌کاری خاص خود در گوشه‌گوشه‌اش یادآور تاریخ گذشته ایران است. خاتم‌کاری‌های ارزشمند، زیبایی این موزه دوچندان کرده است.

آدرس:

خیابان دستغیب، گذر سنگ سیاه

ساعت بازدید:

۸:۳۰ صبح تا ۲ ظهر

۳:۳۰ ظهر تا ۷ عصر

خانه فروغ‌الملک (موزه هنر مشکین فام)؛ خانه‌ای با آثار هنری خوشنویسی

خانه فروغ‌الملک از جاهای دیدنی شیراز با وسایل قدیمی ارزشمند

خانه فروغ‌‌الملک از جاهای دیدنی شیراز برای علاقه‌مندان خانه‌های تاریخی است. قدمت این خانه به اواخر دوره قاجار و اوایل دوران پهلوی بازمی‌گردد. به این خانه تاریخی، موزه هنر مشکین فام هم می‌گویند زیرا آثار هنری ارزشمند و نفیس چند نسل از خانواده مشکین فام مانند نقاشی، آثار حجاری و نقش برجسته و خوشنویسی را به نمایش می‌گذارد. کتابخانه، دفتر مطالعات هنرهای تجسمی، اتاق قدیمی و فروشگاه از بخش‌های مختلف این موزه هستند. در این خانه زیبایی‌هایی با حال‌وهوایی قدیمی مانند مبل آینه‌کاری، پنجره‌های مشبک، حیاط اندرونی، اتاق پنج‌دری و حوض‌خانه به چشم می‌خورد.

آدرس:

محله سنگ سیاه، پشت امام‌زاده بی بی دختران

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۱۲ ظهر

۴ تا ۷ عصر

مسجد نو شیراز؛ مسجدی وسیع با معماری تماشایی

مسجد نو از جاهای دیدنی شیراز با قدمتی دورودراز

در نزدیکی شاه‌چراغ، مسجد نو شیراز با قدمت تاریخی از دوره اتابکان دیده می‌شود. علاوه بر قدمت تاریخی، وسعت زیاد این مسجد باعث شده تا در لیست جاهای دیدنی شیراز قرار بگیرد و به عنوان بزرگ‌ترین مسجد ایران شناخته شود. طاق‌های بزرگ با کاشی‌کاری‌های معرق از ویژ‌گی‌های ظاهری این مسجد است که با خطوط خوشنویسی ثلث زیباتر به چشم می‌آید.

آدرس:

فلکه شاه‌چراغ، مقابل بقعه شاهچراغ  

ساعت بازدید: 

شبانه‌روزی

هزینه بازدید:

رایگان

باغ تخت شیراز؛ باغ تاریخی بر دامنه کوه

باغ تخت از جاهای دیدنی شیراز بر دامنه کوه

از زمان‌های بسیار دور، باغ تخت شیراز بر دامنه باباکوهی ساخته شد و جایی پر از گل و درخت بود. البته درمیان این گل و درخت عمارت بزرگی خودنمایی می‌کرد. فردی به نام اتابک قراچه دستور ساخت این باغ را داد و به همین دلیل این باغ را به نام «تخت قراچه» هم می‌شناسند. این باغ در دوره‌های مختلف تاریخی مانند صفوی، تیموری و قاجار مورد توجه بوده و تغییر و تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته است. با اینکه بخش کمی از این باغ و قسمت‌هایی از حمام آن باقی مانده اما دیدن این بنا با قدمت تاریخی طولانی خود تجربه‌ای ارزشمند خواهد بود.

آدرس: 

شیراز، خیابان آزادی

هزینه بازدید:

رایگان

خانه صابر؛ خانه تزئین‌شده با هنر منبت‌کاری

خانه صابر از جاهای دیدنی شیراز با عمارت و اندرونی

حسن علی صابر سنگری یکی از معروف‌ترین تاجران ایرانی در زمان خود بود که در اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار، خانه باشکوه صابر را ساخت. این خانه که از مکان های دیدنی شیراز و آثار ملی ایران است، دو طبقه با عمارت اصلی دارد و اندرونی آن با گچ‌بری و منبت‌کاری تزیین شده است. این خانه تاریخی در سال ۱۳۸۴ به موزه تغییر کاربری داد و هنوز در آن وسایل و ظروف قدیمی وجود دارد.

آدرس:

شیراز، روبروی شاه‌چراغ، محله سرباغ، بن بست کدخدا شیراز

آرامگاه شاه شجاع؛ آرامگاهی با کتیبه‌های شعر حافظ

آرامگاه شجاع از دیدنی های شیراز با کتیبه‌های زیبا

شاه شجاع حاکمی نیکوسیرت و صورت از پادشاهان آل مظفر بود که در میان مردمان زمانه خود محبوب بود. در آرامگاه شاه شجاع حواستان باشد که از دیدن زیبایی‌های آن مانند کتیبه‌های شعر حافظ به خط نستعلیق و کاشی معرق‌کاری غافل نشوید. ایستگاه ولی‌عصر متروی شیراز و اتوبوس‌های بلوار هفت‌تن شما را به این آرامگاه می‌رسانند. 

آدرس:

شیراز، شمال غربی حافظیه، کنار بلوار هفت تنان

هزینه بازدید:

رایگان

آرامگاه شیخ روزبهان؛ آرامگاهی با ۸۰۰ سال قدمت

آرامگاه شیخ روزبهان از مکان های دیدنی شیراز با ۸۰۰ سال قدمت

قبل از آنکه بگوییم آرامگاه شیخ روزبهان کجاست، اول خوب است بدانید که شیخ روزبهان چه کسی بوده است. شیخ روزبهان عارفی بوده که سال‌های طولانی از عمر خود را صرف عبادت و ریاضت کرده و مشغول وعظ و خطابه مردم بوده است. آرامگاه این شیخ که زمانی خانقاه او هم به حساب می‌آمده، حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. آرامگاه شیخ روزبهان با حیاط باصفا و سنگ‌ها و کتیبه‌های تاریخی خود از جاهای دیدنی شیراز به حساب می‌آید. 

آدرس:

 انتهای خیابان لطفعلی‌خان زند شیراز، محله‌ درب شیخ 

هزینه بازدید:

رایگان

آرامگاه بی بی دختران؛ آرامگاهی با فضایی باصفا و گنبد مرتفع

آرامگاه بی‌بی دختران از جاهای دیدنی شیراز از دوران زندیه

آرامگاه بی‌بی‌‎‌ دختران که در زبان محلی به آن بی‌بی دخترون می‌گویند، به فرزندان امام چهارم تعلق دارد. دستور ساخت این آرامگاه را زنی از پادشاهان ایلخانی داده و قدمت آن به دوره زندیه می‌رسد. این آرامگاه، گنبدی بلند و حیاطی باصفا با باغچه و حوض دارد و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس:

محله سنگ سیاه، شمال مسجد مشیر

ساعت بازدید:

۱۰ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید:

رایگان

موزه رادیو شیراز؛ موزه‌ای با صدها رادیوی قدیمی

موزه رادیو از جاهای دیدنی شیراز با صدها رادیوی قدیمی

موزه رادیو از جاهای دیدنی شیراز است که شما را به دنیایی از رادیوهای قدیمی در دوره ناصرالدین‌شاه می‌برد. در این موزه می‌توانید ۱۰۰ رادیوی قدیمی را ببینید. موقعیت مکانی این موزه در طبقه دوم باغ دل‌‌گشاست.

آدرس:

محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت‌تنان، خیابان نارنجستان، باغ دلگشا

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۶ عصر

گهواره دید شیراز؛ بنایی با چشم‌انداز خیره‌کننده

گهواره دید از جاهای دیدنی شیراز بر فراز کوه

گهواره دید از جاهای دیدنی شیراز بر فراز کوه است که چشم‌اندازی زیبا از شیراز را پیش چشمان شما ظاهر می‌کند. این گهواره در دوره دیلمیان ساخته شده و معماری آن تداعی‌کننده دوران ساسانی است. این بنا در گذشته برای دیده‌بانی و خبررسانی کاربرد داشته و در حال حاضر با داشتن فضای سبز جایی برای تفریح به حساب می‌آید. 

آدرس:

۳۰۰ متر بالاتر از دروازه قرآن، پارک کوهپایه، قله کوه چهل‌مقام

هزینه بازدید: 

رایگان

مدرسه خان شیراز؛ محل تحصیل علوم مختلف در دوران صفویه

مدرسه خان از مکان های دیدنی شیراز با فضایی قدیمی

اگر می‌خواهید از دانشگاه دوران صفویه بازدید کنید، به مدرسه خان از مکان های دیدنی شیراز بروید. این مدرسه به دستور حاکم فارس آن زمان، الله وردی‌خان ساخته شد و در آن علوم مختلفی هم‌چون حکمت، فقه، هندسه، زمین‌شناسی، شیمی و… را تدریس می‌کردند. آنچه باعث شده تا نام این مدرسه بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد، حضور ملاصدرا در آن زمان به عنوان یکی از مدرسین است. مدرسه خان شیراز در آن زمان صد حجره برای طلاب داشته و در چهار طرف آن چهار باغ ساخته شده بود. البته این باغ‌ها دیگر به کوچه و خیابان تغییر شکل داده‌اند. به این مدرسه که پا می‌گذارید، سردر آن با طاق ضربی و کاشی‌های رنگیش نظرتان را جلب می‌کند.  

آدرس:

محله اسحاق بیگ، خیابان لطفعلی‌خان زند، بعد از سه راه احمدی

ساعت بازدید:

۷ صبح تا ۱:۳۰ ظهر

۲:۳۰ ظهر تا ۶:۳۰ عصر

هزینه بلیط:

۵ هزار تومان (در سال ۱۴۰۰)

آرامگاه علی بن حمزه؛ آرامگاهی تاریخی با گوشه‌وکنار هنری و دیدنی

آرامگاه علی‌بن حمزه از مکان های دیدنی شیراز با حال‌وهوایی مذهبی

آرامگاه علی بن حمزه یکی از جاهای دیدنی شیراز است که قدمتی تاریخی و حال‌وهوایی مذهبی دارد. این آرامگاه محل دفن پیکر «شاه میرعلی‌بن حمزه‌بن موسی کاظم»، نوه امام موسی کاظم است. آرامگاه علی بن حمزه در دوره دیلمیان ساخته شده و در دوره‌های تیموریان و پهلوی بازسازی شده است. با اینکه این آرامگاه کمی قدیمی شده اما هنوز با وجود قلم‌زنی، خاتم‌کاری و منبت‌‌کاری در بخش‌های مختلفش زیبا و دیدنی است.

آدرس:

جنوب دروازه قرآن، نزدیک به دروازه اصفهان، خیابان حافظ، جنب پل علی بن حمزه

ساعت کاری:

۸ صبح تا ۶ عصر

هزینه بازدید:

رایگان

پارک ملی بمو؛ پارکی با صدها گونه جانوری و گیاهی

پارک ملی بمو از جاهای دیدنی شیراز برای دوستداران جانور

پارک ملی بمو از جاهای دیدنی شیراز برای دوستداران جانوران و گیاهان است که وسعتی به اندازه ۴۸ هکتار دارد. این پارک ۵۰ سال است که به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شده و در آن ۱۱۲ گونه جانوری، ۶۹ گونه پرنده، ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده، ۳ گونه دوزیست و گونه‌های مختلف گیاهان دیده می‌شود. آهو، گراز، قوچ و میش، بز و پازن و عقاب طلایی از جانوران ساکن در این پارک هستند. برای بازدید از این پارک در نظر داشته باشید که دو بخش تفرجگاه و موزه حیات وحش و تفرجگاه گسترده دارد که برای بازدید از تفرجگاه گسترده آن باید از سازمان حفاظ محیط زیست استان فارس مجوز بگیرید. بد نیست بدانید که پارک ملی بمو در لیست مهمترین پارک های ملی ایران قرار دارد.

آدرس:

۳۰ کیلومتری شیراز

هزینه ورودی:

 رایگان

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز؛ موزه‌ای برای آشنایی با هزاران جانور و گیاه

موزه تاریخ و طبیعی از مکان های دیدنی شیراز با جانوران و گیاهان مختلف

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز شامل بخش‌های متنوعی مانند جانورشناسی، گیاهان زینتی، زمین‌شناسی، هنر، تکنولوژی، آناتومی، کتابخانه و… می‌شود. در بخش جانورشناسی می‌توانید ۲۵۰۰ نمونه از بی‌مهرگان و مهره‌داران و در بخش گیاهان دارویی بیشتر از ۶۰ گیاه دارویی را ببینید. در قسمت زمین‌شناسی فسیل ماهی با عمر ۷۰ میلیون سال، کانی معدنی و انواع سنگ و فسیل را می‌توان دید.

آدرس:

بلوار مدرس، خیابان آزادگان

ساعت کاری:

۸ صبح تا ۴ عصر

هزینه بازدید:

۵ هزار تومان

آرامگاه سیبویه؛ آرامگاه دانشمند ایرانی با تزئینات هنری

آرامگاه سبیویه از جاهای دیدنی شیراز در محله سنگ سیاه

در محله سنگ سیاه شیراز، آرامگاه دانشمند ایرانی به نام ابوبشر عمرو بن عثمان بن قنبر سیبویه قرار دارد. این آرامگاه را با کاشی‌های معرق تزیین کرده‌اند و در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: 

دروازه کازرون، محله سنگ سیاه

هزینه ورودی:

رایگان

ساعت بازدید:

 ۸ صبح تا ۶ عصر

آرامگاه آبش خاتون؛ آرامگاه بانویی نیکوکار

آرامگاه آبش خاتون از مکان های دیدنی شیراز با کاشی‌کاری زیبا

آرامگاه آبش خاتون که به آن رباط آتش هم می‌گویند، محل دفن بانویی به همین نام است که در زمان خودش برای آبادانی ایران تلاش فراوان کرد و مکان‌هایی مانند مدرسه و کاروان‌سرا را برای مردم ساخت. این آرامگاه سه طبقه با کاشی‌کاری زیبا دارد و جزئی از آثار ملی ایران است.

آدرس:

بلوار سیبویه، نرسیده به میدان دفاع مقدس

هزینه بازدید:

رایگان

کلیسای شمعون غیور؛ عبادتگاهی خاص با پنجره‌های رنگی

کلیسای شمعون غیور از جاهای دیدنی شیراز از دوره پهلوی اول

یکی دیگر از مکان های دیدنی شیراز، کلیسای شمعون غیور است که از دوران پهلوی اول به جا مانده است. سقف خاص، طاق ضربی آجری و پنجره‌های رنگارنگ، شکل زیبایی به این کلیسا داده است. کلیسای شمعون غیور به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر محل عبادت انگلیسی‌زبان‌هاست.

آدرس:

خیابان زند، کوچه نوبهار

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۶ عصر

خانه صالحی شیراز؛ خانه تاریخی با حال‌وهوای قدیمی

خانه صالحی از جاهای دیدنی شیراز با اتاق‌هایی خاص

خانه صالحی از مکان های دیدنی شیراز در گذشته و امروز است که به آن موزه لباس‌های سنتی و آیینی ایران می‌گویند. زمانی که به شاه‌چراغ می‌روید، می‌توانید به این خانه تاریخی که در نزدیکی مسجد قرار گرفته، سر بزنید. در توصیف معماری این بنا باید گفت که دارای اتاق‌های سه دری و پنج دری و گچ‌کاری و سقف‌های چوبی است و در قسمت وسط خود حوض دارد.

آدرس:

ضلع جنوبی مسجد شهدا، ابتدای کوچه هفت پیچ

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۵ عصر

آرامگاه سید تاج الدین غریب؛ آرامگاهی به یادگارمانده از دوران قاجار

آرامگاه سید تاج الدین غریب از دیدنی‌ های شیراز با فضایی مذهبی و تاریخی

آرامگاه دیگری که از دوره قاجار در شیراز به یادگار مانده، آرامگاه سید تاج‌الدین غریب است. این آرامگاه متعلق به فردی است که با شش واسطه به امام علی (ع) می‌رسد. در ورودی آرامگاه غریب از چوب ساخته شده و با احادیث منبت‌کاری پر شده است. 

آدرس:

دروازه کازرون، بلوار سیبویه، ابتدای گذر تنگ سیاه

هزینه بازدید:

رایگان

بقعه سید میر محمد؛ آرامگاهی با معماری دوران زندیه

بقعه سید میر محمد از جاهای دیدنی شیراز با خاتم‌کاری‌های فاخر

بقعه سید میرمحمد از مکان های دیدنی شیراز برای کسانی است که علاقه‌مند به جاهای مذهبی با قدمتی تاریخی هستند. این بقعه محل دفن فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر شاهچراغ است و در شمال شرقی شاه‌چراغ قرار دارد. با رفتن به بقعه سید میرمحمد با معماری و خاتم‌کاری دوران زندیه آشنا می‌شوید.

آدرس:

شیراز، ضلع شمال شرقی حرم شاه‌چراغ

هزینه بازدید:

رایگان

باغ خلیلی؛ باغی با گل‌ و گیاهان رنگی و کم‌یاب

باغ خلیلی از دیدنی های شیراز با آب‌وهوایی خوش

باغ خلیلی یکی از دیدنی های شیراز با آب‌وهوایی خوش است که به تازگی تاسیس شده اما درختان آن قدمتی طولانی دارند. این باغ را محمد خلیل خلیلی و پسرش ابراهیم خلیلی ساخته‌اند تا جایی برای تفریح و گردش مردم باشد. این باغ با  گل و گیاهانی آراسته شده که به کشورهای اروپایی و آسیایی تعلق دارند.

آدرس:

بلوار پاسارگاد، خیابان سراج

جاهای دیدنی شیراز در بهار

شاید باید بهار پیونددهنده رنگ‌ها، جان دوباره گرفتن انوار طلایی خورشید که به روح آدمی جلوه و جلا می‌دهد را از دریچه ذهن سهراب سپهری نگریست. « بهار نزدیک است. بوی گل‌های اقاقیا در راه است. خودت را برای دشت‌ها آماده کن. کاش می‌شد سر به صحرا بگذاریم.» همه شواهد نشانی از شیراز را در ذهن تداعی می‌کند و نشان می‌دهد که شروع سال نو و جشن نوروز باستانی را باید در شیراز، دیدنی‌های بی‌نهایت سپری کرد. از دل اشعار سعدی و حافظ به دل تاریخ، پاسارگاد پرشکوه، باغ‌ها و عمارت‌های زیبا که زندگی‌ها به خود دیده‌اند سفر کرد. بهار را می‌توان حتی در عکس شیراز زیباتر دید. پس تصور کنید که دیدن این شهر زیبا از نزدیک و لمس بوی بهار و گل‌های رنگارنگ شیراز، زیبایی بیشتری را در رگ‌ها جاری خواهد کرد. جاهای دیدنی شیراز در عید بسیار متنوع و زیاد است. مناطق کوهستانی و باغ‌های سرسبز یکی از جاهای دیدنی شیراز در عید نوروز و تعطیلات طولانی مدت آن است. حتی این جاهای دیدنی شیراز برای سیزده بدر هم مناسب هستند. شیراز مملو از جاهای دیدنی متنوعی است که می‌توانید در بهار، تابستان، پاییز و زمستان فضایی را برای بازدید و گردش بیابید.

 • باغ دلگشا
 • باغ عفیف آباد
 • حافظیه
 • سعدیه
 • باغ نارنجستان قوام
 • پارک های شیراز
 • تخت جمشید
 • پاسارگاد
 • مسجد نصیر الملک
 • مسجد جامع عتیق
 • شاهچراغ
 • ارگ کریم خانی
 • بازار وکیل
 • مسجد وکیل
 • حمام وکیل
 • عمارت شاپوری
 • باغ ارم
 • موزه هفت تنان
 • آرامگاه خواجوی کرمانی
 • دروازه قرآن

جاهای دیدنی شیراز در تابستان

جاهای دیدنی شیراز در تابستان

شیراز دیدنی‌های بسیار زیادی دارد. مکان دیدنی شیراز به دلیل موقعیت اجتماعی و تاریخی که دارد از تنوع بالایی برخوردار است. از مکان‌های تاریخی گرفته تا مکان‌های علمی، تفریحی و سرگرمی همگی می‌توانند اوقات شما را به بهترین نحو در طول سفر تابستانی که به شیراز دارید، پر کنند. تابستان شیراز گرم است و برای بازدید از شیراز علاوه بر مکان‌های دیدنی داخل شهر، می‌توانید به تفرجگاه‌های اطراف شیراز که آب و هوای بسیار دل‌انگیزی دارند، سفر کنید.  برای دریافت اطلاعات بیشتر و مفصل‌تر می‌توانید به مطلب جاهای دیدنی اطراف شیراز مراجعه کنید. تقریبا می‌توان گفت که جاهای دیدنی شهر شیراز در تابستان با دیدنی‌های آن در فصل بهار هم‌پوشانی دارد. جاهای دیدنی شیراز در فصل تابستان به صورت فهرست‌وار به شرح زیر است:

 • باغ ارم شیراز
 • باغ جنت شیراز
 • باغ عفیف آباد
 • آبشار مارگون
 • سرای مشیر
 • باغ موزه هفت تنان
 • بهشت گمشده شیراز، تنگه بستانک
 • گردشگاه هفت برم
 • تنگه تیزاب
 • گردشگاه میان کتل
 • دریاچه کفه خنج
 • دشت ارژن
 • تنگه الله اکبر
 • پارک کوهپایه شیراز

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

پاییز فصل هزار رنگ است. از آنجایی که شیراز شهری خوش آب و هوا و پوشیده از تنوع گیاهی و درختان مختلف است، پاییز بسیار زیبایی را به خود می‌بیند. شیراز شهری زیبا است که به دلیل شرایط آب و هوایی که دارد، می‌تواند میزبان گردشگران در فصل‌های مختلف سال باشد. عکس دیدنی های شیراز را می‌توانید در رسانه‌های مختلف ببینید تا کاملا به این موضوع واقف شوید که مناطق دیدنی شیراز در پاییز همچون بهار و تابستان دل‌انگیز است. در ادامه جاهای دیدنی شیراز در فصل پاییز را معرفی خواهیم کرد.

 • سعدیه
 • حافظیه
 • تخت جمشید
 • مسجد وکیل
 • حمام وکیل
 • آب انبار وکیل
 • بازار وکیل
 • دروازه قرآن
 • باغ ارم
 • باغ نارنجستان
 • باغ دلگشا
 • مسجد نصیرالملک
 • عمارت شاپوری
 • سرای مشیر
 • دریاچه صورتی مهارلو
 • باشگاه پینت بال سیمرغ شیراز
 • روستای قلات
 • دشت ارژن

جاهای دیدنی شیراز در زمستان

جاهای دیدنی شیراز در زمستان

زمستان فصل سردی است و دیدنی‌ های شیراز در زمستان بسیار! اما نکته اینجا است که این سردی به آن سختی و سوز سرما، چندان زیاد به شیراز راه نمی‌یابد. به همین دلیل جاهای دیدنی شیراز در زمستان هم دیدنی است. مکان های دیدنی شیراز در زمستان به گونه‌ای است که اغلب آن‌ها در تمامی فصل‌ها قابل بازدید هستند، به غیر از موارد برفی که در اطراف شیراز واقع شد‌ه‌اند. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی اطراف شیراز می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید. جاهای دیدنی شیراز در فصل زمستان به شرح زیر است.

 • مسجد شاهچراغ
 • مسجد نصیرالملک
 • عمارت شاپوری
 • دروازه قرآن
 • مسجد عتیق شیراز
 • حافظیه
 • سعدیه
 • پیست اسکی سپیدان
 • پیست اسکی پولادکیف شیراز
 • دریاچه برم فیروز سپیدان
 • دریاچه مهارلو

جاهای دیدنی شیراز برای کودکان

مکان های دیدنی شیراز فقط مخصوص بزرگسالان نیستند و بسیاری از این مکان‌ها برای کودکان هم جذاب و تماشایی هستند. با استفاده از لیست زیر می‌توانید بهترین جاهای دیدنی شیراز برای کودکان را بشناسید.

 • شهربازی ایران‌لند
 • شهربازی گاندو
 • بوستان آزادی
 • پارک مروارید
 • پارک بزین
 • بوستان حدیث
 • شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی
 • خانه بازی راد و راز
 • موزه هنر مشکین فام
 • موزه پارس
 • مرکز فرهنگی آبی

جاهای دیدنی شیراز برای نوجوانان و جوانان

جاهای دیدنی شیراز برای نوجوانان

اگر می‌خواهید خاطره سفر به شیراز در ذهن و یاد نوجوان و جوان شما تا سال‌های طولانی باقی بماند، از جاهای دیدنی زیر بازدید کنید. لیست زیر بهترین جاهای دیدنی شیراز برای جوانان را به شما معرفی می‌کند.

 • پیست اسکی پولادگف
 • باغ گل‌ها
 • باغ وحش شیراز
 • باغ هنر
 • پارک آبی
 • پارک کوهپایه
 • لونا پارک
 • باشگاه پینت‌بال جنگلی شهید چمران
 • مجتمع تفریحی زیتون
 • مرکز فرهنگی آبی

جاهای دیدنی شیراز برای عکاسی

شیراز، شهر عشق و شعر و نارنج، جایی است که ناخودآگاه انسان را به این وا می‌دارد که در مکان‌های زیبای آن عکس‌های خاطره‌انگیز بگیرد و به شهر خود به یادگار ببرد. جاهای دیدنی و معروف شیراز که برای عکاسی مناسب هستند، به شرح زیر است.

 • ارگ کریم خان زند
 • موزه پارس
 • باغ عفیف آباد
 • باغ ارم شیراز
 • باغ نارنجستان قوام
 • سعدیه
 • حافظیه
 • خانه زینت الملوک
 • خانه منطقی نژاد
 • خانه فروغ الملک

جاهای دیدنی شیراز در شب

جاهای دیدنی شیراز در شب

تاریکی شب، زیبایی‌ بعضی از جاهای دیدنی شیراز را عیان‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از جاهای دیدنی شیراز در شب زیباتر هستند، لیست زیر را بخوانید.

 • حافظیه
 • ارگ کریم‎‌خانی
 • نارنجستان قوام
 • باغ ارم
 • باغ دل‌گشا
 • دروازه قرآن
 • بلوار چمران
 • بازارهای سنتی
 • مجتمع خرید خلیج فارس
 • مرکز خرید زیتون

جاهای دیدنی شیراز در روز جمعه

جاهای دیدنی شیراز در روز جمعه

اگر می‌خواهید به بهترین شکل، روز جمعه خود را در شیراز سپری کنید، لیست زیر را بررسی کنید و بسته به علاقه خود سراغ آن‌ها بروید.

 • پارک کوهپایه
 • پارک بعثت
 • پارک آزادی
 • لونا پارک
 • پارک بزین
 • پارک حدیث
 • پارک مروارید
 • پارک جنت
 • پارک کوهستانی دراک
 • پارک سایه
 • باغ دل‌گشا

اقامت در شهر شعر و نارنج و زیبایی

قسمتی از آرامش و خوش‌گذرانی شما در سفر به شیراز به راحتی اقامتتان وابسته است. اگر شما برای رزرو هتل خود در این شهر به صورت آنلاین اقدام کنید، قطعا راحت‌تر می‌توانید محل اقامت دلخواه خود را پیدا کنید. انواع هتل شیراز  با امکانات و هزینه‌های متفاوت ارائه می‌شوند که ما در لیست زیر آن‌ها را گلچین کرده‌ایم.

 • هتل پنج ستاره بزرگ شیراز
 • هتل پنج ستاره چمران
 • هتل پنج ستاره پرسپولیس
 • هتل چهار ستاره کریم‌خان
 • هتل چهار ستاره پارس
 • هتل چهار ستاره الیزه
 • هتل سه ستاره بین‌الحرمین
 • هتل سه ستاره شاه‌پریون
 • هتل سه ستاره نیایش

سفری به صرفه و راحت به جاهای دیدنی شیراز

 اگر قبل از سفر به شیراز، محل اقامت و بلیطتان مشخص باشد، قطعا در سفر خود آرامش بیشتری خواهید داشت. تور شیراز چنین امکاناتی را برای سفرتان مهیا می‌کند تا از زمان خود در سفر، بیشتر در جهت لذت‌بردن از جاهای دیدنی استفاده کنید تا اینکه بخواهید درگیر پیداکردن هتل و بلیط مناسب شوید.

صحبت پایانی

درباره جاهای دیدنی شیراز ساعت‌ها می‌توان حرف زد و از زیبایی‌های بی‌اندازه‌‌اش گفت. عطر نارنج را می‌توان در میان بسیاری از مکان های دیدنی شیراز مانند آرامگاه حافظ و باغ نارنج استشمام کرد و سرشار از لذت شد. بخشی از دیدنی های شیراز در مکان‌های تاریخی این شهر نفهته است که به دوران زندیه و قاجار تعلق دارند.

شما در سفر به این شهر زیبا اول سراغ کدام یک از جاذبه‌هایش می‌‎روید؟

سوالات متداول

در شیراز چه جاهای دیدنی وجود دارد؟

در شیراز انواع جاهای دیدنی تاریخی، مذهبی، طبیعی و تفریحی مانند پاسارگاد، تخت جمشید، سعدیه، حافظیه، دروازه قرآن، مسجد وکیل، باغ ارم، مسجد نصیرالملک و… وجود دارد.

شیراز چند جای دیدنی دارد؟

شیراز بیش از ده‌ها جای دیدنی برای تفریح و لذت‌بردن دارد که شامل مکان‌های تاریخی، مذهبی، تفریحی و طبیعی می‌شوند.

جاهای دیدنی شیراز نزدیک حافظیه کدامند؟

دروازه قرآن، باغ جهان‌نما، آرامگاه شاه شجاع، باغ نارنجستان، موزه هفت‌تنان، آرامگاه سعدی و مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی شیراز نزدیک حافظیه هستند.

جاهای دیدنی شیراز نزدیک سعدیه کدامند؟

باغ دل‌گشا، موزه رادیو، خانه قوام، بازار وکیل، موزه هفت‌تنان، دروازه قرآن، پارک کوهستان و مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی شیراز در نزدیکی سعدیه هستند.

جاهای دیدنی شیراز نزدیک شاهچراغ کدامند؟

مسجد نو شیراز، مسجد عتیق، بازار وکیل، نارنجستان قوام و خانه تاریخی منطقی‌نژاد از جاهای دیدنی در نزدیکی شاه‌چراغ هستند.

۴.۴/۵ - (۴۰ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۱۱

 1. سید احسان

  سلام من خودم به تازگی شیراز بودم حتماً حتماً یک بروز رسانی اساسی بر این سایت باید انجام بشه قیمت اکثر ورودی ها جدیداً ۳۰ هزار تومان هست ضمناً آرامگاه باباکوهی هم بستن اجازه ورود ماشین شخصی و گردشگران رو به مکان نمیدن اگه کسی هم بخواد بره آرامگاه مسیر حدوداً یک و نیم کیلومتری رو از سراشیبی کوه البته آسفالت هست باید بالا بره از آخرم که به آرامگاه میرسین بسته هست قیمت و رودی به آرامگاه خواجوی کرمانی هم ۲۰ هزار تومان شده هست بازم میگم حتماً یک بروزرسانی جدید کنید و در مورد قیمتا آمار اشتباه به کسی ندید . باتشکر

  • علیرضا قانع

   سلام خیلی ممنونم ازتون لطف کردید
   حتما تلاش میکنیم از طریق شماره اماکن دیدنی شیراز قیمت های جدید رو بگیریم

 2. حمید

  من یکبار برای تفریح به شیراز درسال۸۷رفتم واقعا جاهای دیدنی زیادی داره دلم میخواد یبار دیگه باخانواده برم

  • علیرضا قانع

   شیراز واقعا جاهای قشنگ زیادی داره که باید یک ماه بمونین تا دل سیر ببینید؛ و از همه مهمتر مردمان واقعا خونگرم و دوستداشتنی این شهر

 3. حسین بهاری ورزنه

  باسلام وادب واحترام
  اینجانب حسین بهاری ورزنه دارای اقامتگاه سنتی به نام عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر کویری ورزنه هستم وآماده همکاری ۰۹۱۳۲۰۳۰۷۷۶-۰۹۹۰۵۰۴۷۹۳۲ varzanehshabaz_tourism
  اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شابازورزنه خانه ای با قدمت ۹۰ ساله و متعلق به دوران پهلوی است. این اقامتگاه در سال ۱۳۹۷ پس از مرمت و بازسازی، به بهره برداری رسید. از نظر موقعیت مکانی، اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر ورزنه و در حد فاصل شهرهای اصفهان و نایین یزد وشیراز قرار دارد. فاصله اقامتگاه شابازتا شهر اصفهان ۱۱۰ کیلومتر و فاصله آن تا شهر نایین ۷۵کیلومتر می باشد شاید یکی از بهترین اقامتگاها در شهر ورزنه هستیم ۸اتاق ۸ سرویس بهداشتی ایرانی وفرنگی حیاط بزرگ حوض آب وشاه نشین کل پشت بام آجر فرش برای خوابیدن در پشت بام ورصد ستاره وستاره چینی
  . ورزنه اولین فلکه بعد از پمپ بنزین (فلکه نماز)خیابان شیخ بهایی بعد از فروشگاه کورش اولین کوچه شهید خیرالهی عمارت سنتی شاباز ورزنه

 4. ملیکا

  شیراز بهشته واقعا، عاشق شهرمونم، هیچ جای ایران واقعا شیراز نمیشه، اب و هواش، طبیعتاش، آثار باستانیش، مردمششششش، ععععاشقشم

 5. ملیکا

  شیراز بهشته واقعا، عاشق شهرمونم، هیچ جای ایران واقعا شیراز نمیشه، اب و هواش، طبیعتاش، آثار باستانیش، مردمششششش، ععععاشقشم❤️

  • مجتبی

   درود و عرض ارادت خدمت همه هموطنای شیرازی گلم
   جا داره که شعر زیبای حافظ شیرازی رو یادآوری کنم و تقدیم به هموطنان عزیزم:

   خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش
   خداوندا نگه دار از زوالش 
   ز رکن آباد ما صد لوحش الله
   که عمر خضر می‌بخشد زلالش 
   میان جعفرآباد و مصلا
   عبیرآمیز می‌آید شمالش 
   به شیراز آی و فیض روح قدسی
   بجوی از مردم صاحب کمالش 
   که نام قند مصری برد آنجا
   که شیرینان ندادند انفعالش 
   صبا زان لولی شنگول سرمست
   چه داری آگهی چون است حالش 
   گر آن شیرین پسر خونم بریزد
   دلا چون شیر مادر کن حلالش 
   مکن از خواب بیدارم خدا را
   که دارم خلوتی خوش با خیالش 
   چرا حافظ چو می‌ترسیدی از هجر
   نکردی شکر ایام وصالش

   • علیرضا قانع

    ممنون از شما
    شیراز یکی از بهترین شهرهای ایران با مردمی بی نظیر که هر وقت سفر داشتم تجربه اش از قبل شیرین تر و به یاد موندنی تر شد

 6. سینا

  شیراز واقعا زیباست. حتی اگر هر سال هم بری باز هم جای ددینی داره. مردم مهربون و خونگرمش هم باعث میشن ادم دلش بخواد بره. اما، من یک سری از جاهایی که نوشته بودینو نرفته بودم. امسال عید رفتم واقعا قشنگ بودن.

  • شقایق امیر حسینی

   سلام متشکرم از حسن نظرتون و ممنونم از وقتی که گذاشتید و مقاله رو مطالعه فرمودین. درسته شیراز بسیار زیبا است و خونگرمی مردم این شهر هم به این زیبایی اضافه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×