» استان سیستان و بلوچستان » جاذبه های گردشگری چابهار » بندر گواتر ؛ بهشت پرندگان مهاجر
bandar e guvatr 2
جاذبه های گردشگری چابهار

بندر گواتر ؛ بهشت پرندگان مهاجر

۲ آبان ۱۳۹۷ 18۰937

ایران کشوری مملو از جاذبه ها و زیبایی ها بوده که به هر نقطه دور و نزدیک آن اگر سفر کنید، می توان مکان ها و جاذبه های تازه ای را دیده و تجربیات جدیدی کسب کرد، خلیج یا همان بندر گواتر یکی از آخرین نقاط مرزی ایران بوده که با تواجه به داشتن جاذبه های دیدنی بسیار و هم جواری با آب های دریای عمان، همچنان کمتر شناخته شده مانده و عده کمی با این بندر آشنایی دارند.

با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی و آشنایی با بندر گواتر همراه باشید.

 

مقاله مرتبط: ” قلعه پرتغالی ها در چابهار

مقاله مرتبط: ” روستای گردشگری دَرک چابهار با چهار نوع ساحل بکر و زیبا

 

بندر گواتر
آدرس : ایران-سیستان و بلوچستان-چابهار در طول ساحل مکران

 

بندر گواتر کجاست؟

در استان سیستان و بلوچستان و در آخرین نقطه از کشور پهناور ایران و در نزدیکی شهر بندری زیبا چابهار، بندری زبیا با چشم انداز ها و جذابیت هایی منحصر به فرد به نام بندر گواتر واقع شده است.

خلیج گواتر به نوعی در میان دریای عمان و ساحل مکران واقع شده و مجموعه ای فراوان از دیدنی ها و جذابیت ها را در خود جای داده است.

خلیج گواتر مرز میان ایران و کشور پاکستان بوده و همانگونه که از نام آن برمی آید، مکان اتصال دریا و خشکی با یکدیگر است.

 

 بندر گواتر
زیبایی ساحل بندر گواتر

 

چشم انداز ها و زیبایی های بندر گواتر

آب و هوای بی نظیز و معتدل این منطقه سبب شده تا امکان سفر و بهره مندی از زیبایی های آن حتی در فصول گرم سال نیز وجود داشته و گردشگران می توانند در تمام روزهای سال به بندر گواتر سفر کنند.

این منطقه در جوار منطقه حفاظت شده جنگل های حرا قرار گرفته و این منطقه حفاظت شده یکی از چشم اندازهای زیبا و جاذبه های این بندر بشمار می آید.

نزدیکی و قرار گرفتن در مجاورت دریای عمان یکی دیگر از جذابیت های بندر گواتر بوده و چشم انداز زیبایی به این بندر بخشیده است.

دریای آبی و آرام و ساحلی بکر و زیبا از یک سو و حرکت خرچنگ ها بر روی شن های این ساحل از سود دیگر زیبایی دو چندانی به این بندر بخشیده و می توان در بند و خلیج گواتر زیباترین مناظر را شاهد بود.

 

بندر گواتر
بندر گواتر نزدیک ترین بندر به خلیج فارس است

 

تجارت در گواتر

خلیج گواتر نزدیک ترین نقطه ایران به دریای عمان بوده و همین موضوع ارزش ویژه ای به این منطقه بخشیده است.

این بندر از گذشته تا کنون مرکز تجارت و صادرات کالا به کشور های دیگر بوده و تجار این منطقه با استفاده از کشتریانی در آب های گواتر مسیر میان هند و آفریقا را سپری می کردند که متاسفانه امروزه کمی از رونق آن کاسته شده است.

مردمان بومی گواتر امروزه بیشتر از طریق ماهیگری و حصیر بافی زندگی خود را تامین کرده و به نوعی شغل اصلی این مردم بشمار می آید.

همچنین بندر گواتر یکی از اصلی ترین مراکز پرورش و صادرات میگو در کشور بشمار آمده که متاسفانه هر روزه نیز شاهد کاسته شدن از رونق این صنعت در گواتر هستیم.

بهترین زمان برای سفر به خلیج و بندر گواتر

بندر گواتر به دلی برخورداری از آب و هوایی معتدل در تمام سال برای سفر مناسب بوده اما اگر می خواهید اوج زیبایی این بندر را مشاهده کنید بهتر است در فصل پاییز بندر گواتر را به عنوان مقصد سفر خو.د انتخاب کنید.

زیرا در این فصل گونه های مختلف از پرندگان به این بندر مهاجرت کرده و در پاییز بندر گواتر میزبان تعداد بیشماری از پرندگان مهاجر است که به تماشای آنها نشستن در این ایام یکی از زیباترین مناظر بندر گواتر بشمار می آید.

جاذبه های اطراف بندر گواتر

در اطراف بندر گواتر و در مسیر این بندر به چابهار اماکن شگفت‌انگیز و جاذبه‌های دیدنی بسیار زیبا و خاصی وجود دارند که بازدید از آنها می‌تواند سفری خاطره‌انگیز برایتان رقم بزند.

دریاچه صورتی لیپار

در ۵۵ کیلومتری بندر گواتر دریاچه صورتی رنگی وجود دارد که به آن لیپار گفته می‌شود. این دریاچه منحصر بفرد که فاصله زیادی تا جاده اصلی ندارد، به دلیل وجود یکسری پلانکتون‌ها و جلبک‌های خاص به رنگ صورتی درآمده است.

کوه های مینیاتوری

کوه‌هایی زیبا و خاکستری رنگ در مسیر خلیج گواتر و کمی بعد از تالاب لیپار در سمت چپ جاده و در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری از چابهار قرار دارند که به کوه‌های مینیاتوری مشهور هستند. به دلیل اشکال عجیب و غریب این کوه‌ها مانند کوه‌های کره مریخ که در اثر فرسایش در طول سال‌های بسیار زیاد بوجود آمده‌اند به آنها کوه‌های مریخی نیز گفته می‌شود.

اقامت در بندر گواتر

برای سپری کردن لحظاتی خوش و داشتن اقامتی راحت و دلنشین می‌توانید به سراغ اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی گواتر بروید. این اقامتگاه‌ها علاوه بر قیمت مناسب، فرصتی مناسب را به گردشگران می‌دهند تا به‌واسطه آن‌ها، از نزدیک‌تر زندگی مردم بومی هر منطقه را لمس کنند.

 

 

منبع : وبلاگ اقامت۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×