گوناگون

مسجد سلیمانیه استانبول کجاست؟ عکس و همه اطلاعاتی که باید بدانید

بازدید از دومین مسجد جامع و بزرگ در شهر استانبول، فرصت خوبی است تا با فرهنگ اسلامی در کشور همسایه ایران بیشتر آشنا شوید. اگر دنبال بهترین جاهای دیدنی استانبول هستید، باید بدانید که این مسجد هم جزو معروف ترین و شیک ترین جاذبه های توریستی شهر ترکیه است که قدمت آن به دوران حکومت عثمانی ها بر می گردد. مسجد سلیمانیه استانبول، بر روی یکی از هفت تپه اصلی شهر به دستور یکی از پادشاهان قدرتمند عثمانی ساخته شده است. معماری ظریف و بی نظیر آن، نشان دهنده قدرت پادشاه آن زمان و همین طور دانش معماری ترک های عثمانی می باشد. مسجد سلیمانیه استانبول جزو پربازدیدترین جاذبه های گردشگری ترکیه است که سالانه توریست های زیادی مخصوصا از جمع مسلمانان از آن بازدید می کنند. در این مقاله از اقامت ۲۴، هر آنچه که شما باید در مورد این مسجد، تاریخچه و نحوه معماری آن بدانید، آورده شده است. با ما همراه باشید تا درباره نحوه دسترسی به مسجد سلیمانیه و همین طور جاهای دیدنی اطراف آن هم بیشتر بدانید.

مرور تاریخچه ای بر ساخت مسجد سلیمانیه استانبول

دستور پادشاه عثمانی برای ایجاد زیرساخت مسجد سلیمانیه روی تپه سوم شهر استانبول، به قرن شانزدهم هجری باز می گردد. زمان هایی که عثمانی ها در اوج قدرت و اقتدارشان بودند. سلطان سلیمان اول کسی بود که دستور ساخت این مسجد را صادر کرد و ساخت آن از سال ۹۵۷ یا ۱۵۵۰ میلادی آغاز شد و پس از حدود هفت سال خاتمه یافت. مدت زمان نسبتا زیاد برای نهایی شدن معماری این مسجد، نشان از دقت و ظرافتی است که در ساخت آن خرج داده شده است. سلطان سلیمان اول، یکی از قدرتمندترین و مشهورترین پادشاه عثمانی ها بود که خود را چهارمین حاکم قدرتمند عثمانی پس از فتح قسطنطنیه به دست حکومت عثمان می دانست. از این رو این پادشاه، دستور به ساخت چهار مناره در حیاط اندرونی مسجد سلیمانیه را داد تا به نوعی نمادی از قدرت خود و حکومت عثمانیان در اذهان به یادگار بگذارد. هدف سلطان سلیمان اول کاملا موثق شد، چرا که امروزه مسجد سلیمانیه استانبول از نمادهای اصلی اقتدار حکومت عثمانی ها و همین طور از دیدنی ترین جاذبه های باستانی ترکیه محسوب می شود.

نقل شده است که برای ساخت مسجد سلیمانیه استانبول بیش از ۳۵۰۰ کارگر در بخش های مختلف مشغول به کار بودند و از ۳ تن طلا برای ساخت و تزئین نمای بیرونی قسمت های مختلف مسجد استفاده شده است! اشاره کردیم که مسجد سلیمانیه بر روی یکی از بلندترین تپه های اصلی استانبول ساخته شد؛ جایی که شخص سلطان سلیمان اول در کنار افراد بزرگ عثمانی، با اهدای یک کلید مخصوص، این مسجد را افتتاح کرد. مسجد سلیمانیه استانبول، تنها مکانی برای عبادت نبود، بلکه از همان ابتدا بناهای مختلفی مانند بیمارستان، مدرسه، کاروان سرا و آشپزخانه علاوه بر گنبدهای اصلی مسجد هم ساخته شدند و بیشتر نیازمندان برای تهیه غذا به این مکان مراجعه می کردند.

 متاسفانه در طول تاریخ بر اثر برخی اتفاقات مانند سیل، زلزله و آتش سوزی، آسیب هایی به بنای اصلی مسجد رسیده است. این مجسد در بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. البته ساخت و افتتاح پل هاویج در سال ۲۰۱۳ با اینکه به زیبایی های مسجد هم افزوده است، اما موجب ایجاد صدمه به برخی قسمت های شمالی شده است.

تاریخچه مسجد سلیمانیه

معماری مسجد سلیمانیه استانبول

ایجاد یک معماری بی نظیر و منحصر به فرد که نمایانگر قدرت عثمانی ها باشد، هدف اصلی سلطان سلیمان اول بود. به همین جهت، معماری مسجد سلیمانیه به چیره ترین و حرفه ای ترین معمار مهندس آن زمان یعنی معمار سینان داده شد؛ کسی که به عنوان معمار ارشد سلطنتی در حکومت عثمانی فعالیت می کرد. علاوه بر مسجد سلیمانیه استانبول، بیشتر جاذبه های باستانی ترکیه هم اثر دستان این چهره و یا شاگردان او می باشد.

اگر کمی بیشتر به معماری گنبدهای زیبا و باشکوه مسجد سلیمانیه دقت کنید، متوجه می شوید طرح هایی هم از معماری روم باستان به کار رفته است. در واقع معمار ارشد سینان، ترکیب معماری اسلامی و بیزانس را برای این مسجد به کار برده است. نکته ای که در مورد معماری مسجد سلیمانیه استانبول بیشتر به چشم می خورد، وجود چندین گنبد کوچک در اطراف گنبد اصلی است؛ ارتفاع گنبد اصلی این مسجد ۵۳ متر و گنبدهای اطراف نزدیک به ۲۶ متر است. در زیر هر گنبد، چندین ستون دایره ای شکل هم ساخته شده است.

داخل گنبد اصلی مسجد سلیمانیه استانبول با آویزهایی از سنگ مرمر با ستاره‌ هایی در نوک آن‌ ها و بخش بیرونی این گنبد را با رنگ‌های آبی، سفید و زرد تزئین شده است. هم چنین درون دیگر گنبد های صحن اصلی با نقاشی‌ های آغشته با رنگ روغن پوشانده‌ شده است. ستون‌های نزدیک ورودی اصلی از جنس سنگ سماقی و سایر ستون‌ها از سنگ مرمر زرد و سفید البته با تعداد مساوی هستند. کف صحن مسجد سلیمانیه را با سنگ مرمرهای سفید فرش شده و تنها مقابل ورودی اصلی این مسجد مربعی بزرگ از سنگ سماقی سیاه به چشم می‌خورد. برای بازدید از مسجد سلیمانیه استانبول، باید از همین سنگ سیاه عبور کنید.

برای ساخت ستون های داخل بنای اصلی مسجد، از معماری بسیار ظریف استفاده شده است. دو طرف محراب مسجد، کاشی ‌هایی بزرگ دیده می‌شوند که با خطی خوش آیات قرآن روی آن نوشته شده است. برای تزئین فضای اطراف محراب از کاشی‌ های زیبایی با نام ایزنیک استفاده شده است. در هر ۴ گوشه از حیاط مسجد سلیمانیه استانبول، یک مناره وجود دارد که هر کدام ده ترانس با نماد ده پادشاه عثمانی دارند. برای تامین روشنایی مسجد از ۱۳۰ پنجره با شیشه های ساده و رنگی استفاده شده است. هم چنین حدود ۲۵۰۰ شمع هم در اکثر موارد روشن هستند.

معماری مسجد

بخش های مختلف در مسجد سلیمانیه استانبول

همانطور که اشاره شد، مسجد سلیمانیه استانبول، با مساحت نزدیک به ۳۵۰۰ متر مربع بزرگترین مسجد جامع ترکیه بعد از مسجد ایاصوفیه محسوب می شود. علاوه بر عمارت اصلی، این مسجد دارای چندین بخش دیگر هم می باشد که هر کدام جذابیت های خاص خودشان را دارند. در ادامه به معرفی قسمت های مختلف مسجد سلیمانیه استانبول پرداخته می شود:

بخش های مختلف در مسجد سلیمانیه استانبول

  • حمام مسجد سلیمانیه

یکی از بخش های جالب مسجد سلیمانیه، حمام بزرگ آن است که بر اساس سبک ویژه حمام های ترک ها ساخته شده است. بازدید های زیادی از حمام سلیمانیه انجام می شود.

  • کتابخانه مسجد سلیمانیه

شما می توانید به ۹۰ تا ۱۲۰ هزار نسخه از کتاب ها و نسخ خطی در کتابخانه مسجد سلیمانیه دسترسی داشته باشید. جالب است که علاوه بر کتاب ها به زبان ترکی عثمانی و عربی، در حدود ۱۲ هزار کتاب با زبان فارسی هم در این کتابخانه وجود دارد.

  • مدرسه و بیمارستان مسجد سلیمانیه

یکی از بناهای ساخته شده در مسجد سلیمانیه، مدرسه لیمانیه است که هم اکنون هم کودکان در آن مشغول یادگیری مباحث دینی هستند. هم چنین بیمارستان سلیمانیه که در زمان خودش جزو پیشرفته ترین مراکز پزشکی عثمانی ها بود، هم اکنون به عنوان کارخانه چاپ در اختیار ارتش کشور ترکیه می باشد.

  • موزه مسجد سلیمانیه

بیشتر اشیا و وسایل باستانی مربوط به مسجد سلیمانیه، در موزه این مسجد که موزه اسلامی هم نامیده می شود، نگهداری می شوند. انواع ظروف چینی و فلزی، لوازم خطاطی، برخی وسایل حمام سلیمانیه، نسخه‌هایی قدیمی از قرآن کریم و لباس‌های منسوب به اهل بیت (ع) از جمله این آثار هستند.

  • آشپزخانه مسجد سلیمانیه

یکی دیگر از بناهای داخل مربوط به مهمانسرا و آشپزخانه مسجد سلیمانیه است که در گذشته محلی برای تامین رفاه، استراحت و خوردن غذا برای فقرا و نیازمندان بود. هم اکنون هم در محل این آشپزخانه، غذاهای معروف و لذیذ ترک سرو می شوند.

مقبره های افراد مشهور در اطراف مسجد سلیمانیه استانبول

طبیعتا مقبره مربوط به سلطان سلیمان اول، مشهورترین مقبره مسجد سلیمانیه است. بسیاری از وابستگان نزدیک سلطان سلیمان هم در مقبره خانوادگی این مسجد دفن شده اند. هم چنین آرامگاه معمار ارشد مسجد یعنی سنین هم در داخل مسجد واقع شده است. دیگر مقبره های این مسجد مربوط به سلطان احمد، سلطان سلیمان دوم و خواهر و مادر ایشان می باشد.

مقبره های افراد مشهور در اطراف مسجد سلیمانیه استانبول

جاهای دیدنی نزدیک

تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شهر استانبول در نزدیکی مسجد سلیمانیه قرار دارند که شما می توانید از آن ها بازدید کنید. بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی، بازار ادویه یا میسر چارشی، پل گالاتا، مسجد شاهزاده، خلیج گلدن هورن، کاخ توپکاپی، کاخ دلما باغچه، آب انبار باسیلیکا، مسجد رستم پاشا و مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)، مسجد ایاصوفیه، کاخ بوکولئون از جمله معروف ترین جاهای دیدنی نزدیک به مسجد سلیمانیه استانبول محسوب می شوند.

هتل های نزدیک

وجود تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری مختلف از جمله مسجد سلیمانیه در شهر استانبول، باعث شده است تا هتل ها و اقامتگاه های زیادی هم با فاصله کم در نزدیکی مسجد سلیمانیه ساخته شوند. هتل IHG (Holiday In Istanbul)، هتل Marcello، اقامتگاه Hayriye Hanim، هتل زوریخ استانبول (zurikh)، هتل Raddison و هتل Momento از بهترین و شیک ترین هتل های نزدیک به مسجد سلیمانیه استانبول هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا