گوناگون

کاخ دلما باغچه استانبول؛ بازدید از بزرگترین عمارت ترکیه!

نام یکی از مدرن ترین و شیک ترین جاذبه های گردشگری در کشور ترکیه، کاخ دلما باغچه استانبول است که بین مردم این شهر هم بسیار شناخته شده است. بیشتر مسافران و توریست هایی که به استانبول می روند، حتما برای بازدید از کاخ دلما باغچه، به کرانه شرقی تنگه بسفر می روند. معماری بی نظیر بنای این کاخ و نمای چشم نواز آن در کنار وجود تزئینات مختلف بزرگ ‌ترین چلچراغ بوهمی در دنیا، مبلمان اعیان و‌ مجلل، فرش‌های دست ‌بافت بسیار مرغوب و همچنین سقف های روکش شده با طلای ۲۴ عیار، باعث شده است که کاخ دلما باغچه به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی استانبول و البته بزرگ ترین کاخ در ترکیه تبدیل شود. در این مقاله از اقامت ۲۴، مطالب جامعی درباره عمارت دلما باغچه ترکیه و نحوه معماری آن در اختیار شما قرار می دهیم. اگر می خواهید بدانید که چگونه باید به این کاخ مجلل بروید، در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه ای بر عمارت دلما باغچه استانبول

استانبول یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است که در زمان عثمانی، اهالی آن دغدغه ایجاد زندگی اروپایی و مدرن برای خودشان داشتند. منطقه «بی اوغلو» جایی بود که به عنوان پیشروی سایر مناطق در ایجاد این فرهنگ ها آغاز به فعالیت کرد. اهالی این منطقه اقدام به برگزاری مراسم های مختلف، جشن های باله و سایر رویدادهای هنری کردند و تا حدی پیش رفتند که از بی اوغلو با نام پاریس در شرق نام برده می شد.

اطراف تنگه بسفر هم که در نزدیکی محله بی اوغلو واقع شده بود، شاهد ایجاد تعداد زیادی از رستوران و کافه های مدل فرانسوی و ساختمان و باروک های نئوکلاسیک بود. این منطقه رفته رفته به محل استقرار و زندگی یهودیان، ارمنی ها، بازرگانان فرانسوی و ایتالیایی و عثمانی ها شد. این گونه بود که فرهنگ اروپایی ها کم کم جای خود را در بین اهالی بی اوغلو و شهر استانبول باز کرد. سلطان عبدالمجید اول که نام یکی از قدرتمندترین پادشاه عثمانی ها بود، با مشاهده این تغییرات دستور داد تا یک کاخ شیک و مجلل به جای کاخ سنتی توپکاپی ساخته شد. اینگونه بود که کاخ دلما باغچه استانبول در بین سال های ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۶ ساخته شد و به مدت حدود ۴۰۰ سال محل استقرار پادشاهان عثمانی و بستگانشان بود.

تا زمان فرمانروایی آخرین پادشاه حکومت عثمانی، کاخ دلما باغچه استانبول، به عنوان مرکز فرمانروایی انتخاب شده بود. جالب است بدانید که هزینه ای معادل با ۳۵ تن طلا برای ساخت و معماری کاخ دلما باغچه استانبول خرج شد! همین خرج های زیاد بود که باعث وابستگی اقتصاد عثمانی ها به اروپا و در نهایت برانداز شدن این حکومت شد. از سال ۱۹۲۴ با تغییر قوانین اساسی در کشور ترکیه، میراث ملی جمهوری ترکیه، مالک رسمی و اصلی کاخ دلما باغچه استانبول شد. آتاتورک که اولین رئیس جمهور ترکیه و به نوعی بنیان گذار آن حساب می شد، بیشتر روزهای تابستان را در این کاخ می گذراند و تصمیمات مهم خودش را هم در این مکان می گرفت. کاخ دلما باغچه محل مرگ مصطفی کمال آتاتورک هم می باشد.

بیشتر کاربری کاخ دلما باغچه استانبول، به عنوان موزه باستانی می باشد. مهمان خانه کاخ نیز برای پذیرایی از مهمانان سیاسی خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریبا همه قسمت های بنای کاخ مرمت و بازسازی شده و هم اکنون مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران است.

تاریخچه ای بر عمارت دلما باغچه استانبول

چرا نام دلما باغچه روی این کاخ بزرگ و زیبا گذاشته شده است؟

شاید برایتان این سوال پیش بیاید چرا این نام جالب برای کاخ دلما باغچه انتخاب شده است؟ شاید بدانید که دلما در زبان ترکی استانبولی و آذربایجانی به معنای پر شده و پر و هم چنین باغچه به معنای باغ می باشد. با ساخته شدن بنای این کاخ، بخش بزرگی از خلیج اطراف تنگه بسفر کاملا پر شد؛ از این رو نام دلما باغچه بر این کاخ گذاشته شده است.

دلما باغچه به معنای پر شدن محیط تنگه بسفر با باغ

با قسمت های مختلف کاخ دلربای دلما باغچه آشنا شوید

کاخ بزرگ دلما باغچه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به نوبت خودشان، دارای وسایل بسیار مجلل و زیبا می باشند و جذابیت های خاصی دارند. اجازه دهید در ابتدا به معرفی بخش های بیرونی کاخ دلما باغچه استانبول بپردازیم که در محوطه عمارت قرار دارند:

با قسمت های مختلف کاخ دلربای دلما باغچه آشنا شوید

 • مسجد دلما باغچه

مادر سلطان عبدالمجید عثمانی دستور داد تا در بخش جنوبی کاخ دلما باغچه، به ساخت یک مسجد با مناره های شیک و بزرگ اقدام شود. مسجد دلما باغچه به سبک باروت اروپایی ها در محوطه کاخ به عنوان مکانی برای عبادت واقع شده است.

 • برج ساعت

دقیقا در بخش روبرویی عمارت اصلی کاخ دلما باغچه استانبول، می توانید برج ساعت این کاخ را مشاهده کنید. این برج چهار وجهی با چهار طبقه در ارتفاع ۲۷ متر به دستور یکی از سلاطین عثمانی به نام عبدالحمید دوم ساخته شده است. دروازه خزانه داری هم کنار برج ساعت واقع شده که از این مسیر به تنگه بسفر می رسید.

 • کاخ ولیعهد

این کاخ در اصل اقامتگاه پادشاهان عثمانی بوده است که به فرمانروایی در کاخ دلما باغچه استانبول می پرداختند. بنای این اقامتگاه خصوصی که با یک دیوار طلا از حرم سرا تفکیک شده است، هم اکنون با کاربری موزه ملی کاخ نقاشی ها فعال است.

علاوه بر قسمت های معرفی شده، خوابگاه خادمان و نگهبانان، اقامتگاه رییس خواجه ‌ها، آشپزخانه امپراتوری، اصطبل ‌ها، مرغدانی، گلخانه، آسیاب، کارگاه فرش هرکه، ریخته‌ گری و داروخانه هم در بخش بیرونی و در محوطه کاخ دلما باغچه استانبول قرار گرفته اند. در ادامه به معرفی بخش های درونی کاخ اصلی می پردازیم:

 • بخش مابینی همایون یا سلاملیک

اولین قسمتی که شما در داخل کاخ دلما باغچه استانبول با آن روبرو می شوید، بخش مابینی همایون است که در دو طبقه با ۴ سالن اصلی ساخته شده است. این بخش در اصل محلی بوده که امور دولتی در آن جریان داشته است. بخش سلاملیک یا همان مابینی همایون، از نظر سیاسی و همچنین از نظر شکوه و زرق ‌و ‌برق مهم‌ترین قسمت کاخ محسوب می شود. در این بخش، قسمت های مختلف زیر قرار دارند:

 • سالن مدحال
 • اتاق دبیرخانه
 • سالن سفرا
 • اتاق سرخ
 • راه پله کریستالی
 • زولوچین

 

 • بخش حرم همایونی یا حرم سرا

حرم همایونی بخش خصوصی کاخ دلما باغچه استانبول است که متعلق به پادشاه و خانواده او بود. حرم ‌سرا از طریق یک راهروی باریک به سلاملیک وصل می‌شود. این بخش در گذشته به ‌صورت شبانه ‌روزی توسط گارد سلطنتی پادشاه، تحت نظارت بوده و بنا بر قانون، هیچ مردی ‌غیر از سلطان و خواجه‌ های حرم ‌سرا اجازه ورود به آن قسمت را نداشته اند. حرم سرا دارای قسمت های مختلف زیر است:

 • اتاق آتاتورک
 • اتاق صورتی
 • اتاق آبی
 • کتابخانه ها

 • تالار ویژه تشریفات

می توان گفت لوکس ترین و بلندترین سالن و تالار در کاخ دلما باغچه استانبول، تالار ویژه تشریفات است که دارای ۵۶ ستون، یک چلچراغ کریستالی و ۸۰۰ عدد لامپ حبابی است. از دیگر وسایل با ارزش و زیبای موجود در این تالار، فرش های دستباف و مرغوب آن هستند که بر زیبایی این بخش افزوده اند.

معماری کاخ دلما باغچه استانبول

همانطور که اشاره کردیم، عمارت کاخ دلما باغچه استانبول، بزرگترین و شیک ترین کاخ ترکیه است که در ۳ طبقه با مساحت ۴۵ هزار متر مربع بنا شده است. این کاخ دارای ۲۸۵ اتاق، ۴۴ سالن، ۶ حمام ترکی و ۶۸ سرویس بهداشتی است و متراژ اسکله آن به ۶۰۰ متر می رسد. کاخ دلما باغچه بر پایه معماری اروپایی ها بنا شده است و بیشتر قسمت های آن با کریستال و طلا پوشش و تزئین داده شده است.

معماری کاخ دلما باغچه استانبول

چگونه به کاخ دیدنی و زیبای دلما باغچه برویم؟

کاخ دلما باغچه یا موزه کاخ نقاشی ها در استانبول، ناحیه اروپایی بشیکتاش، محله ویشنزاده، خیابان دلمه باغچه واقع شده است. ساعات بازدید از این کاخ از ۹ صبح تا ۶ ظهر است. ممکن است سه ورودی اصلی کاخ در مناسبت های مختلف تعطیل باشند. شما می توانید طی ۲ الی ۳ ساعت از تمامی قسمت های کاخ دلما باغچه استانبول بازدید کنید و از تماشای شاهکار معماری آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی نزدیک

در کنار کاخ دلما باغچه یا موزه کاخ نقاشی ها، جاهای دیدنی دیگری از استانبول هم قرار دارند که شما می توانید از آن ها هم بازدید کنید. برج میدان استانبول، مسجد اورتاکوی، پارک Macka، مجسمه سلطان روی اسب، برج گالاتا، موزه آتاتورک، میدان سلطان همت، موزه نیروی دریایی، برج ساعت دولما باغچه، مسجد دولما باغچه، موزه آتش نشانان، مقبره یحیی افندی و موزه دنیز از جاهای دیدنی معروف در استانبول هستند که در نزدیک این کاخ قرار دارند.

هتل های نزدیک

اگر قصد دارید که در نزدیکی معروف ترین کاخ استانبول و گذرگاه های معروف این شهر مستقر شوید، می توانید چندین هتل و اقامتگاه را انتخاب کنید. هتل هتل نیپون، هتل میدتاون، هتل متروپولیتن بسفروس، هتل سوفیتل تکسیم، هتل میدان تکسیم، هتل هیلتون بسفروس، هتل پوینت تکسیم، هتل شانگریلا بسفر، هتل ریتز کارلتون و سویس هتل بسفر از جمله نزدیکترین هتل ها به کاخ دلما باغچه هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا