منطقه حفاظت شده هلن
جاهای دیدنی شهرکرد

دره عشق ایران : چطور برویم؟

۲۱ تیر ۱۳۹۷ 16۰2,561

سفر به مناطق زیبای طبیعی، همواره روح انسان را نوازش داده و فرد با به نظاره نشستن این زیبایی ها و دریافت عاشقانه های طبیعت، سرشار از انرژی و شوق به زندگی می شود. حال این که مقصد سفر، دره ای زیبا و هزار رنگ بوده و با نام دره عشق شهرت داشته باشد، به جذابیت و اثر بخشی آن در زندگی انسان می افزاید.

اگر می خواهید با دره ای زیبا، معروف به دره عشق در ایران آشنا شوید، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

 

دره عشق کجاست؟

در نزدیکی بخش ناغان شهرستان کیار و در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد، یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری واقع شده است.

در میان این دره زیبا، طولانی ترین رود ایران جریان داشته و گردشگران می توانند هیجان تفریحاتی نظیر رفتینگ و ماهیگیری را در آن تجربه کنند. اطراف دره عشق مملو از باغ های انار و زمین های شالی بوده و چسم انداز و منظره زیبای این دره را دو چندان کرده است.

 

بیشتر بخوانید : ” آشنایی با دره های زیبای ایران زمین

 

دره عشق کجاست
دره عشق، یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری

 

جامه یک دست سبز پوشانده شده بر تن این دشت، زیبایی منحصر به فردی را خلق کرده و چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. در هر گوشه از این دره زیبا می توان منظره جدیدی را مشاهد کرد که در جاهای دیگر آن تکرار نشده است.

در دره عشق رودخانه، آبشارها و روستاهایی وجود دارد که آرامش وصف نشدنی به این منطقه بخشیده و شرایط را برای سفری خاطره انگیز و دلپذیر فراهم می سازد.

در میان مردمان محلی ساکن در روستاهای دره عشق، افسانه ای وجود دارد که حکایت دلیل نام گذاری این دره را روایت می کند.

بومیان منطقه بازگو می کنند که زمانی عاشق و معشوقی در این دره زندگی می کردند و به دلیل نبود راهی برای رسیدن به یکدیگر، مجبور بودند تا از عرض رودخانه عبور کنند.

با توجه به اینکه حتی سند معتبری برای این داستان وجود ندارد، اما باز مردمان نام عشق را برای این دره انتخاب کرده اند.

 

دیدنی های دره عشق

رودخانه کارون

رودخانه کارون که با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی ترین رودخانه ایران بشمار می آید، در مسیر راه خود از دره عشق نیز عبور می کند. عبور این رودخانه از میان دره عشق سبب ایجاد روستاهای کوچک و بزرگ بسیاری در این دره شده و زندگی را به ساکنان این دره بخشیده است.

رودخانه کارون

 

آبشار دره عشق

در میان کوه های سر به فلک کشیده دره عشق، آبشاری با ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر وجود دارد که از دل کوه با سرعتی زیاد سرازیر می شود.

این آبشار، دیدنی ترین آبشار منطقه بشمار آمده و در کنار سایر زیبایی ها و جاذبه های این منطقه، منظره ای بی نظیر و ویژه را خلق کرده است و همه روزه مسافران و گردشگران فراوانی را به سوی خود جذب می کند.

آبشار دره عشق

 

باغ ها و شالیزارها

وجود باغ های فراوان انار و شالیزار های وسیع، لباس سبز بی همتایی را بر تن این منطقه پوشانده و  سبب شده تا بتوان بی نظیرترین چشم اندازها و منظره ها را در این منطقه نظاره گر بود.

البته باید اشاره کرد که باغ های انار، زمین های کشاورزی و شالیزارهای دره عشق، این سرسبزی و پر محصولی را مدیون عبور رود کار از میان این دره هستند..

 

بیشتر بخوانید : “آشنایی با دشت های ایران

 

باغ ها و شالیزارها

 

چشمه های دره عشق

از دیگر جاذبه ها و زیبایی های دره عشق، وجود چشمه سارهای فراوان در این منطقه است. زیبایی در کنار دارا بودن آب معدنی گوگردی با خاصیت های درمانی، اهمیت و ویژگی منحصر به فردی به برخی از این چشمه ها بخشیده است.

 

منطقه حفاظت شده هلن

در میان دره عشق، منطقه ای سرسبز و سراسر پوشیده شده از جنگل های بلوط با وسعتی نزدیک به ۴۰ هزار هکتار با نام منطقه حفاظت شده هلن وجود دارد.

این منطقه نام خود را از پرستار آمریکایی که در سال ۱۹۳۱ برای پرستاری و مداوای بومیان، به این منطقه آمده بود گرفته و به نشان احترام به وی، نام هلن برای این منطقه انتخاب شده است.

در منطقه حفاظت شده هلن می توان تنوع فراوان گیاهی نظیر بلوط، گز، بادام، ارژن گون و زالزالک را مشاهده کرد. همچنین گونه های جانوری نظیر شغال، تشی، گراز، خرگوش، خرس قهوه ای، عقاب طلایی و افعی در این منطقه زیست می کنند.

منطقه حفاظت شده هلن

 

تفریحات دره عشق

در سفر به دره عشق می توان لحظات بی نظیری را تجربه کرد و خاطرات ماندگاری را به ثبت رساند. رفتینگ، ماهیگیری، کوهنوردی، گشت و گذار و عکاسی از جمله تفریخاتی است که می توان در این دره از آنها بهره مند شده و لذت برد.

دره عشق

 

راه های دسترسی به دره عشق

برای رسیدن به دره زیبای عشق باید راهی استان چهار محال و بختیاری شده و در فاصله ۱۱۰ کیلومتری از شهرکرد این دره را جست و جو کرد.

رودخانه کارون

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

 

 

۳.۴/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×