گوناگون

خوشا شیراز و سعدیه در روز بزرگداشت سعدی

شیراز است و هزار و یک بهانه، برای سخن گفتن از ادبیات و هنر و تاریخ و فرهنگ. اول اردیبهشت ماه، روزی است که به نام استاد سخن، جناب سعدی شیرازی نام گذاری شده است. به مناسبت روز سعدی، در این مقاله می پردازیم به معماری آرامگاه سعدی یا همان سعدیه، که به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز، در برنامه هر گردشگری که به این شهر سفر می کند، قرار می گیرد.

روز سعدی
روز سعدی

سعدی شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری است که آرامگاه او را سعدیه نامگذاری کرده اند. این مقبره در انتهای خیابان بوستان شیراز و در مجاورت باغ دلگشا قرار دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز است. این بنا در سال ۱۳۵۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بنای تاریخی مقبره سعدی
بنای تاریخی مقبره سعدی

تاریخچه آرامگاه سعدی

محل کنونی آرامگاه سعدی، خانقاهی بوده است که وی اواخر زندگیش را در آن جا سپری کرد. نخستین بار، در قرن هفتم هجری قمری، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. اما در سال ۹۹۸ به دستور یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، خانقاه کاملا ویران شد. اما در سال ۱۱۸۷ هجری قمری، بار دیگر  بنایی از گچ و آجر به دستور کریم خان زند، بر مزار سعدی بنا شد.

سنگی که اکنون بر آرامگاه سعدی قرار گرفته، با اشعاری از بوستان وی مزین شده است. این سنگ مزار، توسط قوام الملک شیرازی تهیه و نصب شده است.

معماری سعدیه

اما ساخت بنای کنونی سعدیه توسط مهندس محسن فروغی، فرزند ذکاء الملک (محمدعلی فروغی) که استاد وقت دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، انجام شده است. جالب است بدانید که این بنا شباهت زیادی به چهل ستون اصفهان دارد. بنیان گذاران سعدیه با تلفیق معماری سنتی ایران و ایده های مدرن معماری، این بنا را طراحی و اجرا کردند. همچنین طراحی ورودی این مجموعه، به عهده آندره گدار، معماری فرانسوی بوده است.

محوطه سعدیه شیراز
محوطه سعدیه شیراز

مجموعه آرامگاه حضرت سعدی، دارای محوطه ای حدود ۱۰۳۹۵ متر مربع است. محوطه سر سبز و زیبای باغ، به سبک ایرانی گلکاری، باغچه بندی و درختکاری شده است. همچنین در این باغ حوض هایی می بینید که دارای کاشی کاری هایی به سبک دوره سلجوقی هستند. اما یکی از زیباترین دیدنی های سعدیه، حوض ماهی آن در زیر مجموعه است. در واقع سعدیه به‌ گونه‌ای طراحی شده که چشمه آب جوشان و گوارایی در زیر آن جریان دارد.

گنبد سعدیه
گنبد سعدیه

از جذابیت های این بنا، باید به کاشی کاری های زیبا و عناصری مانند گنبد و قوس اشاره کرد که حال و هوایی ایرانی به این مجموعه داده است. ایوانی با ستون های چهار ضلعی بلند همراه با کاشی کاری های منحصر به فرد در جلو آرامگاه و گنبد کاشی فیروزه ای بر فراز بنا، جلوه ای چشم نواز آفریده است.

در درون آرامگاه هم کتیبه هایی کاشی کاری شده، حاوی ابیاتی از گلستان و بوستان و همچنین لوحی که حکایت از تاریخچه بنا دارد، تعبیه شده است.

مقبره سعدی
مقبره سعدی

روز بزرگداشت سعدی

مرکز سعدی شناسی ایران از سال ۱۳۸۱، نخستین روز اردیبهشت را، روز سعدی نامگذاری کرد. سعدی دارای چند کتاب شامل، گلستان، بوستان و غزلیات است که مجموعه آن ها، کلیات سعدی نامیده می شوند. تبحر وی در نظم و نثر و همچنین افکار پند آمیز و حکیمانه اش موجب شد تا آثار او چنین درخشان در ادبیات فارسی، باقی بمانند و اشعار و سخنان نغزش، ورد زبان فارسی زبانان گردد.

منبع: وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

فاطمه قائم مقامیان

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم و علاقه مند به سئو و دیجیتال مارکتینگ... همیشه چیزای زیادی برای یاد گرفتن هست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا