» راهنمای سفر به ایران » راهنمای سفر به خراسان رضوی » مشهد » معرفی آبشار قره سو در مشهد
آبشار قره سو
مشهد

معرفی آبشار قره سو در مشهد

۲ بهمن ۱۳۹۵ 30۱11,785

آبشار قره سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریاست و در قسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است.

در این مطلب از وبلاگ اقامت ۲۴ با آبشار قره سو ، یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی، آشنا می شوید.

مقاله مرتبط : “لیست مکان های تفریحی مشهد”

بنر تبلیغاتی رزرو هتل های مشهد با تخفیف

جاده آن پیش از تونل ورودی شهر از ابتدای جاده کلات – درگز جدا شده و پس از ۵ کیلومتر در جهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد. قره سو نامی ترکی است که معنی آن آب سیاه است، دلیل انتخاب نام قره سو برای آبشار این است که کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود.

آبشار قره سو
آدرس: جنوب غربی شهرستان کلات نادری، روستای قره سو، آبشار قره سو

آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا ، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ ، موقعیت قره سو را بسیار ممتاز کرده است. وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان‌ های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از جمله مواردی هستند که باعث جذب مسافران به طرف خود می باشد.

آبشار قره سو
آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن به هشت متر می رسد.

ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماما صخره ای و در اطراف آن نیز لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار مشاهده می شود. وجود دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی ۹۰ درجه و سر به فلک کشیده زیبایی های این مکان را دو چندان نموده است. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن به هشت متر می رسد. برای راحتی رفت و آمد مسافران از این آبشارها نردبان هایی تعبیه شده است. آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می رسد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس که درختچه های بسیاری دارد دیده می شود.

آبشار قره سو
هنگام بالا رفتن از آبشار مخصوصا در بهار، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد

در سمت چپ ، دره ای فرعی و کوچک وجود دارد که در ابتدای آن مسیر ، به خرابه های نانوا خانه نادرشاه می رسیم. در زمان نادر، بانوان در اینجا نان می پختند و به صورت زنجیره انسانی، دست به دست نان های داغ را تا عمارت خورشید حمل می کردند تا به دست شاهنشاه برسانند. هنگام بالا رفتن از آبشار، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد که این اتفاق بیشتر در فصل بهار رخ می دهد، اما در مواقعی که آب کمتر می‌شود  به خصوص در فصل تابستان، فقط باعث خیس شدن افراد می شود.

آبشار قره سو

دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود دارد. مسیر اول از شهر مشهد از طریق میدان امام حسین (ع) به سمت شهر کلات نادری، مسیری ۱۴۵ کیلومتری است که ۵ کیلومتر بعد از شهر کلات در حاشیه سمت چپ جاده، روستای قره‌سو واقع است.

مسیر دوم دسترسی به این منطقه تفریحی از طریق قوچان و درگز به کلات نادری است، به این صورت که از شهر قوچان مسیر ۱۱۰ کیلومتری به شهر درگز و از آنجا مسیر ۸۰ کیلومتری به سمت کلات طی شود. اما این نکته را نیز باید خاطر نشان کرد که این مسیر ، بسیار پر پیچ و خم و دارای گردنه و سربالایی و سرازیری است. از این مسیر ، ۵ کیلومتر مانده به شهر کلات، روستای قره‌سو قرار دارد.

آبشار قره سو در مشهد
این مکان به دلیل زیبایی که دارد در طول سال مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند.

برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنید و حدود یک کیلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده ای ۴ کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود. بعد از طی مساحت ۴ کیلومتری با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی ، در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسید. این مکان به دلیل زیبایی که دارد در طول سال مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند به خصوص در فصل بهار و تابستان که طبیعت زیبا و چشم نواز این منطقه دو چندان شده و سبب بروز یک روز خاطره انگیز برای گردشگران می شود.

جاذبه‌های اطراف آبشار قره‌سو

از مهمترین اماکن دیدنی اطراف روستا و آبشار قره‌سو می‌توان کاخ خورشید را نام برد که متعلق به دوران نادرشاه افشار می‌باشد و در شهر کلات نادری قرار دارد. این کاخ به دستور نادرشاه و به دست معماران هندی که به اسارت گرفته شده بودند، ساخته شده است. کاخ نادری یا قصر خورشید در میان باغ بزرگی به روش باغ‌های ایرانی بنا شده و ساختمان آن تلفیقی از معماری ایرانی و هندوستانی می‌باشد.

این کاخ ۳ طبقه دارای یک زیرزمین برای نگهداری گنجینه‌ها و زندان برای اسرا، طبقه میانی یا هم کف که یک تالار بزرگ با اتاق‌ها و تزیینات بسیار زیبا و طبقه فوقانی که به شکل استوانه‌ای بزرگ و متشکل از ۶۶ نیم ستون سنگی، می‌باشد.

از دیگر جاذبه‌های نزدیک به آبشار قره‌سو می‌توان منطقه زیبای هزارمسجد و بابارمضان و روستای لایین را نام برد.

در صورتی که تمایل دارید به شهر مشهد سفر و از جاذبه های طبیعی این شهر بازدید نمایید ، می توانید مکان اقامتی خود را از طریق صفحه هتل های مشهد در سایت اقامت ۲۴ رزرو نمایید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۴.۴/۵ - (۵۴ امتیاز)
×