جاذبه های گردشگری تهران

رویا پارک تهران، اولین موزه خطای دید ایران با معرفی کامل

اگر می‌خواهید در دنیایی عجیب و غریب و پر از شگفتی و جذابیت قدم بگذارید، به سراغ رویا پارک بروید. رویا پارک فقط یک پارک نیست، یک سفر فراموش نشدنی است که دوست دارید برای دیگران هم تعریفش کنید. موزه خطای دید تهران یکی از جذابترین جاهای دیدنی پایتخت محسوب می‌شود که دارای بخش‌های مختلفی است و هر کدام از این بخش‌ها به نوعی ذهن شما را به چالش می‌کشند.

بخش ها و آثار مختلف رویا پارک تهران به شکلی طراحی شده‌اند که مغز شما را به اشتباه می‌اندازند و باعث می‌گردند شما دچار خطای دید شوید. اگر قصد دارید یک روز سرگرم کننده و مهیج را به همراه دوستان و خانواده خود تجربه کنید، به شما بازدید از موزه خطای دید یا همان رویا پارک تهران را پیشنهاد می‌کنیم.

در این مقاله از اقامت ۲۴ قصد داریم به بررسی این موزه خاص و عجیب و معرفی بخش‌های مختلف آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا وارد یک دنیای شگفت انگیز شوید.

 رویا پارک تهران

موزه خطای دید تهران یا همان رویا پارک در نوروز سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه دارای بخش‌های مختلفی است که در آنها برای هرکدام از حواس ۵ گانه شما طراحی مخصوصی صورت گرفته است. در کشورهای مختلف از این قبیل موزه‌ها وجود دارد و آنها بر روی یک موضوع تمرکز دارند. اما رویا پارک نیاوران تهران دارای بخش‌ها و موضوعات متنوعی است و تلفیقی از فضاهای تفریحی، سه بعدی، علمی و … می‌باشد. در واقع رویا پارک دارآباد مجموعه‌ای از چند موزه خطای دید محسوب می‌شود که در کنار یکدیگر قرار دارند.

موزه خطای دید ایران توسط صالح سخندان ملقب به آقای خطای دید و تیم مهندسی و طراحی حرفه‌ای او ساخته شده است و در آن بیش از ۱۰۰ اثر وجود دارد. برخی از این آثار به شکلی طراحی شده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند تکمیل کننده آن باشند.

بخش های رویا پارک

رویا پارک تهران دارای بخش‌های مختلفی است که هر کدام از آنها از زیبایی و ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشند و می‌توانند به نحوی بازدیدکنندگان را سرگرم نمایند. این مجموعه جذاب و خاص در ساختمانی بزرگ در مجموعه دارآباد واقع شده و برای بازدید از تمام قسمت‌های آن باید ساعت‌ها وقت بگذارید.

جذابیت موزه خطای دید دارآباد از همان بدو ورود شروع می‌شود. در ورودی رویا پارک دو سنگ بزرگ را می‌توانید ببینید که به طرز عجیبی بر روی هم با تعادل خاصی قرار گرفته‌اند. قسمت پذیرش این موزه خطای دید نیز خاص و متفاوت است. در این قسمت میزی بزرگ قرار دارد که جاذبه بر آن تاثیر آنچنانی ندارد و دو پایه آن روی هوا هستند و تلویزیونی کج نیز در پشت این میز بر روی دیوار نصب شده است.

برای وارد شدن به بخش‌ها باید از یک درب اتوماتیک بزرگ بگذرید. پشت این در یک اتاق خالی وجود دارد که شعار مجموعه به صورت جمله بزرگ زرد رنگ « من خود خوشحالی‌ام » به شکل سه بعدی بر روی کف اتاق و دیوارها و ستون‌ها نوشته شده است. اگر در زاویه درستی قرار بگیرید می‌توانید به راحتی آن را بخوانید. بعد از این اتاق بخش‌های مختلف موزه خطای دید ایران وجود دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

۱- بخش سه بعدی

در این بخش تصاویر سه بعدی مختلفی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت قرار دارند که شما می‌توانید با قرار گرفتن در کنار و یا داخل آنها، تکمیل کننده این تصاویر باشید. برای مثال می‌توانید در ونیز قایق سواری کنید، بر روی قالیچه پرنده بنشینید، مثل فرشته‌ها بال درآورید، داخل دهان یک کوسه عظیم قرار بگیرید و …

۲- بخش بی نهایت

یکی از جذابترین بخش‌های رویا پارک تهران بخش بی نهایت یا همان آینه‌ها است. در این قسمت حس دیداری شما دچار خطا می‌شود و تصاویر بی انتهایی ایجاد می‌شوند که بسیار جذاب و مهیج هستند. وارد قسمت بی نهایت که می‌شوید در ابتدا یک کتابخانه را مشاهده می‌کنید که امتداد قفسه‌های آن هیچگاه تمام نمی‌شوند و از هر طرف که نگاه کنید آن را می‌بینید. در بخش بی نهایت موزه خطای دید ایران اتاق‌های مختلفی پوشیده شده از آینه‌های متعدد وجود دارند که هزاران تصویر از شما را منعکس می‌کنند. می‌توانید با انعکاس‌های خود در پشت میز جلسه انفرادی عکس‌های مختلفی بگیرید و یا در مقابل آینه بی وزنی قرار گرفته و هر دو پا را بالا بیاورید و روی هوا بمانید!

قسمت‌های مختلف دیگری نیز به نام‌های مثلث بی نهایت، فصل مشترک، میز شام آخر و … نیز در این بخش از رویا پارک ایران طراحی شده‌اند که هرکدام جذابیت خاص خود را دارد و آینه‌های آن تصاویر خلاقانه‌ای از شما منعکس می‌کنند.

۳- بخش پرسپکتیو

بعد از قسمت بی نهایت و گذر از یک دروازه دیگر از طریق راه پله به سالن بزرگی می‌رسید که در آن همه چیز برای چشمان شما فریب دهنده است. در بخش پرسپکتیو با تصاویری مواجه می‌شوید که به خاطر خطای دید از هر زاویه شکل خاصی را به نمایش می‌گذارند. یکی از جذابترین قسمت‌ها فنجانی جادویی است که شما می‌توانید درون آن قرار بگیرید و همراه‌تان شما را نوش جان کند.

در بخش پرسپکتیو تابلویی هزار تکه از مداد رنگی‌های آویزان شده قرار دارد که از یک طرف به شکل نقشه ایران و از طرفی دیگر به شکل یوزپلنگ ایرانی دیده می‌شود. در اتاق ایمز موزه سه بعدی تهران می‌توانید اختلاف ارتفاع را به شکل عجیب و هیجان انگیزی تجربه کنید و یا تابلو بزرگ دیگری را تماشا کنید که به آن ریورس پکتیو گفته می‌شود. روی این تابلو سه راهرو به نمایش درآمده که با جابجایی شما و زاویه نگاهتان، انگار در مقابل راهروهای طولانی بدون انتهای یک هتل بزرگ قرار گرفته‌اید.

۴- بخش جاذبه

یکی از مبهم‌ترین و گیج کننده‌ترین بخش‌های رویا پارک بخش جاذبه است. در این بخش اتاق‌هایی با زاویه انحرافی ۲۰ درجه و ۱۸۰ درجه طراحی شده‌اند که این انحراف باعث تغییر احساس شما نسبت به جاذبه می‌شود. در این بخش می‌توانید در یک آشپزخانه وارونه قرار بگیرید و عکس‌های جذاب و خاصی ثبت کنید.

۵- بخش ترفند یا خطای دید

در این بخش همه چیز آنطور که شما فکر می‌کنید نیست! در این بخش جذابیت‌های زیادی وجود دارد که باعث گول زدن می‌شوند و حس بینایی را به خاطر خطاهای دید عجیب به چالش می‌کشند. در بخش ترفند رویا پارک می‌توانید مانند مرتاض‌ها با کمک یک عصا در هوا به صورت معلق بنشینید و یا تابلویی متشکل از هنر نور و سایه را تماشا کنید که از حروف فارسی تشکیل شده و سایه این حروف تصویر نیم رخ یک صورت انسان را بر روی دیوار نشان می‌دهد.

۶- بخش تاریک

در این بخش خبری از روشنایی و نور چراغ‌ها و لامپ‌های معمولی نیست. در تاریک‌ترین قسمت موزه خطای دید می‌توانید نقاشی‌های بزرگ را با نور فرابنفش و به صورت بک لایت تماشا کنید. شما می‌توانید داستان آغاز پیدایش کهکشان راه شیری را از طریق این نقاشی‌های جذاب و رنگی نظاره کنید و وارد یک زیردریایی معروف به نام ناتیلوس شوید.

در بخش تاریک موزه خطای دید در تهران صدای موسیقی نیز می‌تواند باعث شود شما بیشتر در نقاشی‌ها غرق شوید. برای مثال در حال تماشای تصویری از دریا صدای پرندگان و امواج آب به گوشتان می‌رسد.

رویا پارک کجاست؟

مجموعه جذاب و هیجان انگیز رویا پارک در خیابان نیاوران و ابتدای خیابان دارآباد قرار دارد. برای دسترسی به موزه سه بعدی و خطای دید تهران با وسیله نقلیه شخصی در ابتدا باید به سمت میدان تجریش بروید. سپس وارد خیابان باهنر شده و به سمت خیابان دارآباد ادامه مسیر دهید. برای رفتن به رویا پارک تهران با مترو می‌توانید از هر نقطه تهران خود را به ایستگاه تجریش رسانده و پس از پیاده شدن از مترو با استفاده از تاکسی‌های تجریش-نیاوران-دارآباد یا اتوبوس‌های تجریش-دارآباد به سمت موزه حرکت کنید.

ساعات بازدید و بلیط رویا پارک

شما می‌توانید برای بازدید از رویا پارک نیاوران تهران در تمامی روزها از ساعت ۱۰ صبح مراجعه کنید. ساعت بازدید از ۱۰ الی ۲۱ می‌باشد که آخرین پذیرش در ساعت ۱۹ صورت می‌گیرد. قیمت بلیت موزه خطای دید نیز برای هر نفر ۳۵ هزار تومان است.

آدرس رویا پارک

خیابان نیاوران، ابتدای خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، انتهای خیابان موزه، رویا پارک.

شماره تماس رویا پارک

برای تماس با رویا پارک می توانید از تلفن گویای ۲۴۵۵۷ استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا