جاذبه های گردشگری شیرازجاهای دیدنی شیراز

سفر به شیراز و جاهای دیدنی شهر شیراز ( ۱۴۰۰ )

سفر به شیراز بخاطر وجود بناهای تاریخی و تلفیق معماری ایرانی-اسلامی با هنر و رنگ و زیبایی یکی از بهترین انتخاب ها در تمام طول سال می باشد و کافیست کمی اهل شعر و ادب باشید تا در این سفر غرق در لذت شوید. لحظه لحظه ی سفر به شیراز ارزشمند بوده و نباید اندکی در آن کوتاهی کرد و باید هر گام را با برنامه ریزی و شناخت این شهر برداشت.

برای داشتن بهترین لحظات در سفر به شیراز با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

مقاله مرتبط : “انواع غذا در شیراز

سفر به شیراز

بازدید از بناهای تاریخی در سفر به شیراز

تمام گردشگران داخلی و خارجی که سفر به شیراز را انتخاب میکنند، بدون شک به عشق بازدید از بناهای تاریخی قدم به این خاک میگذارند که برخی از آنها به عنوان مکان های مذهبی مورد استفاده واقع شده و برخی بازار، موزه و آرامگاه هستند. گل سرسبد بناهای تاریخی و مذهبی شیراز عبارتند از:

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک که در تمام دنیا بخاطر تلفیق نور و رنگ و معماری به مسجد صورتی ایران معروف می باشد، یکی از بهترین و بی بدیل ترین بناهای تاریخی و مذهبی این شهر است و سوژه ی بسیاران از عکاسان به شمار می آید. این مسجد توسط حسنعلی نصیرالملک در دوره ی قاجاریان در فاصله ی کم با مسجد شاه چراغ بنا شده است. نقش و نگار روی در و دیوار، پنجره های رنگی و تابش آنها بر روی فرش های قرمز و معماری منحصر به فرد این بنا یکی از اصلی ترین دلایل در جذب گردشگران داخلی و خارجی به شیراز می باشد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. پیشنهاد می کنیم در طول سفر به شیراز کمی سحرخیز باشید و تابش نور خورشید در ساعات ابتدایی روز به داخل مسجد را از دست ندهید و یکی از زیباترین تصاویر را در آلبوم خاطراتتان ثبت کنید.

ارگ کریمخانی

شیراز را همه با دوره ی کریم خان زند می شناسند و با قدم زدن در این شهر، براحتی نشانه هایی از این دوره به چشم میخورد. یکی از بناهای تاریخی که ناخودآگاه در طول سفر به شیراز در برابرتان قرار خواهد گرفت، ارگ کریمخانی می باشد. این بنا فاصله ی زیادی با مرکز شهر نداشته و با دیوارهای بلند و آجرکاری شده توجه هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد. ارگ کریم خان در واقع محل زندگی این خاندان بوده و با گذر زمان هنوز محکم و پا برجا در این شهر جلوه گری میکند.

تخت جمشید

اگر به شیراز سفر کنید و از تخت جمشید و شکوهش بازدید نکنید، شک نکنید که سفرتان ناقص است و یکی از بهترین بخش های این شهر را از دست داده اید. البته برای بازدید از این مجموعه ی با صلابت باید حدود ۶۰ کیلومتر از شرق شیراز به سمت مرودشت حرکت کنید. بدون شک تماشای کاخ های ایرانی به یادگار مانده از ۵۱۲ سال قبل از میلاد ارزش طی کردن این مسیر را خواهد داشت.

سفر به شیراز

آرامگاه حافظ و سعدی

نمیشود به شیراز سفر کرد و دقایقی را در آرامگاه دو شاعر نام آشنای ایران و جهان سپری نکرد و قطعا این شهر بدون حافظیه و سعدیه چیزی کم دارد. یکی از شلوغ ترین چهره های این دو آرامگاه با ارزش را می توان در ساعات تحویل سال جدید دید و پیشنهاد می کنیم اگر در این ایام شیراز بودید، حتما از جشن و موسیقی و برنامه های متنوع در آن بهره مند شوید.

مقاله مرتبط : “لیست مکان ها و دیدنی های شیراز

حمام وکیل

با قدم زدن در گوشه و کنار شهر شیراز حمام های قدیمی مختلفی را مشاهده خواهید کرد که در این بین، هیچکدام نمی توانند با حمام وکیل رقابت کنند. این بنای قدیمی همان طور که از نامش مشخص است، یکی از حمام های بازمانده از دوره ی زندیه بوده و با داشتن ستون و سقف های پر از نقش و نگار، از نظر معماری و تاریخی ارزش بسیار زیادی دارد. اگر این حمام را برای بازدید و سفر به تاریخ شیراز انتخاب کنید، علاوه بر زیبایی و منحصر به فرد بودن معماری و هنر به کار رفته در آن، می توانید یکی از بهترین موزه های مردم شناسی ایران را مشاهده نمایید.

سفر به شیراز

طبیعت گردی در سفر به شیراز

شیراز را همه با عطر بهار نارنج می شناسند و چه چیزی بهتر از به مشام رسیدن این عطر در حین تماشای عمارت های قدیمی و خارق العاده می تواند روزهای سفر را دلنشین کند؟ عمارت های قدیمی در باغ های تاریخی شیراز یکی دیگر از بهترین انتخاب ها برای سفر به این شهر می باشد که نظرتان را به طور کامل با چیزی که تا به امروز درباره ی باغ داشته اید، تغییر خواهد داد. از معروف ترین باغ هایی که در سفر به شیراز نباید از دست داد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام یکی از باغ و عمارت های بسیار باشکوهی می باشد که یادگاری از دوره ی قاجار بوده و هنر و معماری را به بهترین شکل به تصویر کشیده است. گچکاری، آیینه کاری و کاشی کاری های این بنا گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند و نام و آوازه ی آن در تمام دنیا پیچیده است. باغ نارنجستان متعلق به محمد علی خان قوام بوده که در زمان ناصر الدین شاه ساخته و هر روز به اعتبار آن افزوده میشود.

باغ ارم

در بین تمام باغ های شیراز، باغ ارم بخاطر وسعت بسیار زیاد و ساختمان تاریخی متعلق به دوره ی سلجوقیان در وسط آن از جایگاه و اعتبار بالایی برخوردار می باشد. وجود سروهای سر به فلک کشیده، نقش و نگار روی در و دیوار و زیبایی هایی که در هر یک از ۳ طبقه ی این عمارت چیزی کمی نیست و به همین خاطر است که در بین گردشگران داخلی و مخصوصا خارجی تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است. گرفتن عکس های یادگاری با لباس های سنتی یکی از بهترین کارهایی می باشد که می توانید در باغ ارم انجام دهید.

باغ دلگشا

باغ دلگشا که بازمانده از دوره ی ساسانیان می باشد، مانند سایر باغ های تاریخی این شهر عمارت قدیمی و با ارزشی را در دل خود جای داده، اما عطر بهارنارنج پیچیده در گوشه و کنار آن باعث شده است چهره ای متفاوت نسبت به سایر نمونه های مشابه داشته باشد. بهترین زمان برای بازدید از این باغ، اواخر فروردین و اردیبهشت می باشد که عطر بهار نارنج در آن هوش و حواستان را پرت خواهد کرد.
باغ عفیف آباد، جهان نما، عمارت هفت تنان و باغ پرندگان با تنوع بی نظیر در گونه های مختلف جانوری از دیگر مکان هایی هستند که بازدید از آنها لحظات خارق العاده ای را در طول سفر به شیراز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

سفر به شیراز

خوردن غذاهای خوشمزه در سفر به شیراز

تفاوتی ندارد که در هتل های ۵ ستاره شیراز اقامت داشته باشید یا هتل های ۴ و ۳ ستاره، در هر صورت پیشنهاد می کنیم حتما خوردن غذاهای محلی این شهر را در رستوران های سنتی از دست ندهید. خوشبختانه در هر گوشه از این شهر تنوع بالایی از رستوران های سنتی و لوکس به چشم میخورد که هر یک می توانند انتخابی عالی باشند. از مجموعه ی پدیده صرافی گرفته تا هفت خوان، کته ماس، شاطرعباس، شرزه و ده ها رستوران دیگر، در طول سال میزبانی از گردشگران را به خوبی انجام داده و حیف است گوش دادن به موسیقی زنده در آنها را از دست بدهید.

بازارگردی در سفر به شیراز

یکی از بهترین کارهایی که می توان گفت بخش اصلی سفر به شیراز محسوب میشود، گشت و گذار در بازارهای تاریخی و مراکز خرید لوکس این شهر می باشد. بازار وکیل، سرای مشیر، بازار حاجی و بازار مسگرها از جمله مکان های بسیار قدیمی هستند که می توانید با قدم زدن در آنها نه تنها سوغات و صنایع دستی بخرید، بلکه با تماشای گوشه و کنار دالان و غرفه های آنها معماری با شکوه ایرانی را در ذهن مرور کنید. البته در کنار بازارهای تاریخی، نمی توان چشم از مراکز خرید لوکس این شهر برداشت و دقایقی را در آن ها به گشت و گذار سپری نکرد. مرکز خرید خلیج فارس، زیتون، ستاره فارس، سلطانیه و هامون از جمله مراکز خریدی هستند که می توانید در طول سفر به شیراز انتخاب کنید.
کلام آخر اینکه، در سفر به شیراز کوله بار سبُکی بردارید و خودتان را برای تجربه ی بهترین ها آماده کنید. گفتن تمام کارهایی که در این شهر می توان انجام داد بیشتر از اینکه در یک مطلب کوتاه ذکر شود، نیاز به طوماری بلند دارد و شک نکنید که در این شهر چیزی جز شعر و ادب و روزهای به یادماندنی در انتظارتان نخواهد بود …

۵/۵ - (۷ امتیاز)

فاطمه مرآتی

فاطمه مرآتی هستم، کارشناس ارشد نرم افزار و عاشق نوشتن. نوشتن برای من حد و مرز ندارد و هر چه پیش میروم، دانم که ندانم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا