جاذبه های گردشگری تبریزجاهای دیدنی تبریز

جاهای دیدنی تبریز و اطراف آن را بشناسید! معرفی بیش از ۳۰ ‏جاذبه

جاهای دیدنی تبریز به همراه جاهای تفریحی تبریز و حتی دیدنی های آن در شب بسیار زیاد هستند به طوری که برای دیدن و تجربه آنها به چندین روز اقامت در این شهر نیاز دارید. اسم جاهای دیدنی تبریز که به گوش می رسد خودبخود اماکن دیدنی مثل باغ ائل گلی، جنگل ارسباران و مشابه آن به ذهن ما خطور می کنند. اما در واقعیت تعداد دیدنی های تبریز بی شمار هستند و هر دفعه با سفر به شهر تبریز می توانید زمان قابل توجهی را به بازدید از آنها بپردازید. شناخت جاهای دیدنی شهر تبریز و اطراف آن به شما کمک می کند تا موقع رزرو هتل های تبریز، نزدیکترین هتل را نسبت به جاذبه های منتخب خود انتخاب کنید. در ادامه برای اینکه به طور کامل متوجه شوید که جاهای دیدنی تبریز چیست، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بهترین جاهای دیدنی تبریز

جاهای دیدنی شهر تبریز از جاذبه های تاریخی گرفته تا تفریحی را در این قسمت با یکدیگر مرور می کنیم تا بیشتر با این شهر زیبا و دوستداشتنی کشورمان آشنا شویم:

 • باغ ائل گلی تبریز

از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی تبریز ائل گلی است. بهتر بگوییم اگر تبریز بروید و باغ ائل گلی یا استخر شاه را نبینید، یکی از بهترین جاهای دیدنی تبریز در شب را از دست داده اید. این باغ در وسط دریاچه بسیار بزرگ با مساحت ۵۵ هزار متر مربعی است که شبیه به یک کاخ در مرکز جزیره است.  آب این دریاچه از طریق یکی از شاخه های رودخانه لیقوان سیراب می گردد.

این مجموعه در ابتدا تنها استخر بوده و زمان آق قویونلوها ساخته شده و در دوره های بعدی مخصوصا صفویه به مرور تکمیل گردید و به شکل امروزی رسید که ما از دیدن هر روز آن لذت می بریم. در دوران معاصر نیز عمارت کلاه فرنگی ۸ ضلعی خشتی در مرکز استخر با کاربرد رستوران به فعالیت خود ادامه می دهد و تفریحات متنوع به همراه هتل نیز افتتاح شده اند.

در بازدید از این مجموعه پیشنهاد می کنیم کمی با قایق سواری حس حضور در یک جزیره ناب و زیبا با عمق ۱۲ متری را بیشتر کنید. حتی می توانید با سورتمه سواری در بخش جنوبی ائل گلی، اوج هیجان را تجربه کنید. با این توصیفات متوجه شدید که چرا ائل گلی، در لیست بهترین جاهای دیدنی تبریز قرار دارد و شاید به جرأت بگوییم نمونه آن در هیچ جای جهان نیست.

آدرس: جنوب شرق تبریز به فاصله ۷ کیلومتری از مرکز شهر در شهید باکری، بلوار ائل گلی، پارک ائل گلی

باغ ائل گلی تبریز

 • خانه مشروطه

خانه مشروطه شما را به یاد چه چیزی می اندازد؟ دوران مشروطه؟ درست حدس زدید. خانه ای از جنس سنگ، آجر و خشت که با گچبری و آیینه کاری های بسیار زیبا، نورگیرها و پنجره های اُرسی، براساس اصول معماری قاجار تزیین شده، محلی برای جمع شدن سران مشروطه برای تصمیم گیری های مهم بوده است. خانه مشروطه از بهترین جاهای دیدنی استان تبریز است که در آن اشخاص بسیار مهمی مثل ثقه الاسلام تبریزی، ستارخان و باقرخان، حاجی میرزا آقا فرشی و غیره به آنجا می رفتند تا ضمن تصمیم گیری های مهم، اسناد این دوره را هم نگهداری کنند.

با این حال باید بدانید که خانه مشروطه، مکانی دولتی نبوده و مالک آن حاج مهدی کوزه کنانی بوده که این خانه را در سال ۱۲۴۷ ساخت. در واقع این فرد خانه خود را به جای مجلس آن زمان که توسط لیاخوف روسی به توپ بسته شد، به مشروطه خواهان بخشید. این خانه که روزگاری عادت داشت تا مهمترین افراد دوران مشروطه را ببیند، امروزه تبدیل به موزه ای شده که در آن تندیس های سران مهم مشروطه، اسناد و فرامین مشروطیت در آن برای بازدید قرار دارند.

درب خانه مشروطه به عنوان یکی از اصیل ترین جاهای دیدنی تبریز، هنوز فرم و جنس چوبی خود را حفظ کرده و سردرب منزل هنوز با همان خط و سبک پابرجاست. در حیاط این خانه، جلوی درب ورودی، قهرمانان ملی مثل ستارخان و باقرخان را خواهید دید که با لباس نظامی قرار دارند. در بخش های دیگر نیز گل و گیاهان زیادی را می بینید که با ادوات جنگی مثل توپ، ترکیب جالبی ساخته اند. علاوه بر این موارد از جمله مکان های دیدنی خانه مشروطه تبریز می توان به موزه خانه مشروطه، مجسمه ها، اشیای گرانبها و اسناد مخالفان مشروطه اشاره کرد.

آدرس: بازار بزرگ تبریز، خیابان شهید مطهری، غرب بازار سنتی تبریز، مقابل مسجد جامع

جاهای دیدنی تبریز خانه مشروطه

 • مسجد جامع تبریز

از جاهای دیدنی تبریز، مسجد جامع یا مسجد جمعه است که به مانند هر شهر دیگری، از جاذبه های تاریخی و دیدنی است. برای دیدن مسجد جامع تبریز باید به انتهای بازار بروید و سپس از آنجا وارد صحن مدرسه طالبیه شوید. پس از ورود به این قسمت، بین مسجد حجت الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خاله اوغلی و مسجد الچاق، مسجد جامع را خواهید دید.

براساس متون و مستندات تاریخی، هنوز مشخص نشده که سازنده اصلی بنا چه کسی بوده و فقط می دانیم که در دوران سلجوقیان ساخته شده و پس از زلزله و ویرانی عظیمی که در ۱۱۹۳ هجری ایجاد شد، حسینقلی خان دنبلی آن را مجددا بازسازی کرد. مناره های این مسجد به حدی بلند هستند که از سمت بازار به وضوح دیده می شوند. این مناره های سه تکه یا سه بخشی به همراه موزاییک های بسیار زیبای ورودی مسجد، کتبیه گچبری شده در بالای طاق محراب که با خط کوفی نوشتاری را در خود دارد و نشان از دوره ایلخانان مغول است، از ویژگی های زیبای مسجد جامع است که باعث شده در لیست مکان های دیدنی تبریز قرار بگیرد.

قدیمی ترین بخش مسجد جامع تبریز، شبستان بزرگی است که ستون های ۸ ضلعی آجری گچبری شده به همراه طاق و گنبد را در خود قرار داده است. بد نیست بدانید که به دلیل اهمیت بسیار بالای مسجد جامع یا جمعه تبریز، ۸۶ سال پیش در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

آدرس: انتهای بازار تبریز، خیابان شهید مطهری، بخش جنوبی صحن مدرسه طالبیه

مسجد جامع یا جمعه تبریز

 • عمارت شهرداری

تبریز و جاهای دیدنی آن به حدی وسیع است که حتی کاخ یا عمارت شهرداری هم جنبه گردشگری دارد. این عمارت که در فاصله بین سال های ۱۳۱۴ تا ۲۰ ساخته شده اند، در میدان ساعت قرار گرفته، که باعث شده اسم میدان به میدان شهرداری تغییر نام پیدا کند و هم به عمارت شهرداری تبریز، ساختمان ساعت بگویند. در بین تبریزی ها نیز به ساعات قاباغی یا جلوی ساعت معروف است.

عمارت شهرداری از اماکن دیدنی تبریز است که ساعتی با ارتفاع ۳۰.۵ متری دارد و هر ۱۵ دقیقه، ساعت را با صدای طنین انداز خود مشخص می کند. پلان و معماری ساختمان شهرداری شبیه به عقابی است که پرواز می کند و از جلو حالت U شکل دارد. ضمنا تنها موزه شهرداری کشور است که در آن هنرهای معاصر، فرش، دوربین قدیمی و غیره در خود نگهداری می کند.

اما گستردگی عمارت شهرداری تبریز بسیار بیشتر از این است و باید حتما حضوری بازدید کنید تا به عظمت و شکوه آن پی ببرید. این موزه در زیرزمین کاخ یا عمارت شهرداری است که در سال ۱۳۸۶ راه اندازی گردید و ۸۰۰ متر مربع مساحت آن است. بد نیست بدانید که شهردار و شورای شهر تبریز هنوز در بعضی از اتاق های این عمارت حضور دارند و در عین حال بازدید برای شهروندان و مسافران آزاد است و می توانند از این جای دیدنی تبریز بازدید کنند.

آدرس: خیابان امام خمینی، میدان ساعت

جاهای دیدنی تبریز عمارت شهرداری

 • بازار تبریز

از جاهای دیدنی معروف تبریز بازار بزرگ و سرپوشیده آن است که با داشتن حجره ها، سراها و تیمچه های مختلف شهرت عام و خاص دارد. در این بازار تاریخی هر بخش آن را کسب و کارهای خاصی بر عهده گرفته اند به نحوی که برای خرید شیشه، کفش یا بلور باید به راسته بلورفروشان، کفش دوزان و شیشه گران بروید. همانطور که می دانید فرش تبریز هم بسیار معروف است و راسته بازار فرش فروشان را فراموش نکنید.

علاوه بر بازدید از مغازه های مختلف و خرید سوغاتی تبریز، تیمچه مظفریه هم از یاد نبرید. تیمچه مظفریه، سقف بسیار بلند و پنجره های رنگی با ابعاد مختلفی دارد که به زیبایی بازار تبریز افزوده است. بازار تبریز با ۲۴ کاروانسرا و با قدمتی بیش از هزار سال، در سال ۲۰۱۰ در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این بازار تاریخی که در قدیم در بین راه جاده ابریشم قرار داشته، بسیاری از مبادلات تجاری با تجار مختلف جهان در آن انجام می شده است.

بد نیست بدانید که بازار تبریز از جمله جاهای دیدنی تاریخی تبریز است که متأسفانه به علت آتش سوزی ۱۳۸۹ بسیاری از حجره ها و مغازه های خود را از دست داد. ویژگی بارز تیمچه ها و سراهای مختلف بازار تبریز، سه طبقه بودن آنهاست. طبق زیرزمین با کاربری انباری ساخته شده، طبقه دوم تجارتخانه بوده و طبقه سوم برای رفاه و راحتی تجار و خریداران طراحی کرده اند.

آدرس: خیابان جمهوری، خیابان فردوسی بعد از پارکینگ ۲۹ بهمن

بازار تاریخی تبریز

 • مسجد کبود

از جمله مکان های دیدنی تبریز که به خاطر نوع معماری و کاشی کاری فیروزه ای رنگ خود به فیروزه اسلام نیز شهرت دارد قطعا یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می رود. همچنین به دلیل اینکه مسجد کبود تبریز در زمان ابومظفر جهانشاه قراقویونلو و به دستور دخترش یعنی صالحه خانم در قرن ۹ (سال ۸۷۰ هجری قمری) ساخته شده به مسجد جهانشاه هم معروف است. از طرفی ترک زبان ها به آن مسجد گوی یا آبی هم می گویند.

آبی بودن مسجد کبود تبریز ما را به یاد مسجد آبی استانبول و همچنین ۲ مسجد دیگر در جهان می اندازد که تنها نمونه های مساجد آبی در دنیا هستند. اهمیت این نمونه از جاهای دیدنی تبریز به حدی است که از سال ۱۳۱۸ تا به الان پیوسته در حال بازسازی و مرمت بوده است هر چند این کار در نهایت کج سلیقگی انجام گرفته و شبیه به قسمت های کچل سفید رنگ توی ذوق می زنند!

صحن بزرگ و چهارگوش مسجد کبود تبریز محل زندگی و پناهگاه فقیران و همچنین طلاب بوده است. از ویژگی های بسیار مهم آن در کنار کاشیکاری های آبی رنگ، گنبد ۳۰ در ۳۰ متر مربعی آن و همچنین سقف دو لایه ای آجر و ملات است. همچنین آثار خوشنویسی بسیار قدیمی نیز در این مسجد به چشم می خورند تا بیش از پیش به وجود چنین جاهای دیدنی تبریز افتخار کنید. همچنین این قسمت ها از جاهای دیدنی مسجد کبود تبریز است.

مسجد کبود تبریز که امروزه محل بازدید گردشگران سراسر کشور و همچنین توریست های خارجی است، زمانی یکی از بخش های مجموعه مظفریه متشکل از مسجد، خانقاه، صحن و کتابخانه بوده که امروزه فقط همین ویرانه های مسجد باقی مانده است.

آدرس: خیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر، کنار پارک خاقانی

مسجد کبود، فیروزه اسلام و مسجد گوی یا آبی

 • موزه آذربایجان

دومین موزه باستان شناسی ایران که پس از موزه ملی تهران لقب مهمترین موزه کشور را با مضمون باستانی به خود اختصاص داده، از مهمترین جاهای دیدنی خود تبریز است. با توجه به نزدیکی موزه آذربایجان به مسجد کبود، به راحتی می توانید از هر دو بازدید داشته باشید.

موزه آذربایجان ۳ طبقه است که در هر طبقه می توانید آثار ماقبل تاریخ، ماقبل اسلام و پس از آن را مشاهده می کنید. با ورود به موزه آذربایجان وارد فضای بسیار بزرگ ۳ طبقه خواهید شد ک با ۲۳۰۰ قطعه ماقبل تاریخ به همراه مجسمه های بسیار بزرگ و اسناد تاریخی بسیار مهم، پیش از اسلام و پس از آن را به تصویر کشیده اند.

موزه آذربایجان به نحوی طراحی و ساخته شده که آقایان فورا جذب قسمت سکه های باستانی می شوند و خانم ها جذب جواهرات شده و سایر افراد نیز می توانند به بازدید از کتابخانه و مجسمه های مختلف موزه بپردازند. موزه آذربایجان با داشتن ۳ سالن مختلف در سایز ۳۷ در ۱۲ متر مربع، یکی از مهمترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می رود.

سالن اول در طبقه همکف محلی برای مشاهده اشیا و آثار تاریخی قبل از تاریخ و اسلام هستند. دومین سال در طبقه همکف بوده و آثار دوره های ایلخانی و قرن ۴ هجری را در خود نگه داشته است. سالن آخر موزه آذربایجان هم در بخش همکف واقع شده و مجسمه های آن را احد حسینی ساخته است. سنگ نگاره ها باید بسیار تاریخی باشند و قسمت سالن سکه ها  و مهره های مختلف نیز در همین موزه است.

جاهای دیدنی تبریز موزه آذربایجان

 • ارگ علیشاه

از جمله جاهای دیدنی و تاریخی شهر تبریز که به آن مسجد علی شاه نیز می گویند در سال های ۷۱۶ تا ۷۲۴ ساخته شده که دستور ساخت آن را تاج الدین علی شاه جیلان تبریزی، وزیر سلطان محمد خدا بنده و ابوسعید بهادرخان داده است. مسافران بد نیست بدانند که فضای اطراف ارگ علیشاه برای نماز جمعه مورد استفاده قرار می گیرد.

دلیل اینکه به ارگ علیشاه مسجد نیز می گویند این است که هدف از ساخت این بنا در اوایل قرن ۸، ساخت یک مسجد بود که ناتمام ماند. در سال های بعد و تا انتهای قاجاریه بخش هایی مثل سربازخانه، ریخته گری، ستاد فرماندهی و عمارت کلاه فرنگی به آن اضافه کردند تا کاربرد دژ نظامی پیدا کند. حیاط این مسجد نیز به انبار غلات و تسلیحات نظامی تخصیص پیدا کرد.

به همین دلیل، این ارگ و دژ نظامی محل دفاع ایرانیان در برابر حملات روس ها بود. به همین دلیل بخش های زیادی از آن تخریب شدند. نورپردازی های بسیار زیبای این ارگ باعث شده تا یکی از جاهای دیدنی تبریز در شب باشد.

بد نیست بدانید که ارگ علیشاه تبریز، بلندترین بنای آجری است و در این شهر بلندتر از آن پیدا نخواهید کرد. به همین دلیل به آن طاق علیشاه هم می گویند و حتی عرض آن از طاق بزرگ کسری هم بیشتر است.

آدرس: ضلع جنوبی تقاطع خیابان های فردوسی و امام خمینی، مجاور محدوده میدان ساعت

ارگ علیشاه یا مسجد علیشاه تبریز

 • مقبره الشعرا

از زیباترین و ارزشمندترین دیدنی های تبریز که برخلاف سایر جاهای دیدنی، با معماری مدرن ساخته شده، مقبره الشعرا در محله سرخاب است. به این بخش گورستان های تاریخی هم می گویند که به دلیل وجود آن از قرن ۸ هجری است به همین دلیل به نام هایی مثل قبرستان سرخاب و حظیره الشعرا هم معروف است. این بنای تاریخی تا قرن ۱۲ مورد توجه نبود و در طی سالیان اخیر اندکی به آن توجه کرده اند.

بد نیست بدانید طرح مدرن مقبره الشعرای تبریز را مدیون مسابقه ای در دهه ۵۰ هستیم که در نهایت طرح منتخب مهندس فروزانفر را استفاده کردند که پیاده سازی آن ۱۰ سال طول کشید. تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر شاعر، بزرگان دینی و عرفای ایران و کشورهای همسایه در آن مدفون هستند. مقبره الشعرا به دلیل اهمیت تاریخی بالا در لیست آثار ملی ایران هم قرار دارد. از معروفترین اشخاصی که در مقبره الشعرا دفن شده اند می توان به استاد شهریار (مقبره ای به ارتفاع ۳۰ متر)، اسدی طوسی، خاقانی، شاهپور نیشابوری، مانی شیرازی، لسانی شیرازی و غیره اشاره کرد.

آدرس: محله شِشگِلان، اطراف تکیه حیدر، تقاطع خیابان ثقه الاسلام و عارف، ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی

مقبره الشعرا محله سرخاب تبریز

 • روستای کندوان

از جاهای دیدنی تبریز کندوان است که روستایی بسیار زیبا از نوع صخره ای است که همه آن را می شناسند و از واجبات گردشگری در تبریز برای هر مسافری است. این روستا هنوز بعد از ۷۰۰۰ سال معماری خاص خود را حفظ کرده و هنوز مردم (۱۱۷ خانوار) به همان شیوه زندگی می کنند که شبیه به یک معجزه است. دلیل خاص و تک بودن کندوان از جاهای دیدنی اطراف تبریز این است که نمونه های مشابه آن مثل کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا خالی از سکنه است.

شاید دلیل انتخاب نام روستای کندوان را بدانید. به دلیل شباهت خانه های سنگی روستا به کندوهای زنبور عسل به کندوان شهرت پیدا کرده است. همچنین از طرفی مهمترین سوغاتی خوراکی کندوان، عسل است. روستای کندوان یکی از جاهای دیدنی و زیبای تبریز با ثبت در فهرست آثار ملی با فاصله ۶۰ کیلومتری است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید. بد نیست بدانید که روستای آدم سنگی های تهران هم به روستای کندوان شباهت دارد.

اما چرا شکل خانه های روستای کندوان شبیه به کندوی زنبور عسل است؟ روستای کندوان نزدیک کوه سهند قرار دارد که زمانی یک آتشفشان فعال بوده و مواد مذاب آن به دامنه این کوه ها برخورد کرده و خشک می گردد. در اثر گذر زمان، این قسمت ها با تابش آفتاب و شرایط آب و هوایی به شکل های نامنظم هندسی تبدیل می شوند و قومی هم که در اینجا ساکن شدند دست به این مواد مذاب خشک که خانه آنهاست نزدند.

با رفتن به روستای کندوان نه تنها یکی از جاهای دیدنی طبیعی تبریز را دیده اید بلکه می توانید با بازدید و خرید از موزه مردم شناسی کندوان به پیشرفت اقتصاد این نواحی کمک زیاد بکنید. از مکان های دیدنی کندوان تبریز می توان به معماری شاهکار، روستای حیله ور در دو کیلومتری آن، بازار محلی و بساط پیک نیک در اطراف رودخانه بزرگ آن اشاره کرد.

آدرس: شهرستان اسکو، ۲۲ کیلومتری جاده اسکو به کندوان، روستای صخره ای کندوان

جاهای دیدنی تبریز روستای کندوان

 • روستای لیقوان

روستای لیقوان یکی دیگر از مکان های دیدنی طبیعی تبریز است که همه ما با نام پنیرهای لیقوان می شناسیم اما غافل از اینکه جاذبه های گردشگری دیدنی ها و محصولات و سوغاتی این روستا بسیار بیشتر است. این روستا هم در نزدیکی کوه سهند، جنوب شرق تبریز، قرار گرفته و آب و هوای بسیار خوبی دارد. به همین دلیل می توان گفت از جاهای دیدنی تبریز در تابستان است.

مردم محلی به روستای لیقوان، روستای لیوان یا لوان می گویند و تمامی مسافران هم عقیده هستند که باید به آن لقب دره بهشت را بدهند. آب و هوای بی نظیر، رودها و چشمه های آبگرم باعث شده تا یکی از بهترین مناطق برای عشایر باشد. روستای لیقوان یکی از جاهای دیدنی تبریز با معماری و شیوه ساخت پلکانی است. همانطور که گفتیم فقط پنیر لیقوان این روستا مشهور نیست و شما می توانید از جاذبه های دیگری مثل قبرستان تاریخی، عمارت سنگی و پل حاج سالار اشاره می کرد.

آدرس: حدود ۴۰ کیلومتری شرق تبریز، ۲۵ کیلومتری جنوب باسمنج، دامنه کوه سهند

روستای لیقوان از جاهای دیدنی تبریز

 • کلیسای استپانوس

این کلیسای تاریخی از مکان های دیدنی نزدیک تبریز است که نام مبلغ مسیحی را بر روی آن گذاشته اند. کلیسای استپانوس دومین کلیسای بسیار مهم ارمنی های مقیم ایران پس از کلیسای قره است. این کلیسا از جاهای دیدنی تبریز جلفای آذربایجان شرقی و در حاشیه رود ارس و در بلندی ماغارد قرار دارد. به همین دلیل به کلیسای استپانوس، دیر ماغارد هم می گویند.

این کلیسا که امروزه محل بازدید گردشگران است در گذشته محل دورهمی هنرمندان، معلمان، دانشمندان و مورخان مشهوری بوده که به تعلیم و تربیت راهبه ها و کشیش ها مشغول بوده اند. از طرفی خوش نویس ها و خطاطان زیادی هم در کلیسای سنت استپانوس فعالیت داشته اند که در کنار نقاشان و تذهیب کاران، زیبایی کتاب ها را چندین برابر می کردند. بد نیست بدانید که این کلیسا به همراه کلیسای زور زور و قره دو مکان تاریخی مهم این شهر هستند. بازدید از این کلاس هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب امکان پذیر است.

سه بخش دیدنی این کلیسا شامل برج ناقوس، نمازخانه و اجاق دانیال هستند. همچنین موزه کلیسای استپانوس به عنوان یکی از خاص ترین جاهای دیدنی تبریز، محل نگهداری از آثار این کلیسا مثل کتیبه و آثار هنری زیاد است.

آدرس: نزدیک مرز جمهوری آذربایجان، منطقه آزاد ارس و سه کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس

کلیسای سنت استپانوس

 • پارک عینالی

یکی از مکان های دیدنی تفریحی تبریز، همین پارک جنگلی عینالی است. بد نیست بدانید که اسم اصلی این مجموعه پارک و کوه عینلی، عون بن علی است که در زبان ترکی، تلفظ تند آن به معنای صدای عینالی است. تفریح و سرگرمی با تله کابین، کافه و رستوران های بی نظیر و گردشگری عالی از جاهای دیدنی عینالی تبریز هستند که باعث شده تا یکی پربازدیدترین جاهای دیدنی تبریز باشد.

از تفریحات و امکانات پارک عینالی تبریز می توان به تله کابین، آبشار مصنوعی، رستوران و کافی شاپ اشاره کرد. بد نیست بدانید که این دریاچه از سمت شمالی دارای بلندترین نقطه با ارتفاع ۱۹۶۰ متر است که از سمت شمال با تلخه رود، دریاچه ارومیه و دره های شهرستان اهر همجوار است. بد نیست که در این حال، به وجود دریاچه مصنوعی داغ گلی هم اشاره کردیم.

آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، مجموعه تفریحی کوه عینالی

کوه و پارک عینالی

سؤالات متداول

جاهای دیدنی شب تبریز کجاست؟

بازارگردی در بازار بزرگ تبریز و مراکز خریدی که در اطراف آن هستند یکی از بهترین تجربیات شب گردی در تبریز خواهد بود. قدم زنی در خیابان ولیعصر، پل قاری تبریز، رستوران برکه و شاهگلی، پارک ائل گلی، پارک باغلار باغی، تله کابین تبریز در مجموعه تفریحی کوه عینالی، روستاهای کندوان و لیقوان، پارک موزیکال ولیعصر از جاهای دیدنی تبریز در شب هستند.

جاهای دیدنی تبریز در بهار کجاست؟

هر کدام از جاهای دیدنی تبریز را می توان در تمام طول سال بازدید کرد اما برخی از آنها بسته به فصل زیبایی های بیشتری دارند. از جاهای دیدنی تبریز در بهار می توان به گورستان تاریخی پینه شلوار، سد امند، منطقه حفاظتی سهند، قلعه هلاکوخان، جنگل ارسباران، خانه علی مسیو، خانه مشروطه، ائل گلی تبریز، کلیسای کاتولیک ها، کویر قوم تپه، روستای کندوان، باغ گلستان و پارک مینیاتور اشاره نمود.

جاهای دیدنی اطراف تبریز در تابستان کدامند؟

از جمله جاهای دیدنی تبریز در تابستان که به شما این فرصت را می دهد ضمن فرار از گرما، مناطق بکر و زیبایی را بیینید شامل کوه های رنگی آلاداغ، روستای لیقوان و کندوان، دره سعید آباد، آبشار گل خور، قلعه جوشین، روستای شیران، قلعه ضحاک، قلعه پشتاب و قلعه بابک هستند.

جاهای دیدنی تبریز در پاییز کجا بریم؟

شاهکارترین و بی نظیرترین مناطقی که می توانید در سفر به تبریز در فصل پاییز ببینید عبارتند از سد امند، مسجد ظهیریه، برج خلعت پوشان، کلیسای مریم مقدس، سورتمه تبریز، پارک موزیکال ولیعصر، پارک جنگلی یادگار امام، موزه سنگی تبریز، خانه استاد شهریار و پروین اعتصامی. اگر قصد دارید به جاهای دیدنی تبریز در اطراف آن بپردازید روستاهای حیله ور، موجومبار و کندوان بهترین گزینه ها هستند.

جاهای دیدنی تبریز در زمستان کجا بریم؟

در شهرهای کوهستانی یکی از بزرگترین و مهمتری جاذبه های مورد انتظار مناطق پوشیده از برف و سفیدپوش آن است. شهر تبریز هم دیدنی های خاص خود را در زمستان دارد که از جمله آنها می توان به پیست اسکی پیام تبریز، پیست اسکی سهند تبریز، قلعه بابک، بوستان رشدیه، بوستان صائب تبریزی و ائل گلی اشاره کرد.

تبریز چه جاهای دیدنی دارد؟

شهر تبریز علاوه بر جاذبه های تاریخی، دارای جاذبه های طبیعی و زیارتی زیادی است که مهمترین آنها را در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم. حتی شما می توانید از جاذبه های دیدنی اطراف تبریز هم لذت ببرید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا