» راهنمای سفر به ایران » سفر به محبوب ترین روستاهای ایران
گردشگری روستایی
راهنمای سفر به ایران

سفر به محبوب ترین روستاهای ایران

۲۵ دی ۱۳۹۸ 25۴2,168

گردشگری روستایی و سفر به روستاهای زیبای ایران، در هر فصلی جذابیت های خود را دارند. هوای پاک، نزدیکی به طبیعت، خلوتی و سادگی آن، موجب می شود احساس آرامش و امنیت کنید.

گردشگری روستایی
گردشگری روستایی

اما تعداد روستاهای توریستی ایران کم نیست. در همه استان های ایران، روستاهای فراوانی هستند که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند. بنابراین به معرفی چند روستای محبوب تر، بسنده می کنیم. همراه اقامت ۲۴ باشید تا به چند روستای زیبای ایران سفر کنیم.

مطلب مرتبط: گردشگری روستایی لذت بخش ترین نوع سفر

محبوب ترین روستای ایران

روستای کندوان
روستای کندوان

روستای کندوان

روستای کندوان با ۷ هزار سال‌ قدمت و خانه‌ های کندویی و کله قندی در دل صخره ها و کوهستان در چشم مسافران، دلبری می کند. خانه ‌های سنگی روستا، جایی منحصر به فرد برای اقامت هستند و هتلی نیز در این منطقه وجود دارد. عسل و گوشت با کیفیت، سوغات کندوان است.

دسترسی به روستای کندوان از طریق شهر اسکو در استان آذربایجان شرقی صورت می گیرد. در جاده اسکو به سمت جنوب حرکت کنید و پس از شهر اسفنجان به یک دوراهی می ‌رسید مسیر سمت چپ به سمت روستای کندوان است.

مطلب مرتبط: کندوان ، جاذبه ای در دل صخره های آذربایجان شرقی

روستای هجیج
روستای هجیج

روستای هجیج

روستای هجیج، از توابع شهر پاوه در استان کرمانشاه است. معنای لغوی هجیج، دره سرسبز و عمیق بوده و حکایت از طبیعت این روستا دارد. خانه‌ های روستای هجیج، همگی از جنس سنگ هستند. این روستا از معروف ترین مراکز تولید گیوه است.

بقعه سید عبدالله یا کوسه هجیج، از جاهای دیدنی روستا است که پیشینه آن به بیش از ۵ قرن می رسد و بازدید از آن خالی از لطف نیست. چراگاه‌ های چشم نواز پیاز دول میشا، گاول و‌ آبشار بل، در نزدیکی روستا را فراموش نکنید. آب معدنی این منطقه خاصیت فراوان دارد.

برای سفر به روستای هجیج، از شهر پاوه، باید ۲۵ کیلومتر در مسیری کوهستانی حرکت کنید. 

روستای اورامان
روستای اورامان

روستای اورامان

پس از حدود ۷۵ کیلومتر حرکت در مسیر کوهستانی مریوان، به روستای اورامان می رسید. به دلیل پلکانی بودن خانه های این منطقه، به روستای هزار ماسوله هم شهرت دارد. این خانه ها در دل کوه قرار دارند.

اما فرهنگ و رسوم روستا از گذشته های دور تا کنون حفظ شده است. یکی از جالب ترین رسوم روستای اورامان، مراسم پیرشالیار در نیمه بهار و نیمه زمستان است. هر ساله گردشگران بسیاری به شوق شرکت در این مراسم، به روستا می آیند.

اورامانات دارای پوشش جنگلی و آب و هوایی تازه و خنک است.

روستا قلعه رودخان
روستا قلعه رودخان

قلعه رودخان

اما قلعه رودخان و سفر به آن خاطره ای به یاد ماندنی برای شما خلق خواهد کرد. قلعه رودخان، منطقه ای جنگلی و با آب و هوای بارانی در فاصله ای نه چندان دور از شهر فومن در استان گیلان. قلعه رودخان، در واقع یک دژ نظامی با شکوه بوده است که در ارتفاعی بالا قرار گرفته و دسترسی به آن از طریق تعداد زیادی پله ممکن است. به همین دلیل این قلعه به قلعه هزار پله شهرت دارد.

مطلب مرتبط: تاریخچه قلعه رودخان

روستا سرولات
روستا سرولات

روستای سرولات

روستای سرولات روستایی است با جاذبه های طبیعی گوناگون. این روستا در منطقه ای کوهستان قرار دارد که هم رودخانه دارد و هم جنگل. این روستا یکی از مقاصد دوست داشتنی برای طبیعت گردی است که گردشگران زیادی علاقه من به سفر به این روستا هستند.

اما یکی از جذابیت های سفر به این روستا، غذا خوردن در رستوران خاورخانم است. این منطقه یکی از مقاصد گردشگری غذا به حساب می آید. جالب است بدانید که این رستوران نزدیک به بیست سال است که در این منطقه قرار دارد و بسیاری از گردشگران به عشق خوردن غذاهای محلی‌، به آن جا سفر می کنند..

روستای سرولات در حوالی چابکسر استان گیلان قرار دارد.

روستای ابیانه
روستای ابیانه

روستای ابیانه

ابیانه روستایی خوش آب و هوا در استان اصفهان است. این روستا در ۴۰ کیلومتری شمال غرب نطنز و در دامنه کوه کرکس قرار دارد. مردم این منطقه هنوز هم لباس های سنتی می پوشند. بهترین زمان سفر به آن جا فصل تابستان و بهار است. روستای ابیانه، ۳۰ مرداد ۱۳۵۴، در میان آثار ملی ایران به ثبت رسید.

روستای جواهرده
روستای جواهرده

روستای جواهرده

روستای جواهرده از مهم ترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رامسر است. این روستا در ازتفاعات رامسر قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده ای کوهستانی، جنگلی و پر پیچ و خم امکان پذیر است. روستای جواهرده در ۲۷ کیلومتری رامسر قرار دارد.

پارک جنگلی صفا رود و رودخانه و کافه و رستوران‌های متعدد در کنار جاده هم بخشی از جذابیت های این منطقه است. جاده جواهرده از خود شهر رامسر استان مازندران قابل دسترسی است.

روستای درک
روستای درک

روستای درک

اما جنوب ایران، این روز ها در انتظار مسافرانی است که قصد یک سفر زمستانی را دارند. فرار از سرما و تجربه ای گرم در زمستان، می تواند یکی از جذابیت های سفر زمستانی باشد. چابهار یکی از این نقاط گرمسیری محبوب برای سفر است. یکی از روستاهای نزدیک چابهار، روستای درک است که فضایی تخیلی و منحصر به فرد دارد.

روستای درک تنها نقطه ایران است که کویر و دریا را به هم وصل می کند. تپه ‌های ماسه‌ ای، ساحل شنی و صخره‌ ای و مرجانی، کوه و جنگل، همزمان در آن منطقه یافت می شود.

روستای درک به فاصله ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و ۱۰ کیلومتری روستای زرآباد قرار دارد. این روستا در فاصله میان بندر چابهار و بندرعباس و در مسیر ترانزیتی بندر کنارک و بندر جاسک واقع شده است.

روستای سر آقا سید
روستای سر آقا سید

روستای سرآقا سید

یکی دیگر از روستاهای پلکانی ایران، روستای سرآقا سید است. این روستا در ارتفاع ۲۵۰۰ متری قرار دارد و ۶۰۰ سال قدمت دارد. برخی از خانه ‌های روستا، پنجره ندارند. خانم های آن جا، گلیم بافی و جاجیم‌ بافی می ‌کنند.

مسیر دسترسی به روستا دشوار است. برای رفتن به این روستا باید از کوهرنگ به سمت شمال حرکت کنید.

روستای میمند

یکی از روستاهای ایرانی که حتما باید از آن بازدید نمود روستای میمند می‌باشد. این روستا که در فهرست آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است قدمتی چندین هزار ساله دارد و از اولین سکونتگاه های ایران محسوب می‌شود. روستای میمند در استان کرمان قرار دارد و در فاصله ۲۲۶ کیلومتری شهر کرمان و ۳۸ کیلومتری شهر بابک واقع شده است.

شهرت این روستا به دلیل خانه‌های دست کند در دل کوه و زمین می‌باشد. اولین خانه‌های ساخته شده توسط مردمان ۱۲ هزار سال قبل که بصورت غارهایی زیبا در میان سنگ‌های سخت کوه کنده شده‌اند. خانه‌های تاریخی روستای میمند روی هم قرار گرفته‌اند و کیچه نام دارند. این خانه‌های صخره‌ای دست ساز عایق حرارت، صدا، رطوبت و سایر عوامل محیطی می‌باشند و در فصول گرم داخل آن‌ها خنک و در فصول سرد در ون بخش‌های مختلف خانه‌ها گرم می‌باشد. این خانه‌ها اندازه‌های متفاوت و اتاق‌های مختلفی دارند و آثار تاریخی بسیار با ارزشی از آن‌ها کشف شده است.

از دیگر جاذبه‌های این روستا می‌توان به آتشکده تاریخی، حمام، مسجد تاریخی و یک حسینیه اشاره نمود. مردم این روستا به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و سنت‌های خاصی دارند.

 

منبع: وبلاگ اقامت ۲۴

۴.۶/۵ - (۴۴ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۴

 1. اتاق فرار انیگما

  خیلی عالی بود
  فقط کاش عکس بهتری از ابیانه میذاشتید

 2. خرید سیم کارت ایرانسل

  روستای اورامان یکی از زیباترین روستا های غرب کشوره،و روستای هجیج بعد ایجاد سد ،خیلی از گردشگرا به این جا مسافرت میکردن و جای فوق العاده زیباییه و میشه قایق سواری هم کرد

 3. افسر

  درود. عالی بود و سپاس

  • فاطمه قائم مقامیان

   ممنون از توجهتون..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×