جاهای دیدنی قشم

دره ستارگان کجاست ؟ معرفی دره ستاره ها در قشم

در غرب روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قشم ، دره ستاره ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است.

دره ستارگان ، یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت در جزیره زیباى قشم محسوب می شود که قدمت آن مربوط به دوره زمین شناسى و در حدود ۲ میلیون سال است.

دره ستاره های قشم
آدرس : جزیره قشم ، ۵ کیلومتری روستای برکه خلف

اهالى جزیره عقیده دارند که روزگاری، ستاره اى از آسمان به قلب جزیره افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. به این مکان در اصطلاح استاره افته و گاهى استار افتیده نیز گفته می شود اما، براى این پدیده کم نظیر زمین شناسى نام دره ستاره ها جا افتاده است.

برخى از اهالى اعتقاد دارند که با تاریک شدن هوا، این دره محل رفت و آمد ارواح و اجنه بوده اما تاکنون صحت این مطلب ثابت نشده است. به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در آن، وزش بادهاى تند و گردش هوا در دره و تولید صدا باعث شده برخی از ورود به دره در هنگام شب خودداری نمایند.

ویژگى ها و دیدنى هاى دره ستاره ها سبب شد این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى ، تنها ژئو پارک خاورمیانه می باشد.

بیشتر بخوانید : “ژئوپارک قشم

دره ستاره ها در جزیره قشم
این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است

دره ستاره ها و دره چاه کوه ، پدیده هایى شگفت آور از فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین هستند. دره ستاره ها، یکی از مکان های بسیار دیدنى شهر قشم بوده و مشابه این اشکال زمین شناسى را می توان فقط در کشور آمریکا مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید : “تنگه چاهکوه ، از عجایب هفتگانه قشم

دره یا تنگه چاه کوه ، دره اى به عمق ۱۰۰ متر ، نمایش دیگرى از فرسایش سنگ هاى رسوبى است. گنبد و غارهاى نمکى که در جنوب جزیره قشم قرار دارند، دسترسى بسیار مشکلی داشته و از طریق یک جاده خاکى ما را به آنجا مى رساند. لایه هاى نمک، مربوط به دوره هاى جدید زمین شناسى هستند که در برخورد با گسل هاى پوسته زمین بالا آمده و گنبدهاى نمکى را به وجود آورده و در داخل این گنبدهاى نمکى، غارهاى نمکى قرار دارند. غار نمکى شماره ۳ قشم با ۶ هزار متر طول، بزرگترین غار نمکى جهان است. درون این غار ، رودخانه اى مارپیچ به عمق یک متر قرار دارد و رسوبات آهکی از نوع استلاکتیت و استلاگمیت هایى اعجاب آور ، باعث شگفتی تمامی افراد می شود.

بیشتر بخوانید : “معرفی غار نمکین قشم

دره ستاره ها در قشم

دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالى به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده، در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکى سست و پر از پوسته هاى فسیلى است.

از جمله بخش های دیگری که در این دره قابل مشاهده است می توان به  مخروط هاى نوک تیز، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى اشاره نمود. به دلیل سست بودن جنس لایه ها، انتظار می رود که پس از هر بارندگى شدید (که به ندرت اتفاق مى افتد) تغییرات محسوسى در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

دره ستاره ها
دره ستاره ها یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است

در ابتداى سال ۸۵ به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان و کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف ، براى رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران ، راه دسترسى به دره ، ترمیم و براى ایجاد امکانات رفاهى و بهداشتى اقداماتى صورت پذیرفت.

در صورتی که تمایل دارید به جزیره قشم سفر کنید به شما پیشنهاد می دهیم بازدید از این مکان را در برنامه های سفر خود قرار دهید.

دره ستارگان در شب

دره ستارگان قشم در ساعات شب اسرارآمیز‌تر و جالب‌تر به نظر می‌رسد. اگر شانس بیاورید و هوا کاملا صاف باشد می‌توانید ستاره‌ها را در آسمان به وضوح مشاهده کنید. البته برای رصد ستارگان باید شبی را برای رصد انتخاب کنید که ماه هم در آسمان نباشد. وزش باد در میان صخره‌های دره صداهای عجیبی ایجاد می‌کند شاید همین صداهای عجیب باعث شده مردم محلی فکر کنند موجودت ماورایی در دره زندگی می‌کنند. واقعیت این است که ماهیت هر مکان در روز و شب تفاوتی ندارد. برای شب مانی در دره ستارگان باید مجوزی از حراست دره دریافت نمایید.

اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای به همراه دارید می‌توانید در هنگام شب تصاویر زیبایی را از دره ستارگان ثبت کنید. درباره داستان‌های عجیب و مرموز دره ستارگان، یک فیلم ایرانی هم ساخته شده است. فیلم اژدها وارد می‌شود نام این فیلم است که بسیاری از سکانس‌ها را در دره ستارگان تصویربرداری کرده‌اند.

بهترین زمان سفر به دره ستارگان قشم

جزیره قشم در جنوب ایران واقع شده است و در فصل های بهار و تابستان بسیار گرم و شرجی خواهد بود. هرچند اوایل بهار گرمای کمتری در این منطقه شاهد خواهیم بود و هوا خنک تر می باشد. بهترین زمان سفر به جزیره قشم و بازدید از جاذبه های آن مانند دره ستارگان از اواسط پاییز تا هفته دوم فروردین می باشد که هوا معتدل تر است.

همچنین سفر در زمان هایی که ماه در آسمان نیست می تواند شبی هاطره انگیز را برای شما در دره ستارگان با تماشای کهکشان راه شیری و آسمان شب رقم بزند. بهتر است در شب هایی که هوا صاف و بدون ابر است برای تماشا و یا عکاسی از ستاره های آسمان دره ستارگان به آنجا سفر کنید.

دره ی ستارگان، عرصه ای برای خیال پردازی

دره ی ستارگان ویژگی های منحصر به فرد و خاصی دارد که از لحاظ علم زمین شناختی به طور کامل قابل اثبات هستند و اصلاً اثبات شده اند. اما همین رموز و اسرار علمی در گذشته های خیلی دور بال های خیال مردم را به پرواز در می آوردند و سبب می شدند افسانه هایی در مورد آن ساخته شود. حالا هم حتی با وجود اینکه می دانیم در پسِ پشتِ این افسانه ها تحلیل های اصیل علمی نهفته اند باز هم می توانیم دل به آن افسانه ها بسپاریم و به پرنده ی خیال مان اجازه دهیم بال باز کند و بر فراز آسمان تخیل به پرواز در بیاید. در گذشته ها وقتی شب هنگام باد پر هیاهو در دل بخش های مختلف دره ی ستارگان می پیچید صداهای عجیبی فضا را پر می کرد. مردم در آن دوران فکر می کردند شب ها ارواح در این دره به گشت و گذار می پردازند. یا مثلاً تخلخل عجیب و شگفت بخش های مختلف دره را به افتادن ستارگان نسبت می دادند.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا