lipar
جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار عروس چابهار

۵ آبان ۱۳۹۷ 7۰562

تالاب ها همواره ایجاد کننده حس آرامش در وجود افرادی بوده که به تماشای آنها نشسته و به سکوت و سکون آن خیره شده اند، در ایران تالاب های بسیاری وجود داشته که می توان در هر نقطه از کشور که تمایل داشته باشید، به بازدید تالابی زیبا رفته و از آرامش حاکم بر فضای آن لذت ببرید، تالاب لیپار یکی از تالاب های ایران بوده که به دلیل برخورداری از جاذبه ها و چشم اندازهای بی نظیر، همه روزه شاهد گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

اگر می خواهید با این تالاب زیبا آشنا شوید با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی تالاب لیپار همراه باشید.

 

مقاله مرتبط: ” قلعه پرتغالی ها در چابهار

مقاله مرتبط: ” روستای گردشگری دَرک چابهار با چهار نوع ساحل بکر و زیبا

 

تالاب لیپار
آدرس : در فاصله ۱۵ کیلومتری چابهار استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی روستایی با نام رمین

 

تالاب لیپار کجاست؟

تالاب لیپار در فاصله ۱۵ کیلومتری جابهار استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی روستایی با نام رمین واقع شده و در جوار دریای عمان قرار دارد.

تالاب لیپار که یکی از تالاب های فصلی ایران بوده در میان تنگه ای زیبا و در جوار کوه و دره ای صخره ای واقع شده و به دلیل برخورداری از چشم اندازهای زیبا و بی نظیر همواره پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.

وسعت تالاب لیپار بر اساس بارندگی منطقه کم و زیاد شده و این موضوع سبب می شود که با هر بار سفر به این تالاب منظره ای جدید را شاهد باشیم.

 

تالاب لیپار
وسعت تالاب لیپار بر اساس بارندگی منطقه کم و زیاد می شود

 

تالاب لیپار دارای جذابیت های ویژه و منحصر به فردی بوده که آن را به یکی از چهار تالاب خاص جهان بدل ساخته است.

رنگ آب این تالاب صورتی رنگ بوده که سبب شده آن را بانام تالاب صورتی نیز شناخته و از جهت ارزش بالایی نیز پیدا کند.

همچنین آب تالاب لیپار در دسته شورترین آب های جهان قرار گرفته و توصیه می شود از آن به هیچ عنوان برای آشامیدن استفاده نکنید.

در اطراف و همسایگی تالاب لیپار و همچنین در درون آب تالاب گونه های گیاهی متنوعی و بی نظیری مانند بلوط، پبنه وحشی و گزنه وجود داشته و منظره ای زیبا به آن بخشیده و سبب شده از این لحاظ نیز این تالاب در نوع خود در جهان کم نظیر باشد.

 

تالاب لیپار
منظره زیبای جاده تالاب لیپار

 

در لغت نام تالاب لیپار که به عنوان عروس چابهار نیز شناخته می شود به معنی دختران جوان و مجرد بوده و گفته می شود که وجود درختان جوان و سرسبز در این تلاب سبب چنین نام گذاری شده است.

تالاب لیپار زیستگاه حیوانات و پرندگان متنوعی بوده و می توان پرندگانی نظیر فلامینگو، طاووسکن، باقرقره، چنگر، عقاب دشتی، کشیم و سایر پرندگان را مشاهده کرده که به این تالاب زیبایی و ویزگی دوچندانی می بخشند.

حیات در تالاب لیپار تنها به آسمان و محیط اطراف آن محدود نشده و در آب این تالاب نیز گونه های فراوان و خاصی از جانداران مانند ۹۳ گونه پلانکنون گیاهی، ۸۵ گونه ماهی، ۳۱ گونه پلانکتون جنوری، ۶۴ گونه نرم تنان ۴۶ گونه از جلبک ها زیست می کنند.

 

تالاب لیپار
دلیل رنگ صورتی آب این تالاب وجود نوعی پلانکتون است

 

دلیل رنگ صورتی آب این تالاب وجود نوعی پلانکتون در آن بوده و سبب شده تا این تالاب به این رنگ در آمده باشد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد و زیبای این تالاب وجود پدیده طبیعی جز و مد قرمز بوده و با توجه به اینکه در تمام سواحل چابهار می توان این پدیده را مشاهده کرد اما این واقعه در تالاب لیپار به اوج زیبایی خود می رسد.

به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب تالاب لیپار تمام روزهای سال می توان به آن سفر کرده و هر روز یک ویژگی را در این تالاب می توان مشاهده کرد.

 

منبع : وبلاگ اقامت۲۴

۴/۵ - (۴۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×