استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی) کجاست؟ تاریخچه، معماری و اطلاعات بازدید

مسجد سلطان احمد یکی از شاهکارهای معماری به‌‌ جامانده از دوره عثمانی است که در شهر زیبای استانبول ترکیه واقع شده است. به دلیل رنگ آبی مناره های فوق العاده مسجد سلطان احمد، مردم محلی به این مسجد، مسجد آبی استانبول هم می‌گویند. هر ساله بازدیدکنندگان زیادی از سرتاسر جهان مخصوصا مسلمانان، از مسجد سلطان احمد استانبول بازدید می کنند.

در کنار معماری منحصر به فرد این مسجد، قرار گرفتن آن در یکی از شهرهای توریستی اروپا، دلیل دیگری بر معروف بودن آن است. در نگاه اول شاید تفاوت معماری این مسجد را با مساجد دیگر حس کنید. تعداد مناره‌ها، نحوه کاشی‌کاری، رنگ مناره‌ها و گنبدها و برخی دیگر از عوامل توجه شما را جلب خواهند کرد. حقیقت این است که پشت همه این موارد و نحوه معماری مسجد سلطان احمد استانبول، حکایاتی نهفته است که شنیدن آن برای شما جالب خواهد بود. در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن معرفی کامل مسجد آبی استانبول و مروری بر تاریخچه آن، اطلاعات مفیدی درباره نحوه بازدید از این مسجد زیبا در اختیارتان قرار دهیم.

مروری بر تاریخچه و فلسفه ساخت مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد، تقریبا ۴۰۰ سال پیش بین سال های ۱۶۱۰ تا ۱۶۱۶ در پایتخت آن زمان حکومت عثمانی، یعنی شهر استانبول، ساخته شد. عثمانی ها یکی از قدرتمندترین حکومت ها و پادشاهی های دنیا را در اختیار داشتند و به تازگی مرزهای حکومتشان را از آسیا و اروپا تا نزدیکی آفریقا گسترش داده بودند. پادشاه وقت آن زمان سلطان احمد بود که در سن ۱۴ سالگی تاج‌گذاری کرده بود. اجداد سلطان احمد یعنی سلطان سلیمان محتشم و سلطان فاتح، فتوحات زیادی در دوره پادشاهی خود داشتند و نماد قدرت عثمانی بودند. سلطان احمد هم که بسیار جوان بود تصمیم گرفت کاری کند تا اسم او همواره در زبان ها باشد. از این رو ۵ سال بعد از رسیدن به سلطنت، دستور ساخت زیباترین مسجد جهان را صادر کرد و خودش هم در ساخت این مسجد مشارکت داشت.

همانطور که اشاره کردیم، رنگ آبی و فیروزه ای استفاده‌ شده در مناره ‌ها، کاشی ها و گنبدهای مسجد باعث شد تا مسجد سلطان احمد، با نام مسجد آبی استانبول شناخته شود. البته یک حکایت دیگر هم پشت این نامگذاری وجود دارد؛ نقل شده است ملوانانی که از طریق دریا به استانبول می آمدند، نزدیک ساحل با نگاه به آب دریا، مناره های مسجد را به رنگ آبی می دیدند. به هر حال سلطان احمد بنایی را ساخت که هنوز هم نامش در زبان ها می چرخد. مسجد آبی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری استانبول است که تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید می کنند. معمولا ایرانی های زیادی هم از این مسجد بازدید می کنند. البته در زمان ساخت مسجد سلطان احمد استانبول، بناها و امکانات زیادی مانند مدرسه، حمام، مسافرخانه و بیمارستان بود که متاسفانه اکثر آن ها در قرن نوزدهم از بین رفتند؛ اما بنای خود مسجد هنوز هم در استانبول می درخشد.

مروری بر تاریخچه و فلسفه ساخت مسجد سلطان احمد استانبول

معماری و موقعیت مکانی مسجد سلطان احمد

محمد صدفکار کسی بود که معماری اصلی مسجد سلطان احمد استانبول را بر عهده داشت. اگر سابقه رفتن به استانبول و گشت ‌و گذار در این شهر توریستی را داشته باشید، حتما می دانید که مسجد سلطان احمد در نزدیکی عمارت ایاصوفیه استانبول واقع شده است که این عمارت در حقیقت یک کلیسا بوده است. معماران مسلمان عثمانی برای اینکه توانایی خود را به رخ بکشند، تصمیم گرفتند مسجدی زیبا برای عبادت مسلمانان در نزدیکی ایاصوفیه بسازند. البته عمارت کلیسای ایاصوفیه بزرگتر از مسجد سلطان احمد است و کنار هم قرار گرفتن این دو جاذبه، باعث بیشتر شدن تعداد بازدیدکنندگان از آن ها شده است.

مهم‌ترین تصمیم سلطان احمد برای نشان دادن اقتدار و قدرت خود و ادامه راه اجدادش، ساختن مسجد آبی استانبول بود. در واقع بیشتر عمر پادشاهی سلطان احمد، صرف ساختن این مسجد شد. او به معماران دستور داده بود تا بنای مسجد را در نهایت شکوه، زیبایی و عظمت بسازند. اگر به معماری و بخش های مختلف چه در داخل و چه خارج مسجد دقت کنید، متوجه دقت و ظرافت در ساخت آن می شوید. معماران تصمیم گرفتند تا بنای مسجد را به شکل مکعب در نهایت نظم و دقت بسازند تا هم اثر منحصر به فردی ایجاد کنند و هم به درخواست پادشاهشان عمل کرده باشند.

درباره مناره های مسجد سلطان احمد، باید حقیقت جالبی را بدانید. در زبان ترکی واژه “Altin” به معنی طلا و “Alti” به معنی عدد شش است. تلفظ این دو واژه بسیار نزدیک به هم است بطوری که تمایز آن ها کار آسانی نیست. نقل شده است که سلطان احمد دستور ساخت مناره های طلایی را به معماران می دهد. اما معمار منظور پادشاره را اشتباه متوجه شده و شش مناره برای این مسجد می سازد. از قضا یکی از عوامل زیبایی معماری مسجد آبی استانبول هم وجود ۶ مناره آن است که بر شکوه آن افزوده است.

معماری و موقعیت مکانی مسجد سلطان احمد

فضای داخلی مسجد سلطان احمد استانبول

از نمای بیرونی فوق العاده مسجد سلطان احمد که بگذریم، با ورود به داخل آن اگر نگاهی به سقف این مسجد بیندازید، متوجه شاهکار معماری آن خواهید شد. برای تزئین سقف این مسجد، حدود ۲۰ هزار کاشی عموما با رنگ آبی در اندازه های مختلف استفاده شده است. در روی این کاشی ها نمادهایی از طرح گل و درختان و همچنین نمادهای قدرت پادشاهان عثمانی دیده می شود. وجود ستون های بزرگ در این مسجد به استحکام آن افزوده است. همچنین در داخل مسجد سلطان احمد بیشتر از ۲۵۰ پنجره وجود دارد که بیشتر آن ها رنگی هستند. تشعشع چشم نواز نور از شیشه های این پنجره ها، فضای بسیار خاصی به وجود آورده است. اگر بیشتر به طرح های استفاده ‌شده در داخل مسجد دقت کنید، متوجه نوشته ‌شدن برخی آیات قرآن و کتیبه ‌های با ارزش با دست‌خط زیبا می شوید که اثر خطاطان معروف آن زمان است.

یکی از قسمت های فوق العاده مسجد آبی استانبول، محراب مسجد است که با دیوارهایی از جنس کاشی‌های سرامیکی پوشانده شده است. هم‌چنین در کنار محراب، یک منبر قدیمی هم وجود دارد. طراحی کاملا منظم فضای داخلی این مسجد به طرز شگفت انگیزی باعث شده است تا امواج صوتی به صورت منظم در همه جای مسجد پخش شوند. یعنی حتی در زمان‌های شلوغ هم می توانید صدا را به صورت واضح دریافت کنید.

فضای داخلی مسجد سلطان احمد استانبول

بهترین زمان و ساعات بازدید از مسجد آبی یا سلطان احمد استانبول

اول از همه به این موضوع توجه کنید که با وجود اینکه مسجد سلطان احمد یکی از جاذبه‌های توریستی ترکیه است، اما هنوز هم یکی از اصلی‌ترین مکان‌ها برای عبادت محسوب می‌شود. بنابراین درب‌های این مسجد در زمان‌های اذان و نماز و هرگونه مراسم‌های مذهبی بسته است. برای برگزاری نمازهای روزانه، ورودی مسجد معمولا به مدت یک و نیم ساعت بسته می‌شود.  دقت کنید که در روز جمعه، علاوه بر برگزاری نماز، به مدت دو ساعت هم مراسم مذهبی در این مسجد برگزار می گردد.

در زمان‌های معمولی به غیر از زمان‌های اشاره‌شده، اگر صرفا قصد بازدید از مسجد را دارید، بهتر است از ورودی شمالی وارد مسجد شوید. خانم‌ها باید پوشش مناسبی برای ورود به مسجد داشته باشند. شما می‌توانید از زمان اذان صبح تا اذان مغرب، به صورت رایگان وارد مسجد سلطان احمد استانبول شوید.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) استانبول کجاست؟

آدرس دقیق این مسجد در شهر استانبول، منطقه اروپایی فاتح، محله سلطان احمد، خیابان آت میدانی، پلاک ۷۰ است. دقت کنید که در داخل مجلس از فلش دوربین استفاده نکنید و با صدای بلند حرف نزنید.

جاهای دیدنی نزدیک

در محله سلطان احمد استانبول، جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارند که بیشتر آنها نزدیک به هم هستند. علاوه بر عمارت ایاصوفیه، از جاذبه‌های نزدیک به مسجد سلطان احمد استانبول، می‌توانیم به موزه باستان شناسی، پارک گلخانه، کاخ توپکاپی، موزه هنرهای اسلامی و ترکی، موزه موزاییک، میدان ارابه رانی و مسجد محمد پاشا اشاره کرد. از مراکز خرید نزدیک به مسجد آبی استانبول هم می‌توان، بازار آراستا، مرکز خرید هیستریا، گالری قیصریه و گالری آیدین نام برد.

جاهای دیدنی اطراف مسجد آبی

هتل های نزدیک

هم‌چنین هتل قصر سلطان احمد، هتل سوفیا استانبول، هتل آلزر، هتل اسانس، هتل آرمادا و هتل فورسیزن، هتل‌ های نزدیک به مسجد سلطان احمد استانبول محسوب می‌شوند. اگر به دنبال تفریح و گردشگری در دل استانبول هستید، اقامت ۲۴ در تمام طول سال آماده ارائه خدمات در این زمینه است تا بتوانید تجربه های زیبا و دیدنی را کسب نمایید.

۴.۱/۵ - (۳۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا