جاهای دیدنی شیراز

باغ موزه هفت تنان شیراز موزه سنگ و کتیبه های نایاب

باغ موزه هفت تنان شیراز یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیبای شهر بهار نارنج است که مقبره هفت عارف و موزه ای خاص می‌باشد. این باغ موزه خاص که متعلق به گذشته‌ای دور است از عمارتی باشکوه با معماری بی نظیری برخوردار است. شیراز دارای اماکن دیدنی و جاذبه‌های تاریخی متعددی است که یکی از بهترین آنها باغ موزه هفت تنان می‌باشد. اگر قصد دارید در سفر به شیراز از این موزه تماشایی بازدید نمایید، پیشنهاد می‌کنیم پس از رزرو هتل شیراز تا انتهای این مطلب همراه اقامت ۲۴ باشید.

معرفی باغ موزه هفت تنان شیراز

باغ موزه هفت تنان از قدیمی‌ترین اماکن شیراز به شمار می‌رود که مقبره هفت عارف در آن قرار دارد. این باغ منحصربفرد که در نزدیکی آرامگاه حافظ واقع شده مربوط به سده‌های پیش از دوران حکومت زندیه است؛ اما عمارت شگفت انگیز و جذاب آن جزو بناهای دوره زندیه محسوب می‌گردد.

در این باغ هفت عارف شیراز به خاک سپرده شده‌اند که کریم خان زند احترام خاصی برای آنها قائل بود؛ و به دستور کریم خان بر روی سنگ قبر هرکدام از آنها کتیبه‌ای نصب شد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۱۰ با شماره ۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تا چندین سال قبل باغ هفت تنان محل زندگی و عبادت درویش‌ها و مرتاضان بود و در حال حاضر نیز در این باغ ارزشمند تاریخی موزه‌ای به نام موزه سنگ دایر شده که در آن نمونه‌هایی کمیاب از کتیبه‌ها و سنگ‌ها نگهداری می‌شود.

معماری باغ موزه هفت تنان شیراز

این باغ موزه جذاب دارای ۳۳۸۸ مترمربع مساحت و ۹۸۸ مترمربع زیربنا بوده که دارای بخش‌های مختلفی است. عمارت آن یکی از زیباترین بناهای تاریخی مربوط به دوره زندیه در شیراز می‌باشد و فضای سرسبز و باطراوت باغ می‌تواند حس زیبا و گرم زندگی مردمان گذشته را نشان دهد.

محوطه باغ موزه هفت تنان

این باغ زیبا دارای درختان چند صد ساله سرو، کاج و نارنج است و فضایی دل انگیز دارد. در این باغ دو مسیر سنگی برای رسیدن به ساختمان اصلی وجود دارد که قدم زدن در این مسیرها از میان سرسبزی و مناظر زیبا می‌تواند خاطره ای فراموش نشدنی برایتان رقم بزند.

با رسیدن به عمارت باغ موزه هفت تنان شیراز و تماشای شکوه و زیبایی آن تپش قلبتان بالا خواهد رفت و وجودتان پر از هیجان خواهد شد. این بنا یکی از جذابترین و شگفت انگیزترین ساختمان‌های برجای مانده از دوران زندیه است که شاهکار دست معماران هنرمند آن زمان محسوب می‌گردد. روبروی عمارت اصلی حوض بزرگ و فیروزه‌ای رنگی قرار گرفته که نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. ثبت عکس یادگاری با این حوض و عمارت پشت آن می‌تواند بعدها خاطرات خوش سفر به شیراز را برایتان به خوبی زنده کند.

روبروی عمارت و در کنار حوض کتیبه‌هایی بسیار شگفت انگیز و تاریخی قرار گرفته که جزو جذابیت‌های این مکان محسوب می‌شوند. ابهت و عظمت و ارزش تاریخی این کتیبه‌ها گردشگران را مبهوت می‌کند.

عمارت اصلی باغ موزه هفت تنان

اگر می‌خواهید یک معماری اصیل ایرانی ببینید و از تماشای آن لذت ببرید و به گذشته کشور خود افتخار کنید، به سراغ عمارت اصلی باغ موزه هفت تنان شیراز باید بروید. این عمارت که به دو قسمت تقسیم شده شکوه و جلال هنر معماری ایرانی را به نمایش می‌گذارد. در قسمت شمالی و طبقه دوم ساختمان تالاری بزرگ و زیبا با دو ستون سنگی مشاهده می‌شود؛ این ستون‌ها دارای نقوش رنگی بی نظیری هستند که البته بر اثر گذشت زمان بخشی از آنها کم رنگ و یا تخریب شده است.

اگر از طریق پله‌ها به ایوان عمارت بروید قطعا مدهوش زیبایی بی وصف آن خواهید شد. معماری اصیل ایرانی و قدرت و هنر معماران دوران زندیه در جای جای این ایوان به وضوح دیده می‌شوند. طاقچه‌های دیوار ایوان دارای طرح و نقوش مختلفی مانند داستان‌های شاهنامه هستند که اثر یکی از ماهرترین نقاشان زندیه به نام «آقا صادق» می‌باشند. اما در این دیوارها پنج طرح متفاوت به چشم می‌خورد که هرکدام از آنها از زیبایی خاصی برخوردارند. این پنج نقاشی که به پنج طرح و پنج مجلس نیز شناخته می‌شوند، عبارتند از:

درویش

یکی از خاص‌ترین آثار ترسیم شده بر روی دیوارها و طاقچه‌های ایوان عمارت باغ موزه هفت تنان شیراز، تصویر درویش پیری است که کلاهی سفید بر سر دارد. چهره خاص این درویش و تبرزینی که در دستانش قرار دارد، به زیبایی هرچه تمام تر رسم شده اند و بسیار جلب توجه می‌کنند.

قربانی اسماعیل

یکی دیگر از نقاشی‌های منحصر بفرد عمارت باغ موزه هفت تنان، داستان معروف حضرت ابراهیم (ع) و قربانی کردن فرزندش حضرت اسماعیل (ع) است. اوج هنر آقا صادق به عنوان یکی از برترین نقاشان دوران خود را می‌توانید در این طرح ببینید. در این تصویر حضرت ابراهیم در حالی که شمشیر در دست دارد، مصصم به قربانی کردن فرزندش، اسماعیل است که فرشته‌ وحی ابراهیم را از تصمیم خداوند باخبر می‌کند.

شیخ صنعان و دختر ترسا

در این قسمت از دیوار و طاقچه‌های عمارت داستان شیخ صنعان و دختر ترسا با نقاشی روایت می‌شود. به تصویر کشیده شدن عشق افسانه ای شیخ صنعان به دختر ترسا بسیار هنرمندانه و چشم نواز صورت گرفته است. در این نقاشی شیخ توسط مریدانش احاطه شده و دختر ترسا در بالای سر آنها قرار دارد.

حضرت موسی

نقش دیگری که بر دیوارهای عمارت باغ موزه هفت تنان شیراز نقش بسته مربوط به حضرت موسی (ع) است. در این تصویر جوانی حضرت موسی (ع) را با لباسی سفید بر تن که توسط هاله ای نورانی احاطه شده و در حال چوپانی و در کنار گوسفندان قرار دارد را می‌توانید مشاهده کنید.

شاه عباس

آخرین نقاشی از پنج طرح این عمارت باشکوه مربوط به شاه عباس صفوی است. در این تصویر شاه عباس در لباسی درویشی به زیبایی به تصویر کشیده شده است. شاه عباس در زمان سلطنت خود لباس درویش پوشیده و به میان مردم عادی می‌رفت تا از حال و اوضاع آنها به خوبی باخبر گردد. به همین دلیل در این نقاشی او را با شمایل یک درویش به تصویر کشیده‌اند.

موزه سنگ باغ موزه هفت تنان شیراز

در سال‌های اخیر و به همت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موزه‌ای جالب در باغ موزه هفت تنان دایر شده است. در این موزه که به نام موزه سنگ شناخته می‌شود، نمونه‌های متعددی از سنگ‌های بسیار کمیاب و با ارزش در معرض نمایش قرار گرفته‌اند. علاوه بر این سنگ‌هاف کتیبه‌ها یا سنگ نبشته‌هایی تاریخی که متعلق به قرن‌های ۳ تا ۱۱ هجری هستند نیز نگهداری می‌شوند. خطوط نوشته شده بر روی این کتیبه‌ها به صورت نستعلیق، کوفی، ثلث و توقیع است.

شما می‌توانید در موزه سنگ هفت تنان سنگ‌های به جای مانده از تخت جمشید، تابوت‌های سنگی قبل از اسلام، سنگ قبرهای باستانی، و سنگ‌های به جای مانده از دوره ساسانی تا قاجار را تماشا کنید. بازدید از این موزه شما را به اعماق تاریخ می‌برد و خاطره‌ای ماندگار از سفر به شیرایز برایتان به ارمغان می‌آورد.

دسترسی به باغ موزه هفت تنان شیراز

این باغ موزه شگفت انگیز در انتهای بلوار هفت تنان شیراز قرار دارد. برای دسترسی به آن باید پس از عبور از دروازه قرآن وارد بلوار هفت تنان شده و به شمال آرامگاه حافظ و روبه روی چهل مقام بروید. برای رفتن به این مکان تاریخی و بازدید از باغ موزه هفت تنان شیراز می‌توانید از خودرو شخصی و یا تاکسی‌ها و اتوبوس‌های درون شهری شیراز نیز بهره بگیرید.

هتل های نزدیک باغ موزه هفت تنان شیراز

اگر قصد دارید در نزدیکی باغ موزه هفت تنان اقامت کنید تا دسترسی راحتی به این جاذبه تاریخی داشته باشید، می‌توانید به سراغ هتل بزرگ شیراز، هتل رویال، هتل پارک سعدی، هتل پرسپولیس و هتل اطلس بروید. این هتل‌ها از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و امکانات و خدمات درجه یکی ارائه می‌دهند.

 

 

۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا