جاهای دیدنی شیراز

نقش رجب شیراز و ۴ اثر تاریخی که از آن خبر نداشتید! آدرس به همراه تصویر

نقش رجب شیراز یکی از آثار باستانی جذاب در بین فهرست جاهای دیدنی شیراز است که در نزدیکی شیراز واقع شده و همه ساله افرادی که برای دیدن تخت جمشید به این منطقه می روند را به سوی خودش جذب می کند و افراد مختلف را با هنر و تاریخ این سرزمین آشنا می کند. در ادامه توضیحات تکمیلی در خصوص نقش رجب شیراز و همچنین اماکن دیدنی که در نزدیکی این اثر باستانی قرار دارند را به شما ارائه می کنیم که بتوانید به شکل بهتر و ساده تری برای مسافرت خود برنامه ریزی کنید و از دیدن مکان های مختلف بیشتری لذت ببرید.

در نقش رجب شیراز چه چیزی انتظار شما را می کشد؟

ابتدا باید بدانید که در نقش رجب چه چیزی منتظر شما است؟ نقش رجب شیراز صرفا ۹۰ سال است که در بین آثار باستانی ملی قرار گرفته و به ثبت رسیده است. شاید برایتان تعجب آور باشد که نام نقش رجب بر چه اساسی بر روی این اثر ملی و باستانی نهاده شده است. چندین سال پیش یک قهوه خانه در نزدیکی این آثار و سنگ نگاره ها وجود داشته که فردی به نام رجب صاحب آن قهوه خانه بوده است، به همین دلیل زمانی که این اثر به ثبت آثار ملی رسید، نام نقش رجب را برای آن انتخاب کردند. نقش رجب شامل ۴ اثر مختلف است که در ادامه به توضیح و بررسی آن ها نیز خواهیم پرداخت.

  • مجلس اول

نقش اولی که در این مکان می توانید ببینید با نام مجلس اول شناخته می شود که به طور کلی نمایانگر شاپور و درباریان او است. اگر از سمت چپ به سمت راست نگاه کنیم، نفر اول شاه شاپور و سپس درباریان و اطرافیان او را می بینیم. این نقش در ارتفاع یک متر و نیمی از زمین واقع شده است که به طور کلی ۶ متر طول و ۴ متر عرض دارد و ۲۴ متر مربع مساحت را در برگرفته است. شاپور اول که همان پادشاه است در این سنگ نگاره بر اسب سوار شده است و ۹ نفر دیگر نیز پشت سر او ایستاده اند. از دیگر ویژگی های این سنگ نگاره مربوط به یک کتیبه ۴ سطری در سینه اسب و یک کتیبه ۶ سطری در کنار تصویر کلی می شود.

نقش رجب در شهر شیراز

  • کرتیر موبد بزرگ

دومین نقشی که در نقش رجب شیراز می بینید، مربوط به نقش برجسته کرتیر موبد بزرگ می شود. این نقش در بین نقش های مجلس اول و دوم قرار گرفته است و هیچ پادشاهی در آن وجود ندارد و صرفا نقش یک موبد بزرگ زرتشتی در دوران ساسانی به نام کرتیر بر روی آن حکاکی شده است. قدمت و زمان درست شدن این کتیبه مربوط به بهرام دوم می شود که کتیبه ای ۳۱ خطی نیز در آن حک شده است. متاسفانه امروز فقط ۲۰ خط از این کتیبه باقی مانده است. نمای کلی کتیبه و این سنگ نگاره نیز ادای احترام کردن کرتیر به مجلس تاجگذاری اردشیر بابکان است که در همان حال با یک دستش به کتیبه نیز اشاره می کند.

  • مجلس دوم

سومین نقش نگاره مربوط به مجلس دوم می شود. مجلس دوم با نام مجلس تاجگذاری اردشیر بابکان شناخته می شود که طول ۴.۵ متری و عرض ۲.۵ متری دارد. در این نقش، ۸ مرد و زن و کودک در کنار شاه ایستاده اند و پادشاه نیز در حال دریافت تاج پادشاهی خودش از اهورا مزدا است. ۲ مرد دیگر در پشت سر اردشیر ایستاده اند که یکی از آنها پسرش شاپور است و دست چپش را بر روی غلاف شمشیرش گذاشته است. به جز افراد نام برده شده دو بانوی درباری و دو کودک نیز در تصویر هستند که این نقش را شلوغ تر و پر جمعیت تر کرده اند.

  • مجلس سوم

در مجلس سوم که آخرین مجلس موجود در نقش رجب شیراز است، تاجگذاری شاپور که پسر اول اردشیر می باشد، نشان داده می شود. این نقش ۴.۵ در ۳ متر طول و عرض دارد و چیزی مشابه با نقش نگاره اولی که تاجگذاری اردشیر است، می باشد. مجلس سوم نسبت به دیگر موارد ظرافت بسیاری بیشتری دارد و همین موضوع سبب می شود که جز شاهکارهای دوره ساسانیان محسوب شود. در مجلس سوم شاپور و اهورا مزدا بر اسب سوار شده و روبروی یکدیگر قرار گرفته اند. آن ها دارای لباس ها و اسب های مشابه با هم هستند، اما یک تفاوت در این میان وجود دارد و آن هم مربوط به کتیبه ای می شود که بر روی سینه اسب شاه قرار گرفته است.

سنگ نگاره نقش رجب

زمان و فصل مناسب برای بازدید از نقش رجب شیراز

برای بازدید از نقش رجب شیراز زمان و فصل مناسبی وجود دارد. معمولا به دلیل آب و هوای گرمی که شیراز دارد، بهترین زمان برای بازدید از این مکان در فصل بهار و یا در فصل پاییز و زمستان می باشد که هوا خنک و مناسب است.

مسیر حرکت به سوی نقش رجب

برای آن که بتوانید به نقش رجب شیراز بروید، لازم است بدانید که این سنگ نگاره ها دقیقا در کجا قرار گرفته اند و مسیر رسیدن به آن ها چگونه است. نقش رجب در ۵۶ کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است و چیزی حدود ۴ کیلومتر از نقش رجب تا سنگ نگاره نقش رستم فاصله وجود دارد. برای راحتی بیشتر می توانید ابتدا به مرودشت رفته و از طریق بزرگراه مرودشت-سعادت آباد به سمت مسیر قدیمی تخت جمشید که با نام شاهراه قدیمی نیز شناخته می شود، حرکت کنید.

سنگ نگاره باستانی نقش رجب

اماکن دیدنی نزدیک به نقش رجب

مسلما بازدید از مکان های تاریخی به غیر از تخت جمشید، نیاز ندارد تا یک روز کامل را برای آن اختصاص دهید. از آنجایی که این مکان دیدنی نیز خارج از شهر واقع شده است، بهترین و عاقلانه ترین کار آن است که در یک روز از برنامه سفر خودتان، بازدید از نقش رجب را در کنار بازدید از دیگر مکان های تاریخی و دیدنی نزدیک به این مکان قرار دهید که هم در زمان خودتان صرفه جویی بیشتری کنید و بهینه تر از آن استفاده نمایید و هم در طول سفر خود از مکان های دیدنی و جذاب بیشتری دیدن کنید. ۳ مکان نزدیک به نقش رجب شیراز وجود دارد که می توانیم به مکان هایی همچون تخت جمشید، پل خان، کعبه زرتشت، آرامگاه کمبوجیه و نقش رستم اشاره کنیم.

حکاکی سنگ نگاره

هتل های نزدیک به نقش رجب شیراز

نقش رجب شیراز که در نزدیکی نقش رستم و همچنین بنای باستانی و بزرگ تخت جمشید قرار دارد، در خارج از شهر شیراز واقع شده و برای بازدید از این مکان ها لازم است تا مسافت های طولانی را از شهر شیراز تا این قسمت ها طی کنید. به همین دلیل است که اگر بتوانید نزدیک ترین هتل هایی که به نقش رجب و نقش رستم وجود دارند را پیدا کنید، می توانید در زمان رفت و آمد خود از هتل به این جاذبه های تاریخی صرفه جویی نمایید. از سوی دیگر لازم است تا هتلی را انتخاب کنید که حداقل امکانات رفاهی و لازم برای اقامت شما را داشته باشد.

برای رزرو هتل های نزدیک به نقش رجب شیراز دو گزینه پیش رویتان دارید. گزینه اول انتخاب هتل هایی است که دسترسی نزدیکی به نقش رجب و جاذبه های تاریخی و گردشگری نزدیک آن دارند و در خارج از شهر شیراز هستند. در این مورد رزرو هتل های مرودشت مثل اقامتگاه بومگردی شیدگر مرودشت، هتل آپادانا تخت جمشید و هتل جهانگردی تخت جمشید مرودشت را پیشنهاد می کنیم. اما برای کسانی که نزدیکی به شهر شیراز و جاذبه های آن و همچنین دسترسی بهتر به نقش رجب مهمتر است، رزرو هتل های شیراز که دسترسی خوبی دارند مثل هتل ارم شیراز، هتل بزرگ شیراز، هتل زندیه و هتل رویال گزینه های بهتری خواهند بود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا