» ایرانگردی » ۴۰+ جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان و پاییز و زمستان
جاهای دیدنی شیراز
ایرانگردی

۴۰+ جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان و پاییز و زمستان

۲ فروردین ۱۴۰۲ 43۴2,059

شیراز شهر نارنج ها گویا قلبی به وسعت کل ایران دارد. این شهر زیبای چهار فصل در دوران مختلف گردشگران بی شماری را از سراسر ایران و جهان به آغوش کشیده است. زیبایی بی نظیر، عطر و بوی عید، گرمای آرام کننده تابستان، پاییز دل انگیز و زمستان های ملایم همگی جاهای دیدنی شیراز را دلنشین تر می کند و خاطرات زیبایی را برای شما رقم خواهد زد. می توانید در مکان های دیدنی شیراز فضای دنج و جذابی را برای عکس گرفتن پیدا کنید و لذت لحظه ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. برای دیدن جاهای دیدنی شیراز با عکس مربوط به هر فضا، با ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کافی حول این موضوع که در شیراز چه جاهای دیدنی وجود دارد به دست بیاورید. تصاویر شیراز و بناهای تاریخی را می توانید از وب سایت های مختلفی تهیه کنید. از جاهای دیدنی شیراز در فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان دیدن کنید.

فهرست این مطلب

جاهای دیدنی شیراز کجاست؟

سفر به شیراز تنها سفر کردن نیست. سفر شیراز رفتن به تاریخ، درک فرهنگ غنی، سوغاتی های متنوع، هنر دست مردم، طبیعت گردی، فالوده شیرازی و پیاده روی عصرانه در قلب خیابان ها در آب و هوای دل انگیز شهر شیراز است. مجموعه اماکن تاریخی شیراز در کنار جاهای قدیمی شیراز و تفریحات لوکس و شیک به زیبایی های این شهر دیدنی می افزاید. دیدنی های شیراز از شمار انگشت ها می گذرد. بهتر است قبل از ورود به این شهر خاطره ساز با بررسی مکان های زیبای شیراز، برنامه ریزی سفر به شیراز را تنظیم کنید تا با زمانبندی درست هیچ کدام از جاهای دیدنی شیراز را از دست ندهید. در انتهای سفر عکس جاهای دیدنی شیراز را در تلفن های هوشمند یا دوربین هایتان به یادگار ثبت کنید. از جاهای دیدنی شیراز در نوروز مانند باغ ها دیدن کنید.

عکس جاهای دیدنی شیراز

تخت جمشید، عظمت شکوه تاریخ ایران

تخت جمشید یا پرسپولیس شکوه عظمت، فخر و مباهات تاریخ ایران و یکی از جاهای باستانی شیراز است. سرزمین پارسه مقر پادشاهی هخامنشیان و اولین پایتخت ایران بود. این شهر در نزدیکی مرودشت واقع شده است. اما، فاصله بسیار نزدیکی با شیراز دارد و یکی از جاهای دیدنی شیراز نیز محسوب می شود. مجموعه تخت جمشید حدود ۲۵۰۰ سال پیش بهره برداری شده است و در مجموع ۱۲۵ هزار متر مربع وسعت دارد. داریوش اول که بعد از کوروش و کمبوجیه سومین پادشاه هخامنشیان محسوب می شد، دستور ابتدایی ساخت بنایی در این محدوده را داد. اما، از آنجایی که ساخت بنا بسیار زمان بر بود، در چندین مرحله و توسط پادشاهان مختلف هخامنشی تکمیل شد. این بنای پرشکوه که عظمت تاریخ ایران را به تصویر می کشد و از عدالت پادشاهانش سخن می گوید، دارای چندین کاخ است که بر طبق اصول مهندسی ساخته شده است. تصور داشتن یک سیستم فاضلاب بسیار پیشرفته و مجهز چیزی فراتر از درک است! این ها همه نظرات متخصصان معمار و عمرانی است که با علم امروز دانش هخامنشیان را برآورد می کنند. همین جذابیت ها شیراز دیدنی را دیدنی تر می کند. برای بازدید از برخی از اماکن دیدنی شیراز مانند تخت جمشید ورودی دریافت می شود.

هزینه ورودی: ۵۰۰۰ تومان

ساعات کار: نیمه اول سال، ۸:۳۰ الی ۱۹:۳۰ و نیمه دوم سال، ۸ الی ۱۸:۳۰

شماره تماس: ۰۷۱۴۳۳۴۱۵۵۶

آدرس تخت جمشید: استان فارس، شهرستان مرودشت (۱۰ کیلومتری شمال مرودشت)، مجموعه تخت جمشید

جاهای دیدنی شیراز عکس

پاسارگاد، به آرامش، سکون و بزرگی کوروش، پادشاه ایران زمین

«من کوروش هخامنشی فرمان دارم که بر مردمان ملال نرود که ملال مردمان ملال من است و شادمانی مردمان شادمانی من.»

پاسارگاد شهری بر فراز دشتی زیبا، جایگاه آرامگاه کوروش این پادشاه عدل گستر است. این شهر که به فرمان کوروش و با نظارت مستقیم او بنا شد، شاهدی بر تمدن ایران، هوش، فرهنگ و معماری ایران باستان است که میراثی جهانی محسوب می شود. پاسارگاد یکی از جا های تاریخی شیراز است که در واقع مجموعه ای از بناهای مختلف بوده است. امروزه تنها چندین اثر از این بنا باقی مانده است. اما، دیدن همین چند اثر قلب آدمی را می فشرد و حس غرور و وطن دوستی را در زنگار سختی های روزگار می شوید و جانی دوباره به انسان تزریق می کند. این بنا یکی دیگر از مکان های مهم شیراز است که نباید از دست بدهید. مجموعه پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، آب‌نماهای باغ شاهی، محل عبادت پاسارگاد، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس، ساختارهای دفاعی تل تخت و آرامگاه کمبوجیه پادشاه دوم هخامنشیان است. جاهای گردشگری شیراز تنیده در تاریخ هستند و دلیل جذابیت این فضاها در واقع همین است.

ورودی: ۳۰۰۰ تومان

ساعات بازدید: ۸ الی ۱۷:۳۰

آدرس پاسارگاد: ۳۰ کیلومتری شیراز، مجموعه پاسارگاد

آرامگاه کوروش

نقش رستم، باشکوه در بین جاهای دیدنی استان فارس شیراز

نقش رستم مملو از آرامگاه شاهان بزرگ هخامنشی چون داریوش بزرگ و خشایارشا است. در این مجموعه تاجگذاری اردشیر بابکان از شاهان ساسانی، پیروزی شاپور اول بر رومیان و کعبه زرتشت بر روی بناهای سنگی به تصویر کشیده شده است. در این مجموعه نقش برجسته ای از دوران عیلامی ها نیز به جای مانده است که ابهت تمدن ایران را بیش از پیش به رخ می کشد. تصویر نقش رستم که در مجموعه عکسهای جاهای دیدنی شیراز است در ادامه نمایش داده خواهد شد. چند تا از جاهای دیدنی شیراز که مربوط به مکان های تاریخی است، در اطراف شیراز واقع شده است. برای آشنایی با این جاهای دیدنی شیراز به مقاله جاهای دیدنی اطراف شیراز مراجعه کنید.

هزینه‌ ورودی نقش رستم: برای گردشگران ایرانی: ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی: ۲۰۰۰۰ تومان

ساعت بازدید: بهار و تابستان: ۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ و پاییز و زمستان: ۸ تا ۱۷

آدرس نقش رستم: روستای زنگی آباد واقع در شمال مرودشت

عکس از جاهای دیدنی شیراز-نقش رستم

سعدیه، محفل انس، شعر و ادب پارسی از دیدنیهای شیراز

«دگرش چو باز بینی غم دل مگوی سعدی»

سعدی شیخ اجل، استاد سخن، شاعر گرانقدر ایران است. شور و شعف از اولین حس هایی است که بعد از ورود به سعدیه، از جاهای دیدنی داخل شیراز، در قلب خود احساس خواهید کرد. طیف رنگی آبی استفاده شده در بنای آرامگاهش همچون شعرهایش نغز و دلکش است. از زیبایی های این بنا می توان به این موضوع اشاره کرد که او در واقع در خانقاه خود آرامیده است. این بنا طی سال های پی در پی توسط افراد مختلف مرمت شد تا اینکه در سال ۱۳۳۰ آرامگاه کنونی با شکل و شمایل امروز ساخته شد. این بنا ۲۸۵ متر مربع وسعت دارد و هنر معماری ایرانی را در جای جای آن می توان حس کرد. عکس از شهر شیراز با نمای سعدیه را در ادامه مشاهده خواهید کرد. سعدیه در بین انواع مکان ها دیدنی شیراز رنگ و بوی صبح گاه پر طراوت را دارد.

ساعات بازدید: ۸ الی ۲۲:۰۰

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس سعدیه: چهارراه دلگشا، بلوار بوستان، حوالی باغ دلگشا و پارک کوهستان

عکس جاهای تفریحی شیراز

حافظیه شناسنامه شیراز، جای دیدنی شیراز

«چرخ گردون چه بخندد چه نخندد تو بخند

مشکلی گر سر راه تو ببندد تو بخند

غصه ها فانی و باقی تو بخند.»

حافظ سمبل عشق، عرفان و ادب پارسی گنج پارسی است. آرامگاه او که به حافظیه مشهور است، پر از حس آرامش و تفکر است. حافظیه شیراز با بوی نارنج و فضای زیبای آن از نظر معماری جایی است که در برنامه‌ریزی سفر به شیراز در لیست محل های دیدنی شیراز، جز اولین جاها باید قرار بگیرد. فضای حافظیه به طور خاص یک جا دیدنی شیراز است که فضای آن به دو قسمت تقسیم شده است و توسط یک تالار بزرگ به هم مرتبط می شوند. تالار حافظیه در دوران زندیه احداث شده است و دارای ۲۰ ستون پنج متری است. درختان درون محوطه و نمای خاص آرامگاه همگی زیبایی های هستند که بر جذابیت و خاطره انگیز بودن مسافرت به شیراز اضافه می کند. عکسهای شهر شیراز از جایگاه حافظیه را می توانید در ادامه مشاهده کنید. اگر برای درک بهتر فضای حافظیه، از جاهای دیدنی قشنگ شیراز به دنبال تصویر بیشتری هستید، می توانید آن را در وب بیابید.

ساعت بازدید: شش ماه اول، ۷:۳۰ الی ۲۲ و در شش ماه دوم، ۸ الی ۲۱:۳۰

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس حافظیه شیراز: شمال شهر شیراز، حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات و نزدیک به دروازه قرآن

جاهای دیدنی شیراز عکس

دروازه قرآن، نماد شهر شیراز از مراکز دیدنی شیراز

شیراز مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد. دروازه قرآن به عنوان یکی از جاهای دیدنی قدیمی شیراز است. دروازه قرآن که در دوران عضدالدوله دیلمی، از امیران آل بویه، در خروجی شهر شیراز به سمت مرو دشت، از شهر های شیراز بنا شد، تنها دروازه از بین ۶ دروازه به جای مانده از این دوران است. او دستور داد تا قرآنی را بر بالای آن قرار دهند تا مردم از زیر آن عبور کنند و در امان باقی بمانند. این مجموعه در زمان کریم خان زند بازسازی شد و دو قرآن دیگر به آن اضافه شد که به قرآن هفده من مشهور است. این دو قرآن اکنون در موزه پارس نگهداری می شوند. سرانجام، رضاخان در سال ۱۳۲۸ دستور داد تا دروازه جدیدی به جای آن دروازه قدیمی احداث شود. در بین مکانهای گردشگری شیراز، دروازه قرآن از نظر موقعیت مکانی به چند جای دیدنی شیراز مانند حافظیه و آرامگاه خواجوی کرمانی نزدیک است. در بین عکس های شهر شیراز، تصویر دروازه قرآن را می توانید در زیر مشاهده کنید. دروازه قرآن یکی از جاهای دیدنی شیراز رایگان است.

ساعات بازدید: ۲۴ ساعت شبانه روز

آدرس دروازه قرآنآزادراه شیراز – مرودشت، بلوار امام رضا، ورودی شهر شیراز

دروازه قران

مسجد وکیل، از جاذبه های شیراز  جاهای دیدنی شیراز

شیراز به دلیل موقعیت تاریخی که دارد مملو از مکان های دیدنی بسیار زیادی است. مسجد وکیل از مکانهای دیدنی شهر شیراز است که نمایانگر تاریخ زندیه است. مسجد وکیل به دلیل آینه کاری، کاشی کاری، منبت کاری و سقف گنبدی شکل یکی از جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می شود. این بنا در زمان زندیه تاسیس شده است. این مجموعه خوش رنگ و زیبا یکی از جاهای دیدنی و تاریخی شیراز به حساب می آید و تا به امروز یکی دیگر از جاهای توریستی شیراز است که بازدیدکنندگان بسیاری به خود جذب می کند.

ساعت بازدید:۸:۳۰ الی ۲۱:۳۰

هزینه وروی: برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۰۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس مسجد وکیل:  خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند

تصاویر جاهای دیدنی شیراز

حمام وکیل، جاهای گردشی در شیراز

دوران زندیه دورانی است پر از احداث بناهای مختلف و کاربردی که به آبادانی این شهر کمک بسیاری کرده است. یکی از جاهای دیدنی شیراز که حتما باید دید حمام وکیل است. حمام وکیل شاهکار هنر معماری سنتی ایران است و طراحی بسیار خاص و هوشمندانه ای دارد. یعنی به نحوی ساخته شده است که مانع از خروج گرما و ورود سرما به داخل حمام می شود. ساختار هشت ضلعی سربینه یا رختکن حمام و نور و رنگبندی داخل حمام یکی از بخش های جذاب این مجموعه است. عکس جاهای دیدنی شیراز به خصوص حمام وکیل را می توانید در ادامه مشاهده کنید. جاهای دیدنی شیراز مانند حمام وکیل یادآور زندگی اجتماعی آن دوران است.

ساعات بازدید: ۹ الی ۲۱:۰۰

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس حمام وکیل: خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند، جنب مسجد وکیل

حمام وکیل شیراز

بازار وکیل، جاهای دیدنی زیبای شیراز

وکیل الرعایا، کریم خان زند خدمت بسیار زیادی به شکوفایی شیراز در دوره حکومتش بر ایران کرده است. بازار وکیل یکی از جاهای دیدنی خود شیراز است و در قلب شیراز واقع شده است. این مجموعه مملو از حجره های مختلف پارچه فروشی، سوغاتی شیراز، فرش فروشی های رنگارنگ و زیبا، ظروف مسی، لباس های محلی، عرقیجات، خاتم کاری است. مجموعه وکیل چون، حمام، آب انبار و بازار وکیل محل دیدنی شیراز، یادآور خدمات رسانی دوران زندیه است. بازدید از این بازار رایگان است و از جاهای گشتنی شیراز است که تا به امروز قابلیت این را داشته است که طی دوران مختلف محلی برای تجارت باقی بماند.

ساعات بازدید: همه روزه جز جمعه، ۸ صبح الی ۲۱:۰۰

آدرس بازار وکیل: خیابان لطفعلی‌خان زند، جنوب شرقی میدان شهرداری

بازار وکیل شیراز

آب انبار وکیل، جای گردشگری شیراز

مسافرت شیراز یکی از خاطره انگیز ترین سفرها خواهد بود. چرا که، شیراز جای دیدنی بسیاری دارد و حتی لحظه ای را بدون هیچ وقفه ای وقت خالی نخواهید داشت. آب انبار وکیل امروزه به موزه آب بدل شده است و در آن سیستم سازه های آبی که در گذشته به کار گرفته می شده است، در معرض دید قرار داده شده است. همین موضوع باعث شده است، این فضا به مکان گردشگری شیراز تبدیل شود. علاوه برمجموعه آب انبار، بادگیری در این مجموعه قرار دارد که خود یکی از نقاط دیدنی شیراز است. این بادگیر همچون یک خنک کننده عمل می کرده است و روزهای گرم تابستانی شیراز را به بهشتی خنک بدل می کرده است. جای دیدنی شیراز مانند آب انبار وکیل شما را با سیستم آب رسانی قدیم به خصوص کویر آشنا می کند.

ساعات بازدید: ۸ الی ۲۰:۰۰ شب

آدرس آب انبار وکیل: شرق میدان شهدا، انتهای خیابان طالقانی، بعد از زیر گذر زند، حوالی پارک ابوذر

سرای مشیر، جاهای دیدنی شیراز

سرای مشیر یا سرای گلشن نام یکی از جاهای دیدنی شیراز است که متعلق به دوران قاجار است. این سرا در واقع بازاری است که در جنوب شرقی بازار وکیل واقع شده است و در گذشته به کاروانسرای مشیر هم معروف بوده است. ساختار این بنا به صورت هشتی است و از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری با بازار وکیل دارد. سرای مشیر مانند بازار وکیل یکی از جاهای دیدنی شیراز است که تا به امروز استفاده می شود. سرای مشیر هزینه ورودی ندارد و همه روزه به جز ایام تعطیل باز است.

آدرس سرای مشیر : تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل شیراز

سرای مشیر

ارگ کریم خان، از جاهای دیدنی شیراز

یکی از جاهای دیدنی شهر شیراز ارگ کریم خان است که حدود ۲۵۷ سال پیش توسط کریم خان زند بنا شد. این بنا محل زندگی کریم خان بوده است. این ارگ زیبا توسط چهار برج مراقب و نگهبانی می شده است و از نظر هندسی به صورت مربع است. در گذشته از برج های آن به عنوان زندان و حمام استفاده می کردند. تصویر شیراز را با دیدن ارگ کریم خان و دیوار گلی یکدست و تمیز آن به ذهن بسپارید. مناطق دیدنی شهر شیراز یکی پس از دیگری زیبایی های مخصوص به خود را دارد.

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس ارگ کریم خان زند: شیراز، شمال شرق میدان شهدا

ارگ کریم خانی شیراز

باغ نارنجستان قوام، جاهای گشتنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز هیجانی شعف انگیز در دل آدمی ایجاد می کند. یکی از خفن ترین جاهای شیراز باغ نارنجستان قوام است. این باغ زیبا و دلباز ۳۵۰۰ متر مربع وسعت دارد. بنایی زیبا با معماری کاملا متفاوت به وسعت ۹۴۰ متر مربع در آن در دوران ناصرالدین شاه قاجار بنا شده است. بنای ساختمان اینگونه تقسیم بندی می شد که خدمه ها در ضلع جنوبی اقامت داشتند. ضلع شمالی متعلق به صاحبان و محل پذیرایی از مهمانان بوده است. داخل بنا شامل تالار آیینه،شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری است. جاهای زیبای شیراز از باغ ها در کنار اماکن تاریخی تشکیل می شود.

ساعت بازدید: ۸ الی ۲۱ شب

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۴۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس باغ نارنجستان قوام: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

نارنجستان

باغ دلگشا، جاهای دیدنی و تفریحی شیراز

باغ دلگشا به عنوان مکان دیدنی شیراز جایی خوش آب و هوا است که به دلیل قرار گرفتن در کنار یک قنات به نام ماریز سعدی درختانی سر سبز و با طراوت دارد. این باغ در نزدیکی سعدیه قرار گرفته است. از نظر موقعیت مکانی باغ دلگشا در سمت جنوب تنگ آب خان و در محیطی کوهستانی واقع شده است. در سفر به شیراز حتما از این باغ زیبا دیدن کنید. جاهای دیدنی شیراز مثل باغ دلگشا محل خوبی برای گذراندن تابستان گرم و آتشین شیراز است.

هزینه ورودی: بازدید از باغ رایگان است. اما، هزینه بازدید از موزه ۱۵۰۰ تومان برای گردشگران ایرانی و ۱۳۰۰۰ تومان برای گردشگران خارجی است.

آدرس باغ دلگشا: شیراز، سعدیه شمالی، بلوار بوستان، خیابان نارنجستان- به فاصله ده دقیقه پیاده روی تا سعدیه

جاهای قشنگ شیراز، باغ دلگشا

باغ جهان نما، جاهای تفریحی شیراز

باغ جهان نما باغی است که درون آن عمارتی زیبا و مجلل دو طبقه با طرح هندسی هشت ضلعی بنا شده است. نمای آجری این عمارت خود زیبایی خاص و دیدنی به ساختار آن بخشیده است. این باغ زیبا زمینی سنگ فرش دارد که توسط درختان سرسبز احاطه شده است. این باغ زیبا از نظر موقعیت مکانی به حافظیه نزدیک است. باغ جهان نما از جاهای گردشگری شیراز است که آب و هوای خوش آن حال شما را خوب می کند.

هزینه ورودی: ۲۰۰۰ تومان

آدرس باغ جهان نما: شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه، باغ جهان‌نما

باغ جهان نما شیراز

باغ عفیف آباد، جاهای تاریخی شیراز

میرزا علی محمد خان قوام الملک دوم موسس باغ عفیف آباد است. این باغ که در گذشته محلی برای تفریح و سرگرمی شاهان بوده است، شامل کاخ سلطنتی، موزه اسلحه های قدیمی و محوطه باغ با درختان زیبا است. این باغ هم کنون در دست ارتش است. اما، بازدید از آن برای عموم آزاد است. جاهای دیدنی شیراز مانند باغ عفیف آباد را نباید از دست داد.

هزینه ورودی: ۵۰۰۰ تومان

آدرس باغ عفیف آباد: شیراز، انتهای خیابان عفیف‌آباد

باغ عفیف آباد

باغ ارم شیراز، از جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان

جاهای قشنگ شیراز هر کدام زیبایی منحصر به فردی دارند. باغ های متنوع از دلگشا گرفته تا باغ ارم همگی زیبایی ها و حس های خاصی را به شما منتقل می کنند. باغ ارم شیراز مملو از درختان مرکبات و زینتی و سروهای خوش قامت ۳۵ متری هستند که فضای خاصی به این باغ بخشیده اند. این باغ زیبا در طول تاریخ مالکان زیادی را به خود دیده است و اسرار بسیاری را درون خود نهفته دارد. درون باغ ارم عمارتی سه طبقه ساخته شده است که در یکی از طبقه ها موزه سنگ و گوهر دریای نور در آن برپا شده است. باغ ارم یقینا یکی از زیباترین باغ های شیراز است. در بسیاری از شهرهای ایران همچون اصفهان، کرمانشاه و مانند آن باغ ارم وجود دارد. اما،باغ ارم شیراز جاهای دیدنی بسیاری دارد و در عین حال بسیار زیبا است.

هزینه ورودی: برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ هزار تومان

آدرس باغ ارم شیراز: خیابان ارم، میدان ارم، باغ ارم

باغ ارم شیراز

باغ جنت شیراز، جاهای دیدنی شیراز

باغ جنت شیراز یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است که زیبایی بسیار خیره کننده ای دارد. این باغ نیز در دوره قاجارها احداث شده است و در ابتدای جاده شیراز به بوشهر واقع شده است. در این باغ سرو و کاج کاشته شده است که به باغ نمای زیبایی بخشیده است.

هزینه ورودی: رایگان است.

آدرس باغ جنت آباد شیراز: بلوار امیر کبیر، روبروی خیابان شهید ابوالفتحی

باغ جنت شیراز

عمارت شاپوری، جاها دیدنی شیراز

شیراز مملو از بناهایی است که در ادوار مختلف توسط پادشاهان یا حاکمان یا افراد با نفوذ وقت بنا شده است. عمارت شاپوری یکی از مکان ها دیدنی شیراز است که در زمان رضاخان ساخته شد. این بنا ملکی شخصی و متعلق به تاجری بزرگ بوده است. سبک معماری این بنا از سبک دوران قاجار و تا حدودی معماری ایرانی- اروپایی الهام گرفته شده است و متراژی به وسعت ۴۶۳۵ متر مربع دارد. در بنی مجموعه عکس شهر شیراز تصویر این عمارت می درخشد.

ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۱۷ الی ۲۲

شماره تماس: ۰۷۱۳۲۳۴۷۴۹۱

آدرس عمارت شاپوری: شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری

عمارت شاپوری شیراز

عمارت دیوانخانه شیراز، مکان های تفریحی شیراز

یکی دیگر از مکانهای دیدنی شیراز عمارت دیوانخانه است. این عمارت که در دوران زندیه ساخته شده است، نزدیک ارگ کریم خان است و از جاهای معروف شیراز محسوب می شود.. دیوانخانه از تالاری بزرگ روی ستون های بزرگ چوبی تشکیل شده است. عمارت کلاه فرنگی یا موزه پارس، مکانی که شهر شیراز را به تصویر می کشد. عمارت کلاه فرنگی با کاشی کاری ها و نقاشی های زیبایی که دارد، به صورت هشت ضلعی است. گفته می شود این باغ در واقع آرامگاه کریم خان زند بوده است و معماری دوران زندیه را نمایان می کند. بازدید از این عمارت رایگان است.

ساعات بازدید: ۸ الی ۲۰ شب

آدرس عمارت کلاه فرنگی: شیراز، میدان شهدا، خیابان زند

عمارت دیوان خانه

رصدخانه ابوریحان بیرونی، مکان های علمی شیراز

رصدخانه ابوریحان بیرونی که بعد از رصدخانه مراغه جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است، در دانشگاه شیراز قرار گرفته است و از جاهای دیدنی شیراز است. این رصدخانه بر بلندای تپه ای در شمال غرب شیراز واقع شده است که از نظر موقعیت مکانی کمی صعب‌ العبور محسوب می شود. اما، بازدید از این رصد خانه را از دست ندهید.

ساعات بازدید: ۸ الی ۱۶ عصر

آدرس رصدخانه ابوریحان بیرونی: دانشگاه شیراز

رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

موزه مادام توسو، جاهای دیدنی معروف شیراز

اسم جاهای دیدنی شیراز را اگر یکی یکی بررسی کنیم، نوبت به دوست داران تاریخ و موزه گردی می رسد. در یکی از خانه های تاریخی شیراز به نام عمارت زینت الملک قوام موزه ای به نام موزه مادام توسو دایر شده است که از مکان های سرگرمی شیراز است. نکته جالب توجه این موزه این است که هنگام ورود با مجسمه مشاهیر بزرگ ایران به همراه صاحب خانه یعنی زینت الملک قوام را خواهید دید که در ورودی به استقبال شما آمده اند. تصویر مادام توسو را می توانید با این نشانه در بین تصاویر شهر شیراز به خوبی تشخیص دهید. بد نیست بدانید که دقیقا چنین موزه ای با همین اسم در استانبول به نام موزه مادام توسو استانبول نیز وجود دارد که مشاهیر جهان را به نمایش گذاشته اند.

ساعات بازدید: ۹ الی ۲۰ شب

آدرس موزه مادام توسو: خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عریان

موزه مادام توسو شیراز

موزه هفت تنان، از جاهای دیدنی شیراز

یکی از جاهای دیدنی شیراز رایگان در عید نوروز می توانید به بازدید از آن اختصاص دهید موزه هفت تنان است. این موزه در نزدیکی آرامگاه حافظ واقع شده است و قدمتی طولانی دارد. نام این موزه به دلیل وجود هفت سنگ قبری است که در داخل آن قرار گرفته است. گفته می شود این هفت سنگ قبر متعلق به هفت عارف بوده است.

هزینه ورودی: رایگان است.

بازدید از این موزه رایگان است.

آدرس موزه هفت تنان: شیراز، پای کوه چهل مقام، شمال آرامگاه حافظ

موزه هفت تنان

مسجد نصیرالملک، جاهای دیدنی شهر شیراز

جایی دیدنی شیراز را با مسجد نصیرالملک می توان به یاد آورد. این مسجد که این روزها به دلیل رقص رنگ ها در پس شیشه ها یک مکان معروف شیراز است، در شبکه های اجتماعی بسیار نمود پیدا کرده است. میرزا حسنعلی خان نصیرالملک موسس این مسجد بوده است. تابش آفتاب روی این شیشه های رنگی و انعکاس آن ها روی کاشی ها زیبایی بی حدی ایجاد کرده است که دل هر بازدید کننده ای را می رباید. بهترین زمان برای بازدید از این جای دیدنی شیراز بین ساعت ۹ تا ۱۰ صبح است. مسجد نصیرالملک از مناطق دیدنی شیراز در بین سایر مساجد موجود در شیراز رنگ و بوی متفاوتی دارد.

هزینه ورودی: ۲۰۰۰ تومان

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان

مسجد نصیرالملک شیراز، جاهای دیدنی شیراز

مسجد جامع عتیق، از خاص ترین جای های دیدنی شیراز

مسجد جامع عتیق از قدیمی ترین مساجد شیراز است که در دوران صفویه بنا شده است و دیدنی های شیراز زیبا است. این مسجد که روی عبادتگاهی در سال ۲۶۵ هجری قمری بنا شده است، محل تجمع شیرازی ها در روز جمعه است. در بین تصاویر شهر شیراز می توانید تصاویر مربوط به مسجد جامع عتیق را در ادامه مشاهده کنید.

ساعات بازدید: از ۹ الی ۱۲ ظهر و از ۱۴ تا ۱۶:۳۰

هزینه ورودی: رایگان است.

آدرس مسجد جامع عتیق: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ

مسجد عتیق شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی، برای آرامش و سکوت در جاهای دیدنی شیراز

اگر لیستی از نام جاهای دیدنی شیراز تهیه کنیم، آرامگاه خواجوی کرمانی حتما یکی از محل هایی است که باید از آن دیدن کنید. خواجوی کرمانی شاعری پرآوازه است که اصالتا اهل کرمان بوده است. اما، در نهایت در شیراز به خاک سپرده شده است. آرامگاه او در نزدیکی حافظیه و دروازه قرآن واقع شده است و از مکان های دیدنی شهر شیراز به حساب می آید.

ساعت بازدید: ۸ الی ۱۲ ظهر

هزینه رودی: ۳۰۰۰ تومان

آدرس آرامگاه خواجوی شیرازی: شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگ الله اکبر

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی، از جاهای دیدنی و خلوت شیراز

محمدبن خفیف شیرازی از بنیانگذاران سلسله خفیفه که در شیراز دیده به جهان گشوده بود، از عرفای قرن سوم و چهارم هجری قمری بوده است. فضای آرام و مقبره زیبای او یکی از جاهای دیدنی شهر شیراز است. در سفر به شیراز در ماه رمضان برای آرامش بیشتر به این فضای روحانی سفر کنید و می توانید حتی روزه خود را در این مکان عرفانی باز کنید. این آرامگاه نیز یک مکان دیدنی شیراز است.

آدرس آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی: شیراز، خیابان طالقانی، به سمت راسته شمالی بازار وکیل، آرامگاه محمد بن خفیف شیرازی

ارامگاه محمدبن خفیف

مسجد شاهچراغ، جاهای زیارتی شیراز

یکی از بناهای دیدنی و زیارتی شیراز بنای مسجد شاهچراغ است که از جاهای دیدنی شیراز است. احمد بن موسی یا شاهچراغ از پسران امام موسی کاظم و برادر امام رضا علیه السلام است. حرم شاهچراغ صحن بسیار بزرگ و دلبازی دارد و برای عبادت و ساعاتی خلوت با خدای خود مکانی بسیار مناسب است. این فضا به دلیلی آینه کاری و کاشی کاری یکی از جاهای دیدنی توریستی شیراز محسوب می شود.

هزینه ورودی: رایگان

آدرس مسجد شاهچراغ: خیابان حضرتی، خیابان ۹ دی

شاهچراغ

جاهای دیدنی شیراز در بهار

شاید باید بهار پیوند دهنده رنگ ها، جان دوباره گرفتن انوار طلایی خورشید که به روح آدمی جلوه و جلا می دهد را از دریچه ذهن سهراب سپهری نگریست. « بهار نزدیک است. بوی گل های اقاقیا در راه است. خودت را برای دشت ها آماده کن. کاش می شد سر به صحرا بگذاریم.»

همه شواهد نشانی از شیراز را در ذهن تداعی می کند و نشان می دهد که شروع سال نو و جشن نوروز باستانی را در شیراز دیدنی ها ی بی نهایت باید سپری کرد. از دل اشعار سعدی و حافظ به دل تاریخ، پاسارگاد پر شکوه و باغ ها و عمارت های زیبا که زندگی ها به خود دیده اند سفر کرد. بهار را می توان در عکس شیراز به خوبی دید. پس تصور کنید که دیدن این شهر زیبا از نزدیک و لمس بوی بهار و گل های رنگارنگ شیراز زیبایی بیشتری در رگ ها جاری خواهد کرد. جاهای دیدنی شیراز در عید بسیار متنوع و زیاد است. مناطق کوهستانی و باغ های سرسبز یکی از جاهای دیدنی شیراز در عید نوروز و تعطیلات طولانی مدت آن است. حتی این جاهای دیدنی شیراز برای سیزده بدر هم مناسب هستند. شیراز مملو از جاهای دیدنی متنوعی است که می توانید در بهار، تابستان، پاییز و زمستان فضایی را برای بازدید و گردش بیابید.

 • باغ دلگشا
 • باغ عفیف آباد
 • حافظیه
 • سعدیه
 • باغ نارنجستان قوام
 • پارک های شیراز
 • تخت جمشید
 • پاسارگاد
 • مسجد نصیر الملک
 • مسجد جامع عتیق
 • شاهچراغ
 • ارگ کریم خانی
 • بازار وکیل
 • مسجد وکیل
 • حمام وکیل
 • عمارت شاپوری
 • باغ ارم
 • موزه هفت تنان
 • آرامگاه خواجوی کرمانی
 • دروازه قرآن

جاهای دیدنی شیراز در تابستان

شیراز دیدنی ها ی بسیار زیادی دارد. مکان دیدنی شیراز به دلیل موقعیت اجتماعی، تاریخی که دارد از تنوع بالایی برخوردار است. از مکان های تاریخی گرفته تا موزه، مکانهای علمی، تفریحی و سرگرمی همگی می توانند اوقات شما را به بهترین نحو در طول سفر تابستانی که به شیراز دارید پر کنند. تابستان شیراز گرم است و برای بازدید از شیراز علاوه بر مکان های دیدنی داخل شهر، می توانید به تفرجگاه های اطراف شیراز که آب و هوای بسیار دل انگیزی دارد نیز سفر کنید.  می توانید برای اطلاعات بیشتر و مفصل تر به مطلب جاهای دیدنی اطراف شیراز مراجعه کنید. تقریبا می توان گفت که جاهای دیدنی شهر شیراز در تابستان با دیدنی های آن در فصل بهار هم پوشانی دارد.  جاهای دیدنی شیراز در فصل تابستان صورت فهرست وار به شرح زیر است.

 • باغ ارم شیراز
 • باغ جنت شیراز
 • باغ عفیف آباد
 • آبشار مارگون
 • سرای مشیر
 • باغ موزه هفت تنان
 • بهشت گمشده شیراز، تنگه بستانک
 • گردشگاه هفت برم
 • تنگه تیزاب
 • گردشگاه میان کتل
 • دریاچه کفه خنج
 • دشت ارژن
 • تنگه الله اکبر
 • پارک کوهپایه شیراز

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

پاییز فصل هزار رنگ است. از آنجایی که، شیراز شهری خوش آب و هوا و پوشیده از تنوع گیاهی و درختان مختلف است، شهر پاییز بسیار زیبایی را به خود می بیند.شیراز شهری زیبا است که به دلیل شرایط آب و هوایی که دارد می تواند میزبان گردشگران در فصل های مختلف سال باشد. عکس دیدنی های شیراز را می توانید در رسانه های مختلف ببینید تا کاملا به این موضوع واقف شوید که مناطق دیدنی شیراز در پاییز همچون بهار و تابستان دل انگیز است. در ادامه جاهای دیدنی شیراز در فصل پاییز را فهرست وار معرفی خواهیم کرد.

 • سعدیه
 • حافظیه
 • تخت جمشید
 • مسجد وکیل
 • حمام وکیل
 • آب انبار وکیل
 • بازار وکیل
 • دروازه قرآن
 • باغ ارم
 • باغ نارنجستان
 • باغ دلگشا
 • مسجد نصیرالملک
 • عمارت شاپوری
 • سرای مشیر
 • دریاچه صورتی مهارلو
 • باشگاه پینت بال سیمرغ شیراز
 • روستای قلات
 • دشت ارژن

شیراز در پاییز

جاهای دیدنی شیراز در زمستان

زمستان فصل سردی است و دیدنیهای شیراز در زمستان بسیار! اما، نکته اینجا است که این سردی به آن سختی و سوز سرما زیاد به شیراز راه نمی یابد. به همین دلیل، جاهای دیدنی شیراز زمستان ها هم دیدنی است. مکان های دیدنی شیراز در زمستان به گونه ای است که اغلب در تمامی فصل ها می توانید از آن بازدید کنید. به غیر از مواردی که برفی و مشخصه زمستان هستند و در اطراف شیراز واقع شده اند. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی اطراف شیراز می توانید این مطلب را مطالعه کنید. جاهای دیدنی شیراز در فصل زمستان به شرح زیر است.

 • مسجد شاهچراغ
 • مسجد نصیرالملک
 • عمارت شاپوری
 • دروازه قرآن
 • مسجد عتیق شیراز
 • حافظیه
 • سعدیه
 • پیست اسکی سپیدان
 • پیست اسکی پولادکیف شیراز
 • دریاچه برم فیروز سپیدان
 • دریاچه مهارلو

جاهای دیدنی شیراز برای کودکان

کودکان در طول سفر ممکن است خسته و دلزده شوند. چرا که ماهیت کودکی با بازی و سرگرمی درآمیخته است و دیدن ابنیه تاریخی و موزه ها ممکن است برای آن ها کمی خسته کننده به  نظر برسد. چندتا از جا های دیدنی شیراز که برای کودکان مناسب باشد و بتوانند ساعاتی را در آن بازی کنند، به شرح زیر است.

 • شهربازی ایران لند
 • شهربازی مجتمع زیتون شیراز
 • شهربازی گاندو شیراز
 • شهربازی سرپوشیده شیراز
 • شهربازی مجتمع ستاره فارس
 • شهربازی مجتمع نگین فارس شیراز
 • شهربازی ایران پارک شیراز
 • شهر بازی لونا پارک شیراز
 • پارک طبیعت ژاهو
 • پارک ترافیک

جاهای دیدنی شیراز برای نوجوانان و جوانان

تب و تاب و شور جوانی و آشفتگی نوجوانی باعث می شود نوجوان ها و جوان ها در کنار بازدید از بناهای تاریخی، باستانی و دیدنی شیراز به سرگرمی های دیگری هم احتیاج داشته باشند.  از جاهای دیدنی شیراز برای جوانان و نوجوان ها می توان به لیست زیر اشاره کرد.

 • مجتمع تفریحی نگین فارس
 • مجتمع ورزشی کوثر (استخر، سونا)
 • باغ هنر شیراز
 • باشگاه پینت بال جنگلی شهید چمران
 • فان دی لند شیراز، یکی از جاهای دیدنی مدرن شیراز
 • مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس
 • پیست اسکی پولاد کف، یکی از جاهای دیدنی لاکچری شیراز
 • اسکیپ روم رازماز، از هیجانی ترین جاهای دیدنی جدید شیراز
 • باشگاه کارتینگ، مکان های لاکچری شیراز

جاهای دیدنی شیراز برای عکاسی

شیراز شهر عشق و شعر و نارنج، جایی است که ناخودآگاه انسان را به این وا می دارد که در مکان های زیبای آن عکس های زیبایی بگیرد و یادگاری های خوبی به یادگار ببرد. جاهای دیدنی و معروف شیراز که برای عکاسی مناسب هستند به این شرح است.

 • ارگ کریم خان زند
 • موزه پارس
 • باغ عفیف آباد
 • باغ ارم شیراز
 • باغ نارنجستان قوام
 • سعدیه
 • حافظیه
 • خانه زینت الملوک
 • خانه منطقی نژاد
 • خانه فروغ الملک

سؤالات متداول

بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار کجاست؟

فصل بهار یکی از بهترین فصل ها برای سفر به شیراز است که با دیدن جاذبه هایی مثل باغ ارم، باغ دلگشا، حافظیه، سعدیه، عمارت شاپوری، تخت جمشید، دروازه قرآن، پاسارگاد و غیره روحیه تان عوض خواهد شد.

بهترین جاهای دیدنی شیراز در تابستان کجاست؟

تابستان شیراز به دلیل آب و هوای گرم چندان فصل خوبی برای سفر نیست به همین دلیل بیشتر باید به فکر سفر به اطراف آن باشید با این حال باغ های شیراز، سرای مشیر و حافظیه و سعدیه همچنان گزینه های خوبی هستند.

بهترین جاهای دیدنی شیراز در پاییز کجاست؟

شیراز در پاییز به فصل عاشقان تبدیل می شود پس به هیچ وجه باغ ارم، سعدیه، حافظیه، مسجد نصیرالملک، عمارت شاپوری، باغ نارنجستان، دروازه قرآن و هر جایی که این حالت رمانتیک را حفظ می کند از دست ندهید.

بهترین جاهای دیدنی شیراز در زمستان کجاست؟

برای فصل زمستان شیراز جاهای دیدنی مثل دریاچه برم، مسجد عتیق شیراز، پیست اسکی سپیدان و حافظیه گزینه های خوبی هستند.

بهترین جاهای دیدنی شیراز برای کودکان و خردسالان چه پیشنهاد می کنید؟

مکان های تفریحی مختلف و همچنین شهربازی های معروف مثل شهربازی ایران لند، شهربازی لونا پارک و شهربازی گاندو بهترین گزینه های پیشنهادی ما هستند.

بهترین جاهای دیدنی شیراز برای جوانان و نوجوانان کجاست؟

برای شما نوجوانان و جوانان عزیز علاوه بر بازدید از جاذبه های تاریخی با شکوه فعالیت های تفریحی و هیجانی مثل اسکیپ روم رازماز، پینت بال جنگلی شهید چمران، باشگاه کارتینگ، پیست اسکی سپیدان و پولاد کف، فان دی لند و غیره را توصیه می کنیم.

۴.۵/۵ - (۱۶ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۴

 1. ملیکا

  شیراز بهشته واقعا، عاشق شهرمونم، هیچ جای ایران واقعا شیراز نمیشه، اب و هواش، طبیعتاش، آثار باستانیش، مردمششششش، ععععاشقشم

 2. ملیکا

  شیراز بهشته واقعا، عاشق شهرمونم، هیچ جای ایران واقعا شیراز نمیشه، اب و هواش، طبیعتاش، آثار باستانیش، مردمششششش، ععععاشقشم❤️

 3. سینا

  شیراز واقعا زیباست. حتی اگر هر سال هم بری باز هم جای ددینی داره. مردم مهربون و خونگرمش هم باعث میشن ادم دلش بخواد بره. اما، من یک سری از جاهایی که نوشته بودینو نرفته بودم. امسال عید رفتم واقعا قشنگ بودن.

  • شقایق امیر حسینی

   سلام متشکرم از حسن نظرتون و ممنونم از وقتی که گذاشتید و مقاله رو مطالعه فرمودین. درسته شیراز بسیار زیبا است و خونگرمی مردم این شهر هم به این زیبایی اضافه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×