جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی آرامگاه فردوسی مشهد : عکس و آدرس

آرامگاه ابوالقاسم فردوسی در سال ۱۳۱۳ و همزمان با آیین های هزاره فردوسی در شهر توس به بهره برداری رسید. آرامگاه فردوسی تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی فاقد بنا بود و مقبره او در باغ شخصی اش قرار داشت.

زندگی‌نامه فردوسی

از زندگی فردوسی قبل از سرودن شاهنامه اطلاعات درستی در دسترس نیست و قطعی‌ترین اطلاعات سال تولد و وفات او می‌باشد. ابوالقاسم فردوسی توسی، شاعر حماسه‌سرای ایرانی در سال ۳۲۹ هجری قمری در توس خراسان متولد شد و در سال ۴۱۶ هجری قمری درگذشت. حکیم ابوالقاسم فردوسی را بزرگترین سراینده پارسی‌گو می‌دانند که از ۳۰ سالگی شروع به سرودن شاهنامه نمود که حاوی ۶۰۰۰ بیت اشعار حماسی از اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران است و این شاهکار ادبیات فارسی را در حدود ۳۰ سال به اتمام رساند.

این آرامگاه در قالب مجموعه ای فرهنگی به نام باغ آرامگاه فردوسی، در ۲۴ کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد و در شمال بزرگراه مشهد به قوچان در شهر توس واقع شده است. آرامگاه فردوسی که به شکل بناهای پرسپولیس و مقبره کوروش در پاسارگاد ساخته شده از سه قسمت تشکیل شده است.

آرامگاه فردوسی
آدرس : ۲۰ کیلومتری مشهد ، در شمال شهر تاریخی توس

بخش اول در قسمت داخلی این آرامگاه، سنگ قبری مرمرین با ابعاد ۱.۵ × ۱ متر و حدود ۰.۵ متر ارتفاع بر روی یک سکوی مرمرین تشکیل شده است. روی این سنگ قبر بسیار زیبا، متن زیر با خط نستعلیق نقش بسته است: «به نام خداوند جان و خرد. این مکان فرخنده، آرامگاه استاد گویندگان فارسی زبان و سراینده داستان های ملی ایران، حکیم ابوالقاسم توسی است که سخنان او زنده کننده کشور ایران و مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است. تاریخ تولد: ۳۲۹ هـ.ق – تاریخ وفات: ۴۱۱ هـ. ق- بنای آرامگاه: ۱۳۵۳ هـ.ق»

آرامگاه فردوسی مشهد

مقاله مرتبط : ” معرفی هتل های ارزان مشهد “

بخش دوم آرامگاه شامل تالاری مربع شکل که از سنگ مرمر ساخته شده و داخل آن با کاشی تزئین شده است. چهار ستون بلند با دو سرستون بزرگ در چهار گوشه این تالار قرار گرفته و تصویر مردی بالدار در بالای ضلع جنوبی بنای اصلی ایجاد شده که یادآور ویژگی های پرسپولیس است.

آرامگاه فردوسی در توس

بخش سوم این بنا، محوطه پلکانی پوشیده از سنگ مرمر است که اتاقی روی آن قرار گرفته و تعداد زیادی از اشعار فردوسی روی آن دیوار کنده کاری شده است.   بر دیوارهای داخل آرامگاه فردوسی، حجاری هایی دیده می شود که هر کدام از آنها داستانی از افسانه های شاهنامه را روایت می کند. شرح نقوش برجسته روی سنگ ها به خط نستعلیق، بر لوحه های کوچک برنجین حک شده که زیبایی درون ساختمان را دوچندان کرده است.

آرامگاه فردوسی توس
بهترین حجاران، تصاویری از شاهنامه را بر روی دیواره های این آرامگاه حک نموده اند.

مساحت ساختمان آرامگاه ۹۴۵ متر می باشد و بهترین حجاران، تصاویری از شاهنامه را بر روی دیوارهایش حک نموده اند. به دلیل آنکه در طراحی این بنا محاسبات فنی دقیقی به عمل نیامده بود، ساختمان آرامگاه از همان سال های اول، شروع به جذب رطوبت نمود و به مرور زمان نشست کرد. تعمیرات و مراقبت های سی ساله هم افاقه نکرد و به ناچار، لزوم تجدید بنا مطرح گردید. در سال ۱۳۴۳ و به دستور انجمن آثار ملی، این بنا با نظارت مهندس هوشنگ سیحون مورد بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۴۷ مرمت آرامگاه به اتمام رسید. این بنا در سال ۱۳۴۸ با طراحی تکمیلی که هوشنگ سیحون بر اساس آرامگاه کوروش انجام داده بود، گسترش یافت و باغ اطراف آن به همراه موزه کنار آرامگاه ساخته شد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی
این آرامگاه هرساله بیش از یک میلیون گردشگر و شیفته این شاعر را به سوی خود جذب می کند

بنای فعلی آرامگاه، از نظر ظاهری کاملا مشابه با بنای پیشین می باشد و از بتن، سنگ و کاشی ساخته شده است. بنای قدیمی آرامگاه، از نظر نمای بیرونی کاملا مشابه با نمای امروزی بوده اما داخل آن کوچک تر و کم عمق تر و دارای ۲ ورودی کم عرض شرقی و غربی بود.

بخش فوقانی بنا، که در اجرای اولیه توپر بود، این بار میان تهی ساخته شد. سقف داخلی آن هم با کاشی کاری معرق و متأثر از عناصر تزیینی دوره هخامنشی و عصر فردوسی روکاری شد. دیوارهای آن تماماً با سنگ هایی از منطقه توس نماسازی شده است به طوری که بنای آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد را تداعی می کند.

هم اکنون، باغ و آرامگاه فردوسی حدود شش هکتار مساحت دارد و شامل یک موزه و کتابخانه است. این آرامگاه هرساله بیش از یک میلیون گردشگر و شیفته این شاعر بزرگ را به سوی خود جذب می کند. موزه در گذشته، چایخانه سنتی و مکانی برای استراحت بازدیدکنندگان بود ولی بعدها در سال ۱۳۶۱ با کشف آثار باستانی در شهر توس و نیز اهدای اشیای تاریخی توسط افراد مختلف به موزه تبدیل گردید.

بیشتر بخوانید : “معرفی محبوب ترین موزه های مشهد

موزه فردوسی
هم اکنون، باغ و آرامگاه فردوسی حدود شش هکتار مساحت دارد و شامل یک موزه و کتابخانه است.

در محوطه آرامگاه فردوسی شاعر برجسته ایرانی مهدی اخوان ثالث که در سال ۱۳۶۹ از دنیا رفت، به خاک سپرده شده است. مزار این هنرمند در بخش غربی مجموعه قرار دارد و تندیسی از او هم در بالای سنگ قبر دیده می‌شود.

آرامگاه استاد شجریان

کمتر کسی در ایران وجود دارد که استاد شجریان را نشناسد. استاد محمدرضا شجریان یکی از هنرمندان برجسته مشهدی بود که در زمینه آواز، موسیقی و خوش نویسی فعالیت می‌نمود. این استاد یکی از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی و مفاخر خوانندگی سنتی ایران به شمار می رفت که صدای ایشان در تاریخ موسیقی کشورمان ماندگار شده است.

در مهرماه سال ۱۳۹۹ نیز پیکر استاد محمدرضا شجریان پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، در جوار آرامگاه مهدی اخوان ثالث، در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد. روی سنگ مزار این استاد فرزانه عبارت «خاک پای مردم ایران» دیده می‌شود. استاد شجریان همیشه این جمله را بر زبان آورده و به عنوان خدمتگذار مردم اعتقاد راسخی به آن داشتند. از این رو با حکاکی این عبارت بر روی سنگ مزار آرامگاهشان حتی بعد از مرگ ایشان نیز ارادتشان به مردم ثابت شده است.

در صورتی که تمایل دارید از این بنای تاریخی بازدید و به شهر مشهد سفر کنید می توانید خدمات مربوط به رزرو هتل خود را از سایت اقامت ۲۴ انجام دهید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا