کربلا

آرامگاه امیرکبیر کجاست؟ راز ماجرای قتل تا تدفین امیرکبیر فاش شد!

حتما شما هم با نام بزرگ مرد تاریخ ایران، امیرکبیر، آشنا هستید و از خدمات بی نظیر و متعدد او به کشور آگاهی دارید؛ اما آیا می دانید آرامگاه امیر کبیر کجاست؟ آیا از محل دفن یکی از باهوش ترین وزیران ایران که جزو جاهای دیدنی کربلا می باشد مطلع هستید؟ میرزا محمد تقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر نخست وزیر کاردان حکومت ناصرالدین شاه قاجار بود که بخاطر خدمات ارزنده خود از جایگاه و قدرت بسیاری برخوردار گشت. اما درباریان که از متزلزل شدن جایگاه خود می ترسیدند نقشه قتل او را کشیدند و سرانجام ایشان به دستور شاه کشته شد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که آرامگاه امیرکبیر کجاست؟ پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه اقامت ۲۴ باشید.

ماجرای قتل و دفن امیرکبیر

پس از توطئه درباریان به همراه مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه قاجار، مخصوصا پس از ساخت مدرسه دارالفنون، این پادشاه به قتل امیرکبیر رضایت داده و دستور آن را صادر کرد. در تاریخ هفدهم ربیع الاول سال ۱۲۶۸ هجری قمری در محل حمام باغ فین کاشان امیرکبیر بزرگ توسط حاج علی خان نایب فراشخانه، میرغضب مخصوص و میرزا احمد نوکر حاج علی خان حاجب الدوله به قتل رسید.

پس از مرگ امیرکبیر، ابتدا جنازه وی در گورستانی واقع در منطقه پشت مشهد کاشان به خاک سپرده شد. طبق نوشته میرزا جعفر خان حقایق نگار خورموجی که از مورخین راستگوی دوران ناصرالدین شاه به شمار می رفت، امیرکبیر در این گورستان در کنار قبر حاج سید محمد تقی نامی که از بزرگان کاشان بود، دفن گردید.

اما چندین ماه بعد از خاکسپاری، همسر امیرکبیر برای عمل نمودن به وصیت او مبنی بر تدفین در کربلا، تلاش های بسیار نمود تا بالاخره توانست موفق شود و جنازه بزرگ مرد تاریخ ایران را به کربلا ببرد.

حمام فین کاشان

آرامگاه امیرکبیر در کربلا

پس از آوردن جنازه امیرکبیر از کاشان به عراق، حجره ای در یکی از صحن های مرقد مطهر امام حسین (ع) به عنوان محل دفن و مقبره او انتخاب شد. محل دقیق آرامگاه امیر کبیر در جنوب شرقی صحن یا حیاط مسقف شده فعلی حرم سیدالشهدا قرار دارد. این اتاق یا حجره به گونه ای است که درب آن به سمت ضریح امام حسین (ع) می باشد و نمازگزارانی که در این صحن در صف اول نماز جماعت می ایستند، می توانند در سمت چپ خود محل دفن امیرکبیر را ببینند.

در زمان حکومت رضا شاه پهلوی و به همت وزیر مختار وقت ایران در عراق، باقرخان کاظمی، مقبره امیرکبیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. سنگ مزاری جدید نیز در نظر گرفته شد که بر روی آن ابیات زیبایی حک شده بود.

قبر امیرکبیر در حرم امام حسین

دسترسی به آرامگاه امیرکبیر

از آنجایی که آرامگاه امیرکبیر در شهر کربلای معلی و در جوار مرقد مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) واقع شده است، بهترین راه دسترسی به آن استفاده از تور کربلا است. شما می توانید با خرید تور کربلا و رزرو هتل در نزدیکی حرم مطهر امام حسین، علاوه بر زیارت قبر نورانی ایشان، از مقبره امیرکبیر نیز بازدید نمایید.

دیدنی های نزدیک به حرم و آرامگاه

جاذبه های نزدیک آرامگاه امیرکبیر

شما می توانید در سفر به کربلا پس از زیارت حرم امام حسین (ع) و بازدید از آرامگاه امیرکبیر از جاذبه های اطراف آن نیز دیدن کنید. از مهمترین جاهای دیدنی کربلا که در فاصله نزدیکی با مقبره امیرکبیر قرار دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نهر علقمه

نهر علقمه یکی از شاخه های رود فرات است که در کربلا و در نزدیکی حرم سیدالشهدا قرار دارد. این نهر محل شهادت حضرت ابوالفضل عباس (ع) در واقعه کربلا می باشد.

مدفن دو طفلان مسلم

از دیگر مکان های دیدنی نزدیک مقبره امیرکبیر مدفن فرزندان مسلم به نام های محمد و ابراهیم است که به دو طفلان مسلم شهرت دارند. برای بازدید از این مدفن باید وارد مسیر کربلا به بغداد شده و به یک مسیر فرعی که مشخص شده است بروید.

علاوه بر این، می توانید از قتلگاه امام حسین، بین الحرمین کربلا، تل زینبیه، حرم حضرت عباس (ع) و آرامگاه حُر زیارت کرده و همچنین بازارهای کربلا را نیز ببینید و سوغاتی تهیه کنید.

هتل های نزدیک آرامگاه امیرکبیر

هتل های نزدیک آرامگاه امیرکبیر

اگر قصد دارید در سفر به کربلای معلی در نزدیکی حرم مطهر امام حسین که آرامگاه امیرکبیر در آنجا واقع شده است، اقامت کنید می توانید به سراغ هتل های زیر بروید. این هتل ها در فاصله کمی از آرامگاه امیرکبیر قرار دارند و از امکانات و خدمات مناسبی برخوردارند و اقامتی راحت و خاطره انگیز را فراهم می آورند.

هتل الاماره

یکی از هتل های ۴ ستاره شهر کربلا که در نزدیکی مقبره امیرکبیر قرار دارد، هتل الاماره است. این هتل در خیابان شارع القمه در باب الخان و در فاصله ۳ الی ۴ دقیقه ای از حرم حضرت سیدالشهدا واقع شده است.

هتل جواهر

از دیگر هتل های نزدیک به آرامگاه امیرکبیر می توان هتل جواهر را نام برد. مهمانان این هتل می توانند دسترسی راحتی به حرم امام حسین (ع) و زیارت مرقد پاک ایشان و همچنین بازدید از مقبره امیرکبیر داشته باشند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا