استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول کجاست؟ اطلاعات جامع تاریخچه و بازدید

مسجد ایاصوفیه استانبول به عنوان نمای معروف این شعر می شناسند و شاید با شنیدن نام استانبول، این مسجد در ذهن مسافران تداعی شود. استانبول به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان مجموعه کاملی از جاذبه‌های گردشگری را در تنوعی از تاریخ، مدرنیته و طبیعت بی‌نظیر دریایی خود به گردشگران ارائه می‌کند. وجود همین ویژگی‌ها و قرارگیری شهر در دو قاره آسیا و اروپا استانبول را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کشور ترکیه به تبدیل کرده است. از مهمترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی هر شهر اماکن دینی و سازه‌های قدیمی است. در شهر استانبول نیز به عنوان شهری مسلمان با اقلیت‌های دینی، تعداد زیادی مسجد و کلیسا از ادوار گذشته برجای مانده است که داستان‌ها و معماری شگفت‌انگیزی برای نمایش دارند. مسجد ایاصوفیه استانبول نیز یکی از این مساجد تاریخی با قدمت ۱۴۰۰ سال است که بسیاری از گردشگران آن را نماد کشور ترکیه می‌دانند و از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود. این مسجد هشتمین شگفتی جهان نامگذاری شده است و قطعا ارزش بازدید را خواهد داشت. شما می توانید در کنار مطالعه این مقاله، فیلم مسجد ایاصوفیه هم مشاهده کنید.

وجه تسمیه مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه استانبول در بخش اروپایی استانبول و در میدانی با همین نام قرار گرفته است. این منطقه پر از جاذبه‌های توریستی، هتل‌ها و مراکز خرید بوده و بازدید از آن امکان گردشی کامل و به یادماندنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. مسجد ایاصوفیه استانبول با نام‌های هاگیا صوفیا و حاجیا صوفیا نیز شناخته می‌شود و در طول زمان به اسم‌های مختلف خوانده شده است. ایاصوفیه در واقع از اسم یونانی هاگیا صوفیا به معنای حکمت خدا یا کلیسای حکم گرفته شده است. بنابراین می توان گفت نام دیگر مسجد ایاصوفیه، هاگیا صوفیا یا حاجیا صوفیا می باشد.

مسجد ایاصوفیه استانبول کجاست؟

به علت قرارگیری مسجد در منطقه شلوغ و نسبتا مرکزی دسترسی با وسایل نقلیه عمومی آسان است و چندین انتخاب برای بازدید از مسجد خواهید داشت. انتخاب اول استفاده از تراموا است. نزدیک‌ترین ایستگاه تراموا به مسجد ایاصوفیه استانبول، ایستگاه سلطان احمد است که با خط T1  (باگجیلار-کاباتاش)، می‌توانید به آن بروید.

برای انتخاب دوم اگر از ایستگاه تراموا دور هستید می‌توانید از تکسیم با استفاده از قطار کابلی به سمت کاباتاش رفته و به تراموا دسترسی پیدا کنید. فاصله بین تکسیم تا تراموا ۵ کیلومتر است که همچنین می‌توانید پیاده روی لذت بخشی را از میان جاذبه‌های استانبول برای دسترسی به تراموا طی کنید.

مسیرهای دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول

تاریخچه مسجد ایاصوفیه استانبول

جالب است بدانید که مسجد ایاصوفیه ابتدا کلیسایی بزرگ بوده است که بین سال‌های ۵۳۲ تا ۵۳۷ به دستور همسر ژوستینین اول، یعنی تئودورا بنا شده است. تا پیش از ساخت کلیسای جامع سیویل، مسجد ایاصوفیه بزرگترین کلیسای جهان بوده است. استانبول امروزی در گذشته بیزانس نام داشته و فرمانروایی آن پس از مشاجراتی از سمت رم به دست امپراطور آرکادیوس رسیده است.

شهر استانبول همچون امروز به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای که کوتاه‌ترین مسیر غرب به مشرق زمین بود، اهمیت تجاری خاصی داشته و از تمدن چشم‌گیری برخوردار بوده است. وجود فرهنگ کهن و عمیق مردم و اقتصاد قوی باعث شکل گیری و ساخت سازه‌های ماندگار همچون مسجد ایاصوفیه در این شهر شده است.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه استانبول

عظمت و شکوه مسجد ایاصوفیه

فرهنگ بومی و سنت ملل مختلف را می‌توان در یادگار‌های بیزانس به چشم دید. این شهر منحصر به فرد با بسیاری از ملت‌ها از امپراطوری بزرگ روم تا ایران در ارتباطی تنگاتنگ بوده است و به همین دلیل هنر و معماری بیزانس متاثر از معماری مشرق است. هنر و معماری که به عنوان نمادی از مسیحیت شناخته می‌شود. تا زمانی که شهر بیزانس یا همان استانبول امروزی به دست عثمانی‌ها تصرف شد، سلطان محمد دوم دستور داد تا کلیسا به مسجد ایاصوفیه استانبول تغییر کاربری داده شود.

در زمان مراد سوم نیز محراب و مناره مسجد در عظمت و شکوهی مثال زدنی ساخته شد. بعدها و در زمان مراد چهارم، مصطفی چلبی آیاتی از قرآن را روی دیوارها و سقف ها نوشت. با وجود این نوشته‌ها و لوحه‌هایی که به اسم‌های الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده است، مسجد ایاصوفیه استانبول به طور کامل از حالت کلیسایی خود خارج شد. از زمان آغاز جمهوری ترکیه نیز این محل کهن به عنوان موزه استفاده می‌شود.

معماری مسجد ایاصوفیه استانبول

ساخت مسجد ایاصوفیه استانبول در ۵ سال با حضور ۱۰۰۰۰ کارگر و ۱۰۰ استاد معمار انجام شده است. کلیسا دارای بخش‌های حیرت‌انگیزی چون گنبد بلند و خیره‌کننده با ارتفاع ۵۵ متر و قطر ۳۱ متر، کوزه مرمر از یونان باستان که در زمان مراد سوم آورده شده، ایوان غربی و مدخل، لژ مخصوص ملکه و درب برنزی با قاب مرمر است. و جالب است بدانید که بسیاری از تزئینات همچون کوزه مرمر و ستون‌های این بنا از نقاط مختلف جهان آورده شده است.

در ساخت این بنای ۶ هزار متری تماما از آجرهای پوشیده شده با مرمر استفاده شده است. ۴ ستون عظیم که با سنگ خارای مصری ساخته شده‌اند و ۴۰ پشت بند بزرگ ایوان مسجد ایاصوفیه استانبول را برافراشته نگه داشته است. بزرگترین ستون‌های مسجد حدود ۱۹ تا ۲۱ متر ارتفاع دارند و وزن تقریبی آن‌ها حدود ۷۰ تن است. گنبد مسجد حدود ۴۰ پنجره کمانی دارد که در اولین نگاه شما را میخکوب خواهد کرد.

معماری مسجد ایاصوفیه استانبول

نمای داخلی شگفت‌انگیز ساختمان

تمام سطوح داخلی ساختمان با استفاده از سنگ مرمر چند رنگ، سبز و سفید یا سنگ آذرین بنفش و موزائیک‌های طلائی پوشیده شده‌اند. ستون‌های بزرگ مسجد ایاصوفیه استانبول نیز با وجود روکش‌هایی از همین جنس براق به نظر می‌رسند و این موضوع زیبایی خیره‌کننده آن‌ها را چندین برابر کرده است.

این بنا در طول تاریخ مورد هجوم و تخریب بسیاری قرار گرفته است و چندین بار بازسازی و ترمیم شده است. مشهورترین مرمت آن به دستور سلیم دوم توسط خواجه معمار سنان آغا، نابغه معماری دوران عثمانی صورت گرفته است. در این مرمت، نمادهای عصر اسلامی به این بنای تاریخی افزوده شد. همچنین کلیسا در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

نمای داخلی شگفت‌انگیز ساختمان

ساعت بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول

ساعت‌های بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول که در حال حاضر موزه است همه روزه در ایام پاییز و زمستان از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر و در ایام بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۷ شب است. بلیط ورودی تا یک ساعت قبل از اتمام وقت بازدید به فروش می‌رسد. بازدید از محوطه مسجد برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان بوده و بازدید از حرم نیز برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می‌باشد.

جاهای دیدنی نزدیک به مسجد ایاصوفیه استانبول

ایاصوفیه در نزدیکی منطقه سلطان احمد قرار دارد، آرامگاه سلیم، آرامگاه مراد، آرامگاه شهزادلر، حمام حرم سلطان، مجموعه موتیف، موزه فرش و گلیم، گالری هنر عشایری و مقبره‌هایی همچون مقبره محمد، سلطان مصطفی اول و مقبره سلطان ابراهیم در نزدیکی این مکان زیبا قرار دارد.

هتل های نزدیک مسجد ایاصوفیه استانبول

همانطور که گفتیم مسجد ایاصوفیه استانبول در مرکز شهر واقع شده و از لحاظ دسترسی به هتل و مراکز خرید از موقعیت خوبی برخوردار است. از جمله هتل‌های اطراف این مسجد می‌توان به هتل گرین پارک، هتل آرس، هتل تکسیم استار، هتل رومانس و هتل وایت هاوس اشاره کرد.

اگر به دنبال اقامتی به صرفه در یک هتل ۴ ستاره هستید که تنها ۴۰۰ متر با مسجد ایاصوفیه استانبول فاصله دارد، پیشنهاد ما هتل وایت هاوس است. هتل رومانس نیز با همین فاصله و با امکانات رفاهی_تفریحی بیشتر برای علاقمندان ورزش و شنا در نزدیکی مسجد قراردارد. نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین هتل نیز هتل آرس استانبول با ۳ ستاره است که تجربه غذاخوردن در تراس آن با ویو زیبای استانبول به یادماندنی خواهد بود.

تور گردش مسجد ایاصوفیه استانبول

توصیف زیبایی‌های خیره‌کننده این مسجد ممکن نیست. سازه‌های اعجاب برانگیز مسجد که ترکیبی از معماری یونانی و معماری اسلامی و برگرفته از هنر ادوار مختلف تاریخ هستند، هر بازدید کننده‌ای را انگشت به دهان و خیره می‌کند. عظمت و شکوه مسجد ایاصوفیه استانبول نیز از دور مشخص است و هرچه نزدیکتر شوید بیشتر خواهد شد. توصیه می‌کنیم برای بازدید از مسجد با تورهای گردشگری سفر کنید تا امکان بهره‌مندی از دسترسی آسان، اقامت آسوده در هتل‌های اطراف و بازدید کامل از تمامی بخش‌های مسجد را داشته باشید.

سؤالات متداول

مسجد ایاصوفیه استانبول مربوط به کدام دوره است؟

ساختمان فعلی این بنا در سال ۵۳۲ میلادی در زمان امپراتوری بیزانس ساخته شده است.

معمار مسجد ایاصوفیه کیست؟

این بنای تاریخی به دستور همسر ژوستینین اول، یعنی تئودورا در سال ۵۲۳ میلادی ساخته شد. بازسازی آن توسط معماران معروفی همچون ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتِمیوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) انجام گرفت.

 چطور از میدان تکسیم به مسجد ایاصوفیه برویم؟

فاصله مسجد ایاصوفیه تا میدان تکسیم، حدود ۵ کیلومتر بوده که حدود ۱۲ دقیقه است. شما می توانید از تاکسی کمک بگیرید یا از تراموا (قطارهای برقی زمینی) استفاده نمایید که ایستگاه آن تا میدان تکسیم ۱۰ دقیقه فاصله دارد. سپس با خط T1 به میدان سلطان احمد بروید و پیاده شوید. از اینجا تا مسجد ایاصوفیه، ۷۰۰ متر پیاده روی فاصله دارید.

برای بازدید از مسجد ایاصوفیه حجاب الزامیست؟

از زمانی که کاربری این مسجد به موزه تغییر پیدا کرده داشتن حجاب الزامی نیست. اما بهتر است برای احترام به نمازگزاران ظاهر آراسته همراه با شال یا روسری داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا