جاذبه های گردشگری اصفهانجاهای دیدنی اصفهان

۱۰ مقصد جذاب برای سفر یک روزه اطراف اصفهان + عکس مکان ها + راهنمای سفر

سفر یک روزه اطراف اصفهان پیشنهادی است که به راحتی قلب گردشگران را به تپش وامی‌دارد. اصفهان زیبا علاوه بر آثار تاریخی و ابنیۀ تماشایی از طبیعتی ناب و منحصر به فرد نیز برخوردار است. کویرها، آبشارها و روستاهای اطراف این شهر هر کدام به نحوی جذاب و در نوع خود بی‌نظیر هستند. تمام این طبیعت بکر در اطراف اصفهان جای دارد و اصولاً فاصلۀ زیادی از شهر نخواهد داشت. بنابراین مشتاقان سیر و سیاحت در حوالی شهر اصفهان می‌توانند در قالب سفر یک روزه این طبیعت چشم‌نواز را ببینند. به همین دلیل اقامت ۲۴ قصد دارد به معرفی بهترین مقاصد طبیعت‌گردی در اطراف شهر اصفهان بپردازد. از شما یاران مهربان دعوت می‌کنیم در این سیر و سفر با ما همراه باشید.  

چادگان و دهکده تفریحی زاینده رود

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای تجربۀ سفر یک روزه انتخاب روستاهای اطراف اصفهان خواهد بود. چادگان یکی از همین روستاها است که به دلیل شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی عالی توانسته است توجه عدۀ بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند. در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه، درست پشت سد، دهکده‌ای تفریحی و دلبرانه وجود دارد که با نام دهکده تفریحی زاینده رود شناخته می‌شود. این دهکده آب و هوای خوش و مناظر طبیعی چشم‌نوازی دارد. در چادگان تفریحات هیجان‌انگیز و امکانات رفاهی زیادی ایجاد شده است که عبارتند از: باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی، زمین ورزش، و استخر به همراه مجموعه تجاری، رستوران، و چایخانه سنتی.  

کویر ورزنه یک مکان خاص برای سفر به اصفهان

کویر ورزنه اطراف اصفهان

یکی دیگر از دیدنی‌های اطراف اصفهان با نام کویر ورزنه شناخته می‌شود. البته این کویر محبوب علاوه بر این نام، با نام خارا نیز شهرت دارد. از جمله ویژگی‌های قابل توجه کویر ورزنه فاصلۀ کوتاه آن با شهر اصفهان است. این کویر از شهر فقط به اندازۀ ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین در طی زمان تقریباً کوتاهی امکان سفر به ماسه‌زار یا کویر ورزنه وجود خواهد داشت.

مطلب مرتبط: کویر ورزنه نزدیکترین کویر به اصفهان

کویر ورزنه یا خارا در حدود ۱۷۰۰۰ هکتار وسعت دارد. در این وسعت که بسیار وسیع و قابل توجه به نظر می‌رسد انواع و اقسام تفیحات مدرن و پرهیجان به همراه تفریحات قابل تأمل ایجاد شده است که به خوبی می‌توانند زینت‌بخش سفر یک روزه شما به کویر ورزنه باشند. از جملۀ تفریحات ناب رایج در این کویر می‌توانیم به شتر سواری، سافاری، موتورهای چهارچرخ و زیپ‌لاین اشاره کنیم. در کنار این تفریحات لازم است از جاذبه‌های طبیعی اصفهان در این منطقه نیز یاد شود که عبارتند از: تپه‌های متعدد شنی و ماسه‌ای به همراه کویر تماشایی و دلبرانه؛ موزۀ مردم‌شناسی کویر، قلعۀ قورتان، برج‌های کبوتر اژیه و پل تاریخی.

کویر مرنجاب

یکی دیگر از پیشنهادهای قابل توجه برای سفر یک روزه اطراف اصفهان بدون شک کویر مرنجاب خواهد بود. در این کویر زیبا علاوه بر شکوه کویر می‌توانید شاهد چاه تاریخی دستکن در قسمت شرقی کویر و همچنین قلعه مرنجاب و قنات آن باشید. البته ناگفته نماند که تفریحات پرطرفداری از قبیل شترسواری و موتور چهار چرخ نیز در کویر مرنجاب دایر و امکان‌پذیر است.

آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان ( فوق العاده ترین مکان برای سفر اصفهان )

 اطراف اصفهان -آبشار آب ملخ

یکی دیگر از پیشنهادهای جالب توجه برای تجربۀ سفر یک روزه آبشار خطرناک، تماشایی، منحصر به فرد آب ملخ یا تخت سلیمان است. شاید جالب باشد بدانید که این آبشار در آب خود ترکیبات خاصی دارد که به شکل مؤثری می‌تواند به عنوان یک آفت‌کُش عمل کند. آبشار آب ملخ به طرز ویژه‌ای ملخ‌های مهاجم به نواحی اطراف خود را از بین می‌برد. از این جهت برای کشاورزی در آن نواحی بسیار مهم و مفید به شمار می‌رود. اما این آبشار در کنار فایدۀ منحصر به فردی که دارد بسیار خطرناک محسوب می‌شود. چون موقعیت جغرافیایی خاص خودش را دارد و برای رسیدن به آن لازم است مسیری یک ساعته را به صورت پیاده طی شود. البته شاید هم نسبت‌دادن صفت خطرناک به این آبشار به دلیل وجود ترکیبات خاص در آب آن باشد.

آبشار شاه لوکاک

یکی دیگر از مقاصد جذاب در اطراف اصفهان با نام آبشار شاه لولاک شناخته می‌شود. این آبشار ۷۰ متر ارتفاع دارد. برای تماشای این آبشار دلبرانه لازم است به شهرستان لنجام بروید. مردم محلی آن منطقه این آبشار را با نام هولوکی نیز می‌شناسند. در فصل بهار در همین حوالی آبشار دیگری جریان می‌یابد که بیش از ۹۰ متر ارتفاع دارد؛ این آبشار پرخروش در فصل سرد به خواب زمستانی فرو می‌رود و با قندیل‌های سخت و بلندش منظرۀ تحسین‌برانگیزی می‌آفریند.

آبشار پونه زار

اما اگر قصد تجربۀ سفر یک روزه در اطراف شهر اصفهان و قصد اشنا شدن با جاهای دیدنی اصفهان را دارید می‌توانید در غرب شهرستان فریدون شهر ۲۵ کیلومتر پیش بروید تا از روستایی به نام چیقورت عبور کنید و پس از آن ۲۰۰ متر دیگر پیاده پیش بروید تا به آبشار ناب و حیات‌بخشی به نام آبشار پونه‌زار برسید.

شاید بپرسید چرا برای دیدن این آبشار باید چنین راه طولانی و دشواری را طی کنید! این آبشار ششمین آبشار مرتفع ایران زمین است و آب جاری در آن از رشته کوه‌های زاگرس مرکزی نشأت می‌گیرد. در اطراف آن انواع و اقسام خزه‌های سبز و زرشک‌های وحشی و مخصوصاً پونه‌های کوهی روییده‌اند و فضایی سبز و معطر و باطراوت ایجاد کرده‌اند. البته شاید بعد از عبور از این همه راه دشوار برای رسیدن به چنین آبشار زیبایی یک روز اقامت واقعاً اندک به نظر برسد. بنابراین شاید بهتر باشد برنامۀ سفر یک روزه خودتان را تغییر دهید. تا به جای یک روز کمی بیشتر در این نواحی بمانید تا بتوانید بیشتر و بهتر از طبیعت ناب آن لذت ببرید.

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر اطراف اصفهان

یکی دیگر از پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی اطراف اصفهان با نام آبشار نیاسر شناخته می‌شود. این آبشار پرهیاهو از چشمه‌ای به نام تالار جاری می‌شود. در مسیر پر طول و دراز خود از فراز سنگ‌هایی آهکی و رسوبی عبور می‌کند و سرانجام در مکان آبشار نیاسر از جوار آسمان به سمت زمین سرازیر می‌شود. پیمودن این مسیر پرحاشیه در گذر زمان سبب شده است که در بدنۀ آبشار استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها ایجاد شوند و زیبایی طبیعت اطراف آبشار را بیش از پیش به رخ بکشند.

آبشار طرزه اطراف اصفهان

یکی دیگر از بهترین انتخاب‌ها برای داشتن سفر یک روزه سیر و سیاحت در آبشار طرزه خواهد بود. این آبشار ۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از کوه‌های زاگرس مرکزی منشاء می‌گیرد.

آبشار لادر

برای سفر یک روزه اطراف اصفهان می‌توانید آبشار لادر را نیز انتخاب کنید. این آبشار در ۳۰ کیلومتری خمینی شهر واقع شده و طبیعت بی‌نظیری ایجاد کرده است. آب جاری در این آبشار از چند چشمه نشأت می‌گیرد که همه با هم یکی می‌شوند. از فراز تخته سنگ‌ها و صخره‌ها به سمت زمین فرومی‌ریزند. آبشار لادر یکی از جاذبه های طبیعی اصفهان است که طراوت، حیات و زیبایی را به زمین اطراف خودش هدیه داده است.

آبشار لادر اطراف اصفهان

آبشار طامه

یکی دیگر از ناب‌ترین انتخاب‌ها در میان جاهای دیدنی اطراف اصفهان آبشار طامه خواهد بود. این آبشار تماشایی در شهرستان نطنز و در روستایی به نام طامه واقع شده است. شاید جالب باشد بدانید که آب این آبشار از دل کوه‌های کرکس سرچشمه می‌گیرد. سپس در قالب آبشاری پرخروش با هیاهوی بسیار به سمت زمین فرومی‌ریزد و طراوت را به ارمغان می‌آورد.

۳.۹/۵ - (۵۶ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. همه ی این ابشارها و دریاچه هایی که نوشتید الان دیگه خشک و بی آب هستند. همشون شدن مثل همون کویر خارا

    1. واقعا چقدر حیف که دیگه نمیشه این جاهای قشنگ و دید ،بی ابی همه جاهای زیبارو خراب کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا