قلعه نادری در قشم
جاهای دیدنی قشم

قلعه‌ی نادری

۸ فروردین ۱۳۹۶ 9۰1,103

در همسایگی روستای باستانی و زیبای لافت، قلعه ‌ای به نام قلعه نادری قرار دارد. تاریخ بناى آن قدیمى‌تر از دوره نادرشاه بوده و به ‌احتمال ‌زیاد بر روى پایه ‌هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام ساخته ‌شده است. این قلعه، در طول جغرافیایی ۵۵ درجه و ۵ دقیقه‌ی شرقی، و عرض جغرافیایی ۲۶ درجه و ۵۴ دقیقه‌ی شمالی قرار دارد. ابراهیم کازرونى که در دوره محمد شاه قاجار از این قلعه در لافت دیدن کرده، تاریخ بناى آن را مربوط به دوره صفوى دانسته است. قلعه نادرى لافت یک بارو و چهار برج و یک دروازه داشته است.

قلعه نادری در قشم

شیوه معمارى این قلعه هم کم‌ و بیش به معمارى قلعه ‌هاى پرتغالى شباهت داشته و با سنگ و ملات ساروج ساخته‌ شده است. اکنون دور تا دور این قلعه ، خانه‌سازى شده و قلعه در میان شهر و روبه‌روى مسجد جامع لافت قرارگرفته است. این قلعه‌ی باستانی، اگرچه به قلعه نادری معروف است؛ اما باستان شناسان، تاریخ بناى آن را، قدیمى‌تر از دوره نادرشاه می‌دانند و به ‌احتمال ‌زیاد، این قلعه، بر روى پایه‌هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام ساخته ‌شده است .

قلعه نادری در قشم

این قلعه‌ی زیبا، در قسمت جنوب روستا قرارگرفته و متأسفانه به دلیل تأثیر عوامل محیطی بر روی سازه‌های آن، بخش‌هایی از آن از بین رفته است. اما کماکان، به دلیل اینکه در ساخت این قلعه، از ملات ساروج استفاده ‌شده است؛ پس از قرن ‌ها، هنوز هم استوار ایستاده و دل گردشگران را می‌رباید.

قلعه نادری در جزیره قشم

این اثر تاریخی با شماره ۶۴۹۷ در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی ثبت ‌شده و تمامی قلعه‌ها و سازه‌های دفاعی قشم، نشان ‌دهنده حضور ایرانیان در کنترل آبراهه هرمز و منطقه راهبردی خلیج‌فارس بوده اند .

در سال ۱۳۹۰ ترمیم و بازسازی قسمت‌هایی از این قلعه ، توسط سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم به اتمام رسید و پس از ترمیم، دوباره به روی گردشگران گشوده شد. هم‌ اکنون تمام فضاهای داخلی قلعه و محوطه‌ی خارجی آن نماسازی و نورپردازی شده و جلوه‌ی زیبایی از شکوه تاریخی قلعه را به رخ بازدیدکنندگان آن می‌کشد.

پلان بخش اصلی قلعه، مربع شکل است که هر ضلع آن، ۳۲ متر درازا دارد. ضخامت دیوارهای قلعه ۸/۱ متر و در هر یک از گوشه‌های قلعه، برج ‌های مدوری به قطر ۳ متر ساخته ‌شده است. ورودی بنا، در مرکز ضلع غربی قرار دارد که فضای بین آن‌ ها با سقف طاق دار پوشیده شده است. پس ‌از این فضا حیاط مرکزی قرار دارد که به‌صورت چهارگوش است.

بندر لافت، محل ورود گردشگرانی است که با خودرو شخصی، به‌وسیله‌ی لندی گراف، فاصله ۲ کیلومتری بندرعباس تا قشم را طی کرده‌اند. پس می‌توان پس از ورود به جزیره، ابتدا به بازدید از این قلعه‌ی تاریخی و سایر جاذبه‌های گردشگری لافت پرداخت و سپس مسیر خود را به سمت بخش مرکزی شهر قشم ادامه داد.

حدود ۶۰% از گردشگرانی که وارد جزیره‌ی زیبای قشم می‌شوند؛ از بندر لافت و جاذبه‌های طبیعی و دست‌ساخته‌ی آن بازدید می‌کنند.

قلعه نادری در قشم

به دلیل اینکه جزیره‌ی قشم، وسعت زیادی دارد و یافتن تک ‌تک این جاذبه‌های گردشگری، کمی مشکل است؛ توصیه اقامت ۲۴ این است که قبل از ورود به جزیره و یا در مبادی ورودی جزیره، اقدام به تهیه نقشه‌ های توریستی جزیره نمایید تا بتوانید با شناخت بیشتر و داشتن آدرس دقیق این جاذبه‌های گردشگری، به بازدید از آن ‌ها بپردازید و سفری خاطره‌انگیز برای خود، رقم بزنید.

قلعه نادری در جزیره قشم

قلعه نادری لافت قشم از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی جزیره قشم به‌ حساب می‌رود که کنار تپه‌ای که در روستای لافت دیده می‌شود قرار دارد.کمتر منبع اطلاعاتی در مورد آثار تاریخی جزیره قشم را می‌توان یافت که در آن از قلعه نادری لافت یاد نشده باشد.

قلعه نادری در بخش لافت کهنه بندر لافت قرار دارد. این قلعه، به دلیل پهلو گرفتن لندی گراف‌ها در لافت و جابجایی مسافران به جزیره‌ی قشم، می‌تواند اولین جاذبه‌ی گردشگری قابل بازدید، پس از ورود به لافت باشد.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..
×