جاهای دیدنی چالوس

معرفی جاهای دیدنی چالوس

چالوس یکی از شهرهای بزرگ و در عین حال زیبای کشور در استان مازندران است. این شهر به دلیل برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان، همه روزه شاهد گردشگران فراوانی بوده که برای بهره مندی از زیبایی های آن به این شهر سفر می کنند.

با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی و آشنایی با جاذبه ها و جاهای دیدنی چالوس همراه باشید.

شهر چالوس از سابقه تاریخی بسیار بالایی برخوردار بوده و به دلیل سرسبزی همیشگی و آب و هوای عالی، یکی از اصلی ترین و گردشگر پذیرترین شهرهای شمالی کشور بشمار می آید. در ادامه با برخی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر بیشتر آشنا می شویم.

چالوس
معرفی و آشنایی با جاذبه ها و جاهای دیدنی چالوس

بیشتر بخوانید : “معرفی جاده چالوس

شهرک توریستی نمک آبرود چالوس

شهر توریستی ویلایی نمک آبرود در ۱۲ کیلومتری غرب چالوس، بین چالوس و تنکابن قرار دارد.

این شهرک توریستی دارای شرایط اقلیمی مناسب و مناظر طبیعی زیبا به همراه امکانات تفریحی بی نظیر مانند دو خط تله کابین، سورتمه سواری، رستوران، فست فود ،کافی شاپ، تفرجگاه‌های ساحلی ماسه‌ای، دریاچه زیبای لاک پشت‌ها، شهربازی، باشگاه تیراندازی، پرواز تفریحی، آموزش با هواپیما و هلی کوپتر است.

همچنین نزدیکی به مراکز خرید، قدم زدن و دوچرخه سواری در محیط شهرک در هر ساعت شبانه روز همراه با بوی جنگل، طراوت و تازگی و سکوت آرامش بخش، مناظر بی نظیری را به ارمغان می‌آورد.

شهرک توریستی نمک آبرود چالوس
شهر توریستی ویلایی نمک آبرود در ۱۲ کیلومتری غرب چالوس، بین چالوس و تنکابن قرار دارد.

بیشتر بخوانید : “مناطق بکر شمال ایران

غار یخ مراد چالوس

غار یخ مراد در نزدیکی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس واقع شده است. فاصله این غار از تهران حدود ۶۵ کیلومتر بوده و در ارتفاع ۲۶۴۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

دهانه غار یخ مراد حدود ۳ متر و ارتفاع دهانه حدود ۸ متر است.

بهترین زمان برای بازدید از این غار، ماه‌های اسفند و فروردین است زیرا قندیل‌های زیبای غار یخ مراد در این ماه ها از سال در بهترین وضعیت خود به سر می‌برند.

از ویژگی‌های بارز این غار، طبقه طبقه بودن آن است.

غار یخ مراد چالوس
بهترین زمان برای بازدید از این غار، ماه‌های اسفند و فروردین است

آبشار هریجان چالوس

آبشار هریجان واقع در غرب روستای هریجان و در گردنه هزارچم جاده تهران به چالوس با بیش از ۹ متر ارتفاع، یکی از زیبایی‌های البرز است.

برای ورود به منطقه حفاظت شده و صعود به ارتفاعات پشت آبشار هریجان، نیاز به مجوز اداره محیط زیست چالوس بوده که با یک تماس میسر می‌گردد.

آبشار هریجان چالوس

کاخ چای خوران چالوس

کاخ چای خوران، استراحتگاه موقت و کوتاه مدت شاهان پهلوی بوده و قدمت آن مربوط به همان دوران است. این کاخ حدود ۷۰ سال قبل ساخته شده و چیزی حدود ۴۰۰۰ متر مربع وسعت دارد.

کاخ چای خوران در جنوب میدان معلم چالوس و با سبک معماری اروپایی خود نمایی می کند.

کاخ چای خوران چالوس
کاخ چای خوران در جنوب میدان معلم چالوس و با سبک معماری اروپایی خود نمایی می کند.

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین چالوس در ۶ کیلومتری چالوس و بین چالوس و مرزن آباد بعد از پلیس راه چالوس قرار دارد. یکی از مکان های دیدنی این جنگل پل سنگی طلاجو بوده که بر روی رودخانه ای که در دل این جنگل وجود دارد احداث شده است.

در دل جنگل های انبوه و سر سبز پارک جنگلی فین چالوس، تالابی پوشیده از نی و گیاهان مردابی وجود دارد و سطح این مرداب با نیلوفر آبی پوشیده شده است.

بهترین زمان برای  سفر به این پارک و دیدن زیبایی های پارک جنگلی فین و مرداب کندوچال چالوس، اردیبهشت ماه است.

پارک جنگلی فین چالوس
بهترین زمان برای سفر به این پارک و دیدن زیبایی های این پارک، اردیبهشت ماه است.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن آباد و در جنوب غرب شهر چالوس واقع شده است. این دریاچه یک دریاچه کوهستانی با آب شیرین در ایران بوده که در قسمت جنوب غرب ناحیه علم کوه قرار دارد.

Valasht Lake
دریاچه ولشت در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس و در نزدیکی شهر مرزن آباد واقع شده است

دریاچه سد دریوک چالوس

دریاچه سد دریوک چالوس با حدود یک هکتار وسعت با عمق ۵ متر رو به روی دره ولی آباد هزار چم، مامن و زیستگاه پرندگان بومی و وحشی است. پیشنهاد می‌شود برای بازدید از این دریاچه آب شیرین و پرندگان بی نظیر آن مانند غاز و مرغابی، زمستان به آنجا سفر کنید.

دریاچه سد دریوک چالوس

زیبایی های بی مثال چالوس

چالوس زیبا چه راهش و چه شهرش و چه حواشی و محیط اطرافش سرشار از زیبایی و شکوه طبیعت هستند. در این شهر یا شاید بهتر باشد گفته شود در این محدوده ی بهشتی از همان ابتدای جاده چالوس تا انتهای شهر و حواشی اطراف آن حال و هوایی دیگر دارند که با آب و هوای تمام شهرهای دیگر متفاوت است. این منطقه بهترین فضا برای نفس کشیدن و تماشای طبیعت است. شاید حتی بتوان ادعا کرد که مهمترین و جذاب ترین جاذبه ی جذاب گردشگری در این مقصد بی نظیر آب و هوای منحصر به فرد و طبیعت باشکوه آن است. مخصوصاً وقتی چشم ها اسیر سبزی و طراوت درخت های بلند و بالا و پر بار و برگ می شوند. یا همان لحظه ای که قدم بر پهنه ای از زمین می گذارید که نامش جنگل است و سراسرش با فرشی به رنگ سبز پوشیده شده طوری که فراموش خواهید کرد که زیر این فرش سبز خاک خوابیده است. آسمانش آبی است، زمینش سبز است و فضایش مملو از حیات و رنگ است.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا