استانبول

جزایر پرنس استانبول، تبعیدگاه های امپراطوری بیزانس و عثمانی

جزایر پرنس استانبول جزو بهترین و معروفترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشند که در منطقه آسیایی در نزدیکی شهر استانبول قرار دارند. این جزایر در گذشته محل تبعید شاهزادگان خطاکار بوده اما امروزه به یکی از جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده اند. جزایر پرنس از محیطی دنج و آرام و طبیعتی سرسبز و بی نظیر برخوردارند و جاذبه ها، مکان های دیدنی، هتل ها و رستوران های جذابی دارند. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه و بازدید از جزایر پرنس استانبول را دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه اقامت ۲۴ باشید.

معرفی جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس مجموعه جزایری متشکل از ۹ جزیره کوچک و بزرگ در دریای مرمره و در منطقه آسیایی نزدیک شهر استانبول هستند. از این تعداد فقط امکان دسترسی و بازدید از ۴ جزیره به نام های بیوک آدا، هیبلی آدا، بورگاز آدا و کینالی آدا وجود دارد. ۵ جزیره دیگر به نام های قاشیق آدا، تاوشان آدا، یاسسی آدا، سیوری آدا و صدف آدا خصوصی بوده و به جز مالکان آنها کسی اجازه ورود ندارد.

جزایر پرنس استانبول خلوتگاهی دنج و آرام محسوب می شوند که می توان اوقات آرامش بخشی را در آنها سپری نمود. این جزایر از طبیعت شگفت انگیز، سکوت دلپذیر، خیابان های زیبا و اماکن توریستی و تاریخی مختلف برخوردارند. در این جزایر تردد وسایل نقلیه مانند ماشین و موتور ممنوع می باشد، از این رو ترافیک، آلودگی، شلوغی و هیاهوی شهری وجود ندارد. اگر می خواهید در این جزایر گشتی بزنید می توانید از دوچرخه و یا درشکه استفاده کنید.

جزیره بیوک آدا استانبول

جزیره بویوک آدا، نگین جزایر پرنس استانبول

از میان جزایر پرنس، جزیره بویوک آدا بزرگترین و معروف ترین آنها است. در زبان ترکی «بیوک» به معنای بزرگ و «آدا» به معنای جزیره است، از این رو این جزیره را بیوک آدا نامگذاری نمودند. این جزیره که لقب هایی همچون نگین جزایر پرنس استانبول و نگین سبز دریای مرمره را از آن خود کرده است، پر رفت و آمدترین و توریست پذیرترین جزیره نیز به شمار می رود.

بیوک آدا یکی از زیباترین جاهای دیدنی استانبول محسوب می گردد که هنگام ورود به آن با قایق یا کشت می توانید منظره ای سرسبز و شگفت انگیز را مشاهده کنید؛ جزیره ای فوق العاده به همراه ویلاهایی پلکانی ساخته شده بر روی دامنه تپه ها، خیابان های سنگفرش شده، ساختمان های جذاب و سکوت و آرامش دلنشین.

جاذبه های جزیره بیوک آدا

جاذبه های این جزیره متنوع بوده و شما می توانید در سفر خود به استانبول یک روز را به بازدید از آنها اختصاص دهید. از مهمترین آنها می توان موارد زیر را نام برد:

 • موزه آدالار

موزه بیوک آدا بهترین مکان برای آشنایی با سبک زندگی و سنت مردم محلی و بومی جزیره از گذشته های دور تا به امروز است. این موزه که جزو نخستین موزه های مردم شناسی استانبول و ترکیه محسوب می شود، آثار تاریخی و فرهنگی مختلفی را به نمایش گذاشته است. گردشگران می توانند در موزه آدالار بیش از ۶ هزار عکس، فیلم، ابزار و وسایل مکشوفه تاریخی و … را از نزدیک تماشا کنند.

 • یتیم خانه یونانی پرینکیپو

این یتیم خانه که قدمتی در حدود ۱۲۰ سال دارد یکی از جاذبه های منحصر بفرد جزایر پرنس استانبول به شمار می رود. یتیم خانه پرینکیپو از نخستین سازه های چوبی بزرگ در اروپا و جهان بوده و به دست معماران فرانسوی در زمان حکومت عثمانیان ساخته شده است. این ساختمان تاریخی در ابتدا به عنوان یک هتل در جزیره بیوک آدا فعالیت می نمود اما بعدها به یتیم خانه تبدیل شد.

کلیسا سنت جرج جزایر پرنس استانبول

 • کلیسا و صومعه سنت جورج کودوناس

از دیگر مکان های دیدنی جزیره بیوک آدا می توان به کلیسا و صومعه سنت جورج کودوناس اشاره نمود. این بنای تاریخی که جزو جاذبه های معروف جزایر پرنس استانبول به شمار می رود، مربوط به دوران امپراتوری بیزانس است. این کلیسا و صومعه دارای بخش های مختلفی مانند عبادتگاه های کوچک، قبرستان، محل تجمع مردم و … می باشد. کتیبه ‌ای تاریخی نیز در این صومعه وجود دارد که بیانگر اهدای این کلیسا از طرف زنی یونانی به سنت جورج است.

 • کلیسا آیا یورگی

قدیمی ترین کلیسای مجموعه جزایر پرنس استانبول، آیا یورگی نام دارد. قدمت این کلیسا که بالای یوجه تپه در جزیره بیوک آدا واقع شده، بیش از ۹۰۰ سال است. با اینکه کلیسای آیا یورگی در حدود ۳۰۰ سال قبل توسط عثمانیان مرمت گشته، اما باز هم در طول زمان بسیاری از بخش های آن دستخوش تغییرات مختلف و ویرانی شده است.

مسیر دسترسی به این کلیسای تاریخی و شگفت انگیز که از میان خانه های قدیمی و مناظر زیبا می گذرد نیز بسیار جذاب است. شما می توانید در این مسیر از خانه تاریخی «رشاد نوری گونتکین» که یکی از ادیبان معروف ترکیه است، بازدید نمایید. همچنین از بالای تپه و محل کلیسا می توانید چشم انداز رویایی و فوق العاده ای از زمین ها و جنگل های پایین دست را مشاهده نموده و لذت ببرید.

 • خانه های تاریخی

از دیگر جذابیت های بیوک آدا وجود خانه های قدیمی و تاریخی بسیار زیبا در این جزیره است. اگر به معماری و تاریخ علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم گشت و گذاری در کوچه و پس کوچه های بافت قدیمی جزیره بزنید. تماشای خانه هایی با معماری اصیل دوران عثمانی که برخی از آنها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفتند، می تواند خاطرات خوشی از سفر به جزایر پرنس استانبول برایتان رقم بزند. از معروفترین این عمارت ها می توان به خانه های «جان کایا» و «کوسکو میزی» اشاره نمود.

 • مسجد حمیدیه

مسجد حمیدیه یکی از آثار به جای مانده از دوران پادشاهی عثمانی در جزیره بیوک آدا است. این مسجد تاریخی از معماری منحصربفرد و جذابی برخوردار بوده و گردشگران زیادی در سفر به استانبول و جزایر پرنس از آن بازدید می کنند.

 • کلیسای آیروس نیکولاس والدگریک

اگر به بخش قدیمی بیوک آدا، بزرگترین جزیره از مجموعه جزایر پرنس استانبول بروید، می توانید کلیسایی خاص را مشاهده کنید. کلیسای آیروس نیکولاس والدگریک مانند سایر بناهای تاریخی این جزیره از معماری زیبا و جذابی برخوردار است. این کلیسا در حال حاضر نیز فعال بوده و علاوه بر یک مکان توریستی، محل برگزاری مراسمات مذهبی مختلف نیز می باشد.

 • جنگل کاج

جاذبه های گردشگری جزیره بیوک آدا به آثار و مکان های تاریخی محدود نمی شود. این جزیره دارای طبیعتی بکر و بی نظیر است که یکی از دلایل اصلی جذب توریست محسوب می گردد. جنگل کاج مکانی مناسب برای قدم زدن در میان درختان سرسبز و استشمام هوای مطبوع است. شما می توانید در جزیره بیوک آدا ساعاتی را به گشت و گذار و استراحت در جنگل کاج اختصاص دهید و آرامشی به یاد ماندنی را تجربه کنید.

تفریحات جزایر پرنس استانبول

تفریحات جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا به عنوان بهترین منطقه جزایر پرنس استانبول علاوه بر جاذبه های توریستی از تفریحات متنوعی نیز برخوردار است. گردشگران می توانند لحظات خوشی را در این جزیره سپری کرده و خاطرات فراموش نشدنی از سفر به جزایر پرنس برای خود رقم بزنند. از مهمترین تفریحات بیوک آدا می توان موارد زیر را نام برد:

 • دوچرخه سواری و کالسکه سواری

تردد ماشین و دیگر وسایل نقلیه موتوری در جزیره بیوک آدا ممنوع است؛ از این رو برای رفت و آمد و گشت و گذار در این جزیره می توان از دوچرخه و یا درشکه های جذاب استفاده نمود. دوچرخه سواری در میان خیابان های زیبا و سرسبز بیوک آدا از تفریحات محبوب و پر طرفدار این جزیره محسوب می گردد.

سواحل جزایر پرنس

 • سواحل و پلاژها

از دیگر تفریحات این جزیره توریستی می توان به سواحل جذاب و پلاژهای مختلف اشاره نمود. اگر در فصل تابستان راهی ترکیه و استانبول شوید می توانید در سواحل بیوک آدا تجربه لذت بخشی از آب بتنی و آفتاب گرفتن داشته باشید. از میان سواحل محبوب جزایر پرنس که در بیوک آدا قرار دارند می‌توان ساحل هالیک بی Halik Bay Beach، هاجیا نیکولا Hagia Nikola Beach و ساحل پرنسس بیPrincess Bay Beach را نام برد.

 • شکم گردی

رستوران ها و کافه های بیوک آدا جزو محبوب ترین مکان های این جزیره محسوب می شوند. تنوع رستوران ها و غذاها در این جزیره بالا بوده و شما می توانید انواع غذاها مطابق با سلیقه تان را نوش جان کنید. از غذاهای محلی و سنتی در رستوران‌ های دنج ارزان گرفته تا انواع غذاهای بین‌المللی در رستوران ‌های لوکس و گران قیمت، انتخاب را برای شما آسان کرده ‌اند. کافه های این جزیره نیز با محیطی دلنشین و جذاب انواع چای و قهوه، بستنی و دسرهای ترکی را سرو می کنند. از معروف‌ترین کافه و رستوران‌های جزیره بیوک آدا می‌توان رستوران‌های پاستانه سی، فیستیک احمد مکانی، اسکی باغ، پالیا بالیک،‌ سکرت گاردن، کوشم، کوناک و میلانو را نام برد.

جزیره هیبلی آدا استانبول

جزیره هیبلی آدا

بعد از بیوک آدا دومین جزیره از نظر وسعت جزیره هیبلی آدا است. این جزیره نیز در منطقه آدالار واقع شده و جزو جزایر پرنس استانبول به شمار می رود. در هیبلی آدا نیز جاذبه های گردشگری مختلفی همچون مدرسه تاریخی نیروی دریایی، کلیساهای تاریخی نظیر کلیسای صخره ای آیا یورگی، قبر ادوارد باتون سفیر انگلیس، سواحل جذاب، خانه موزه اینونو، عمارت عباس پاشا، رستوران ها و کافه های متنوع و … وجود دارد. این جزیره از جمعیت کمتری نسبت به بیوک آدا برخوردار بوده اما در فصل تابستان و با ورود گردشگران جمعیت آن بیشتر می شود.

جزیره بورگاز آدا

سومین جزیره از مجموعه جزایر پرنس در استانبول بورگاز آدا نام دارد. این جزیره نیز همانند سایر جزایر از مناظر تماشایی، جاذبه های مختلف و آرامشی فوق العاده برخوردار است. بیشتر ساکنین این جزیره یونانی هستند که البته در سال های اخیر برخی از آنها برای زندگی استانبول را انتخاب نمودند.

تپه باراک به آن بام بورگاز آدا هم می گویند و محل زندگی ادیب بزرگ ترکیه سعید فائق است که در حال حاضر به موزه تبدیل شده و از معروفترین جاهای دیدنی این جزیره به شمار می رود. قدم زدن در ساحل بورگاز آدا نیز می تواند لذت سفر شما به ترکیه و جزایر پرنس استانبول را دوچندان نماید و خاطره خوشی برایتان به یادگار بگذارد.

جزیره بورگاز آدا استانبول

جزیره کینالی آدا

کینالی آدا چهارمین جزیره از مجموعه جزیره های پرنس در استانبول ترکیه است. اگر قصد خرید از مراکز تجاری و بازارهای مختلف را دارید می توانید به سراغ این جزیره بروید. شما می توانید علاوه بر بازارگردی از دیگر جاذبه های کینالی نیز بازدید نمایید. آثار تاریخی به جای مانده از امپراتوری های روم و عثمانی و همچنین سواحل جذاب از مهمترین مکان های محبوب گردشگران در جزیره کینالی آدا محسوب می گردند.

علت نامگذاری جزایر پرنس استانبول

در زمان امپراطوری های بیزانس و عثمانی، شاهزادگان و پرنس هایی که خطایی می نمودند به این جزیره تبعید می شدند. در آن زمان برای دور کردن این شاهزادگان از دربار و جلوگیری از بروز اختلافات و مشکلات گوناگون، جزایر پرنس به عنوان محلی مناسب جهت تبعیدگاه انتخاب گشتند. از آن زمان به این جزایر نام پرنس داده شد.

چگونه به جزایر پرنس استانبول برویم؟

پس از کسب اطلاعات لازم درباره این جزایر می توانید از تور استانبول برای بازدید از آنها استفاده کنید. همانطور که گفته شد جزایر پرنس جزو جاهای دیدنی استانبول محسوب می شوند و در بخش آسیایی ترکیه قرار دارند؛ از این رو دسترسی به آنها چندان دشوار نیست. همچنین شما می توانید خودتان را با پرواز و یا به صورت زمینی به ترکیه و استانبول رفته و از آنجا با استفاده از قایق ها و کشتی های مخصوص و با توجه به شرایط و سلیقه، بازدید چند ساعته یا نیم روزی و چند روزه از این جزایر را انتخاب کنید.

جاهای دیدنی نزدیک

جزایر پرنس استانبول علاوه بر زیبایی ها و مهمترین جاذبه های گردشگری که در داخل خود دارند، در نزدیکی با بسیاری از جاذبه های گردشگری استانبول هم هستند. شما می توانید پس از بازدید کامل این جزایر، سایر جاذبه های گردشگری بافت شهری و نزدیک به آنها را مانند کاخ موزه توپکاپی، موزه باستان شناسی استانبول، آب انبار باسیلیکا، مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، کاخ بوکولئون، بازار بزرگ استانبول، حمام و مسجد سلیمانیه، موزه اسباب بازی استانبول، برج گالاتا، کاخ دلما باغچه و موزه مادام توسو استانبول دیدن کنید.

هتل های جزایر پرنس استانبول

هتل های جزایر پرنس استانبول

برای اقامت در جزایر پرنس گزینه های متنوعی پیش رو دارید. شما می توانید ویلاهای دلنشین در میان جنگل های سرسبز با منظره دریا را انتخاب کنید و یا به سراغ هتل های لوکس و مجلل بروید. همچنین سوئیت های ساحلی در کنار دریا نیز گزینه ای جذاب برای اقامت در یکی از این جزایر ۴ گانه به شمار می روند. بهترین هتل ها در جزیره بیوک آدا که جزیره اصلی محسوب می شود قرار دارند. از مهمترین و بهترین هتل های جزایر پرنس استانبول می توان Splendid Palace و Princess و Ada Palace در جزیره بیوک آدا و Manzaraada Merkez در جزیره هیبلی آدا و Gorkemli در جزیره بورگاز آدا را نام برد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا