کربلا

تل زینبیه کربلا کجاست؟ تپه مشرف به قتلگاه امام حسین (ع)

تل زینبیه یکی از مکان های زیارتی در شهر کربلا به حساب می آید. هر ساله عده زیادی از علاقه مندان به امام حسین (ع) و امام علی (ع) به شهرهای زیارتی کربلا و نجف سفر می کنند و از مکان های زیارتی مختلفی همچون حرم حضرت عباس (ع)، تل زینبیه و سایر مکان های مقدس بازدید می کنند. در ادامه به توضیح مفصلی درباره تل زینبیه می پردازیم.

واقعه کربلا

واقعه عاشورا را می توان دلخراش ترین اتفاق در تاریخ اسلام دانست که همچنان بعد از گذشت سالیان دراز، شیعیان و عاشقان اهل بیت هر ساله در روز عاشورا و دهه اول محرم به عزاداری می پردازند.  پس از مرگ معاویه ابن ابی سفیان، فرزندش یزید به حاکمیت رسید. حاکم مدینه تمام تلاش خود را کرد تا از امام برای یزید بیعت بگیرد اما امام حسین (ع) راضی به بیعت با یزید که فردی عیاش بود، نشد. به همین دلیل شبانه از مدینه خارج شده و به سمت مکه حرکت کردند. 

در این سفر خانواده امام و تعدادی از شیعیان نیز، ایشان را همراهی کردند. امام حسین (ع) و سایر همراهانشان تقریبا چهار ماه در مکه ماندند و با دریافت دعوت نامه کوفیان، سرانجام در تاریخ ۸ ذی الحجه راهی کوفه شدند. امام قبل از رسیدن به کوفه از پیمان شکنی کوفیان با خبر شدند و بعد از برخورد به سپاه حر ابن یزید ریاحی مسیر خود را به سمت کربلا تغییر می دهند و در آنجا نیز با لشگر عمربن سعد روبه رو شده و در تاریخ دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری درگیر جنگ می شوند. پس از شهادت امام و سپاهیان ایشان، لشکر دشمن با اسب بر بدن های آنان تاخته و به سمت خیمه ها هجوم برده و خانواده امام و سپاهیان را به اسارت گرفتند.

منظور از تل زینبیه چیست؟

زنان و کودکان که در میان آن ها حضرت زینب (س) نیز حضور داشتند، از دور شاهد جنگ بودند. تل زینبیه جایی است که حضرت زینب (س) برای با خبر شدن از اتفاقات میدان جنگ به آنجا می رفتند و نظاره گر وقایع جنگ بودند. حتی تصور اینکه زینب کبری در روز عاشورا بر بلندای این تپه چه چیزهایی دیده و چه رنجی برده هم دردناک و ناراحت کننده است.

در واقع تل، از لحاظ لغوی به معنی تپه ای از خاک و ریگ است؛ به گونه ای که از سطح زمین مرتفع تر می باشد و در این مورد منسوب به زینب کبری، خواهر حسین ابن علی است. این تل، مابین قتلگاه امام حسین (ع) و خیمه گاه کاروان وجود داشته و حضرت زینب (س) بر روی آن می ایستاده تا بتواند از نبرد سپاهیان باخبر شود. بر بلندای همین تپه بود که خواهر بریده شدن سر برادر را مشاهده کرده است. تل زینبیه در نزدیکی بین الحرمین

به نقل از « تاریخ طبری» و « ارشاد مفید» زمانی که حضرت زینب (س) دیگر نمی تواند برادر خود را در میدان نبرد ببیند، با مشاهده تجمع دشمن در گوشه ای از میدان، به سرعت خود را به بالای تپه مشرف بر قتلگاه می رساند و می گوید:«ای کاش آسمان بر زمین فرود می آمد.»

این تپه خاکی به احتمال زیاد در نزدیکی محل اقامت عمر بن سعد قرار داشته، چرا که وقتی حضرت زینب سلام الله علیها بر روی تپه می آید و صحنه شهادت برادر را می بیند، به عمر بن سعد می گوید: ابا عبدالله را می کشند و تو تنها نگاه می کنی؟

حضرت زینب (س) بعد از آنکه دید عمربن سعد به سخنش اعتنایی نمی کند، رو به سپاه دشمن کرده و فریاد می زند: وای بر شما! آیا در میان شما مسلمانی نیست؟ ولی پاسخی نمی شنود.

تل زینبیه کربلا در کجا قرار دارد؟

این مکان تقریبا در سمت جنوب غربی حرم اباعبدالله (ع) در گوشه ای از بین الحرمین در طرف باب زینبیه واقع شده و حدود ۵ متر بالاتر از سطح صحن حرم مطهر قرار دارد. این مکان به گونه ای ساخته شده که زائران می توانند در آنجا به عبادت بپردازند. این تپه تقریبا در فاصله ۳۵ متری از قتلگاه امام حسین قرار گرفته و چون بالاتر از سطح هموار زمین است، برای وارد شدن به آن باید از چندین پله بالا بروید.

معماری تل زینبیه کربلا

این مکان به صورت اتاقی ساخته شده که یک گنبد آبی شکل روی آن قرار گرفته است. توسعه بنای این مکان از سال ۱۳۹۴ هجری قمری آغاز و برای آخرین بار در سال ۱۳۹۸ هجری قمری بازسازی شد. ضریح موجود در تل زینبیه توسط هنرمندانی از استان آذربایجان شرقی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز ساخته شده است. به دلیل کوچک بودن این مکان و ازدیاد جمعیت، ممکن است توقف و عبادت در آنجا دشوار باشد. به خصوص در ایام محرم و صفر و همچنین در اربعین حسینی که جمعیت بسیاری از زائران به این شهر سفر می کنند.

معماری تل زینبیه

جاهای دیدنی نزدیک

کربلا یکی از شهرهای زیارتی و مقدس برای شیعیان به حساب می آید و هر ساله عده زیادی از عشاق امام حسین (ع) و اهل بیت برای زیارت حرم های مطهر به آنجا سفر می کنند. یکی از این مکان های زیارتی تل زینبیه می باشد که بین الحرمین، حرم امام حسین (ع)، حرم حضرت عباس (ع)، خیمه گاه حسینی، بازارها و مراکز خرید کربلا، آرامگاه امیرکبیر و موزه حافظه اسلام در نزدیکی این مکان قرار دارند.

هتل های نزدیک

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب هتل در شهرهای زیارتی یا سیاحتی، نزدیکی محل اقامت به جاذبه های دیدنی و یا مکان های مذهبی و زیارتی آن شهر است. در کربلا نیز که یک سفر کاملا مذهبی می باشد، نزدیکی هتل به حرم های مطهر از اهمیت زیادی برخوردار است. هتل هایی مانند: هتل برج السفیر، هتل باران، هتل برج الاماره، هتل عطاء الحسین کربلا، هتل جنت المرتضی کربلا، هتل ریحان، هتل زیاره، هتل نور الفرقدین کربلا و هتل کُرال کربلا در نزدیکی تل زینبیه و بین الحرمین قرار گرفته اند. اگر قصد سفر به کربلا را دارید ما می توانیم برای رزرو هتل های کربلا به شما کمک کنیم.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا