کربلا

خیمه گاه امام حسین (ع) کجاست؟ تاریخچه و راهنمای بازدید

خیمه گاه امام حسین علیه السلام یکی از مکان های زیارتی کربلا به حساب می آید که در محل قرار گیری خیمه ها در هنگام واقعه عاشورا، ساخته شده است. این بنا نخستین بار توسط فردی به نام عبدالمؤمن دده در قرن دهم قمری ساخته شده است که محل برپایی خیمه ها و چادرهای سیدالشهدا و یاران ایشان بوده است.

داستان خیمه گاه امام حسین (ع)

به محلی که امام حسین (ع) و یاران ایشان به برپایی خیمه ها و چادرهای خود پرداختند، خیمه گاه گفته می شود. این خیمه گاه در قسمتی از بین الحرمین و در جنوب غربی حرم امام حسین (ع) به فاصله تقریبی ۲۵۰ تا ۳۰۰ متر از حرم سیدالشهدا قرار دارد و به یکی از زیارتگاه های مسلمانان تبدیل شده است. تعداد خیمه های کاروان کربلا حدود ۶۰ عدد بوده که هر کدام را به فاصله تقریبی ۲ متر از یکدیگر بنا کرده بودند. مجموع این چادرها به صورت نیم دایره در کنار یکدیگر ساخته شدند و در پشت آن ها خندق حفر شده بود تا از امنیت بیشتری برخوردار باشد و دشمن نتواند از پشت حمله ور شود. 

خیمه امام حسین (ع) بزرگترین خیمه بود که در راس خیمه گاه قرار داشته و محل برگزاری جلسات و گردهمایی ها بوده است. طبق روایت های موجود خیمه بانوان در سمت غرب و خیمه یاران در شرق خیمه امام حسین علیه السلام قرار داشته و خیمه حضرت زینب (س) نیز در پشت خیمه برادر نصب شده بود. خیمه حضرت عباس (ع) نیز در پشت خیمه امام حسین (ع) و اطراف خیمه کودکان و زنان قرار داشته است. برخی خیمه ها نیز محل نگهداری تجهیزات و آذوقه ها بود. 

ارایش سپاه دشمن و خیمه گاه

پس از پایان جنگ سپاه دشمن به خیمه گاه امام حسین علیه السلام حمله کردند و زیورآلات زنان را به غارت بردند و همه ی زنان، کودکان و امام سجاد (ع) که به دلیل بیماری نتوانستند در جنگ شرکت کنند را در یک جا جمع کرده و تمامی خیمه ها را به آتش کشیدند. امروزه در عراق و برخی شهرهای ایران در عاشورا برای عزاداری خیمه آتش می زنند که دقیقا به همین علت تاریخی می باشد. 

هم اکنون نیز در همین محل، بنایی به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع با چندین گنبد سبز رنگ منسوب به خیمه گاه ساخته شده که پیش از این به آن اشاره کردیم. این خیمه گاه بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.

قسمت های مختلف خیمه گاه امام حسین (ع)

در ابتدای ورود به این محل، بنایی منتسب به خیمه حضرت ابوالفضل (ع) به چشم میخورد که تداعی کننده لقب پاسدار خیمه ها برای آن حضرت است. بعد از گذر از این مکان در دو طرف شانزده طاق کوچک می بینید که به یاد جهاز شتران ساخته شده است.

بعد از گذر از قسمت طاق ها به بنای سرپوشیده ای می رسید که اتاق های کوچکی در اطراف آن وجود دارد. بنای وسط این سالن مربوط به خیمه امام حسین (ع) و خیمه های اطراف مربوط به سایر یاران می باشد.

در این سالن دو محراب نیز به چشم می خورد که یکی از آن ها به محراب امام حسین (ع) و دیگری به محراب امام زین العابدین (ع) معروف است. یک چاه نیز در این بنا وجود دارد که به چاه حضرت عباس معروف است که به زیر زمین می رسد و داخل آن آب دارد.

خیمه گاه حضرت زینب (س) نیز در پشت خیمه برادر قرار گرفته و خیمه همسر امام نیز سمت چپ ورودی و خیمه حضرت قاسم (ع) نیز در سمت راست قرار دارد. برای اینکه به راحتی به محل خیمه گاه دسترسی پیدا کنید می توانید از درب باب الزینبیه یا باب القبله خارج شوید و از طریق خیابانی که از کنار تل زینبیه شروع می شود به خیمه گاه امام حسین (ع) برسید. در نظر داشته باشید که مانند حرم، همراه داشتن تلفن همراه یا دوربین برای ورود به این مکان ممنوع می باشد.

قسمت های مختلف خیمه گاه امام حسین (ع)

تاریخچه ساخت خیمه گاه امام حسین

اطلاعات دقیقی برای ساخت این بنا موجود نیست اما بر اساس برخی روایات موجود، نخستین بنا از خیمه گاه توسط فردی به نام عبدالمؤمن دده از نسل سید ابراهیم مجاب در قرن دهم هجری ساخته شد. او تعدادی درخت خرما در کنار این بنای کوچک کاشت که بعدها به نخلستان دده شهرت پیدا کرد. سپس در سال ۹۹۶ قمری فردی به نام جهان کلامی کربلایی شاعر قرن دهم، این بنا را مرمت کرد به گونه ای که هم اکنون نیز تاریخ مرمت در سنگ مرمر محراب وجود دارد.

در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار نیز بازسازی هایی در این بنا اتفاق افتاد. شخصی به نام عبدالحسین تهرانی از جانب ناصرالدین شاه برای بازسازی عتبات عالیات در ۱۲۷۶ قمری نماینده شد و در کنار بازسازی حرم امام حسین (ع) به بازسازی خیمه گاه نیز پرداخت.

از جمله گزارش های قدیمی که در مورد خیمه گاه وجود دارد، مربوط به گزارش یک گردشگری آلمانی به نام «کارستن نیبور» است که در سال ۱۷۶۵ میلادی در سفری که به غرب آسیا داشت وارد کشور عراق شد و از کربلا دیدن کرد. او می گوید بنای ویرانه ای به عنوان خیمه گاه در خروجی کربلا به سمت کوفه وجود داشته است و بنای قدیمی کوچکی که به قبر قاسم بن حسن و برخی شهدای کربلا منسوب بوده در نزدیکی این خیمه گاه وجود داشته است.

 بنای خیمه گاه امام حسین در کربلا

دیدنی های نزدیک

خیمه گاه امام حسین علیه السلام به دلیل موقعیتی که در آن قرار گرفته است به اماکن زیارتی همچون حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) نزدیک می باشد و فاصله کمی با آن ها دارد به گونه ای که هنگام زیارت از حرمین می توانید به راحتی از خیمه گاه نیز دیدن کنید. از جاذبه های دیدنی و مذهبی دیگری که نزدیک به خیمه گاه هستند می توان به موزه حافظه اسلام، بین الحرمین، تل زینبیه، نهر علقمه، آرامگاه امیرکبیر، مدفن دو طفلان مسلم، گودال قتلگاه و بازار کربلا اشاره کرد.

هتل های نزدیک

هنگام سفر زیارتی یا سیاحتی محل اقامت خود را در نزدیکی مکان های زیارتی و مراکز تفریحی انتخاب کنید تا حمل و نقل برای شما ساده تر شود. از جمله هتل های نزدیک به خیمه گاه و بین الحرمین می توان به هتل نورالفرقدین کربلا، هتل باران، هتل جنت المرتضی، هتل لارسا، هتل عطاء الحسین، هتل صباح، هتل نعیم الوارث، هتل ثامن الائمه، هتل کربلا، هتل برج الاماره و هتل برج توریستی السفیر اشاره کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا