جاذبه های گردشگری مشهدجاهای دیدنی مشهد

روستای ابرده مشهد کجاست؟ آشنایی با بهشت مشهد همراه با ‏جاذبه های طبیعی و تاریخی

روستای ابرده مشهد با طبیعت بکر و بسیار زیبا و آب و هوای مطبوع و دلپذیر خود به بهشت مشهد نیز شهرت دارد. با قدم گذاشتن در این روستا، رودخانه زشک را خواهید دید که فضای سرسبز این منطقه را پدید آورده است. آب و هوای مطبوع و بی نظیر این روستای پلکانی نیز بخاطر قرارگیری در منطقه کوهپایه ای است. به همین دلیل در طول سال علاوه بر مشهدی ها، گردشگران و مسافران سراسر کشور نیز برای دیدن این روستا و لذت بردن از محیط آن و فاصله گرفتن از شلوغی و آلودگی شهر به شاندیز می آیند. بنابراین روستای ابرده را باید از زیباترین جاهای دیدنی مشهد و جاذبه های طبیعی آن دانست. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این روستای بسیار زیبا آشنا شوید.

روستای ابرده مشهد کجاست؟

در ابتدا باید بدانید که خراسانی ها روستای ابرده را به دو قسمت علیا و سفلی تقسیم بندی کرده اند. به عبارتی قسمت بالایی روستا که محل ورودی است به ابرده علیا و قسمت پایینی که در میان دره قرار دارد و رودخانه زشک هم از آن می گذرد، ابرده سفلی می گویند. بنابراین اگر از شما پرسیدند ابرده علیا کجاست تصور نکنید روستا یا بخش جدیدی است.

فاصله روستای ابرده تا مشهد حدود ۴۴ کیلومتر است و حدود ۱ ساعت رانندگی دارید. فاصله این روستا تا طرقبه ۲۵ کیلومتر است و در بخش شمال غربی آن قرار دارد. شما می توانید وارد مسیر مشهد – شاندیز شده و پس از طی مسافت ۴ کیلومتری خودتان را به روستای ابرده علیا یا همان قسمت ورودی بخش بالایی روستا برسانید.

آدرس روستای ابرده مشهد: مشهد، شاندیز، ۴ کیلومتر بالاتر در مسیر رودخانه زشک، روستای ابرده علیا

روستای ابرده علیا

جاذبه های دیدنی روستای ابرده علیا مشهد

جمعیت روستای ابرده علیا مشهد طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵، ۲۵۰ نفر با ۸۳ خانوار است. این روستا که بخشی از دهستان ابرده محسوب می شود، جاذبه های دیدنی طبیعی و تاریخی قابل توجهی دارد و بی دلیل نیست که در تمام طول سال، مقصد بسیاری از گردشگران از جمله مشهدی ها به حساب می آید. در ادامه ضمن مشاهده تصاویر روستای ابرده مشهد و طبیعت زیبا و بکر آن، با جاذبه های مختلف آن نیز آشنا خواهید شد:

  • پوشش گیاهی و جانوری:

پوشش گیاهی و جانوری روستای ابرده شاندیز در نوع خود بی نظیر است که باید مدیون آب روان و زلال رودخانه زشک باشد که از میان آن عبور می کند. در جنوب این روستا هم کوه کنگ را خواهید دید که منطقه کوهستانی بکری را رقم زده است.

یکی از خصوصیات طبیعت ابرده مشهد، وجود باغات میوه بسیار زیاد آن است که از جمله آنها می توان به آلو قرمز، گلابی، هلو، زردآلو، سیب و گیلاس اشاره کرد. مهربانی و دست و دلبازی مردم روستا بسیار زیاد است و اگر موقع فصل چیدن میوه ها به این روستا بروید قطعا شما را دست خالی بر نمی گردانند.

با توجه به اینکه طبیعت روستای ابرده گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده، گونه های جانوری خاصی در اطراف و داخل روستا نخواهید دید. با این حال در کوه های بینالود می توانید قوچ، خرگوش، روباه و کبوتر چاهی ببینید.

  • مقبره حافظ بهاءالدین عمر ابردهی:

حافظ بهاءالدین عمر ابردهی از شاگردان مشهور و معروف اخی علی قتلقشاه است که پس از فوت او در سلسله کبرویه به جایگاه و منزلت رسید. او در دوران کودکی تحت تعلیم و تربیت مولانا رضی الدین علی مایانی درآمد که از پیروان شیخ عبدالله غرجستانی بوده است. حافظ بهاءالدین عمر ابردهی برای آموزش راهی روستای رباط ویرانی شد که در نهایت جانشین اخی علی قتلقشاه گردید.

مقبره این فرد که از علما و عرفای قرن ۷ بوده و در سال ۸۰۹ هجری وفات یافته در قبرستانی قرار دارد که بین شاندیز به ابرده است. شما می توانید با ورود به روستای ابرده مشهد به بازدید از این مقبره ساده و گنبددار بپردازید. بد نیست بدانید که پسر شیخ بهاءالدین عمر ابردهی نیز در خارج از اتاقک گنبد قرار گرفته است.

  • چاه چهل دختر و قلعه تاریخی:

از دیگر جاذبه های دیدنی روستای ابرده می توان به چاه چهل دختر و قلعه تاریخی بالای روستا اشاره کرد. از این قلعه تاریخی تنها مخروبه ای بیشتر باقی نمانده که اکثر خرابی آن مربوط به حمله سپاهیان شاه بر علیه سالار است. در رابطه با چاه چهل دختر اطلاعات خاصی در دسترس نیست.

  • گورستان ابرده سفلی:

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی روستای ابرده مشهد، بخش سفلی، گورستان تاریخی است که در قرن ۹ هجری تا اواخر دوره قاجار از آن استفاده می شد. این گورستان به دلیل داشتن سنگ قبرهای بسیار قدیمی که قدمت برخی از آنها به بیش از ۷۰۰ سال می رسد، در سال ۱۳۸۴، با شماره ثبت ۱۲۹۵۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و به محل بازدید گردشگران تبدیل شده است.

جاهای دیدنی روستای ابرده

زندگی و معیشت مردمان روستای ابرده

شغل و پیشه مردم روستای ابرده در سالیان دور، نجاری و منبت کاری بوده اما امروزه اکثریت مردم، درآمد و امرار معاش خود را از طریق شغل های باغداری و دامداری تأمین می کنند. البته تعدادی از صنایع دستی مشهد نظیر صنایع دستی چوبی و نجاری نیز در این روستا جریان دارند.

یکی از دلایل رواج دامداری در روستای ابرده، طبیعت سرسبز و غنی است و باعث شده تا حیوانات روستا مراتع کافی برای تغذیه داشته باشند. باغداری در این روستا به پرورش گل و درختان گردو، سیب، گیلاس، گلابی، هلو، آلبالو و غیره می گذرد. بنابراین درآمد مردم از طریق گوشت، لبنیات و باغات میوه و گاهی اوقات نیز از طریق نان های تنوری و صنایع دستی است. در بازدید از روستای ابرده مشهد حتما از صنایع دستی و نان های تنوری آن دیدن کنید و لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید از روستای ابرده مشهد

به طور کلی بازدید از روستای ابرده در هر فصلی، حال و هوای خاص خودش را دارد اما وقتی صحبت از بهترین زمان بازدید می شود، گزینه ای بجز بهار و تابستان ندارید. در فصل بهار و تابستان نه تنها زیبایی های پوشش گیاهی و طبیعی روستا به اوج خود می رسد بلکه رودخانه زشک هم پر آب است. به همین دلیل یکی از بهترین روستاهای اطراف مشهد با آب و هوای ییلاقی است.

در فصل تابستان باغات میوه روستا به ثمر نشسته اند و روستاییان در حال میوه چیدن هستند. شما هم می توانید با کمک به روستاییان با دستی پر از میوه برگردید و از مناظر بکر و خارق العاده آن برای عکاسی و ثبت لحظه ها استفاده کنید. با توجه به اینکه بافت و ماهیت روستا، ییلاقی است بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از روستای ابرده مشهد است.

روستای ییلاقی اطراف مشهد ابرده

جاهای دیدنی نزدیک

علاوه بر جاذبه های تاریخی و طبیعی داخل روستا، جاذبه ها و جاهای دیدنی خارج از روستای ابرده هم صفای خاصی دارند. از جمله جاهای دیدنی طبیعی اطراف آن می توان به روستای زشک، پارک جنگلی ارگ شاندیز، روستای ویرانی و بوستان شاندیز اشاره کرد. جاذبه های تفریحی اطراف روستای ابرده مشهد شامل پیست اسکی شیرباد و پیست موتورسواری ویرانی هستند. برای دیدن جاذبه های تاریخی اطراف روستا، سنگ نگاره های شتر سنگ و موزه مردم شناسی ویرانی را پیشنهاد می کنیم. قطعا توصیه می کنیم بازدید از این روستا را به لیست تجربه های خاص در مشهد و کارهایی که باید انجام دهید اضافه کنید.

هتل های نزدیک

با توجه به فاصله روستای ابرده تا مشهد یا باید اقامتگاه های اطراف و نزدیک مثل مسافرخانه رویال، خانه مسافر حسین نظافت و اقامتگاه بوم گردی آوردگاه را انتخاب کنید یا اینکه به فکر رزرو هتل های مشهد باشید تا نسبت به جاذبه های دیدنی مختلف شهر نیز دسترسی خوبی پیدا کنید. از جمله هتل های نزدیک به روستای ابرده مشهد می توان به هتل پردیسان، هتل توریست توس، هتل هما ۲، هتل آبان، هتل پارس، هتل پارک حیات و هتل ثامن اشاره کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا