» جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی » جاذبه های گردشگری تبریز » لیست جاهای دیدنی تبریز » سفر یک روزه اطراف تبریز ؛ گردشی مهیج در قلب طبیعت
سفر یک روزه اطراف تبریز
لیست جاهای دیدنی تبریز - جاذبه های گردشگری تبریز

سفر یک روزه اطراف تبریز ؛ گردشی مهیج در قلب طبیعت

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ 10۰5,127

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند در زمان اندک یک روزه کلی خاطرۀ خوش و انرژی سرشار برای شما و همراهانتان رقم بزند. با این شرط که از لحظه لحظۀ روزهای زیبای زندگی‌تان استفاده کنید و راضی نشوید که حتی دقایقی از آن را به بیهودگی سپری کنید. برای همین منظور اقامت ۲۴ پیشنهاد ویژه‌ای دارد و آن این است که اگر ساکن شهر زیبای تبریز هستید یا اگر مسافر این شهر تماشایی هستید و قرار است چند روزی مهمانش باشید روزهای تعطیل آخر هفته را فقط و فقط به گشت و گذار در قلب طبیعت اختصاص بدهید. به هیچ وجه نگران نابلدی راه و ناشناس بودن اماکن تفریحی نباشید؛ چون ما اینجا هستیم تا بهترین جاذبه‌های طبیعی اطراف تبریز را معرفی کنیم.

تماشایی‌ترین روستاها در حوالی شهر تبریز

سفر یک روزه ویژگی‌های بسیار جالب توجهی دارد که می‌توانند بر بسیاری از موانع سفر غلبه کنند و عبارت «دوست داریم سفر برویم اما برای این تفریح فرصت کافی نداریم» را به طور کامل از بین ببرد. کافی است به جهان با دیدی گرم‌تر و صمیمی‌تر نگاه کنیم. کافی است روزهای آخر هفته را فقط به خودمان و طبیعت اختصاص دهیم؛ در این صورت خیلی راحت در همین یکی دو روزهای آخر هفته می‌توانیم کلی روستای باصفا و کلی طبیعت دلبرانه را از نزدیک ببینیم و از نفس‌کشیدن در قلب طبیعت لذت ببریم. با ما باشید تا چند تا از بهترین مقاصد سفر در اطراف تبریز را بهتر بشناسید. شاید به زودی زود شما مهمانش باشید.  

روستای کندوان

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند به روستایی در دل کوه‌های سنگی و سخت ختم شود. روستایی که می‌تواند شبیه به کندوی عسل به نظر برسد. به قدر عسل شیرین است و این قدرت را دارد که شیرین‌ترین خاطرات را برای مهمانانش رقم بزند. هر زمان مهمان روستای دلنواز کندوان بودید، گلیم و جاجیم همراه خود سوغات بیاورید. سوغاتی که بسیار چشم‌نواز است و می‌تواند یادگار سفر کوتاه اما پرخاطره به کندوان باشد. این روستای دست‌کند و صخره‌ای یکی از مهمترین و ارزشمندترین آثار باستانی و تاریخی ایران زمین به شمار می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روستای زیبا به مقاله: ” کندوان؛ جاذبه ای در دل صخره های آذربایجان شرقی ” مراجعه کنید.

روستای خشگناب

خشگناب سفر یک روزه به روستایی جذاب و تماشایی است. روستایی که نه تنها زیبایی‌های طبیعت در آن موج می‌زند، بلکه یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین شاعران معاصر را در آغوش خود پرورده است. بله، صحبت از روستای خشگناب است که از توابع شهرستان بستان‌ آباد است و در بخش تیکمه‌داش جای گرفته است. این روستای باصفا در روزگارانی پیش از این خانه و زادگاه شاعر بزرگ ایرانی، محمد حسین بهجت تبریزی معروف به شهریار بوده است. هنوز نیز همچنان خانه و کاشانۀ پدری این شاعر عزیز محسوب می‌شود.

روستای لیقوان و دره لیقوان

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند بی‌اندازه جذاب و هیجان‌برانگیز باشد. مخصوصاً اگر به دامنۀ کوه سهند و درۀ لیقوان سفر کنید. همان دره‌ای که حتی اگر در دورترین شهرها از تبریز زیبا زندگی کنید، آوازۀ پنیر خوشمزه و مرغوب آن را شنیده‌اید. آب و هوای این منطقه بسیار خوش است و اصلاً ماجرای خوشمزگی پنیرهای لیقوان هم همین است. چون آب و هوای لطیف این منطقه سبب می‌شود محصولات لبنی و طبیعی این منطقه نیز از کیفیتی بسیار بالا برخوردار باشد.

روستای چراغیل آذرشهر

اطراف تبریز در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی آذرشهر روستایی چشم‌نواز جای گرفته است. روستای چراغیل آذرشهر دست‌کند است و از دل صخره‌ها سر بر آورده است. این روستا چند قرن قدمت و آثار تاریخی متعددی دارد.  وجود همین آثار سبب شده است تعداد بسیاری از گردشگران که دل در گروِ تاریخ و آثارش دارند، روستای چراغیل آذرشهر را انتخاب کنند. شما هم اگر مشتاق تاریخ و آثارش هستید، روستای چراغیل را به عنوان مقصد سفر یک روزه خود انتخاب کنید.

کلیسای سنت استپانوس جلفا

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند به منزلۀ قدم‌گذاشتن بر یکی از جذاب‌ترین میراث جهانی یونسکو باشد. اگر و تنها اگر در همان یک روز آخر هفته کلیسای سنت استپانوس جلفا را انتخاب کنید. این کلیسا یادگاری از قرن نوزدهم میلادی است البته ناگفته نماند که در عصر صفویه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

آدرس کلیسای سنت استپانوس جلفا: آذربایجان شرقی، ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا.

کوه های رنگی آلاداغ لار

سفر یک روزه و مختصر شما می‌تواند دیدار از یکی از سه‌گانه‌های جهانی باشد. می‌پرسید چطور! کوه‌های رنگی آلاداغ لار ویژگی خاصی دارند که سبب می‌شود خاکی رنگین داشته باشند. این اتفاق شگرف تنها در سه نقطه از کرۀ زمین رخ داده است که از آن با عنوان سه‌گانۀ رنگین یاد می‌شود.

اولین مورد از این سه‌گانه در کشور چین و در ژئوپارک ژانکی جای دارد. دیگری در کشور پرو و در کوه‌های آسانگیت و سومین آن در ایران زمین زیبا در اطراف تبریز و در کوه‌های رنگی آلاداغ لار به چشم دیده می‌شود. این کوه‌های رنگین طیفی از رنگ‌هایی از قبیل مسی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز را به نمایش می‌گذارند که بسیار جذاب است. کوه‌های رنگی آلاداغ لار از جاهای دیدنی اطراف تبریز است که وسعتی به اندازۀ ۷۰ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده‌اند.

آدرس کوه های رنگی آلاداغ لار: استان آذربایجان شرقی، ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز.

پارک ملی ارسباران کلیبر

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند به گردشی طبیعی و حتی علمی تبدیل شود. اگر بتوانید در این فرصت ناب خودتان را به پارک ملی ارسباران کلیبر یا منطقه حفاظت شده ارسباران برسانید. این منطقه با وسعت ۸۰۶۵۴ هکتار بیش از ۱۰۰۰ گونه گیاهی و ده‌ها گونه جانوری را در خود پناه داده است. ارسباران نه تنها  آشیانه‌ای امن و راحت برای انواع موجودات ارزشمند زنده است؛ بلکه پهنه‌ای وسیع و فراخ برای تجربۀ آرامش ما انسان‌ها نیز هست. البته با این شرط که آرامش ساکنانش را بر هم نریزیم.

آدرس پارک ملی ارسباران: استان آذربایجان شرقی، منطقه ارسباران

گنبد سرخ مراغه

سفر یک روزه می‌تواند ماشین زمانی باشد که ما را با خود به هزار سال پیش برگرداند. در قرن ششم یا پنجم هجری قمری، درست همان زمانی که سلجوقیان به ساخت و ساز ابنیه‌ای ارزشمند می‌پرداختند. برای تزئین آن ابنیه از آجرهایی ظریف و زرد استفاده می‌کردند. گنبد سرخ مراغه یکی از بناهای زیبا در میان جاهای دیدنی اطراف تبریز است. در حال حاضر این بنا با شماره ۱۳۴ در فهرست آثار ملی ایران زمین به ثبت رسیده است. به عنوان یکی از جذاب‌ترین آثار تاریخی مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

این بنا در زمان خود مجهز به رصدخانۀ مراغه بود. رصدخانه مراغه از مهمترین مراکز علمی، فرهنگی در زمینۀ نجوم و ستاره‌شناسی بوده است. اتفاقاً بعد از حملۀ مغول و ویرانگری‌های بی‌شمار آن نیز به پناهگاه اهالی علم تبدیل شد. اگر مهمانش شدید با چشمانی از جنس ماشین زمان نگاهش کنید. گوشه گوشه‌اش را با دقت ببینید، تصور کنید دانشمندان آن دوره چطور به آسمان نگاه می‌کردند! آیا اینجا آسمان زیباتر نیست!

آدرس گنبد سرخ مراغه: استان آذربایجان شرقی، مراغه، خیابان انقلاب، تقاطع خیابان خیام، بوستان آقالار.

قلعه بابک کلیبر

سفر یک روزه اطراف تبریز می‌تواند به سفری در طول زمان تبدیل شود. به این شرط که مهمان قلعۀ بابک کلیبر باشید. قلعه بابک یادگاری است از عصر باشکوه ساسانیان و روزگاری قلعۀ بابک خرمدین بوده است.

آدرس قلعه بابک: آذربایجان شرقی، سه کیلومتری جنوب غربی شهر کلیبر.

مطلب مرتبط: قلعه بابک؛ دژ محکم بابک خرمدین به بلندای آسمان

۴.۹/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×