جاذبه های گردشگری شیرازجاهای دیدنی شیراز

معرفی جاذبه های دیدنی شیراز

شیراز شهر بهار نارنج و باغ های زیبا بوده و با دارا بودن جاذبه های تاریخی و مکان های زیبا ، یکی از شهرهای گردشگرپذیر کشور بشمار می آید.اگر می خواهید با جاذبه های  دیدنی شیراز آشنا شوید، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

 

باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ تاریخی و موزه نارنجستان قوام، یکی از مکان های دیدنی شیراز  مربوط به دوره قاجاریه بوده که در شمال شرقی شهر شیراز ، انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. نارنجستان که با نام قوام و موزه شهرام نیز شناخته می شود، با مساحت ۳۵۰۰ مترمربع و زیر بنای ۹۴۰ مترمربع در ۲ وجه شمالی و جنوبی تاسیس شده است.

بنای نارنجستان و محوطه زیبای آن را بیرونی و عمارت غرب کاخ به نام زینت الملوک را اندرونی می نامند که این دو بر یکدیگر عمود بوده و از طریق راه زیر زمینی با هم در ارتباط هستند.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان با نام قوام و موزه شهرام نیز شناخته می شود

 

باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما با مساحت ۵ هکتار در شمال شرقی شهر، چهارراه حافظیه واقع شده و به عنوان کهن ترین باغ شیراز در بین مکان های دیدنی شیراز شناخته می شود. این باغ از آثار دوره زندیه بوده که در میان چند مکان تاریخی دیگر از جمله حافظیه، هفت تنان، دروازه قرآن و باباکوهی واقع شده است.

در میان این باغ، عمارت ۸ ضلعی به سبک عمارت کلاه فرنگی ایجاد و محوطه آن با ۱۶ قطعه چمن به سبک فرش های ایرانی گلکاری شده است.

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری و میراث فرهنگی احیا و مرمت گردیده و همچنین در سال ۱۳۵۱ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

باغ جهان نما شیراز
آدرس: شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه

 

باغ دلگشا شیراز

باغ تاریخی و زیبای دلگشا متعلق به دوره ساسانی بوده و در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. این باغ که قدمت آن به پیش از اسلام بر می گردد، در شمال شرقی شیراز قرار داشته و مساحتی برابر با ۶ هکتار دارد.

در شیراز قناتی به نام کاریز سعدی وجود دارد که از آرامگاه سعدی جاری شده و از میان باغ دلگشا عبور می کند که یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شیراز می باشد.

باغ دلگشا در مهرماه سال ۱۳۸۱ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

باغ دلگشا شیراز
آدرس: شمال شرق شیراز، انتهای خیابان بوستان٬ جنب آرامگاه سعدی

باغ عفیف آباد شیراز

باغ تاریخی عفیف آباد که باغ گلشن نیز نامیده میشود مربوط به دوره صفویه بوده و در غرب شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد قرار گرفته است.

این باغ با مساحت ۱۲۷۰۰۰ مترمربع و زیر بنا ۱۷۰۰۰ مترمربع در منطقه عیان نشین شیراز توسط میرزا محمد خان قوام الملک دوم بنا و به نام خواهرزاده وی عفیفه خانم شهرت یافته است.

باغ عفیف آباد اکنون در اختیار ارتش بوده و به عنوان بزرگترین موزه اسلحه شناسی خاورمیانه و نمونه کامل هنر گلکاری ایرانی مورد بازدید عموم قرار میگیرد.

این باغ تاریخی در سال ۱۳۵۱ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

باغ عفیف آباد شیراز
آدرس: شیراز، جنوب خیابان میرزا کوچک خان (قصر الدشت)، انتهای خیابان عفیف آباد

 

باغ ارم شیراز

نمونه بارزی از طبیعت زیبای شیراز را می توان در باغ ایرانی و تاریخی ارم مشاهده کرد. این باغ با مساحت ۱۱۰۳۸۰ مترمربع در انتهای بلوار ارم، شمال غربی شیراز قرار داشته و شامل چند بنای تاریخی دیگر و باغ گیاه شناسی است.

در سمت غرب باغ، عمارتی به عنوان هسته مرکزی این بنا در سه طبقه با تزئینات بسیار و با سبک قاجاریه قرار دارد.

باغ ارم شیراز با تملک دانشگاه شیراز در دامنه کوه معروف بابا کوهی در سال ۱۳۵۳ ثبت آثار تاریخی ملی و در تیرماه سال ۱۳۹۰ در میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

باغ ارم شیراز
آدرس: شیراز خیابان دانشگاه ، میدان ارم، ابتدای خیابان ارم

 

موزه هفت تنان شیراز

باغ موزه هفت تنان یکی از بناهای تاریخی و قدیمی شیراز بوده که در انتهای بلوار هفت تنان مابین کوه چهل مقام و شمال آرامگاه حافظ واقع شده است.

این باغ که به دلیل وجود مقبره ۷ عارف گمنام، به هفت تن شهرت دارد مربوط به دوره زندیه است. در داخل باغ هفت تن عمارتی وجود دارد که اکنون به عنوان موزه و گنجینه سنگ های تاریخی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

موزه هفت تنان شیراز
آدرس: شیراز، تقاطع بلوار چهل مقام و بلوار هفت تنان

 

بیشتر بخوانید : “درباره آرامگاه حافظ شیرازی

 

حرم مطهر شاهچراغ(ع) شیراز

سومین حرم اهل بیت، آرامگاه احمد بن موسی کاظم، برادر امام رضا(ع) و پسر ارشد امام موسی کاظم (ع) معروف به حرم شاهچراغ، در شیراز کنار میدان احمدی واقع شده است.

بنای حرم مطهر شاهچراغ ۱۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت داشته که شامل ایوانی در جلو و حرم وسیعی در پشت ایوان است.

این حرم مطهر با آینه کاری و کاشی کاری، تزئین و همچنین دارای ۲ درب اصلی شمال و جنوب و ۲ درب فرعی که یکی به بازار حاجی و دیگری به مسجد جامع عتیق باز می شود، است.

از جمله امکانات این مکان متبرکه می توان پاسگاه انتظامی، دفتر پست و مخابرات، کتابخانه و موزه و دور تا دور خارج از محوطه بازار های ۲ طبقه را نام برد.

حرم مطهر شاهچراغ(ع) شیراز
آدرس: شیراز ، میدان احمدی

 

بیشتر بخوانید : “مسجد عتیق، کهن ترین مسجد شیراز

 

موزه پارس شیراز

موزه پارس در نزدیکی ارگ کریم خانی، قدیمی ترین موزه استان فارس بوده که در سال ۱۳۱۵ در باغ نظر شیراز واقع در خیابان زندیه تاسیس شده است.

این بنای تاریخی مربوط به دوره زندیه بوده و در آن عمارت کلاه فرنگی و آرامگاه کریم خان زند قرار گرفته است. در موزه پارس اشیایی از قبل و بعد از اسلام از جمله انواع سکه و مهر، اشیا فلزی و سفالی نگهداری می شود.

موزه پارس شیراز
موزه پارس شیراز، قدیمی ترین موزه استان فارس واقع در خیابان زندیه شیراز

 

باغ نظر با درختان سرو و نارنج و عمارت ۸ ضلعی کلاه فرنگی با تزئینات و نگاره های گل و مرغ شیرازی یکی از مکان های دیدنی شیراز محسوب می شود. همچنین موزه تاریخی پارس به نام های باغ حکومتی، باغ شاهزاده و باغ موزه نیز معروف است.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا