جاهای دیدنی یزد

آتشکده زرتشتیان یزد، با آتشی مقدس از ۱۵۰۰ سال پیش

یزد یکی از شهرهای زیبای ایران بوده که اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان به حساب می آید و آتشکده زرتشتیان یزد سرآمد جاذبه های تاریخی آن به شمار می رود. این شهر در مرکز فلات ایران قرار دارد و در تابستان دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و در زمستان هوای آن سرد و مرطوب است. با توجه به جاهای دیدنی یزد و آثار تاریخی به جا مانده در آن، می توان فهمید که قدمت یزد و آبادانی آن به زمان های خیلی دور برمی گردد. این شهر تاریخی، زیبایی های بسیاری دارد. آتشکده زرتشتیان یزد یکی از جالب ترین ها و معروف ترین شگفتی های این شهر است که حتما نام آن را تاکنون بارها شنیده اید. همراه ما باشید تا با راز آتشکده زرتشتیان یزد آشنا شوید.

چرا آتشکده زرتشتیان؟

دین زرتشت یکی از قدیمی ترین ادیان یکتاپرستی است که هنوز هم در شهر یزد و کرمان پیروان خود را دارد. زرتشت پیامبر ایرانی بوده که بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال، پیش از ظهور مسیح وجود داشته و آیین یکتا پرستی را رواج داده است. دین زرتشت اولین دین توحیدی ایرانیان بوده که بعد از حمله اعراب به ایران، کمرنگ شد.

سوالی که پیش می آید این است که منظور از آتشکده زرتشتیان یزد چیست؟ آتشکده، به گونه ای از عبادتگاه های زرتشتیان می گویند، که پیروان زرتشت در آن جمع شده و به خواندن اوستا و برگزاری مراسم های مذهبی گوناگون می پرداختند. در ایران باستان آتشکده های مختلفی وجود داشته که معروفترین آن ها آتشکده زرتشتیان یزد است. برای مشاهده فیلم آتشکده زرتشتیان یزد می توانید از طریق یوتیوب و یا آپارات اقدام کنید.

آتشکده یزد

آتشکده ای با آتشی ۱۵۰۰ ساله!

احتمالا از خود میپرسید به چه دلیل این آتشکده معروف بوده و عده زیادی برای دیدن آن هر ساله به شهر یزد می روند؟ با تحقیق در مورد آتشکده زرتشتیان یزد متوجه می شوید که به نام های آتشکده بهرام، آتشکده ورهرام و خانه زرتشتیان یزد نیز شناخته می شود، به دستور رضاخان تاسیس شده و به یکی از نیایشگاه های زرتشتیان تبدیل شد. البته دلیل اهمیت این آتشکده وجود آتش مقدس ورهرام است که به مدت ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و نزد پیروان زرتشت از قداست خاصی برخوردار است. بنابراین قدمت آتشکده زرتشتیان یزد به بیش از ۱۵۰۰ سال می رسد.

در ابتدا این آتش در غاری پنهان مابین روستای عقدا و زیارتگاه پارس بانو، در کوه اشکفت یزدان قرار داشت. سپس به ترک آباد اردکان برده شد و به مدت ۳۰۰ سال در آنجا بوده و پس از آن به شریف آباد و در نهایت به یزد منتقل شده است. این آتش مقدس در شهر یزد برای مدتی در خانه ((موبد تیرانداز آذرگشسب)) در کوی موبدان نگهداری می شد، سپس به مکان فعلی در آتشکده زرتشتیان یزد، مکانی که در آبان ۱۳۱۳ با سرمایه گذاری شخصی زرتشتی به نام هما بائی ساخته شد، منتقل شده است.

این آتشکده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و از سال ۱۳۴۰ نیز امکان بازدید گردشگران از این اثر تاریخی فراهم شد.

معماری آتشکده زرتشتیان یزد

از گذشته تا کنون معمولا آتشکده ها مکان های ساده و بدون زرق و برق بوده اند که درباره آتشکده یزد هم چنین چیزی درست است. پس از داخل شدن از درب ورودی، حوضی بزرگ در وسط حیات می بینید که روبه روی ساختمان اصلی واقع شده و در اطراف نیز می توانید باغی سرسبز مشاهده کنید. ساختمان اصلی آتشکده بر روی سکویی به ارتفاع ۲۱ متر قرار گرفته که برای رفتن به داخل باید از پله ها عبور کرد. ساختمان اصلی به گونه ای طراحی شده که بتواند بیشترین نور را از خورشید دریافت کند. همچنین آب این مجموعه در گذشته از آب انبار، پاکنه و راه قنات تامین می شده است.

از جمله زیبایی های این مجموعه می توان به ستون های سنگی و سنگ های گلدار اشاره کرد که به دست هنرمندان اصفهانی ساخته شده و سپس به یزد فرستاده شده اند. همچنین روی سر در ورودی ساختمان، کاشی های نگاره فروهر را می بینید که اثر هنرمندان یزدی می باشند. درون ساختمان نیز دیوارها با تصاویر زرتشت و جمله هایی از کتاب اوستا زینت داده شده اند.

آتشکده زرتشتیان یزد به همت زرتشتیان ساکن یزد و پارسیان هند، با سرمایه شخصی به نام هما بائی تحت نظارت ((ارباب جمشید امانت))، در شهر یزد ساخته شد. می توان گفت معماری این آتشکده، از بناهای تاریخی هخامنشی به ویژه تخت جمشید و آتشکده های پارسیان هند الهام گرفته است.

کاشی های فروهر آتشکده زرتشتیان یزد

آداب ورود به آتشکده زرتشت در یزد

آتشکده یک مکان مقدس برای زرتشتیان می باشد بنابراین، هنگام ورود به این مکان باید آداب آن را رعایت کنید. زرتشتیان آتش مقدس را نماد پاکی می دانند و آن را درون یک مجمر بزرگ و پشت یک محفظه شیشه ای نگهداری می کنند تا نفس سایر آدم ها با آتش پاک برخورد نکند. این آتش درون اتاقی به دور از نور خورشید قرار گرفته و یک نفر مسئول روشن نگه داشتن آتش است. به این شخص هیربد می گویند که با اضافه کردن قطعات چوب، این آتش را حفظ می کند.

آداب ورود به این مکان

  • مردان و زنان باید پاکیزه باشند.
  • هنگام ورود باید کفش خود را در بیاورید.
  • همانند مسجد برای مسلمانان، بانوان در روزهای خاص نمی توانند وارد آتشکده شوند.
  • مردان از کلاه سفید و زنان از روسری سفید و لباس رنگ روشن استفاده نمایند.

هیربد در حال نگهداری از آتش مقدس زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان یزد کجاست

آدرس آتشکده زرتشتیان یزد، شهر یزد، در خیابان آیت الله کاشانی بعد از میدان مارکار است. این آتشکده در یکی از خیابان های اصلی شهر قرار گرفته، بنابراین با وسیله وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی به سادگی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

دیدنی های نزدیک

اگر علاقه مند به آثار و بافت تاریخی هستید، شهر یزد مکان مناسبی برای شما خواهد بود. چرا که حتی بسیاری از این خانه ها هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و زیبایی خاصی دارند. علاوه بر تماشای این بافت تاریخی می توانید از سایر جاذبه ها همچون مسجد چهار کوچه، آب انبار رستم گیو، باغ دولت آباد، موزه آب یزد، زندان اسکندر یزد، خانه تاریخی صدوقی، خانه لاری ها، مسجد جامع یزد، میدان مارکار و خانه کسرا که در نزدیکی این آتشکده قرار دارند، دیدن کنید.

هتل های نزدیک 

از آنجایی که یزد یک شهر تاریخی بوده و گردشگران به آن سفر میکنند، هتل ها و اقامتگاه های بومگردی زیادی در آن وجود دارد. اینکه این هتل ها چقدر به بافت تاریخی شهر و جاذبه های گردشگری نزدیک باشند، اهمیت زیادی برای مسافران دارد. از جمله هتل های نزدیک آتشکده یزد می توان به هتل لاله، هتل داد، اقامتگاه سنتی دربار یزد، هتل فاضلی یزد، اقامتگاه سنتی ترنج سبز، هتل سنتی یزد، هتل سنتی مظفر یزد، هتل پارسیان و هتل فرهنگ یزد اشاره کرد. اگر قصد سفر به شهر زیبای یزد را دارید، ما می توانیم برای رزرو هتل های یزد، مناسبترین قیمت ها را به شما معرفی کنیم.

سؤالات متداول

محل آتشکده زرتشتیان یزد کجاست؟

این آتشکده در یزد، میدان مارکار، خیابان کاشانی قرار دارد.

نام دیگر آتشکده زرتشتیان یزد چیست؟

به این محل آتشکده بهرام، ورهرام یا خانه زرتشتیان یزد هم می گویند.

در آتشکده زرتشتیان یزد چه چیزی را نیایش می کردند؟

مهمترین نیایش های مذهبی مثل خواندن اوستا و گات ها در برابر آتش انجام می گیرند.

سوخت آتشکده زرتشتیان یزد چیست؟

قطعات چوب های خشک و مقاوم مثل چوب زردآلو و بادام، روزانه در طی چند نوبت به عنوان سوخت آتشکده یزد استفاده می شوند.

ساعت بازدید آتشکده زرتشتیان یزد چه زمانی است؟

هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب آماده پذیرایی از شما مهمانان و گردشگران عزیز هستند.

قدیمی ترین آتشکده ایران کدام است؟

به عقیده برخی افراد و مستندات تاریخی، آتشکده زرتشتیان یزد، قدیمی ترین آتشکده ایران با قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال است.
لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا