استانبول

کاخ توپکاپی استانبول، تاریخچه، آدرس و تمام اطلاعات مهم برای بازدید

کاخ توپکاپی استانبول یکی از جاذبه های معروف شهر استانبول است که در حقیقت می توان آن را به یک نگین ارزشمند و تاریخی نیز تشبیه نمود. اگر مسافر شهر استانبول هستید می توانید به سادگی و به راحتی بازدید از این کاخ و همچنین اماکنی که نزدیک به آن هستند را در برنامه سفر خود قرار دهید و عکس های بسیار زیادی را نیز به یادگار بگیرید. این کاخ مربوط به چندین سده قبل می شود که همچنان حفظ شده و امروزه نیز به سادگی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه توضیحات جامع تر و کامل تری را در این خصوص معرفی کاخ توپکاپی استانبول ارائه خواهیم کرد.

تاریخچه کاخ توپکاپی

ابتدا بهتر است به بررسی تاریخچه کاخ توپکاپی در استانبول ترکیه بپردازیم. اطلاع از تاریخچه این کاخ به ما کمک می کند تا نحوه ساخت و همچنین دلیل اهمیت آن را بهتر درک کنیم. سال ساخت این قصر به سال های بین ۱۴۶۰ تا ۱۴۷۸ بازمی گردد. در آن زمان دستور ساخت این کاخ توسط سلطان محمد دوم صادر شد. بر طبق نظر سلطان، ساخت آن را بر روی قسمتی از یک شبه جزیره آغاز کردند. موقعیت جغرافیایی این شبه جزیره به این شکل است که در قسمت شمالی آن، دماغه طلایی قرار گرفته و در قسمت جنوبی نیز دریای مرمر واقع شده است. تنگه بسفر که یکی از اماکن مهم ترکیه است نیز در سمت شمال شرقی قرار گرفته است.

کاخ توپکاپی بین قرن های ۱۵ تا ۱۹ مرکز سیاسی برای امپراطوری عثمانی به شمار می رفت و نماد اقتدار این حکومت و سلسله بود. در قرن ۱۹ کاخ دلما باغچه ساخته شد و ساخت آن تا کنار دریا امتداد پیدا کرد و جایگاه این کاخ را از آن خود کرد.

بخش داخلی بنای تاریخی توپکاپی ترکیه

بخش های کاخ

جالب است بدانید که کاخ توپکاپی استانبول که امروزه مشاهده می کنید، چیزی نیست که در سال های ۱۴۶۶ ساخته شد. در حقیقت از آن سال ها تاکنون چندین بار و طی سال های مختلف، بخش های زیادی به این کاخ اضافه شده است و امروزه یک فضای وسیع و بزرگ را به وجود آورده است که بیشتر مشابه یک ماز یا هزارتو است که دارای یک حیاط مرکزی می باشد. به طور کلی این کاخ شامل ۵ قسمت می شود که شامل ۴ حیاط و یک حرمسرا است. در ادامه به صورت مختصر به معرفی هر کدام از این بخش ها خواهیم پرداخت.

  • حیاط اول

حیاط اول که حیاط عمومی نیز نامیده می شود بزرگترین محوطه باز کاخ توپکاپی استانبول است. افراد غیر مسلح در زمان عثمانی می توانستند وارد این حیاط شوند. دروازه ای که به این حیاط باز می شود با نام درب همایون شناخته می شود. در این حیاط معمولا گردهمایی ها و رژه های مختلفی برگزار می شده است.

 علاوه بر این موارد می توان گفت که در حیاط اول آثار بسیار زیادی از دوره های پیشین همچون بقایای یک کلیسای مربوط به دوره بیزانس و یا هنرهایی مربوط به هنرمندان، مجسمه سازان و…نیز بر روی دیوارهای این حیاط دیده می شود.

ویژگی بعدی که در حیاط اول وجود دارد مربوط به یک دروازه نمادین است که با نام دروازه سلام شناخته می شود. این دروازه در حقیقت یادآوری از قصرها و قلعه های قرون وسطی است که دارای برج و باروهایی با سر نوک تیز است.

  • حیاط دوم

دروازه سلام کاخ توپکاپی استانبول به حیاط دوم که با نام میدان دیوان نیز شناخته می شود، وصل می شود. دلیل نامگذاری این دروازه به “سلام” این است که هر کس با وارد شدن به این قسمت باید به سلطان آن زمان سلام کرده و تعظیم می نمود. اما بد نیست بدانید که تنها افرادی که حق وارد شدن از این دروازه را داشتند، خود شخص سلطان و خادمان سلطنتی او بودند.

حیاط دوم برخلاف حیاط اول حالت خصوصی تری داشته و صرفا بازدیدکنندگان رسمی و همچنین اعضای شورا و دادگاه می توانستند به آنجا وارد شوند. این حیاط که به یک اتاق گنبدی شکل به نام تالار شورا متصل می شود، در هفته چندین بار پذیرای حضور اعضای شورا بوده است.

  • حیاط سوم

دروازه ای که به حیاط سوم منتهی می شود، با نام دروازه سعادت شناخته می گردد. این حیاط در حقیقت محل اقامت خصوصی سلطان و همچنین مدرسه داخلی کاخ توپکاپی استانبول بوده است. حیاط سوم نسبت به حیاط دوم در شرایط شدیدتر امنیتی قرار داشته است. در این حیاط صرفا خود سلطان، اعضای خانواده سلطنتی و همچنین خادمین مورد اعتماد اعضای سلطنتی حق عبور و مرور داشته اند. معمولا در زمان مناسب های بزرگ که نیاز به برگزاری جشن های بزرگی داشته اند، از این حیاط استفاده می کرده اند.

  • حیاط چهارم

باغ های دارای پلکان و عمارت های مختلف خصیصه اصلی حیاط چهارم کاخ توپکاپی پالاس استانبول است. حیاط چهارم در حقیقت در امتداد و انتهای حیاط سوم قرار گرفته است و شامل عمارت های مختلف و همچنین اتاق های متعدد و گوناگونی است. اتاق ختنه پسران شاه، اتاقک مکیدیه، عمارت صوفی، عمارت ایروان و عمارت بغداد نیز در این حیاط واقع شده اند.

  • حرمسرا

بخش آخر که با نام حرمسرای کاخ و اندرونی ترین بخش قصر توپکاپی استانبول است، محلی برای زندگی خانواده شاه محسوب می شده است. حرمسرا را به صورت کاملا سختگیرانه ای بر اساس تفکیک جنسیتی قسمت بندی کرده بودند؛ اما در قرن ۱۶ شاه مراد سوم این مکان را به محل اقامت شاه نیز تبدیل کرد. ورودی حرمسرا از حیاط دوم می باشد و محل قرار گیری آن نیز دقیقا در پشت ساختمان دیوان است.

حرمسرای کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استانبول کجاست؟

یکی از موضوعات مهمی که برای هر گردشگری اهمیت دارد این است که مسیر رسیدن به این کاخ به چه صورت است. قصر توپکاپی در منطقه ای قرار گرفته است که با نام سلطان احمد شناخته می شود. در منطقه سلطان احمد علاوه بر قصر توپکاپی می توانید بناهای قدیمی بسیار زیاد دیگری را نیز پیدا کنید.

یکی از مزیت های این منطقه و همچنین مسیر دسترسی به کاخ توپکاپی استانبول این است که امکان استفاده از مترو، تراموا و اتوبوس را دارید. با این وسایل نقلیه عمومی می توانید به ایستگاه های پارک گلخانه و یا سلطان احمد برسید. صرفا با چند دقیقه پیاده روی می توانید از این ایستگاه ها به قصر توپکاپی در استانبول برسید.

بهترین زمان بازدید از کاخ توپکاپی استانبول

اطلاع از بهترین زمان بازدید از کاخ می تواند به تجربه خوبی که از سفر به استانبول به دست می آورید، کمک بسیار زیادی کند. همان طور که گفته شد کاخ موزه توپکاپی استانبول از ۴ حیاط تشکیل شده است و مسلما فضای سبز گسترده ای دارد. کاملا طبیعی است که سفر در هنگام فصل بهار و تابستان گزینه بسیار مناسبی باشد. گاهی اوقات دیدن منظره این کاخ در فصل پاییز یا زمستان نیز می تواند جذابیت های خاص خودش را داشته باشد و مسلما مسافرت در این زمان به دلیل هزینه کمتر سفر، می تواند مقرون به صرفه تر نیز باشد.

بازدید از کاخ توپکاپی

هزینه بلیط و شماره تلفن کاخ توپکاپی

قیمت ورودی کاخ توپکاپی استانبول حدود ۲۰۰ لیر است. در صورتی که بخواهید از حرم سرا نیز دیدن کنید، باید بلیط آن را به صورت جداگانه تهیه کنید که چیزی حدود ۱۰۰ لیر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۱۲۵۱۲۰۴۸۰-۹۰+ تماس بگیرید. ضمنا اطلاعات تکمیلی و آپدیت در سایت کاخ توپکاپی استانبول موجود است.

جاهای دیدنی نزدیک

شناخت اماکنی که نزدیک به کاخ توپکاپی استانبول واقع شده اند نیز می تواند به شما کمک کند تا گردش بسیار بهتر و پربارتری را تجربه کنید. فراموش نکنید که برنامه ریزی سفر خود را به شکلی انجام دهید که حتما بتوانید از تمامی این مکان های گردشگری به خوبی دیدن کنید و هیچکدام از آن ها را از قلم نیندازید.

حرمسرای قصر توپکاپی، اتاق دادخواست، مدرسه کافر اقا، فواره سلطان احمد سوم، آب انبار باسیلیکا یا بازیلیکا، موزه مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، بازار بزرگ، بسفر و…از جمله مکان هایی هستند که به کاخ توپکاپی استانبول نزدیک بوده و در کنار بازدید از این کاخ، می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

هتل های نزدیک

رزرو کردن هتل های نزدیک به اماکن دیدنی شهر استانبول می تواند یکی از هوشمندانه ترین کارهایی باشد که در طول سفر خود به استانبول انجام می دهید. در خصوص رزرو کردن هتل مورد نظر خودتان باید حتما به چند مولفه مهم توجه داشته باشید.

این مولفه ها شامل مواردی همچون تمیزی اتاق ها، سرویس اتاق، سرویس صبحانه، اینترنت رایگان، پارکینگ، نزدیکی به اماکن تفریحی شهر، نزدیکی به مراکز خرید، دارای چشم انداز مناسب، داشتن کافی شاپ و رستوران، داشتن امکانات مضاعف همچون زمین بازی، تلویزیون در لابی و…می شوند. تمامی هتل هایی که در شهر می بینید، ممکن است تمام این ویژگی ها را به صورت یکجا نداشته باشند. برخی از آن ها نیز ممکن است ویژگی ها و آپشن هایی بسیار بیشتر را از خودشان نشان دهند.

برخی از هتل هایی که در نزدیکی کاخ توپکاپی استانبول وجود دارد شامل مواردی همچون هتل توپکاپی با ۷ کیلومتر فاصله، هتل سلطان احمد با ۶ کیلومتر فاصله می شود. هر دو این هتل ها ۴ ستاره بوده و امکانات بسیار خوبی را برای اقامت شما فراهم خواهند کرد.

کاخ توپکاپی استانبول بنای تاریخی بسیار مهم در دوران مختلف

سؤالات متداول

آدرس کاخ توپکاپی استانبول کجاست؟

برای رفتن و بازدید از قصر توپکاپی کافیست طبق آدرس روبرو منطقه اروپایی فاتح، محله جانکورتران، نزدیک میدان سلطان احمد، جنب پارک گولهانه، کاخ توپکاپی حرکت کنید.

ساعت کاری کاخ توپکاپی استانبول از چه ساعتی است؟

قصر توپکاپی استانبول همه روزه بجز سه شنبه ها باز است. در سایر روزهای هفته از ساعت ۹ تا ۱۸:۴۵ برای نیمه اول سال و برای نیمه دوم سال از ساعت ۹ تا ۱۶:۴۵ دقیقه می توانید بازدید کنید.

قیمت بلیط کاخ توپکاپی استانبول چقدر است؟

هزینه بازدید از قصر توپکاپی ۲۰۰ لیر ترکیه به ازای هر نفر است. بلیط حرمسرا جداگانه است و به ازای هر نفر ۱۰۰ لیر ترکیه است. ورود کودکان زیر ۱۲ سال رایگان بوده و افراد زیر ۶ سال به طور رایگان می توانند وارد حرمسرا شوند. ضمنا برای کسانی که ۷۲ ساعت موزه پاس ترکیه را داشته باشند، بازدید رایگان است.

مدت زمان بازدید از کاخ توپکاپی استانبول چند ساعت است؟

برای بازدید کامل تمامی بخش های قصر توپکاپی زمانی بین ۲ تا ۴ ساعت در نظر بگیرید.

۱.۷/۵ - (۸ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا