جاذبه های گردشگری شیرازجاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز و اطراف آن ( عکس و آدرس و راهنمای سفر به این شهر )

شیراز یکی از شهرهای تاریخی ایران و پایتخت تاریخ و تمدن کشور است. این شهر به دلیل وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار در آن، همه روزه شاهد گردشگران و مسافران بسیاری است که برای دیدن این زیبایی ها و اماکن تاریخی به این شهر سفر می کنند و جاهای دیدنی شیراز را می بینند و استفاده می کنند.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید، با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی جاهای دیدنی شیراز همراه باشید.

[lwptoc]

تخت جمشید نماد شکوه و عظمت ایران

تخت جمشید، پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، هزار ستون و یا چهل منار، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراطوری هخامنشیان بوده و حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز به شمار می رفت.

ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش، پسرش خشایارشا و پسر زاده اش اردشیر یکم ادامه داشته و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند؛ اما در واقع ساخت و ساز تخت جمشید تا ۱۸۸ سال، یعنی تا پایان حکومت هخامنشیان در سال ۳۳۰ پیش از میلاد ادامه داشت.

این مجموعه شامل چندین بخش نظیر کاخ آپادانا، هدیش، ملکه، هـ ، تچر، سه در، صد ستون، شورا و دروازه ملل بوده که هر یک از آنان نشان دهنده قدرت و هنر ایرانی هستند.

تخت جمشید
آدرس: ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و ۵۷ کیلومتری شیراز

بیشتر بخوانید : “روایاتی از به آتش کشیده شدن تخت جمشید

سرای مشیر یا سرای هنر

در کنار بازار وکیل، سرای فوق‌العاده زیبایی، پر از کاشی‌کاری‌های نفیس و ریزه‌کاری‌های چوبی با شیشه‌های رنگارنگ وجود دارد که به سرای مشیر معروف است.

سرای مشیر یا سرای هنر
آدرس: تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل شیراز

بیشتر بخوانید : “درباره بازار وکیل شیراز

بانی این سرای زیبا میرزا ابوالحسن مشیرالملک است. در سال ۱۳۴۸ با تعمیر و مرمتی که روی این بنا انجام شد، این اثر تاریخی، جانی تازه گرفت.

امروزه چایخانه ای در حوضخانه بی‌نظیر این سرا وجود دارد که کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری عجیبی داشته و هنرهای دستی و محلی فارس نیز در اطاق‌های سرا نمایش داده می‌شود، به همین دلیل این مکان به نام سرای هنر نیز معروف است.

سرای مشیر

موزه تاریخی زینت الملک

خانه زینت الملک یا زینت الملوک یکی از آثار تاریخی و معماری دوره قاجار است که ساخت آن حدود ۱۲ سال به طول انجامیده است. سقف بیشتر اتاق های این خانه، چوبی بوده که با تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزئین شده است.

این خانه به فاصله یک کوچه از باغ قوام قرار داشته و البته به وسیله راهی زیرزمینی به عمارت اصلی باغ قوام متصل می شود و در واقع این بنا محرمخانه و اندرونی باغ قوام به حساب می آمده است.

در داخل این خانه مجسمه های مومی از مشاهیر و گذشته شیراز وجود دارد که نمی توان آنها را ندیده گرفت.

موزه زینت الملک شیراز
آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

مجموعه پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد یکی از آثار بر جای مانده از دوران هخامنشی است که در منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده است.

این مجموعه که هفتمین اثر ثبت شده کشور در فهرست آثار میراث جهانی است، در سال ۵۵۰ پیش از میلاد در دوران هخامنشیان بنا نهاده شد.

مجموعه تاریخی پاسارگاد که به فرمان کوروش هخامنشی بنا شده، شامل آرامگاه کوروش، کاخ انسان بالدار، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی و بنای معروف به تخت سلیمان است.

پاسارگاد شیراز

نقش رستم شیراز

مجموعه باستانی و تاریخی نقش رستم که یادگارهای ۳ دوره ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده، در شمال شهرستان مرودشت، روستای زنگی آباد در ۶ کیلومتری تخت جمشید واقع شده است.

در این بنای تاریخی علاوه بر مقبره داریوش کبیر، بنای سنگی و برج مانند کعبه زرتشت نیز قرار گرفته است. کوهی که نقش رستم بر آن حک شده حاجی آباد نام دارد و در گذشته به نام های دو گنبدان و سه گنبدان شهرت داشته است.

نقش رستم شیراز
آدرس: روستای زنگی‌آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس

بیشتر بخوانید : “بناهای تاریخی شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز

بنای نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز بوده و با مساحت ۲۸۹۰ مترمربع و زیر بنای ۲۲۱۶ مترمربع، از زیباترین مساجد ایران نیز محسوب می شود. این مسجد در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاهچراغ واقع شده است.

مسجد نصیر الملک متعلق به دوره قاجار بوده و دارای دو شبستان شرقی و غربی و صحن وسیعی در سمت شمال است.

این مسجد به دلیل کاشی کاری و مقرنس کاری خاص و ترکیب رنگ متفاوت، شهرتی خاص یافته همچنین به نام مسجد صورتی نیز شناخته می شود.

مسجد نصیرالملک شیراز
آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

ارگ کریمخانی شیراز

بنای تاریخی ارگ کریم خانی، متعلق به دوره زندیه بوده و  در مرکز شهر شیراز واقع شده است.

این مکان، قصر سلطنتی و مکان زندگی کریم خان زند بوده که به شکل قلعه ای مستطیل شکل و ترکیبی از ۲ معماری مسکونی و نظامی با مساحت ۱۲۸۰۰ مترمربع و ۴۰۰۰ مترمربع زیربنا احداث شده است.

این بنای عظیم و زیبا، دارای ۴ برج مدور در ۴ گوشه آن بوده که ارتفاع برج ها از دیوار قلعه بلندتر است.

ارگ کریمخانی شیراز
آدرس: شیراز بلوار کریم خان زند ، نزدیک میدان شهدا

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی ایران بوده که مربوط به دوره زندیه است.

این بازار در مرکز شهر، بعد از میدان شهرداری واقع گردیده و در مجاورت این بازار تاریخی در نزدیکی ارگ کریم خانی، مسجد و حمام وکیل نیز قرار گرفته اند. بازار وکیل از نظر معماری دارای ۳ فضای عبور و مرور مشتریان، حریم مغازه و فضای مغازه بوده و مصالح بکار رفته در ساخت آن گچ، آجر و آهک است.

بازار وکیل شیراز در سال ۱۳۵۱ به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

بازار وکیل شیراز

بیشتر بخوانید : “معرفی مسجد وکیل شیراز

آرامگاه شاه شجاع شیراز

آرامگاه شاه شجاع شیراز، بزرگترین پادشاه آل مظفر در شمال غربی حافظیه، غرب بلوار هفت تن قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید : “درباره حافظیه شیراز

آرامگاه شاه شجاع شیراز
آدرس: شمال‌غربی حافظیه، در نزدیکی مجموعه‌ هفت‌تنان، در کنار بلوار هفت تن

این بنای تاریخی، یکی از معروف ترین جاهای دیدنی شیراز از نظر تاریخی هستش و جنب بوستان کوهپایه واقع شده و دارای محوطه ای کوچک با تعدادی درخت نارنج و گنبدی بسیار زیبا بوده که از بیرون با کاشی های تک رنگ نیلوفری و سطح داخلی گنبد با کاشی های ۷ رنگ تزیین شده است.

جنب آرامگاه بنایی آجری وجود دارد که به عنوان کتابخانه آثار و مفاخر فرهنگی مورد استفاده قرار میگیرد.

بنای آرامگاه شاه شجاع در سال ۱۳۵۴ به ثبت آثار تاریخی ملی ایران رسیده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. آقا واقعا زشته.آیا تخت جمشید نقش رستم پاسارگاد داخل شیراز هست؟گناه ما چی هست که اهل رامسر هستیم و میخواستیم این سه تا رو ببینیم.اما با راهنمایی غلط شما تا شیراز اومدیم و اونجا آدرس پرسیدیم و دوباره برگشتیم سمت مرودشت و پاسارگاد.شما که اصحاب رسانه هستید نباید اینجوری راهنمایی کنید

    1. با سلام
      دوست عزیز عنوان این مطلب جاهای دیدنی شیراز و اطراف آن نوشته شده است و اینکه آدرس دقیق جاذبه ها در پایین عکس‌ها قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا