» استان تهران » جاذبه های گردشگری تهران » ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز – بخش اول
ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز
جاذبه های گردشگری تهران

ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز – بخش اول

۱۳ فروردین ۱۳۹۸ 4۰708

شهر بزرگ تهران در ایام نوروز و در فصل بهار می تواند بهترین مکان برای مسافرت و گردشگری و لذت بردن از هوای پاک این شهر بدون هیچ گونه ترافیک آزار دهنده باشد. در ادامه ده مکان دیدنی تهران را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید در سفرهای خود به این شهر زیبا، بهترین لحظات را سپری کرده و سفر خوبی را تجربه کنید.

برای آشنایی بیشتر با این مکان های دیدنی تهران، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید .

مقاله مرتبط : “گشت یک روزه در تهران

مقاله مرتبط : “آشنایی با عمارت های تهران

ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز

کاخ گلستان تهران

یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی و یکی از ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز، کاخ گلستان می باشد که قدمتی بالغ بر چهار صد و پنجاه سال دارد و دلیل نام گذاری آن نیز این است که در زمان عهد آغا محمد خان قاجار تالاری به نام گلستان بنا شده است و گفتنی است در گذشته شاهانی چون اقا محمد خان قاجار، فتحعلی شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار، مظفر الدین شاه قاجار، محمد علی شاه قاجار و احمد شاه قاجار سکونت داشتند. این کاخ از عهد صفویه تا دوران معاصر دست خوش تغییرات بسیاری بوده است. از جمله بناهایی که قبلا در این کاخ بوده میتوان به عمارت اندرونی، خوابگاه ناصری، تالار خاقان مغفور، عمارت خروجی، عمارت صندوق خانه و رخت دارخاه سلطنتی اشاره کرد.

این کاخ در دوم تیر ماه سال ۱۳۹۲ خورشیدی به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید. در این باغ بناهایی چون شمس العماره، تالار سلام، تالار آئینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریم خانی، عمارت بادگیر، تالارعاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه عمارت بادگیر وجود دارد.

کاخ گلستان در حال حاضر با وسعتی برابر با ۴ و نیم هکتار در بخشی از تهران به صورت عضوی غریب از اندام شهری از هم گسیخته واقع شده است و اطراف آن مملو از ساخت و سازهای جدید می باشد. لازم به ذکر است این مکان دیدنی درست در بازار بزرگ تهران قرار دارد و از طریق دو ایستگاه متروی امام خمینی و یا پانزده خرداد قابل دسترسی می باشد.

ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز

کاخ موزه سعد آباد تهران

کاخ موزه سعد آباد یکی دیگر از ده مکان دیدنی تهران می باشد. این کاخ در دوره قاجار بنا شده است و چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب اسلامی ایران را سپری کرده است. این کاخ محل سکونت شاهان بسیاری در ادوار مختلف تاریخ در فصل تابستان بوده است. در سال ۱۳۵۷ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران این مجموعه به شکل موزه درآمد. از جمله بناهای موجود در این کاخ میتوان به کاخ بهمن، کاخ احمدشاهی، کاخ اختصاصی، ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)، کاخ سبز (کاخ شهوند، کاخ رضا شاه پهلوی)، کاخ موزه سفید (کاخ ملت ، کاخ شاه پهلوی)، موزه آب (دفتر رئیس تشریفات کاخ، دفتر مسئول حفاظت ارتش)، موزه استاد بهزاد (کاخ کرباس، کاخ ولیعهدی)، موزه برادران امیدوار (کالسکه خانه قجری)، موزه چهره های ماندگار ( کاخ ملکه توران امیر سلیمانی، همسر رضا شاه پهلوی )، موزه خط و کتابت میر عماد (کاخ فرحناز و علیرضا)، موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف ، کاخ اشرف پهلوی)، موزه مردم شناسی (کاخ شمس پهلوی)، موزه مینیاتور استاد آبکار (کاخ لیلا پهلوی)، موزه نظامی (کاخ شهرام)، موزه نگارستان (کاخ فرح پهلوی)، موزه هنرهای زیبا (کاخ سیاه، دفتر وزیر دربار شاهنشاهی) و موزه هنر ملل ( گلخانه کاخ سفید، موزه هنر اختصاصی فرح پهلوی) اشاره کرد.

گفتنی است امکانات این کاخ زیبا تشکیل شده است از چند ساختمان اداری، چند سینما و سالن آمفی تئاتر روباز، یک مرغداری، گاوداری و یک نمازخانه.

اگر قصد دارید یک روز پر خاطره و دلچسب را در کنار خانواده بگذرانید، این مجموعه تاریخی، فرهنگی که مجموعه ای از عمارت ها و کاخ های زیبا است و در دربند، شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار بنا شده است به شما پیشنهاد می گردد .

ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز

دربند یکی از ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز

در شمال باغ سعد آباد محله ای از دهکده های قدیمی شمیران به نام دربند وجود دارد که دارای آب و هوای خنک بوده و منطقه ای گردشگری محسوب می شود. این مکان دیدنی، بهترین و اولین گزینه برای پذیرایی از میهمانان خارجی و گردشگرانی است که از دیگر شهرها، تهران را برای مقصد سفر انتخاب کرده اند و بعد از آن فشم ، لواسان، درکه و فرحزاد در رتبه های بعدی قرار دارند. گفتنی است این محله در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوه راهی از دربند آغاز شده و به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می شود. از جمله محله های قدیمی دربند میتوان از مرغ محله ، کنار محله، کلاغ پر و سربند یاد کرد. همچنین رودی به نام رودخانه دربند که از میان این دهکده میگذرد، دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک ، آب شیر دره و دره زون نیز از دره های اصلی رودخانه دربند می باشند.

برای رفتن به این مکان دیدنی تهران، باید بدانید که خیابان دربند از ارتفاع ۱۶۰۰ متری در میدان قدس آغاز و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری میدان سربند (تندیس کوهنورد) به پایان می رسد.

ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز

بازار تجریش تهران

بازار تجریش که بازار تاریخی شمیران در تهران محسوب می شود از یک طرف به میدان تجریش و از سمت دیگر به امامزاده صالح و کوچه پس کوچه های اطراف آن دسترسی دارد. این بازار که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و بعضی از حجره ها هنوز همان حجره های قدیمی هستند، بازار بزرگی است که به صورت سرپوشیده، دو محله سرپل و تجریش را به هم وصل می کند.

در میدان اصلی این بازار، در هر فصلی از سال میتوان میوه و سبزیجات رنگارنگی که شاید در هیچ مغازه ای از شهر پیدا نشود را پیدا کرد.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

یکی از سه کاخ اصلی تهران که در ایام نوروز می‌توان آن را بازدید کرد، کاخ نیاوران در منطقه شمیرانات می‌باشد. بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است. در داخل این کاخ دو بنا و کاخ دیگر به نام‌های کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی قرار دارد و هم‌اکنون به‌عنوان یکی از کاخ موزه‌های تهران با مجموعه نفیسی از اشیای سلطنتی مانند فرش‌های دستباف ارزشمند و ظروف و وسایل تزئینی گران‌بها قرار دارد.

قدمت کاخ نیاوران به دوران پهلوی می‌رسد و پیش از سکونت خاندان پهلوی در این کاخ و باغ نیاوران، پادشاهان قاجار از این باغ به‌عنوان ییلاق تابستانی استفاده می‌کردند. در این کاخ گچبری‌های زیبا، آینه‌کاری و کاشی‌کاری‌های برجسته و بی‌نظیری کار شده است. کاخ نیاوران تهران در تاریخ ۶ خرداد سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس کاخ نیاوران: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

این عمارت تاریخی مربوط به دوره قاجار می‌باشد و از لحاظ معماری و همچنین رویدادهای تاریخی که در آن اتفاق افتاده، بسیار با اهمیت و باارزش است. این عمارت در باغی بزرگ به همین نام با خصوصیات یک باغ ایرانی قرار دارد و دارای معماری و طرحی ایرانی-اروپایی می‌باشد.

این عمارت را در سال ۱۲۹۰ هجری قمری به دستور مسعود میرزا ملقب به ظل‌السطان، فرزند ارشد ناصرالدین شاه ساختند و به همین دلیل با نام مسعودیه معروف شد. عمارت مسعودیه در میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان واقع شده است.

پارک ملت 1

پارک ملت

یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پارک‌های تهران که در خیابان ولیعصر قرار دارد پارک ملت می‌باشد که از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی تهران در ایام نوروز محسوب می‌شود. پارک ملت در دوران پهلوی دوم و در سال ۱۳۴۵ احداث شد. ورودی این پارک با چند المان و مجسمه زیبا تزیین شده و فضای پارک به دلیل وجود درختان بلند و انبوه بسیار خاص و دلنشین می‌باشد و برای عکاسی بسیار خوب است. پارک ملت دارای امکانات متنوع تفریحی و رفاهی از جمله باغ وحش، پردیس سینمایی ملت و دریاچه مصنوعی است.

آدرس پارک ملت تهران: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، جنب بزرگ‌راه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (نیایش).

برج آزادی1

برج آزادی

برج آزادی که قبل از انقلاب اسلامی ایران با نام برج شهیاد شناخته می‌شد و پس از انقلاب نام آن به برج آزادی تغییر کرد، نماد تهران و یکی از مکان‌های دیدنی تهران محسوب می‌گردد که گردشگران در سفر به تهران در ایام نوروز و دیگر ایام از آن بازدید می‌کنند. این برج زیبا هم به‌عنوان یک المان شهری و هم دارای فضاهای معماری بسیار زیبا و کاربردی همچون موزه کتابخانه سالن‌های چند منظوره و … است.

برج آزادی در میدان آزادی تهران قرار دارد. میدان آزادی از غرب به بزرگ‌راه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگ‌راه سعیدی و از شمال به بزرگ‌راه جناح محدود شده است.

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی

از دیگر مکان‌های دیدنی تهران در ایام نوروز که بازدید از آن می‌تواند تبدیل به یک از جذاب‌ترین برنامه‌های تهرانگردی شود، موزه جواهرات ملی می‌باشد که در خیابان فردوسی، مقابل سفارت ترکیه قرار دارد. در این موزه، جواهرات سلطنتی مربوط به دوره‌های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی مانند الماس دریای نور، جقه‌ نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره‌ی جواهرنشان، تخت طاووس، تخت نادری و… به نمایش گذاشته شده است.

این جواهرات سلطنتی و گوهرهای نفیس، در دوره قاجاریه در کاخ گلستان و سپس در زمان پهلوی اول، در زیرزمین کاخ مرمر نگهداری می‌شد. در سال ۱۳۱۶ خورشیدی و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی، جواهرات سلطنتی به بانک ملی ایران منتقل و به‌عنوان پشتوانه اسکناس و پول ملی، به حساب آمد. موزه جواهرات ملی نیز در سال ۱۳۳۴ ساخته شد و با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ افتتاح شد و در اختیار خزانه بانک قرار گرفت.

باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه‌ شناسی ملی، یکی از مکان‌های دیدنی تهران در ایام نوروز می‌باشد که در منطقه چیتگر و در محله آزادشهر تهران واقع شده است. در باغ گیاه‌ شناسی، مجموعه‌ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و یا در گلخانه‌ها کشت می‌شوند. این باغ، نقش بسیار مهمی در زمینه‌های مختلف پژوهشی به خصوص علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آن‌ها بر عهده دارد.

مساحت باغ گیاه شناسی ملی حدود ۱۴۵ هکتار می‌باشد و شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده، از رویشگاه‌های گوناگون ایران مانند منطقه کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان‌ها و همچنین رویشگاه‌های مهم جهان، نظیر اروپا، آمریکا، آسیا مانند هیمالیا، چین و ژاپن تشکیل شده است. علاوه بر آن در این باغ، قطعات تخصصی مثل گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز‌دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ‌های سنگی و صخره‌ای، باغ‌های نمایشی، آبشارها و دریاچه‌ها موجود است. از دیگر بخش‌های مهم باغ گیاه شناسی ملی ایران، می‌توان به فضای سبز محوطه اداری، گلخانه‌ها و نهالستان، باغ سیستماتیک، جنگل تفریحی، باغ میوه، نهالستان، رویشگاه آذربایجان و قفقاز اشاره نمود.

مواردی که در بالا اشاره شد تنها بخشی از دیدنی های تهران بزرگ هستند که میتوانید در ایام نوروز و در فصل بهار، از آنها دیدن کنید. اما دیدنی های تهران به این تعداد محدود نشده که در مطلب بعدی با عنوان “ده مکان دیدنی تهران در ایام نوروز – بخش دوم” می توانید درباره آنها بیشتر بخوانید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×