نجف

قبر آدم و حوا کجاست؟ اطلاعاتی که تا به حال نمی دانستید!

درباره محل قبر آدم و حوا نقل های مختلفی وجود دارد اما از همه ی آن ها می توان به این نتیجه رسید که احتمالا قبر حضرت آدم در نجف بوده و هم اکنون یکی از مکان های دیدنی این شهر به حساب می آید. این مساله در زیارت هایی که از امامان به جا مانده نیز ذکر شده است. 

مدفن آدم و حوا

بنا بر روایات گفته شده حضرت آدم بیشتر عمر خود را در کوفه گذرانده و در اواخر زندگی خود به شهر مکه رفته و مشغول ساختن کعبه شده است. پس از مدتی در مکه از دنیا رفته و پیکر ایشان توسط فرزندش «شیث» که به عنوان وصی بعد از پدر انتخاب شده بود، در مکه به خاک سپرده شد. 

همانطور که می دانید حضرت نوح نیز یکی دیگر از پیامبران الهی است؛ که قوم او پس از هدایت به فرمان خداوند، کشتی ساخته و حضرت نوح به همراه سایر هدایت یافتگان و گونه های جانوری سوار بر کشتی شدند و توانستند از طوفان عظیم، نجات یابند و به منطقه دیگری مهاجرت کنند. هنگام عبور این کشتی از مکه، حضرت نوح به فرمان خداوند تابوت آدم را خارج کرده و همراه خود به نجف آورد.

روایات در مورد قبر آدم و حوا

برخی از روایات به جا مانده از امامان، به این مساله اشاره دارند که قبر حضرت آدم در نجف اشرف واقع شده است. در ادامه به ذکر تعدادی از آن ها می پردازیم.

نقل از امام صادق (ع):

«خداوند تعالی به نوح (ع) در حالی که درون کشتی قرار داشت، وحی کرد که یک هفته پیرامون کعبه طواف کند و او چنین کرد، سپس وارد آب شد؛ در حالی که آب تا زانوهایش را فرا گرفته بود، آنگاه تابوتی را از آب بیرون آورد که در آن استخوان های آدم (ع) بود و تابوت را به داخل کشتی منتقل ساخت و بارها به دور کعبه طواف نمود، آنگاه به باب کوفه و وسط مسجد آن رسید و گروهی که با نوح بودند پراکنده شدند، سپس تابوت را در محلی به نام غری دفن نمود.»

(جزایری، نعمت الله، النور المبین فی قصص الأنبیاء و المرسلین، ص۵۹، مکتبه آیه الله المرعشی النجفی، قم، چاپ اول، ۱۴۰۴ق).

آدم و حوا

همچنین درباره قبر آدم و حوا روایت شده که:

«جنازه حضرت آدم در کوه ابوقبیس که در مکّه است مدفون شد. آن‌گاه حضرت نوح (ع) بعد از طوفان استخوان‌ هاى آدم (ع) را در تابوتی ریخته، آن تابوت را در پشت کوفه دفن کرد، قبر آدم و نوح (ع) در “غرى” (یعنى نجف اشرف) است و تابوت امیر المؤمنین على (ع) بالای تابوت آن ها در یک مکان قرار دارد».

(مسعودی، علی بن حسین، إثبات الوصیه للإمام علی بن ابی طالب، ص ۲۳، انتشارات انصاریان، قم، چاپ سوم، ۱۳۸۴ش؛ مسعودى، على بن حسین، ترجمه إثبات الوصیه، ص ۲۰، مترجم: نجفى، محمد جواد، اسلامیه، تهران، ۱۳۶۲ش).

نقل از امام باقر (ع):

«ما بین رکن و مقام، انباشته از قبور پیامبران الهی است و قبر آدم نیز در همان محل است». (کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی‌اکبر، آخوندی، محمد، ج۴، ص۲۱۴، دارالکتب الاسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق). 

در زیارت نامه امام علی (ع) نیز ذکر شده که قبر حضرت نوح (ع) و حضرت آدم (ع) در کنار ضریح امام علی (ع) قرار گرفته است (مفاتیح الجنان، زیارتنامه حضرت امیر (ع)).

در رابطه با قبر حوا (ع)، سید بن طاووس نقل می کند:

«در صحف ادریس (ع) آمده که آدم (ع) ده روز به مرض تب بیمار بود و وفات او در روز جمعه یازدهم محرم اتفاق افتاد و او را در غاری در کوه ابوقبیس دفن کرده و او را رو به قبله قرار دادند و عمر او از زمان تولد تا هنگام وفات نهصد و سی سال بود. حوا (ع) فقط یک سال بعد از او زنده بود، سپس پانزده روز بیماری کشید و آن‌ گاه وفات یافت و او را در کنار آدم دفن کردند».

(ابن طاوس، علی بن موسی، سعد السعود للنفوس منضود، ص ۳۷، دار الذخائر، قم، چاپ اول، بی‌تا)

از این روایات گفته شده می توان دریافت که قبر آدم و حوا ابتدا در مکه قرار داشته و سپس از آنجا به نجف برده شده است. در مورد قبر حضرت حوا نیز عده ای معتقدند که ایشان در جده عربستان به خاک سپرده شدند و به همین دلیل به این منطقه جده می گویند چرا که جده به معنی مادر بزرگ می باشد.

طول قبر حضرت آدم 

مطمئنا قبر آدم و حوا که در هزاران سال پیش می زیسته اند با اندازه و شکل آرامگاه های امروزی کاملا متفاوت است. قبر حضرت آدم (ع) به طول ۷۰ قدم است. بنابر اسناد موجود قد حضرت آدم حدودا ۳۰ متر بوده است.

اندازه قبر حضرت آدم

احتمالات محل قبر آدم و حوا

از آنجایی که از آدم و حوا به عنوان اولین انسان هایی که آفریده شده اند یاد می کنیم بنابراین زندگی و وفات آن ها به سالیان بسیار دور برمی گردد. به همین دلیل در مورد محل دفن آن ها ابهاماتی وجود دارد. احتمالات ممکن، عبارت اند از: 

۱- قبر حضرت آدم در محله منی در اطراف مکه واقع شده است. 

۲- حضرت آدم دقیقا روی همان کوهی که موقع رانده شدن آن ها از بهشت، فرود آمد، دفن شده است.

۳- قبر آدم و حوا در مکه در کوه ابوقبیس، قرار دارد. در واقع حضرت حوا در کنار آدم به خاک سپرده شده است.

۴- حضرت نوح، پیکر حضرت آدم و حوا را با خود به کشتی برد و سپس در بیت المقدس به خاک سپرد.

۵- برخی معتقدند که حضرت حوا در شهر جده عربستان بوده و این شهر به همین دلیل جده نامیده می شود، چون جده به معنی مادر بزرگ است.

دیدنی های نزدیک

قبر آدم و حوا و حضرت نوح یکی از مکان های دیدنی در نجف به حساب می آید که در نزدیکی حرم امام علی (ع) واقع شده اند. از جمله مکان های نزدیک به این آرامگاه می توان به قبرستان وادی السلام و بازار نجف اشرف اشاره کرد.

هتل های نزدیک

اگر در سفرهای زیارتی مانند نجف بتوانید، یک هتل خوب در نزدیکی حرم، مکان های زیارتی و سایر جاذبه ها مانند بازارها پیدا کنید، یک مزیت برای شما به حساب می آید. هتل هایی همچون هتل ارض القداح نجف و هتل المقام نجف در نزدیکی حرم و قبر آدم و حوا قرار دارند. برای رزرو هتل های نجف با مناسب ترین قیمت ها می توانید به ما اعتماد کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا