نجف

مسجد سهله نجف، محل زندگی مهدی موعود و عبادتگاه ده ها امام!

مسجد سهله نجف در کنار بارگاه مطهر مولای شیعیان، امام علی (ع)، همواره مقصد پربازدید مردم ایران برای سفر زیارتی نجف بوده است. علاوه بر حرم مطهر امام علی (ع)، مساجد و بناهای مذهبی و تاریخی زیادی هم در شهر نجف اشرف وجود دارند که آشنایی با آن‌ ها می‌تواند تجربه بهتری از سفر شما به این شهر داشته باشد. به همین دلیل به معرفی مسجد سهله نجف پرداخته ایم که یکی از مشهورترین مساجد در این شهر است و ایرانیان زیادی هم از آن بازدید می کنند.

مسجد سهله، یکی از مساجد منتسب به امام دوازدهم شیعیان، مهدی موعود است و بنابر برخی روایات معتبر، این مسجد محل زندگی ایشان پس از ظهور خواهد بود. هم ‌چنین چندین منبر، جایگاه و عبادتگاه در این مسجد وجود دارد که بنابر روایات، متعلق به پیامبرانی مانند حضرت ابراهیم، حضرت خضر، حضرت ادریس (ع) و همین طور چندین تن از ائمه شیعیان مانند امام سجاد و امام صادق بوده است. همه این موارد باعث شده تا زوار زیادی از جمله زائران ایرانی، در پی کسب فضیلت ‌های روحی و معنوی در بازدید از این مسجد باشند و هر سال تعداد زیادی از زوار از مسجد سهله نجف بازدید می‌کنند. در ادامه از این مقاله اقامت ۲۴ اطلاعات بیشتری درباره این مسجد تاریخی در اختیار شما قرار می دهیم.

موقعیت جغرافیایی مسجد سهله نجف

مسجد سهله در شرق شهر نجف اشرف یا همان شهر کوفه قدیم قرار دارد. این مسجد در حدود ۱۰ کیلومتری شمال شرقی حرم مطهر امام علی (ع) و همچنین ۲ کیلومتری شمال غربی مسجد کوفه واقع شده است. همانطور که اشاره کردیم، مسجد سهله نجف از جایگاه معنوی ویژه و منزلت بالایی برخوردار است و تعداد زائران بازدیدکننده از آن هم بسیار زیاد می باشد.

موقعیت جغرافیایی مسجد سهله نجف

معماری مسجد سهله نجف

بنای اصلی مسجد سهله نجف در یک منطقه غیر مسکونی واقع شده است که اطراف این منطقه پر از ماسه های قرمز است. شکل بنای این مسجد، تقریباً به صورت یک مستطیل با مساحت بالغ بر ۱۷۵ مترمربع است. ارتفاع دیوارهایى که بنای مسجد را احاطه کرده اند، در حدود ۲۰ متر هستند که بنای مسجد را از طریق برج های با شکل نیم دایره پوشش داده اند.. در میانه ضلع شرقى دیوار مسجد سهله نجف، یک مناره زیبا با قامت نزدیک به ۳۰ متر وجود دارد. درب اصلى مسجد هم در میانه ضلع شرقى در نزدیکی این مناره واقع شده است. علاوه بر درب اصلی و مناره بلند، مسجد سهله نجف اشرف، دارای دو در دیگر هم برای ورود زائرین است.

وجه تسمیه مسجد سهله نجف

واژه سهله در اصل به معنای زمین هموار است. از آنجایی که طبق بیشتر روایات، معمار و سازنده بنای اصلی مسجد سهله، فردی ماهر به نام سهیل بوده است، مسجد سهله با این نام خطاب می‌ شود. از نام‌ های دیگر مسجد می توان به مسجد سهیل، مسجد بنی ظفر و مسجد عبدالقیس اشاره کرد. عبدالقیس، نام یک طایفه‌ است که این مسجد در منطقه سکونت آنها بنا شده و قوم بنی ظفر هم یکی از طایفه های قبیله عبدالقیس محسوب می‌ شود.

در گذشته، معمولا برای نام گذاری یک مکان و بنا از نام معمار استفاده می شده است. این قاعده برای مسجد سهله نجف هم به کار رفته است. البته برای نام هایی مانند عبدالقیس و بنی طایفه، به نظر می رسد مانند سایر اماکن تاریخی و مذهبی اقوام عرب، برای نام گذاری مسجد سهله هم از نام اقوام و طایفه های مرتبط استفاده شده است.

 تاریخچه و جایگاه مسجد سهله نجف اشرف

اشاره کردیم که مسجد سهله نجف، یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مساجد اسلامی است که در قرن اول هجری توسط قبایل عرب در کوفه علی الخصوص قبیله بنی طایفه بنا شده است. یک حدیت مشهور از امام حسین(ع) وجود دارد که می فرمایند” مسجد سهیل خانه و مامن ابراهیم(ع) بوده که از آن به سوی عمالقه رفته است و همان جا خانه ادریس و صخره خضراء است و در آن مسجد در صور دمیده می شود.. ” این حدیث را می توان از چند جهت بررسی کرد؛ اول اینکه قدمت وجود یک بنای با ارزش معنوی در محل کنونی مسجد سهله به زمان حضرت ابراهیم و اسحاق و خضرا برمی گردد و از این جهت مسجد سهله نجف اشرف به نوعی قدیمی ترین تاریخچه را با خود یدک می کشد. از طرفی با توجه به اشاره به دمیده شدن صور در محل مسجد سهله نجف اشرف، ارزش بالای این مسجد روشن است که بر موضوع ظهور مهدی موعود و یا فرمانورایی ایشان در این محل صحه می گذارد.

در روایتی دیگر از ابن الفقیه از طرف حضرت علی(ع) می خوانیم” در شهر کوفه ۴ بقعه مقدس هست که چهار مسجد در آن ساخته شده است. از حضرت پرسش شد: آن مساجد کدامند؟ حضرت فرمودند: یکی از آنها  مسجد ظفر یا همان مسجد سهله نجف است.” از این حدیث هم جایگاه والای مسجد سهله و ارزش معنوی آن کاملا واضح است که حتی امام علی(ع) این مسجد را هم رده با مسجد جامع کوفه دانسته است. در حدیثی دیگر از امام صادق، آمده است ” هیچ گرفتاری نیست مگر آن که دو رکعت نماز در این مسجد گزارد و خداوند گرفتاری او را برطرف خواهد کرد.”

 تاریخچه و جایگاه مسجد سهله نجف اشرف

مکان ها و جایگاه های مختلف در مسجد سهله نجف

وارد مسجد سهله نجف که شوید، محراب ها و صحن های مختلفی می بینید که بنا بر روایات مختلف هر یک از آنها متعلق به پیشوایان دینی مختلف بوده است. حضرت ابراهیم (ع)، حضرت خضر، حضرت یونس (ع)، حضرت هود، حضرت اسحاق (ع) و حضرت صالح در کنار چند امام از شیعیان نظیر امام سجاد (ع)، امام صادق و در نهایت حضرت مهدی (عج) جایگاه های ویژه ای در مسجد سهله نجف اشرف دارند.

جاهای دیدنی نزدیک

مسجد سهله با مسجد جامع کوفه و بارگاه مطهر امام علی (ع)، بیشتر از چند کیلومتر فاصله ندارد. مسجد جامع کوفه، وادی السلام عراق، مسجد تاریخی رنگونی ها، مسجد صعصعه، کتابخانه عمومی مسجد سهله نجف اشرف، خانه امام علی، کافه شیراتون نجف و مرکز مقام الانبیا و صالحین از دیگر جاهای دیدنی و مهم نزدیک به مسجد سهله محسوب می شوند.

هتل های نزدیک

با توجه به نزدیکی مسجد سهله به بارگاه مطهر امام علی، چندین هتل در نزدیکی مسجد سهله نجف واقع شده است که می توانید با اقامت در آنها، علاوه بر نزدیکی به حرم امام علی، به مسجد سهله و سایر جاهای دیدنی اطراف آن هم نزدیک باشید. هتل قصرالدور، هتل اغنار، هتل برادا، هتل غرناطه و مسافرخانه مدینه النور، از جمله اقامتگاه ها و هتل های نزدیک به مسجد سهله نجف هستند که با رزرو آنها می توانید تجربه متفاوتی از سفرتان به نجف اشرف تجربه کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا