Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_cb72_1.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/eghamat2/public_html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
آب انبار باسیلیکا استانبول، بزرگترین آب انبار زیرزمینی امپراطوری روم شرقی

آب انبار باسیلیکا استانبول، بزرگترین آب انبار زیرزمینی امپراطوری روم شرقی

آب انبار باسیلیکا استانبول یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. این مکان که آن را با نام باسیلیکا سیسترن نیز می شناسند، یادگار دوران روم باستان بوده و به عنوان بزرگترین آب انبار ساخته شده در امپراتوری روم شرقی از شهرت بالایی برخوردار است. معماری بسیار زیبای این بنای تاریخی بسیار باشکوه و دیدنی می باشد.

یکی از جاهای دیدنی مهم استانبول برای تمام جهان آب انبار باسیلیکا است و به همین دلیل بهتر است قبل از سفر آشنایی بیشتری با آن پیدا کنید. در ادامه تاریخچه آب انبار باسیلیکا استانبول به همراه سایر جزئیات این بنای تاریخی و باشکوه را در اختیار شما قرار می دهیم.

تاریخچه آب انبار باسیلیکا استانبول

این بنای تاریخی که به زبان ترکی یره باتان سیسترین نامیده می شود، بین سال های ۵۲۷ تا ۵۶۵ میلادی و به فرمان ژوستینیانوس اول ساخته شده است. در بخش زیر زمین آب انبار ستون های مرمرین زیبایی قرار دارند. البته اسناد تاریخی نشان دهنده این موضوع هستند که قبلاً در این مکان کلیسا وجود داشته و به همین دلیل در نام آن از کلمه باسیلیکا استفاده می شود.

این مجموعه تاریخی یادگار ۱۵۰۰ سال پیش است. به همین دلیل بعد از دیدن آن به دورانی سفر می کنیم که باورهای باستانی در بین عموم رواج داشته است. مجسمه هایی از موجودات اساطیری و قهرمانان یونان باستان، به همراه معماری خیره کننده آن قطعاً نفس را در سینه بیننده حبس خواهد کرد.

معماری آب انبار باسیلیکا استانبول

این آب انبار بزرگ که در زیر زمین قرار دارد را می توانید بعد از پیمودن ۵۲ پله به سمت پایین ببینید. درون مخزن آب این مکان ۳۳۶ ستون بزرگ قرار دارند که ارتفاع هر کدام از آنها ۹ متر می باشد. عرض آب انبار ۷۰ و طول آن ۱۴۰ متر می باشد که درون آن ستون ها در ۲۸ ستون و ۱۲ ردیف قرار گرفته اند. مساحت کل این آب انبار ۹۸۰۰ متر است و قابلیت ذخیره ۱۰۰ میلیون لیتر آب را دارد.

با مشاهده ستون ها به این موضوع پی می بریم که آنها در دوره های تاریخی متفاوت ساخته شده اند. با این که جنس تمامی آنها از مرمر می باشد، اما تفاوت ظاهری زیادی در بین بخش های مختلف آب انبار مشهود است. برای پوشاندن کف مخزن آب از آجر به همراه ملات استفاده شده و دیواره های آن نیز از آجر می باشند.

ستون هایی با پایه سر مدوسا در آب انبار باسیلیکا

نگاهی به ستونهای باسیلیکا سیسترن استانبول

ستون های مرمرین آب انبار باسیلیکا استانبول قطعاً یکی از بخش های جذاب این بنای تاریخی هستند. بعضی از این ستون ها با خود آثار هنری ارزشمندی از دوران امپراطوری روم را به دوش می کشند. به عنوان مثال ۲ سرستون به شکل مدوسا، در این مکان دیده می شود. مدوسا موجودی با بالا تنه انسان و پایین تنه مار بوده که موهای سر او نیز مارهایی خشمگین به نظر می رسیدند.

استفاده از مجسمه مدوسا در بناهای متعلق به امپراتوری روم باستان نمادی برای حفاظت از این مکان ها بوده است. چرا که معروفیت مدوسا در داستان های اساطیری به این دلیل میباشد که هر کس به چشم او نگاه می کرد بلافاصله تبدیل به سنگ می شد. البته نباید فراموش کرد که میان خرافاتی که بین مردمان محلی در زمان باستان بوده، یکی از این دو مجسمه در واقع سر مدوسا است که تبدیل به سنگ شده و وظیفه نگهبانی از این مکان را بر عهده گرفته است.

سرگذشت آب انبار باسیلیکا در طول تاریخ

در زمان امپراطوری عثمانی چندین بار این اثر تاریخی مورد مرمت قرار گرفته است. در بین سالهای ۱۷۲۳ تا ۱۹۰۹ تعمیرات جزئی و اساسی بر روی آب انبار باسیلیکا انجام شد. همچنین بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۰ نیز به دلیل آنکه ستونهای آب انبار در معرض تخریب قرار داشتند، روند بازسازی مجدد شروع شد.

به همین دلیل بعد از بازدید آب انبار سیلیکا سیسترن متوجه می شوید که اطراف ستونها یک لایه سیمانی ضخیم قرار گرفته و همین عامل، ظاهر این بخش ها را کمی تحت تاثیر قرار داده است. البته نباید فراموش کرد که این آب انبار در دوران عثمانی موارد استفاده کمتری داشت. به همین دلیل فقط برای موارد ضروری از آب درون آن استفاده میکردند، چرا که در باورهای اسلامی استفاده از آب روان پاک بود و آب درون این مکان مانده محسوب می شد.

این آب انبار تاریخی در  نهایت به تاریخ ۹ سپتامبر ۱۹۸۷ به عنوان یک مکان توریستی شناخته شد. از همین روز دولت ترکیه بودجه بیشتری را برای نگهداری از این اثر تاریخی در نظر گرفت. هنوز هم این مرمت ها و تمیز کاری ها در جریان می باشند و خوشبختانه شاهد بازگشت نسبی شکوه دوران روم باستان به این بنای تاریخی هستیم.

تاریخچه باسیلیکا سیسترن

بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

امکان قدم زدن در بخش های درونی آب انبار باسیلیکا برای گردشگران وجود دارد. پس می توانید بین ستونها و بخش های مختلف این آب انبار گذر کنید و به همه جای آن سرک بکشید. صدای دلنشین موسیقی کلاسیک به همراه قطرات آب حس و حال بی نظیری به این مکان دادند که وصف آن دشوار است. قبل از شیوع ویروس کرونا هر ساله بیش از سه میلیون توریست از این مکان دیدن می کردند.

البته درون این بنای تاریخی امکانات رفاهی چندانی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته نشده است. تنها یک کافه کوچک با نام باسیلیکا سیسترن درون این آب انبار قرار گرفته که نوشیدنی های گرم و سرد در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. اما پیشنهاد می شود اگر دست دارید که هزینه های سفر خود به این مکان را کاهش دهید، از رفتن به کافه صرف نظر کنید. چرا که قیمت منو این کافه کوچک نسبتاً بالاست.

اطلاعات بازدید از باسیلیکا سیسترن

هزینه ای که برای بازدید باسیلیکا استانبول در نظر گرفته شده، سی لیر ترکیه می باشد. در نظر داشته باشید که برای ورود به این مکان صرفاً باید پول نقد به همراه داشته باشید یا بلیت خود را به صورت اینترنتی تهیه کنید. امکان استفاده از کارت اعتباری برای تهیه بلیط آب انبار باسیلیکا استانبول وجود ندارد، همچنین کارت پاس موزه استانبول در این مکان معتبر نیست. در ضمن ورود به این مکان برای کودکانی که زیر هشت سال سن دارند رایگان می باشد.

بهترین فصول سال برای دیدن این بنای تاریخی زیبا پاییز، بهار و تابستان می باشند. از همین رو در ورودی این آب انبار صف های طولانی برای تهیه بلیت می بینید. پیشنهاد ما برای صرفه جویی در زمان این است که از قبل بلیت خود را به صورت آنلاین تهیه کنید. البته نباید فراموش کرد که این بلیت ها تقریبا گران تر از نرخ معمولی آنها می باشد. اما وقتی صف های طولانی خرید بلیط بر می خورید می فهمید که پرداخت این هزینه بالاتر می تواند ارزشش را داشته باشد.

نکاتی که قبل از سفر به آب انبار باسیلیکا باید بدانید

برای بازدید کامل از آب انبار باسیلیکا استانبول شما تقریباً به یک تا دو ساعت زمان نیاز دارید. به همراه داشتن یک بطری آب کوچک می تواند برای دیدن از این مکان کافی باشد. به همراه داشتن دوربین با کیفیت نیز یک مزیت محسوب می شود. چراکه تصاویر بی نظیری از بخش های مختلف آن ثبت خواهد کرد.

برای برنامه ریزی بهتر سفر خود به این منطقه باید از ساعت کاری جاذبه گردشگری باسیلیکا سیسترن آگاه شوید. معمولاً در تمامی طول سال این مکان از ساعت ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ پذیرای گردشگران می باشد. همچنین آشنایی با جاهای دیدنی نزدیک به آب انبار باسیلیکا کمک می کند تا استفاده بهتری از زمان خود ببرید.

اطلاعات بازدید از بزرگترین آب انبار استانبول

جاهای دیدنی نزدیک

بهتر است قبل از سفر به آب انبار باسیلیکا حتماً با جاذبه های دیدنی نزدیک به آن آشنا شوید تا بتوانید از زمان خود بیشترین بهره را ببرید. در ادامه برخی از مهم ترین موارد را خدمت شما معرفی می کنیم. این موارد عبارتند از: “کلیسای ایا ایرنه، موزه هنرهای ترکی و اسلامی، مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)، موزه باستان شناسی استانبول، موزه موزاییک یا موزاییک های قصر بزرگ استانبول، پله های رنگی استانبول، کاخ توپکاپی، کاخ دلما باغچه، کاخ بوکولئون، بازار بزرگ استانبول و مسجد ایاصوفیهکه بعد از دیدن باسیلیکا سیسترن می توانید از آن ها دیدن کنید.

هتل های نزدیک

بهتر است قبل از این که برای بازدید از باسیلیکا سیسترن اقدام کنید، از قبل در مورد هتل های اطراف این جاذبه گردشگری تحقیقات کاملی به عمل بیاورید. فاصله نزدیک هتل زیر باعث شده تا گزینه خوبی برای علاقمندان به بازدید از آثار تاریخی مهم ترکیه مانند آب انبار باسیلیکا استانبول باشند. این هتل ها عبارتند از: هتل the print house، هتل جلال سلطان، هتل سورا هاگیا سوفیا، هتل سلطان احمد خان، هتل دوسو دوسی، هتل Four Seasons یا چهار فصل استانبول، هتل آردن سیتی استانبول و… که موارد گفته شده تنها بخشی های هتل های اطراف آب انبار باسیلیکا استانبول می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا