» ایرانگردی » جاهای دیدنی یزد | ۳۰ جاذبه تاریخی و تفریحی همراه با آدرس و تصویر
جاهای دیدنی یزد
ایرانگردی

جاهای دیدنی یزد | ۳۰ جاذبه تاریخی و تفریحی همراه با آدرس و تصویر

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ 51۰4,868

یزد یکی از شهرهای مرکزی و تاریخی ایران است که به نام های دیگری همچون شهر بادگیرها، عروس کویر و شهر دوچرخه ها شهرت دارد. احتمالا شما نیز درباره بادگیرها و بافت تاریخی یزد، شنیده اید و کنجکاو شده اید تا از این شهر دیدن کنید. جاهای دیدنی یزد کجاست؟ برای پاسخ به این سوال باید تا انتهای مقاله همراه ما باشید چرا که به بررسی و معرفی جاهای دیدنی یزد پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم حتما از این شهر تاریخی و جاذبه های آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی یزد

 • مسجد جامع یزد

از معروف ترین جاذبه های یزد، مسجد جامع می باشد. این بنای تاریخی در طول ۳ دوره مختلف ساخته شده و در سال ۱۳۱۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مسجد جامع برای اولین بار در دوره ساسانیان ساخته شد. اما بنای به جا مانده از مسجد جامع یزد مربوط به دوره های آذری، ایلخانی و تیموری می شود که دارای یک ایوان بلند، صحن بزرگ مستطیلی، دو گرم خانه، گنبدخانه و دو پایاب است.

آدرس مسجد جامع یزد: یزد، ضلع غربی خیابان امام خمینی

مسجد جامع یزد | جاهای دیدنی یزد

 • مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق به وسیله جلال الدین امیر چخماق (حاکم وقت) در قرن نهم ساخته شد. این مجموعه تاریخی شامل: میدان، تکیه، بازار، آب انبار و مسجد می شود. تکیه و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ به ثبت ملی رسید. این مجموعه که یکی از مکان های دیدنی یزد به شمار می آید، مکان مناسبی برای عکاسی است. در ضمن نخل معروف یزد در گوشه ای از حیاط این تکیه قرار دارد. در اطراف نیز مغازه ها و رستوران های مختلفی قرار گرفته اند که می توانید از آنها سوغاتی های خوشمزه تهیه کنید.

آدرس مجموعه امیر چخماق: یزد، خیابان امام، میدان امیر چخماق

مجموعه امیر جخماق یزد| مکان های دیدنی یزد

 • آتشکده زرتشتیان یزد

حتما شما نیز نام آتشکده زرتشتیان یزد را شنیده اید؛ که آتشی مقدس با قدمت ۱۵۰۰ سال درون آن نگهداری می شود. این آتشکده به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شده و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی یزد می باشد. در ضمن این آتشکده در دوره پهلوی اول ساخته شده و معماری جالبی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. یک حوض بزرگ در وسط حیاط قرار گرفته و درختان سرسبز نیز محوطه اطراف را پوشش می دهند. جالب است بدانید که شخصی به نام هیربد، مسئول روشن نگه داشتن آتش بوده و گردشگران از پشت شیشه می توانند آتش مقدس را مشاهده کنند.

آدرس آتشکده زرتشتیان یزد: یزد، خیابان کاشانی

اتشکده زرتشتیان یزد

 • باغ دولت آباد

باغ دولت آباد که یکی از جاهای دیدنی شهر یزد است؛ از زیبایی و شهرت زیادی برخوردار می باشد. این باغ حدود ۲۶۰ سال قدمت دارد و از زیباترین باغ های ایرانی به شمار می آید. در دل باغ دولت آباد یزد، یک عمارت تاریخی دو طبقه با معماری هشت ضلعی می بینید که پنجره های ارسی با شیشه های رنگی، زیبایی آن را دو چندان کرده است. جالب است بدانید که بلندترین بادگیر جهان در این باغ قرار دارد. در این باغ یک حوض بزرگ به همراه درختان تنومند به چشم می خورد. در ضمن صنایع دستی یزد نیز در باغ دولت آباد به فروش می رسند.

آدرس باغ دولت آباد: یزد، خیابان شهید رجایی

باغ دولت اباد |جاهای دیدنی یزد

 • موزه آیینه و روشنایی یزد

یکی از مکان های دیدنی یزد، موزه آیینه و روشنایی است که در سال ۱۳۷۷ خورشیدی در خانه صراف زاده افتتاح شد. این موزه در رابطه با تاریخ نور در ایران، فعالیت می کند. در واقع انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و غیره در این موزه یافت می شود. ساختمان این موزه در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این عمارت حدود هشت هزار متر مربع مساحت دارد و در ساخت آن از معماری سنتی و اروپایی بهره گرفته اند. در ساختمان موزه تعدادی اتاق خواب، شاه نشین، استخر، حوضخانه و غیره وجود دارد. اگر علاقمند به موزه هستید حتما از این مکان دیدن کنید.

آدرس موزه آیینه و روشنایی: یزد، خیابان کاشانی، روبروی بوستان هفت تیر

موزه آیینه در یزد| جاهای دیدنی یزد

 • خانه لاری ها

یکی از جاهای دیدنی قشنگ یزد، خانه لاری ها می باشد. قدمت این خانه به دوران قاجار باز می گردد و متعلق به حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. این خانه در یک برهه از زمان به عنوان خانقاه نعمت اللهی مورد استفاده قرار گرفت. خانه لاری ها که از ۶ باب خانه تشکیل شده و معماری کویری را به نمایش گذاشته است، دارای معماری هنرمندانه همراه با کاشی کاری ها و آیینه کاری های جذاب به همراه شیشه های رنگی است که زیبایی این بنا را چند برابر می کند. این بنا حدود ۱۷۰۰ متر وسعت دارد و دارای ۳ حیاط، ۶ باب خانه، چند بادگیر و ایوان و غیره می باشد که حتما باید از آن دیدن کنید.

آدرس خانه لاری ها: یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان

خانه لاری ها در یزد| مکان های دیدنی یزد

 • خانه هنر یزد

خانه هنر یزد که با نام مهدی ملک زاده ثبت شده است، یکی از جاهای دیدنی استان یزد می باشد که می توانید همراه با خانواده خود از آن دیدن کنید. این خانه، تصویری از معماری و هنر یزدی را به نمایش گذاشته است. هم اکنون خانه هنر یزد به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده اما در گذشته، چهار نسل از خاندان ملک زاده در آن زندگی می کردند. بخشی از این خانه، به کافه تبدیل شده و در قسمتی دیگر می توانید صنایع دستی یزد را مشاهده و خریداری کنید. در سفر به یزد حتما از خانه هنر یزد دیدن کنید.

آدرس خانه هنر یزد: شهر یزد، خیابان امام، محله فهادان، نزدیک زندان اسکندر، کنار مسجد چهل محراب

خانه هنر یزد

 • حمام خان یزد

حمام خان یزد که به آن گرمخانه نور نیز می گویند، در سال ۱۱۷۰ هجری شمسی، به دستور میرزا محمد خان بافقی ساخته شد. این حمام که یکی از مکان های دیدنی یزد به حساب می آید، به سبک معماری دوره ناصرالدین شاه ساخته شده و مخصوص بزرگان بوده است. این حمام همچنان پابرجاست و در طول تاریخ فقط یک بار مورد بازسازی قرار گرفته است. در گذشته از حمام خان به منظور استحمام، گفتگو، رفع خستگی و غیره استفاده می کردند اما اکنون با تبدیل شدن به رستوران و چایخانه، گردشگران را به سوی خود جذب می کند.

آدرس حمام خان یزد: شهر یزد، خیابان امام، خیابان قیام، میدان خان

حمام خان یزد

 • آب انبار ۶ بادگیر

یکی از مکان های دیدنی یزد ایران، آب انبارها هستند. این شهر آب انبارهای زیادی دارد. یکی از آنها، آب انبار ۶ بادگیر است که ۱۸۰ سال قدمت دارد. ۳ بادگیر آب انبار نوساز و ۳ بادگیر دیگر آن قدیمی هستند.

آدرس آب انبار ۶ بادگیر: شهر یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین

آب انبار 6 بادگیره | مکان های دیدنی یزد

 • منار جنبان خرانق 

یکی از بهترین جاهای دیدنی یزد، منارجنبان خرانق می باشد که کاملا از خشت ساخته شده است. قدمت این منارجنبان به دوره ساسانیان باز می گردد و حتی از منارجنبان اصفهان قدمت بیشتری دارد. این منارجنبان با دست به حرکت در می آید و حرکت آن کاملا با چشم قابل تشخیص است. منارجنبان یزد در مسجد جامع خرانق واقع شده و ۳ طبقه دارد. برای آشنایی بیشتر با دیگر مناره های تاریخی کمتر شناخته شده ایران به مقاله ای که لینک داده شده مراجعه کنید.

آدرس: استان یزد، ۶۵ کیلومتری اردکان، مسیر طریق الرضا

منار جنبان خرانق

 • قنات زارچ 

یکی از مکان های دیدنی یزد، قنات زارچ است که با طول ۱۰۰ کیلومتر، طولانی ترین قنات دنیا به حساب می آید. جالب است بدانید که مسجد تاریخی یزد در کنار این قنات ساخته شد تا هم آب انبار مسجد پر شود و هم مردم بتوانند برای وضو گرفتن از آن استفاده کنند. این قنات در مسیر خود از چندین روستا و محله یزد عبور می کند و قدمت آن به زمان زرتشتیان باز می گردد. قنات زارچ در تیر ماه ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.

آدرس قنات زارچ: شهر یزد، خیابان سید گلسرخ، محله کوشک نو

قنات زارچ در یزد | مکان های دیدنی یزد

جاهای دیدنی اطراف یزد

 • کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین که یکی از جاهای دیدنی یزد است، به دستور شاه عباس ساخته شده و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش می رسد. در ساخت این کاروانسرای دو طبقه از آجرهای خشتی استفاده شده است. در سال ۲۰۰۶ یونسکو جایزه ای به منظور بهترین بنای بازسازی شده به این اثر تاریخی اهدا کرد.

آدرس کاروانسرای زین الدین: یزد، ۶۰ کیلومتری جاده یزد-کرمان

کاروانسرای زین الدین

 • دخمه زرتشتیان

احتمالا شما نیز شنیده اید که در آیین زرتشت، اجساد خود را دفن نمی کنند بلکه آن ها را به برج خاموشان منتقل می کنند تا جسد، غذای پرندگان شود. سپس استخوان ها را به درون چاه منتقل می کنند. یکی از جاهای دیدنی یزد و اطرافش، دخمه زرتشتیان است. این دخمه دارای سه بخش جدا برای اجساد زنان، مردان و کودکان می باشد. وسط دخمه نیز چاه بزرگی قرار دارد که استخوان ها را درون آن منتقل می کنند. 

آدرس دخمه زرتشتیان: یزد، ۱۵ کیلومتری یزد، نزدیک منطقه صفائیه

دخمه زرتشتیان

 • یخچال خشتی میبد

در گذشته که امکانات امروزه وجود نداشت، مردم برای نگهداری مواد غذایی و تولید یخ باید دست به ساخت یخچال های طبیعی می زدند. از همین رو در فاصله ۵۰ کیلومتری یزد، یخچال خشتی میبد برای تولید و نگهداری یخ (احتمالا در دوره صفویه) ساخته شد. این یخچال از خشت و گل است. چرا که بهترین عایق برای جلوگیری از ورود گرما و خروج سرما می باشد. این یخچال دارای سه بخش اصلی به نام مخزن یخ، حوضچه تولید یخ و دیوار سایه انداز است. اگر به دیدنیهای یزد علاقه دارید، می توانید از این یخچال دیدن کنید.

آدرس یخچال خشتی میبد: شهر یزد، ۵۰ کیلومتری شمال یزد

از جمله سایر جاهای دیدنی اطراف یزد می توان به منارجنبان خرانق اشاره کرد که در بالا به آن پرداختیم.

یخچال میبد یزد

جاهای دیدنی یزد در شب

با توجه به آب و هوای گرم و خشک یزد، بسیاری از افراد ترجیح می دهند، در شب به تفریح و بازدید از اماکن مختلف بپردازند. در ادامه به ذکر جاهای دیدنی یزد با عکس و آدرس می پردازیم. 

 • بوستان ناجی

یکی از مکان های دیدنی یزد، بوستان ناجی نام دارد. قدمت این بوستان به دوران قاجار باز می گردد. در گذشته این باغ و عمارت درون آن متعلق به شخصی به نام ناجی بود. اما بعدها به شهرداری یزد اهدا و به بوستان عمومی تبدیل شد. عمارت این باغ دارای دو اتاق، یک تالار و بادگیر است. این بوستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از مکان های مناسب برای بازدید در شب می باشد. 

آدرس بوستان ناجی: شهر یزد، بلوار دشتی

بوستان ناجی

 • میدان ساعت و خیابان مسجد جامع

یکی از جاهای دیدنی یزد، میدان ساعت است که شامل چهار ساعت سفید رنگ در اطراف برج می شود. معماری و کاشی کاری زیبا از ویژگی های این میدان است. میدان ساعت که دقیقا روبرو خیابان مسجد جامع قرار گرفته، یکی از مراکز دیدنی یزد است که می توانید هنگام قدم زدن در خیابان مسجد جامع در شب، محو زیبایی آن شوید و به نورپردازی ها و مناره های مسجد از دور بنگرید.

آدرس میدان ساعت: شهر یزد، میدان ساعت

میدان ساعت

 • بازارگردی در یزد

یکی از بخش های جذاب در هر سفر، بازارگردی و خرید سوغاتی است. می توانید شب را برای رفتن به مراکز خرید و مجتمع های تجاری انتخاب کنید. مجتمع های تجاری مختلفی همچون الماس، ستاره یزد، مرکز خرید آریا و غیره در یزد وجود دارد که شما می توانید از آن ها بازدید کنید.

سایر جاهای دیدنی یزد که برای بازدید در شب مناسب هستند، عبارت اند از: باغ دولت آباد، کاروانسرای زین الدین، موزه آیینه و روشنایی، میدان امیر چخماق 

جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد برای کودکان

بخشی از دغدغه خانواده های فرزند دار، سرگرم کردن و لذت بردن بچه ها از سفر است. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که درباره جاهای دیدنی یزد که مناسب بچه ها نیز هست، اطلاعات داشته باشید. در ادامه تعدادی از آنها را بیان می کنیم.

 • پارک کوهستان یزد

این پارک که از مراکز گردشگری یزد به شمار می آید، امکانات تفریحی و رفاهی خوبی در اختیار خانواده ها می گذارد. از امکانات تفریحی این پارک که حتما کودکان به آن علاقمند می شوند و حتی برای بزرگسالان نیز سرگرم کننده است؛ می توان به شهربازی، دریاچه مصنوعی، آبشار مصنوعی، پیست موتورسواری و آلاچیق اشاره کرد. در ضمن پارک کوهستان یزد مجهز به پارکینگ بوده تا افراد برای جای پارک دچار مشکل نشوند.

آدرس پارک کوهستان یزد: شهر یزد، جاده یزد به سمت تفت

پارک کوهستان در یزد| بهترین جاهای دیدنی یزد

 • باغ ملی یزد

باغ ملی یزد، یکی دیگر از مکانهای دیدنی یزد است که می توانید همراه خانواده به آن جا رفته و استراحت کنید. این پارک در بافت تاریخی شهر قرار دارد و شما می توانید بعد از بازدید از سایر جاذبه های تاریخی به این پارک نیز سر بزنید و از طبیعت سرسبز آن لذت ببرید.

آدرس باغ ملی یزد: شهر یزد، میدان آزادی، بلوار شهید صدوقی، پارک باغ ملی یزد

باغ ملی یزد

 • شهربازی شادی

بچه ها همیشه به شهربازی علاقه دارند. به همین دلیل می توانید برای خوشحال کردن آنها، به شهربازی شادی بروید. این شهربازی، شاید خیلی پیشرفته نباشد، اما باز هم مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و سرگرم شدن بچه ها است.

آدرس شهربازی شادی: شهر یزد، بلوار دانشجو، جنب تالار پذیرایی غدیر، پارک شادی یزد

شهربازی یزد

 • پارک بزرگ یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد، پارک بزرگ یزد است که حدود ۳۰ هکتار مساحت دارد. این پارک با فضای سبز و آبنماها، تندیس ها، دریاچه مصنوعی و غیره محیط مناسبی برای گذران وقت و تفریح گردشگران ایجاد کرده است.

سایر مکان های دیدنی یزد مناسب کودکان عبارتند از: باغ دولت آباد و خانه لاری ها

باغ بزرگ در یزد

جاهای دیدنی یزد در بهار

به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر یزد، آب و هوای آن گرم و خشک است. در فصل بهار، مطمئنا هوا نسبت به تابستان بهتر بوده و عده ای از افراد این شهر را برای گردش انتخاب می کنند. در ادامه به یزد و جاهای دیدنیش در بهار می پردازیم.

 • موزه آب یزد

یکی از موزه های جالب و معروف یزد، موزه آب است. این موزه در خانه قدیمی کلاهدوزان قرار گرفته و همین امر بر اهمیت آن افزوده است. موزه آب یزد در ۵ طبقه، سرگذشت آب در این شهر را به نمایش می گذارد. شما می توانید عبور کاریز صد ساله که در گذشته آب یزد را تامین می کرده به همراه انشعابات آب و دو قنات رحیم آباد و زارچ یزد را مشاهده کنید.

آدرس موزه آب یزد: شهر یزد، خیابان امام، میدان امیر چخماق، خیابان قیام

موزه آب در یزد

 • آسیاب آبی اشکذر

یکی از اماکن دیدنی یزد که به ثبت آثار ملی رسیده است، آسیاب آبی اشکذر می باشد. این آسیاب به دلیل معماری و مقرنس کاری خاصی که دارد، به اثر تاریخی جالبی تبدیل شده است. این آسیاب در دل کویر قرار دارد و یکی از بهترین جاهای دیدنی یزد می باشد.

آدرس آسیاب آبی اشکذر: شهرستان اشکذر، بلوار سیدالشهدا، جنب حسینیه سفید اشکذر

سایر مکان های دیدنی یزد در بهار عبارتند از: باغ دولت آباد، خانه لاری ها، بوستان ناجی، کاروانسرای زین الدین، میدان امیرچخماق

آسیاب اشکذر

جاهای دیدنی یزد در تابستان

در تابستان به دلیل آب و هوای گرم، خیلی پیشنهاد نمی کنیم که به یزد سفر کنید مگر اینکه هوای گرم و خشک باعث ناراحتی شما نشود. در ادامه به بررسی برخی از مکان های دیدنی یزد در تابستان می پردازیم.

 • شهر قدیمی یزد

در واقع بخشی از شهر یزد، همان شکل سنتی خود را حفظ کرده و تمام آثار تاریخی در این قسمت قرار گرفته اند. بازدید از بافت تاریخی شهر، خود یک گردشگری کامل به حساب می آید. چرا که می توانید با معماری تاریخی این شهر و بادگیرهای عظیم آن آشنا شوید. برخی از خانه ها به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده و شما می توانید آنها را برای اقامت اجاره کنید.

بافت تاریخی یزد

 • موزه وزیری یزد

در سال ۱۳۶۹ موزه وزیری یزد، افتتاح شد. در این موزه می توانید اشیای قدیمی ارزشمندی را به چشم ببینید. انواع مختلفی از اشیا همچون قوری، قلیان، اسناد قدیمی، سکه، لباس های قدیمی، دستخط استاد میر عماد و غیره در این موزه نگهداری می شوند. اگر به موزه علاقه دارید، می توانید از موزه وزیری یزد دیدن کنید. لازم است بدانید که این موزه در واقع کتابخانه ی بزرگی است، که در گذشته توسط حجت الاسلام وزیری ساخته شده است. 

آدرس موزه وزیری یزد: شهر یزد، خیابان امام، خیابان مسجد جامع

سایر جاهای دیدنی یزد در تابستان عبارتند از: باغ دولت آباد، مراکز خرید، پارک های یزد

موزه وزیری یزد

جاهای دیدنی یزد در پاییز

در پاییز آب و هوای یزد نسبتا مناسب است چرا که گرمای هوا کاهش پیدا می کند. به همین دلیل فصل بهتری برای گردشگری می باشد.

 • کویر کاراکال

به دلیل قرار گیری یزد در منطقه ای گرم و خشک، کویرهای زیادی می توان در این منطقه مشاهده کرد. درست است که بسیاری از افراد علاقه زیادی به طبیعت و جنگل دارند، اما از زیبایی کویر نیز نباید غافل شد. به همین دلیل تورهای کویر گردی مختلفی در یزد اجرا می شود و گردشگران از آنها استقبال خوبی می کنند. یکی از معروف ترین کویرهای یزد، کویر کاراکال می باشد. شترسواری، موتور سوارِی، عکاسی، تماشای ستاره ها و غیره، همگی از تفریحات کویر گردی می باشد.

آدرس: یزد، کویر کاراکال

کویر در یزد | جاهای دیدنی یزد

 • خانه تهرانی ها

در محله فهادان یزد، یک خانه قدیمی با قدمتی طولانی که مربوط به زمان قاجار می شود، وجود دارد. این خانه در گذشته متعلق به یک تاجر فرش بوده و امروزه به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه تهرانی ها یکی از جاهای دیدنی یزد است، به دلیل معماری زیبایی که دارد، تا مدت ها به عنوان دفتر کنسولگری برخی از کشورها مورد استفاده قرار گرفت. بد نیست بدانید یکی از جاهای دیدنی یزد لوکس به حساب می آید و اولین هتل موزه ایران می باشد.

آدرس خانه تهرانی ها: شهر یزد، محله فهادان

سایر جاهای دیدنی یزد در پاییز عبارتند از: میدان امیر چخماق، کاروانسرای زین الدین، مسجد جامع یزد، خانه لاری ها، باغ دولت آباد، بوستان ناجی، سایر پارک ها 

خانه تهرانی ها

جاهای دیدنی یزد در زمستان

در زمستان به دلیل مناسب بودن شرایط جوی می توانید از اکثر مکان های دیدنی یزد، بازدید کنید. در ادامه به ذکر چند مورد می پردازیم.

 • برج کبوتر خانه میبد

برج کبوترخانه میبد که جلوه ای از هوش ایرانیان است. حدود هشت متر ارتفاع دارد و ساختاری استوانه ای شکل با ۴۰۰۰ لانه ی کبوتر است. در واقع پرندگان در این منطقه جمع می شدند، و کشاورزان از فضولات آن ها به عنوان کود برای زمین های کشاورزی استفاده می کردند. این جاذبه تاریخی در سال ۱۳۶۴ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

آدرس برج کبوتر خانه میبد: استان یزد، شهرستان میبد، بلوار بسیج، جنب فرمانداری

برج پرندگان یزد

 • زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)

این زندان در واقع، مدرسه ضیائیه بوده است که قدمت آن به قرن هفتم باز می گردد. این زندان در بافت تاریخی شهر وجود دارد. هم اکنون به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و میزبان گردشگران می باشد. مدرسه ضیائیه تنها از خشت خام ساخته شده و در وسط حیاط آن نیز چاه بزرگی قرار دارد که به یک سرداب متصل می شود.

آدرس زندان اسکندر: شهر یزد، محله فهادان

سایر جاهای دیدنی یزد در زمستان عبارتند از: خانه لاری ها، مسجد جامع، مراکز خرید، موزه آب، باغ دولت آباد، میدان امیرچخماق

زندان اسکندر یزد

۴.۵/۵ - (۱۳۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×