Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_5fd0_1.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/eghamat2/public_html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
موزه هنر مدرن استانبول، سفری به گذشته یا آینده به همراه توضیحات کامل

موزه هنر مدرن استانبول، سفری به گذشته یا آینده به همراه توضیحات کامل

موزه هنر مدرن استانبول یکی از موزه های جذابی است که در این شهر وجود داشته و افرادی که به شهر استانبول مسافرت می کنند، بهتر است که بازدید از این موزه را از دست ندهند. زمانی که نام استانبول و به طور کلی نام ترکیه را می شنوید، معمولا یاد تفریحات ساحلی، پاساژها و خیابان گردی های شبانه آن می افتید. اما این شهر ورای تمام این تفریحات و هیجاناتی که می تواند در مدت یک الی دو هفته سفرتان برای شما فراهم کند، می تواند اصالت و فرهنگ این کشور را نیز به شما نشان دهد. ترکیه یکی از کشورهای اصیل و با قدمت است و بنابراین داشتن موزه های مختلف که در زمینه های گوناگون باشند و به نوعی به فرهنگ ترکیه ارتباط پیدا کنند، موضوع عجیبی نیست.

موزه هنر مدرن استانبول چیست؟

اولین سوالی که شاید برای بسیاری از افراد در همین حالا به وجود آمده باشد این است که موزه هنر مدرن استانبول چیست و چه چیزهایی در آن به نمایش در می آید؟ بسیاری از افراد که به تاریخ و دوران باستان علاقه مند هستند، به محض شنیدن نام موزه هنر مدرن از بازدید کردن این موزه سر باز می زنند، اما این بار بهتر است کمی حوصله به خرج بدهید و در مورد این موزه اطلاعات بیشتری را کسب کنید؛ زیرا به احتمال زیاد در نهایت شما نیز مشتاق بازدید از این موزه خواهید شد.

ایده و فکر تاسیس موزه استانبول برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ مطرح شد که همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی معاصر استانبول نیز بود. چندین سال طول کشید تا این کار از یک ایده خام تبدیل به یک موزه واقعی شود و به طور کامل اجرا گردد. برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ این موزه آغاز به کار کرد و به اولین موزه هنرهای مدرن استانبول تبدیل شد. تاسیس موزه هنرهای مدرن به وسیله بخش خصوصی انجام گرفت، اما پشتیبانی آن توسط بخش دولتی ترکیه بود.

اما چه چیزهایی در موزه هنر مدرن استانبول به نمایش در می آید؟ در این مجموعه آثار مختلف و خلاقانه ای که مربوط به هنرمندان معاصر بومی و بین المللی می شود، به نمایش در می آید و هر کدام از این آثار نیز ویژگی های خاصی دارند که شامل معرفی منطقه جغرافیایی خاصی می شود. به طور کلی از آثار مربوط به زمینه های مختلفی همچون عکاسی، طراحی، معماری، رسانه ها و شبکه های اجتماعی، سینما و تلویزیون و… در این موزه وجود دارند. وجود آثار مختلف از زمینه های گوناگون در این موزه شاید در نگاه اول مورد بی ربطی به نظر برسد، اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که تمامی این آثار در صدد نشان دادن هنر و فرهنگ ترکیه به دیگران هستند و همین موضوع در حقیقت نقطه اشتراک آنها محسوب می شود.

موزه هنر مدرن استانبول

ساختمان موزه هنرهای مدرن

ابتدا بهتر است بدانیم که ساختمان موزه به چه شکلی طراحی شده است و چه بخش هایی در درون این ساختمان وجود دارد. به این شکل می توانیم هرچه بهتر و بیشتر با این ساختمان و این موزه نیز آشنا شویم. این موزه دارای یک ساختمان دو طبقه است و بخش های مختلفی را در خودش جای داده است. از سال ۲۰۱۸ این موزه در یک ساختمان دیگر به صورت موقت قرار گرفت، زیرا ساختمان اصلی آن در منطقه گالاتاپورت در حال ساخت است و هنوز کار ساخت و ساز آن به اتمام نرسیده است.

در حال حاضر نمایشگاه های موقت هنری نیز در این موزه به اجرا در می آید تا افراد مختلف بتوانند هنر و خلاقیت خودشان را به عرصه نمایش بگذارند. این موزه دارای دو بخش سینما و کتابخانه نیز می باشد که می توانید از هر دو این بخش ها هم استفاده کنید.

  • کتابخانه موزه هنر مدرن استانبول

همان طور که گفته شد در این موزه دو بخش کتابخانه و سینما نیز وجود دارد. در کتابخانه این موزه چیزی حدود ۱۱ هزار کتاب وجود دارد که منبع مهمی برای هنرهای زیبا و معاصر است و می تواند برای محققان نیز گزینه بسیار عالی و مناسبی به حساب بیاید. کتاب های موجود در این کتابخانه هم به زبان ترکی و هم به زبان های دیگر نوشته شده اند و سبب شده است که این کتابخانه یکی از بزرگ ترین کتابخانه های موجود در کشور ترکیه شود. روش توسعه بخشی این کتابخانه از طریق رد و بدل کردن مجلات، کاتالوگ ها، کتاب ها و… با اشخاص، گالری ها و موزه های هنری است که در داخل و خارج از کشور وجود دارند.

بخش هایی که این کتابخانه بر روی آن ها متمرکز شده است شامل چند بخش می شود. این بخش ها شامل تاریخ هنر معاصر، معماری، سینما، عکاسی،  موزه داری و مدیریت هنری، هنرهای تجسمی، ویدئو، هنرهای نمایشی و همچنین رسانه های جدید می باشند.

  • سینما موزه هنرهای مدرن استانبول

در خصوص ویژگی های مربوط به کتابخانه این موزه مواردی را بیان کردیم، اما همان طور که گفته شد یکی دیگر از بخش های این موزه شامل سینمای آن می شود. در سینمای موزه هنر مدرن هر ماه یک الی دو فیلم که با همکاری فیلمسازان ترک و خارجی ساخته شده است به نمایش در می آید. اکران فیلم های این سینما نیز در روزهای شنبه، یکشنبه و پنجشنبه هر هفته می باشد. یکی دیگر از ویژگی های مربوط به این سینما در خصوص همکاری با فستیوال ها و موسسه های فرهنگی کشورهای مختلف است.

یکی دیگر از برنامه های مربوط به این سینما در خصوص اجرای برنامه ای با نام “دیداری با کارگردانان” است که در هر ماه از فیلمسازان ترک دعوت می کنند که به گفتگو درباره هویت بصری و ایده های خلاقانه بپردازند.

موزه هنرهای مدرن در استانبول

اطلاعات مورد نیاز برای بازدید از موزه هنر مدرن

برای بازدید از موزه هنرهای مدرن استانبول لازم است بدانید که این موزه در چه روزهایی باز است و بهای بلیط آن نیز چقدر می باشد. این موزه در روزهای سه شنبه، چهارشنبه، جمعه و شنبه از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۶ بعدظهر باز است و می توانید به آنجا مراجعه کنید. در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۱۰ صبح الی ۸ شب و یکشنبه ها از ساعت ۱۱ صبح الی ۶ عصر باز می باشد.

بهای بلیط برای این موزه با توجه به شرایط شما متغیر خواهد بود. برای گردشگران خارجی ۷۲ لیر، بازنشستگان و افراد مسن، ۵۴ لیر و برای گروه های ۱۰ نفری نیز ۵۴ لیر می باشد. این قیمت ها برای گردشگران خارجی است؛ این در حالی است که برای گردشگران داخلی معمولی ۳۲ لیر و برای بازنشسته ها و گروه های ۱۰ نفری هزینه بلیط به ازای هر نفر برابر ۱۸ لیر است.

اماکن دیدنی نزدیک به موزه

زمانی که به موزه ها می روید، معمولا به حال و هوای گذشته آن سرزمین و یا به طور کلی به حال و هوای گذشته جهان می رسید؛ اما در موزه هنر مدرن استانبول موضوع متفاوت است. در این موزه می توانید در همین حال و هوای امروز بمانید و صرفا ایده ها و خلاقیت های جدیدی را یاد بگیرید. در صورتی که بازدید از این مکان را در برنامه خود دارید، می توانید طوری برنامه ریزی کنید که در کنار بازدید از این موزه حتما از مکان های دیدنی که در نزدیکی آن وجود دارند نیز بازدید نمایید. برخی از مهم ترین مکان های دیدنی نزدیک به این موزه هستند شامل خانه های پلکانی استانبول، برج گالاتا، کاخ دلما باغچه، موزه مادام توسو، موزه مولوی خانه گالاتا، میدان تکسیم، پل گالاتا، بازار بزرگ استانبول، کاخ بوکولئون، حمام سلیمانیه، دلفیناریوم استانبول، موزه پرا، موزه بی گناهی یا معصومیت، قصر توپخانه، مسجد قلیچ علی پاشا، موزه توهمات، برج سلطان محمد سوم، فواره سلطان محمد، مسجد زینب سلطان، فروشگاه سوغات فروشی ترکیه، آب انبار باسیلیکا، پارک سلطان احمد، حمام خرم سلطان، مسجد آبی و میدان سلطان احمد می شود.

موزه استانبول

هتل های نزدیک به موزه هنر مدرن

همان طور که گفته شد موزه هنر مدرن استانبول علاوه بر آن که دارای بخش موزه است و ایده ها و خلاقیت های بسیار زیادی را به شما نشان می دهد، دارای دو بخش کتابخانه و سینما نیز می باشد و همین موضوع نشان می دهد که در یک روز نمی توانید به طور کامل از تمام بخش های این موزه دیدن کنید. به همین خاطر بهتر است هتلی که رزرو می کنید در نزدیکی این موزه باشد تا اگر دو یا حتی سه روز را به آن اختصاص دادید، نیاز به طی کردن مسیر و مسافت طولانی برای رفت و برگشت به موزه نباشد. هتل های نیدیا، هتل ماریوت استانبول، هتل کاراکوی، هتل اوپال، هتل ماریون، هتل ویندروز، هتل متروپولیان و… از جمله نزدیکترین هتل هایی هستند که در نزدیکی این موزه یافت می شوند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا