» استان سیستان و بلوچستان » جاذبه های گردشگری چابهار » سواحل مکران سیستان و بلوچستان و پدیده های عجیب و غریب آن
ساحل مکران
جاذبه های گردشگری چابهار

سواحل مکران سیستان و بلوچستان و پدیده های عجیب و غریب آن

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ 11۰1,897

استان سیستان و بلوچستان، منطقه ای بکر و ناشناخته است که جاذبه ‌های گردشگری فراوانی دارد. سواحل مکران، در جنوب شرقی ایران و از جاهای دیدنی چابهار است. این سواحل از شرق بندرعباس شروع می شود و تا جنوب غرب پاکستان ادامه پیدا می کرد.

ساحل بندر چابهار
ساحل بندر چابهار

مردم محلی، به آن مَکران می گویند و در اشعار فردوسی از آن مُکران یاد شده است. اهمیت سواحل مکران به این دلیل است که بندر چابهار، به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران، در این منطقه قرار دارد. بندر چابهار ۱۵۰۰ کیلومتر تا پایتخت فاصله دارد.

اگر قصد سفر به سیستان و بلوچستان را دارید، برای رزرو هتل چابهار به سایت اقامت ۲۴ مراجعه کنید.

ساحل مکران
ساحل مکران

جذابیت های سواحل مکران در سیستان و بلوچستان

از جذابیت های سواحل مکران، خط ساحلی خیره کننده‌ آن است. اتصال کوه‌ های بیابانی با دریا، چشم انداز طبیعی بی نظیری است که می‌تواند دلیل خوبی برای سفر به استان سیستان و بلوچستان باشد.

سواحل مکران در امتداد ساحل دریای عمان گسترده شده است. این ساحل علاوه بر این که جاذبه‌ گردشگری، به لحاظ جغرافیایی و استراتژیکی هم شرایط ویژه ای دارد. سواحل صخره‌ای، مرجانی و ماسه‌ای و امکان انجام تفریحات آبی و ساحلی و همچنین آثار تاریخی و بنا های قدیمی در این منطقه می‌تواند فرصتی مغتنم برای توسعه گردشگری دریایی باشد.

به دلیل قرار گرفتن این ناحیه در حاشیه اقیانوس، کشتی‌های باری و گردشگری از سراسر جهان نیز قابل دیدن مشاهده هستند. به همین دلیل مکران می ‌تواند فرصتی برای ورود گردشگران دریایی به ایران و باشد و شرایط ویژه ای برای تبدیل این سواحل به قطب مهم گردشگری ایجاد کند.

بندر چابهار
بندر چابهار

مطلب مرتبط: کوه های مینیاتوری چابهار ، پدیده بی مثال طبیعت

به لحاظ تاریخی، در کتاب تاریخی هرودوت، مورخ یونانی قرن پنجم میلادی هم از سواحل مکران به عنوان یکی از استان (ساتراپ) های ایران یاد شده است. در دیگر نسخه‌ های تاریخی هم این منطقه، سواحل مکران نامیده شده و با توجه به این که تاریخچه ای طولانی دارد، اما در رابطه با علت نامگذاری آن، دیدگاه‌ ها و نظریات متفاوتی وجود دارد از جمله این که ریشه این نام را زبان سومری و بابلی می‌ دانند که هم‌ ریشه واژه “مگان” به معنای کرانه مگا است و برخی هم مگا را به ‌معنی قایقران دانسته اند.

از زیبایی های سواحل مکران، طلوع خوشرنگ خورشید از فراز رشته‌ کوه زاگرس و غروب طلایی آن بر پهنای اقیانوس است. سیستان و بلوچستان سرزمین اسطوره ‌ها و حماسه ‌ها بوده است و بر سر مسیر تاریخی جاده ابریشم قرار داشته.

پرندگان مهاجر ساحل مکران
پرندگان مهاجر ساحل مکران

سواحل مکران میزبان پرندگان مهاجر

سواحل مکران پناهگاه بیش از ۲۰۰ گونه از انواع پرندگان بومی، مهاجر، آبزی و شکاری است که به‌ صورت دائمی یا فصلی در پاییز و زمستان در این منطقه قابل مشاهده هستند.

از میان کمیاب ترین پرندگان دنیا، پلیکان پا خاکستری و گیلانشاه خالدار به ‌صورت مهاجر یا فصلی، در پاییز و زمستان در ناحیه ساحلی مکران مشاهده‌ می شوند که با توجه به آرامش و کم رفت و آمد بودن این منطقه، پناهگاه امنی برای آنان است.

از دیگر گونه های جانوری این ناحیه، خرس سیاه، پلنگ، سنجاب راه‌ راه است. همچنین پستانداران دریایی شامل چندین نوع نهنگ و دلفین و گاو دریایی هم در این سواحل زندگی می کنند.

گل‌فشان چابهار
گل‌فشان چابهار

گل‌فشان چابهار

یکی از پدیده های نادر در سواحل مکران در استان سیستان و بلوچستان، گل ‌فشان در دشت کهیر، در ۱۰۰ کیلومتری غرب چابهار است. در این پدیده، حباب‌ های گل ‌آلودی است که به بیرون پرتاب می شود و در منطقه گل‌ فشان چابهار است.

منطقه گل‌ فشان به زبان محلی “ناف دریا”‌ نامیده می شود که ۳ تپه دارد و ارتفاع آن ها بیش از ۲۰ متر است. گل‌ هایی که به‌ صورت حباب خارج می ‌شوند غلیظ هستند که هم خواص درمانی دارد و هم در سفالگری و آجرپزی به کار می رود.

تالاب صورتی لیپار
تالاب صورتی لیپار

جاذبه ‌های گردشگری گواتر

جاده ساحلی از چابهاربه گواتر از زیبا ترین بخش های این منطقه است. از جاذبه ها و چشم انداز های دلربای آن شامل:

تالاب لیپار

در امتداد این جاده، تالاب لیپار قرار دارد که رنگ آب در ماه ‌هایی از سال، صورتی است. مواد آلی و معدنی و جریانات دریایی به دنبال طوفان‌ های مونسون باعث رشد بیش‌ از حد پلانکتون‌های گیاهی و تغییر رنگ آب می شود.

مطلب مرتبط: تالاب لیپار عروس چابهار

مطلب مرتبط: بندر گواتر ؛ بهشت پرندگان مهاجر

سواحل مکران
سواحل مکران

ساحل درک

روستای درک همان جایی‌ است که آب دریا و شن‌های کویر مثل خیال و واقعیت به‌هم رسیده‌اند. این منطقه زیبا از جاهای دیدنی کنارک می‌باشد که در امتداد دریای عمان واقع شده است. این ساحل زیبا در فاصله ۱۷۰ کیلومتری از منطقه ﺁزاد چابهار و در مسیر جاده ترانزیتی بندر کنارک به بندر جاسک قرار دارد. برای اقامت در این منطقه می‌توانید اقامتگاه‌های بومی مردم منطقه را انتخاب کنید. همچنین کمپ زدن در ساحل درک نیز می‌تواند انتخاب جذابی باشد.

بندر پزم تیاب

بندر پزم تیاب شبیه به یک شبه جزیره است. دماغه ساحل پزم تیاب، به وال یا نهنگ شباهت دارد و شکل، موقعیت و پیکربندی خلیج پزم به‌طور کلی شبیه به خلیج چابهار است. نام بندر پزم بر‌‌‌گرفته از پوزه کوه است. برای دیدن بهتر ساحل، یک کوه بزرگ کنار دریا و ساحل است که می­‌توان ساعت‌ها روی سنگ‌های آن به تماشای قایق‌ها و لنج‌های صیادی برگشته از دریا نشست. خلیج و اسکله پزم نیز مانند اسکله بریس، بسیار زیبا و تماشایی است.

جنگل‌های زیر آب رفته حرا، لاک‌پشت سبز، سارگپه و عقاب از جانورانی هستند که زیستگاهشان در این ناحیه است. علاوه بر این بزرگ ‌ترین خزنده ایران به نام “گاندو” یا همان تمساح پوزه‌ کوتاه هم از انواع نادر جانوری آن جا است.

جاذبه های سیستان و بلوچستان ارزش این را دارد که به برنامه ریزی یک سفر فکر کنید.

منبع: سایت اقامت ۲۴

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×