جاهای دیدنی قشم

ژئوپارک قشم، ثبت جهانی در یونسکو

جایی در قسمت غربی جزیره زیبای قشم، یکی از شگفت انگیزترین و منحصر به فردترین ژئوپارک های دنیا واقع شده است. وسعت این ژئوپارک، بیش از ۳۰ هزار هکتار است.

ژئوپارک جهانی قشم ، به عنوان اولین و تنها ژئوپارک ایران و منطقه خاور‌میانه، در سال ۲۰۰۶ در یونسکو، به ثبت شبکه‌ جهانى ژئوپارک‌ها رسیده است و ایران نیز به واسطه آن، یکی از شش کشور صاحب ژئوپارک در قاره پهناور آسیا، بعد از چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام و به عنوان یکی از ۱۹ کشور جهان بطور رسمی کاندیدای بهره‌مندی از این امتیاز شده است.

بیشتر بخوانید : “سفر به قشم ، جزیره زیبای خلیج فارس

مقاله مرتبط : “جنگل حرا قشم

در ابتدا به تعریف ژئوپارک بپردازیم.

ژئوپارک به منطقه‌ای که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می‌شود و با وسعتی کافی، مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین‌شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد گفته می شود. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید و همچنین ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین ‌شناسی، از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.

کوه ها در ژئوپارک قشم
ژئوپارک جهانی قشم ، اولین و تنها ژئوپارک ایران و منطقه خاور‌میانه

ژئوپارک جهانی قشم، به عنوان نخستین ژئوپارک ایران، یکى از منحصر به فردترین ژئوپارک هاى جهان است که به واسطه قرار گرفتن در کنار سواحل زیباى خلیج فارس و جنگل دریایى حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسى را در خود جای داده و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید : “جنگل های شگفت انگیز حرا

ژئو پارک قشم در ایران
ژئو پارک قشم به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است

ژئوپارک جهانی قشم محدوده‌ای طولی است که شرق آن به روستای طبل و سلخ، غرب آن به روستای گوری و کانی، شمال آن به ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی منتهی می‌شود.

وجود مجسمه ‌هاى طبیعى و نقش برجسته ‌هاى پراکنده، چین‌خوردگى ‌ها و کوه‌ هاى شگفت‌آور، سطوح تخت و صفه‌ها در ارتفاعات، ستون‌هاى حاصل از عوامل فرسایش، برجستگی ‌ها و فرورفتگى هاى به‌وجود آمده از هوازدگى، مخروط افکنه ‌ها و قطعه‌ هاى فرو افتاده در پاى ارتفاعات، تندیس‌هاى اعجاب ‌آورى که در شکل ‌هاى مختلف همچون لاک‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبى و حتى چهره‌ آدمى در حالت خشم و فریاد، پدیده‌هاى زمین‌شناسى نادر و بى‌مانندى هستند که هر یک به تنهایى جذابیت و زیبایى خاص دارند.

ژئوپارک در جزیره قشم

این ژئوپارک، دارای چندین سایت و بخش اصلی است و این بخش ها عبارتند از:

بام قشم، تنگه ی چاهکوه، دره ی ستاره ها، دره ی تندیس ها، کاسه سلخ، دره شور، دولاب، کوه نمکدان و غار نمکدان، کورکورا کوه و تنگ عالی از بخش های تشکیل دهنده این ژئوپارک هستند. هریک از این موارد، خود دریایی از شگفتی و زیبایی است که در قالب کلمات نمی گنجد.

بیشتر بخوانید : “تنگه چاهکوه، از عجایب هفتگانه قشم

دریا در ژئوپارک قشم
بخش غربی جزیره قشم از بیشترین زیستگاه های با ارزش برخوردار است

بخش غربی جزیره قشم از بیشترین زیستگاه های با ارزش برخوردار است و پدیده های زمین شناسی بسیار زیبا ، بی نظیر و عظیم در این بخش جزیره به وفور دیده می شود. بر اساس تعریف دقیق فوق از ژئوپارک و بر اساس ارزیابی به عمل آمده از بخش غربی جزیره قشم و با توجه به وجود پدیده های بارز زمین شناسی مانند گنبد نمک ، غارهای نمک ، چشمه های گوگردی ، دره های شگفت انگیز و با توجه به قرار گرفتن ۲۵ کیلومتر ساحل بکر و زیبا در بخش جنوبی منطقه و همچنین با توجه به چشم اندازهای زیبا و بیکران و حیات وحش فراوان در این محدوده ، جای تردید باقی نمی ماند که بهترین روش ممکن و مناسب ترین عنوان برای حفاظت و بهره برداری از این منطقه، همان عنوان جهانی ژئوپارک است که با تعریف دقیق یونسکو مشخص شده است.

تصاویر ژئوپارک قشم
قشم را شاید بتوان یکی از بهترین نمونه های ژئوپارک ها در جهان دانست

جزیره قشم بخش انتهایی زون چین خورده زاگرس بوده و خود نیز به دلیل چین خوردگی ایجاد شده است. به همین دلیل تاقدیس‌های زیادی در این جزیره مشاهده می‌شود. پس از چین خوردگی و بالا آمدن جزیره از زیر آب، فرسایش، مهم‌ترین عامل ایجاد ژئوسایت ‌های ژئوپارک قشم بوده است. دره ستاره‌ها، چاهکوه، دره تندیس‌ها، کورکوراکوه و … همه به دلیل فرسایش ایجاد شده‌اند.

بیشتر بخوانید : “معرفی دره ستاره ها در قشم

قشم را شاید بتوان یکی از بهترین نمونه های ژئوپارک ها در جهان دانست. وجود کوه، دریا، غار و زیست بوم قوی، می تواند قشم را به یکی از عالی ترین مناطق در این زمینه تبدیل و آن را به عنوان یک کلکسیون کامل از مواهب خداوندی و جاذبه های گردشگری برای علاقمندان به قشم، مطرح نماید. امیدواریم با اهتمام بیش از پیش مدیران منطقه ی آزاد قشم و حمایت مسئولان و نیز استقبال هموطنان و گردشگران خارجی، شاهد رشد و شکوفایی این منطقه در عرصه ی بین المللی باشیم و این ژئوپارک، به عنوان یک منطقه ی نمونه ی گردشگری، سالانه پذیرای گردشگران و علاقمندان به اینگونه مناطق باشد.

در صورتی که در برنامه های خود، سفر به جزیره قشم را دارید و از قبل می خواهید در مورد مکان های دیدنی این جزیره زیبا تحقیق کنید ، به شما توصیه می کنیم بازدید از این مکان زیبا را در برنامه های خود قرار دهید و با رزرو بهترین هتل های قشم با قیمت مناسب تجربه لذت بخش خود را دو چندان کنید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا