نجف

قبرستان وادی السلام نجف، بزرگترین قبرستان دنیا

قبرستان وادی السلام نجف با بیش از ۵ میلیون قبر و قدمتی تاریخی یکی از بزرگترین قبرستان های دنیا است. این قبرستان که جزو جاهای دیدنی نجف عراق به شمار می رود، به خاطر وجود روایاتی درباره فضیلت آن از اهمیت مذهبی بسیاری مخصوصا برای شیعیان برخوردار است. همچنین واقع شدن وادی السلام در نزدیکی حرم مطهر امام علی (ع) و دفن شدن بزرگان و افراد سرشناس از دیگر دلایل شهرت این قبرستان محسوب می گردند. در این مقاله از اقامت ۲۴ قصد داریم قبرستان وادی السلام نجف را به طور جامع و کامل معرفی کنیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این قبرستان تاریخی هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه قبرستان وادی السلام نجف

با اینکه اطلاعات دقیقی از تاریخچه وادی السلام در دست نیست اما به نظر می رسد این مکان از گذشته های دور محل دفن مردگان بوده است. بنابر روایات مختلف دینی قدمت این قبرستان به پیش از اسلام بازمی گردد. در یکی از این روایات که منسوب به امام علی (ع) است، آمده که تاریخ قبرستان وادی السلام نجف به زمان سجده فرشتگان بر آدم می رسد. وادی السلام در طول تاریخ دستخوش تغییرات مختلفی شده و برخی از قسمت های آن تخریب و گاهی نقشه آن به هم ریخته است.

اهمیت و فضیلت قبرستان وادی السلام نجف

وجود روایات مختلف درباره اهمیت و فضیلت قبرستان وادی السلام موجب شده این مکان برای مومنان و شیعیان جایگاه ویژه ای داشته باشد. طبق روایات حضرت محمد (ص) در شب معراج به همراه جبرئیل برای خواندن نماز به این مکان آمده است. همچنین در روایتی دیگر این قبرستان را محل عبادت و نمازگاه پیامبران دیگر مانند حضرت آدم در نظر می گیرند.

قبرستان وادی السلام نجف

از دیگر دلایل اهمیت و فضیلت قبرستان وادی السلام نجف روایتی از امام علی (ع) است که درباره این قبرستان فرمودند: «هیچ مومنی در جایی از زمین نمیرد، مگر آنکه به روح او فرمان دهند که به وادی السلام آید. این جا نقطه ای از بهشت است».

واقع شدن این قبرستان قدیمی در نزدیکی مدفن امام اول شیعیان نیز دلیل دیگری است که بر اهمیت و فضیلت آن می افزاید. حتی در روایات آمده که امام علی (ع) به شهر نجف و وادی السلام علاقه داشته و از خداوند خواسته است که مدفن او را در این شهر و منطقه قرار دهد.

وجه تسمیه قبرستان وادی السلام نجف

وادی السلام از دو کلمه عربی «وادی» به معنای سرزمینی میان کوه ها و تپه ها و محل عبور سیلاب و کلمه «سلام» به معنای در امان و سلامت ماندن از آسیب های ظاهری و باطنی تشکیل شده است. طبق روایات نام این قبرستان توسط پیامبر (ص) و جبرئیل بر آن نهاده شده است و هر کسی در این مکان مدفون شود از عذاب قبر و عالم برزخ معاف می گردد.

بناهای قبرستان وادی السلام نجف

به جز قبور بسیار زیاد، بناهای دیگری نیز در قبرستان وادی السلام نجف وجود دارند که از جایگاه بالایی برخوردارند. این بناهای با ارزش تاریخی، هنری، معماری و مذهبی همیشه در کانون توجه زائران به ویژه شیعیان قرار داشتند.

مقام هود و صالح

مقبره هود و صالح

براساس روایاتی مدفن دو پیامبر خدا، حضرت هود (ع) و حضرت صالح (ع)، در این قبرستان است. دو مقبره در وادی السلام منسوب به این دو پیامبر به چشم می خورد که به همت علامه بحرالعلوم ساخته شده اند. این بناها که از گچ و سنگ بوده در سال ۱۳۳ توسط یکی از خیران ایرانی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند و گنبد آنها کاشی کاری گردید.

مقام امام مهدی (ع) و امام صادق (ع)

در بخشی دیگر از وادی السلام ساختمانی قدیمی با گنبدی آبی رنگ وجود دارد. طبق روایات امام مهدی (ع) در این مکان نماز خوانده و عبادت نمودند. در داخل این ساختمان یک چاه وجود دارد که به نام «بئر امام مهدی (ع)» شهرت دارد. گفته شده که امام زمان (ع) در این مکان دیده شده، به همین دلیل این مکان برای شیعیان بسیار مقدس و با ارزش است.

این بنا که دارای گنبد با کاشی کاری های زیبا می باشد نیز به همت علامه بحرالعلوم ساخته شده و در سال ۱۳۱۰ توسط فردی به نام سید محمد خان مرمت و بازسازی شده است. در داخل این مکان مقام دیگری منسوب به امام صادق (ع) وجود دارد که طبق روایات امام صادق (ع) نیز در این مکان نماز خوانده اند. در داخل بنا، سنگی دیده می شود که زیارت حضرت حجت عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف بر آن حک شده است و تاریخ آن به سال  ۱۲۰۰  ق باز می گردد.

مقام امام مهدی و امام صادق

مقام امام سجاد (ع)

بنای دیگر قبرستان وادی السلام نجف، مسجدی با گنبد و دیوار های کاشی کاری شده و یک محراب است که محل نماز خواندن امام سجاد (ع) می باشد. ساختمان این مقام مربوط به دوران صفویه بوده که در پایان حکومت عثمانی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

بزرگان و مشاهیر مدفون در قبرستان وادی السلام نجف

به خاطر مجاورت این قبرستان بزرگ با حرم مطهر امام علی (ع) بسیاری از بزرگان و افراد مشهور دینی، سیاسی و اجتماعی وصیت می نمودند که در این مکان دفن شوند. از مهمترین این افراد می توان به سید جمال الدین گلپایگانی، سید محمدباقر صدر، سید جمال الدین افجه ای، سید علی قاضی طباطبایی، رئیس علی دلواری، محمدرضا تنکابنی و سید محمد باقر حکیم اشاره نمود.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام نجف کجاست؟

این قبرستان که به عنوان بزرگترین قبرستان دنیا شناخته می شود، در قسمت شمالی حرم مطهر امام علی (ع) در شهر نجف واقع شده است. وادی السلام از جنوب به حرم علی ابن ابیطالب (ع) و خیابان اصلی نجف-کوفه، از شرق به مسیر نجف به کربلا، از شمال به منطقه حی المهندسین و از غرب به دریای سابق نجف محدود می گردد.

جاذبه های نزدیک قبرستان وادی السلام نجف

شما می توانید در سفر به نجف اشرف از دیگر جاذبه ها و جاهای دیدنی و مذهبی این شهر که در نزدیکی قبرستان وادی السلام قرار دارند نیز بازدید کنید. از مهمترین این اماکن می توان آرامگاه کمیل بن زیاد نخعی از یاران حضرت علی (ع)، مسجد جامع کوفه، مسجد جامع السهله نجف، آرامگاه شیخ طوسی بنیانگذار حوزه علمیه نجف، مسجد شیخ انصاری، مسجد هندی، مسجد خضراء، دارالاماره کوفه، کتابخانه علوی، کتابخانه امیرالمومنین و قلعه نجف را نام برد.

هتل های نزدیک قبرستان وادی السلام نجف

هتل های نزدیک قبرستان وادی السلام نجف

شهر نجف به خاطر وجود حرم مطهر حضرت علی (ع) میزبان زائران بسیاری از کشورهای مختلف می باشد. شیعیان در ایام مختلف سال به نجف اشرف سفر می کنند از این رو در این شهر هتل های مختلفی با امکانات و خدمات و درجات متنوع وجود دارد. اگر قصد دارید در سفر به این شهر در نزدیکی حرم امام علی (ع) و قبرستان وادی السلام اقامتی راحت را تجربه کنید، گزینه های مختلفی پیش رو دارید.

از بهترین هتل های نزدیک قبرستان وادی السلام نجف می توان به هتل های نجف الدولی، بستان، قصرالنبلاء، هتل اغنار، هتل غدیر، هتل نور و قصرالدر اشاره نمود. در این هتل ها امکانات و خدمات رفاهی کامل و استانداردی برای فراهم آوردن اقامتی دلنشین و خاطره انگیز درنظر گرفته شده است.

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا