جاذبه های گردشگری مشهد

سد طرق مشهد، طبیعتی زیبا، چشم نواز و بی انتها

احتمالا شما هم جزو افرادی باشید که در مسافرتتان به شهر مقدس مشهد، علاوه بر زیارت حرم مظهر رضوی، به دنبال جاذبه هایی با طبیعت عالی باشید تا برای لحظاتی هم که شده به دور از هیاهوی درون شهر، در آرامش کامل به سر ببرید. سد طرق مشهد یکی از بهترین جاهای دیدنی در نزدیکی مشهد است که مسافران نسبتا زیادی مخصوصا در فصول بهار و تابستان از آن بازدید می کنند. هم اکنون بیشتر از ۳۰ سال است که از تاسیس سد زیبای طرق می گذرد و این سد هنوز هم منبع اصلی تامین آب مردم مشهد محسوب می شود. قبل از افتتاح سد طرق، یک آب بند زیبا در این منطقه وجود داشت که هنوز هم اگر به قسمت جنوبی سد طرق مشهد نگاه کنید، آن را خواهید دید. وجود این سد و آب سرشار ذخیره شده در آن در کنار طبیعت سرسبز و خوش آب و هوا باعث شده است تا سد طرق یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد محسوب شود. اگر شما هم به طبیعت و حس آرامشی که به روح انسان می دهد، علاقمند هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا سد طرق و طبیعت روح بخش آن را به طور کامل خدمتتان معرفی کنیم.

تاریخچه سد طرق مشهد

همانطور که اشاره کردیم، حدودا ۳ دهه است که سد طرق یکی از اصلی ترین سدها و منابع تامین کننده آب شرب مردم مشهد است. آب این سد از رود طرق تامین می شود که این رود از کوه‌ بینالود و آبریز جنوبی کوه ‌های خلج سرچشمه می‌گیرد. جالب است بدانید که آب رود طرق با طی کردن مسافت کمتر از یک کیلومتر به سد طرق رسیده و در آنجا ذخیره می شود. شما می توانید در انتهای مسیر سیدی و جاده مغان به رودخانه طرق برسید و آب خروشان و جاری آن را تماشا کنید که چگونه به سد طرق مشهد می ریزد.

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، قبل از سد طرق، یک آب بند تاریخی با قدمت بیش از ۴۰۰ سال برای ذخیره آب رودخانه طرق ساخته شده بود. همانطور که می دانید شهر مشهد و هم چنین مناطق اطراف آن در دهه های اخیر بطور جدی توسعه داده شده اند و در نتیجه نیاز به تامین آب به صورت گسترده تر و در مقیاس بیشتر به صورت جدی احساس شده است. همین عامل مقدمه ای بر افتتاح سد دیدنی طرق در سال ۱۳۵۷ شمسی شد. متاسفانه وقوع جنگ تحمیلی هشت ساله، باعث شد تا برای چندین سال پروژه ایجاد زیرساخت و تاسیس سد طرق مشهد به طور کامل متوقف شود. سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، سد طرق در سال ۱۳۶۴ افتتاح شد.

با تاسیس سد طرق مشهد، خوشبختانه آب بندی که قبل از این سد در مسیر رود طرق قرار گرفته بود، تخریب نشد و زیر آب نرفت و هنوز هم در کنار سد طرق کاملا مشاهده است. جالب است که وزیر سلطان حسین بایقرا به نام امیرعلیشیر نوایی، ۴۰۰ سال پیش دستور داده بود تا آب بند رود طرق را بسازند. بنابراین سد طرق مشهد در کنار طبیعت زیبا و گردشگری، یک جاذبه باستانی هم محسوب می شود.

تاریخچه بند طرق

معماری و نحوه ساخت سد طرق مشهد

به منظور ساخت بدنه اصلی سد طرق مشهد مانند اکثر سدهای دیگر ایران، از بتن استفاده شده است. نزدیک به ۱۶۵ هزار متر مکعب برای نهایی سازی ساخت سد طرق مشهد به کار برده شده است. برای پایه های سد از ۲۲ بلوک با عرض حدودا ۱۴ متر استفاده کرده اند. ارتفاع این پایه ها به بیش از ۸۰ متر هم می رسند و ضخامت کل سد در حدود ۸۰ متر است. پی‌های این سد نیز با ۸۲ متر ضخامت، استحکام این سازه را بر عهده دارند. مهم ترین قسمت سد طرق مشهد تاج این سد است که نزدیک به ۳۲۰ متر طول دارد. معماران برای قسمت سرریز این سد از طراحی شکل نیلوفری بهره گرفته ‌اند. بخاطر همین ویژگی ها، سدی که در طرق بنا شده است، یک مخزن آبی پایدار را برای اهالی منطقه اطراف فراهم می‌کند. وجود این سد و آب سرشار آن، باعث سرسبزی ناحیه اطراف طرق شده است که جاذبه گردشگری زیبایی برای توریست ها فراهم کرده است.

معماری و نحوه ساخت سد طرق مشهد

امکانات تفریحی و گردشگری در اطراف سد طرق مشهد

با اینکه طبیعت اطراف سد طرق مشهد، یکی از بهترین ها در بین سدهای مختلف کشور است، اما متاسفانه امکانات تفریحی خاصی در اطراف این سد قرار داده نشده است. اما خبر خوب اینکه شهرک طرق بسیار نزدیک به سد قرار دارد و شما می توانید انواع وسایل لازم برای کمپ زدن در محوطه اطراف این سد را از این شهرک تهیه کنید. با روشن کردن آتش در هنگام غروب آفتاب، می توانید لحظات خوشی از بازدید از سد طرق و طبیعت زیبای آن تجربه کنید.

ویژگی های موقعیت مکانی و طبیعت زیبای سد طرق

سد طرق مشهد، بزرگترین سد در شمال شرقی کشور است که نزدیک به ۱۳ میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارد. همین ویژگی در این سد باعث شده است تا شما شاهد ظرفیت زیاد از آب جاری در این سد باشید که به خودی خود برای شما جالب خواهد بود. نزدیک سد که بشوید، یک باد خنک از جانب آب بر صورت شما می زند که مایه طراوت و نشاط روحتان خواهد بود.

به لطف وجود آب سرشار سد طرق مشهد، در اطراف این سد زیستگاه های حیوانات مختلف به وجود آمده اند که همین موضوع هم بر جذابیت طبیعت سرسبز اطراف سد طرق افزوده است. هم چنین ماهی های بسیار زیادی هم در آب سد طرق وجود دارند که شما می توانید با تهیه قلاب ماهیگیری و نشستن در کنار دوستان یا خانواده خود، به صید آن‌ها اقدام کنید. متاسفانه در سالهای اخیر چندین مورد غرق شدگی شهروندان بر اثر اقدام به آب تنی و شنا در آب سد طرق گزارش داده شده است. بنابراین اصلا خودتان را به جریان پرسرعت و بسیار تند آب زیاد این سد نسپارید!

ظرفیت بالای سد

بهترین راه دسترسی به سد طرق مشهد

برای رسیدن به سد طرق مشهد، کافیست از سمت جنوب شرقی مشهد، تنها ۱۴ کیلومتر به سمت جاده مغان حرکت کنید. برای دیدن آب بند تاریخی در کنار سد هم کافیست تا مسیرجلویی سد طرق را در پیش بگیرید. اگر بخواهیم آدرس جزئی تر و دقیق تر سد طرق مشهد را بررسی کنیم، بعد از نزدیک به ۳ کیلومتر که در جاده خلج جلو رفتید به یک دو راهی می ‌رسید. مسیر سمت چپ در این دو راهی را به سمت هفت حوض جلو بروید و بعد از رسیدن به هفت حوض باید حدودا ۱۰ کیلومتر دیگر هم جلوتر بروید.

در حین رانندگی به سمت سد طرق، می توانید از سرسبزی محیط اطراف و آب و هوای خنکی که وجود دارد هم استفاده کنید. البته به شرطی که در فصل بهار و در اردیبهشت ماه به بازدید از سد طرق بپردازید. البته گرمای تابستان هم زیاد شما را در اطراف سد طرق اذیت نخواهد کرد. در صورتیکه به تماشای پرندگان مختلف مخصوصا مرغابی ها هم علاقه زیادی دارید، می توانید در اواخر پاییز و زمستان به این مکان بیایید.

بهترین راه دسترسی به سد طرق مشهد

جاهای دیدنی نزدیک

قطعا شاخص ترین جاذبه گردشگری در اطراف سد طرق، پارک جنگلی طرق است که دقیقا در نزدیکی این سد قرار دارد. در این پارک جنگلی زیستگاه های جانوری و گونه های گیاهی مختلف وجود دارند که تماشای آنها بسیار جذاب است. وجود آلاچیق های مختلف در این پارک و آبی که از کنار خرده سنگ های رنگی در میان چمن های سرسبز عبور می کند، یک خاطره خوش از رفتن به سد طرق برای شما به وجود می آورد.

 همچنین چندین جاذبه گردشگری زیبا هم مانند منطقه حفاظت شده هفت حوض، غار روستای زکریا، آبشار کوه پارک، پارک هفت سنگ، تک درخت برناباد، مصلی قدیمی مشهد، دره ارغوان، خانه ملک، غار پروانه ها، موزه قرآن، بند گلستان مشهد، موزه بزرگ خراسان، و کاروانسرای تحت حفاظت در نزدیکی سد طرق مشهد و نزدیک به شهر واقع شده اند. پارک گیاه شناسی و پارک غدیر هم نزدیکترین جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی سد طرق است. لازم به ذکر است که از حرم مطهر رضوی تا کنار سد طرق، بیشتر از ۱۶ کیلومتر و ۲۰ دقیقه زمان فاصله ندارید که فاصله نسبتا کمی محسوب می شود.

هتل های نزدیک

متاسفانه در شهرک طرق و اطراف سد طرق اقامتگاه و تفرجگاه خاصی برای استقرار وجود ندارد و اما خبر خوب اینکه شما می توانید با رزرو هتل های مشهد در قسمت جنوب شرقی شهر، هم به سد طرق نزدیک ترین فاصله را داشته باشید و هم به حرم نزدیک باشید. اقامت در هتل هایی مانند هتل چهار ستاره مشهد، هتل درویشی مشهد، هتل فرهنگ و هنر، هتل ایران، هتل جواد، هتل آپارتمان نیکا، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد، هتل پردیسان و هتل پارسیس باعث خواهد شد تا کمترین فاصله را با سد طرق و مرکز شهر مشهد داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا