جاذبه های گردشگری مشهد

موزه آستان قدس رضوی موزه‌ای از گنجینه های ارزشمند و دیدنی

موزه آستان قدس رضوی با گنجینه‌هایی ارزشمند از اشیای تاریخی و انواع هنرها و صنایع دستی یکی از بزرگترین و غنی‌ترین مجموعه‌های موزه‌ای در ایران محسوب می‌شود. این موزه با تزئینات و معماری دوره اسلامی و آثار گرانبها جزو جاذبه‌های گردشگری مهم مشهد مقدس شناخته می‌شود و در ایام مختلف علاقه‌مندان زیادی از آن بازدید می‌کنند.

اگر قصد سفر به مشهد را دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با اقامت ۲۴ همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی گنجینه‌های بی‌نظیر موزه آستان قدس مشهد بپردازیم.

موزه مرکزی آستان قدس رضوی

آثار تاریخی ارزشمند و هدایای نفیس زائران و عاشقان امام رضا (ع) که به عنوان گنجینه‌ای گرانبها در خزانه حرم رضوی نگهداری می‌شدند برای اولین بار در سال ۱۳۱۶ به نمایش درآمدند. سپس در سال ۱۳۲۴ در کنار مسجد گوهرشاد ساختمانی مخصوص موزه آستان قدس مشهد برای این آثار و اشیا ساخته شد و این موزه فعالیت خود را آغاز نمود. در سال ۱۳۵۶ ساختمان امروزی موزه آستان قدس رضوی صحن کوثر حرم امام رضا (ع) تاسیس شد و گنجینه‌های مختلفی در بخش‌ها و طبقات گوناگون در معرض نمایش قرار گرفتند.

انواع موزه‌های آستان قدس به گنجینه‌های زیبا و تماشایی موزه مرکزی آن ختم نمی‌شود و حرم مطهر رضوی موزه‌های دیگری مانند موزه فرش، قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری، موزه مردم شناسی و موزه آثار استاد فرشچیان نیز دارد.

گنجینه های موزه آستان قدس رضوی

موزه مرکزی اصلی‌ترین و مهم ترین بخش موزه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود که دارای گنجینه‌های مختلفی از آثار ارزشمند و دیدنی می‌باشد. نام موزه‌های آستان قدس یا همان گنجینه‌ها از روی آثارشان برگزیده شده است. گنجینه‌های این موزه به شرح زیر می‌باشند:

۱- گنجینه تاریخ حرم رضوی

گنجینه تاریخ حرم رضوی قدیمی‏ترین بخش و اولین موزه‌ای است که آثار و اشیای تاریخی و کاربردی و اشیای مربوط به معماری حرم مربوط به سده ششم هجری تا دوره معاصر را مانند سنگاب تاریخی خوارزمشاهی، درهای چوبی متعلق به دوره ایلخانی، طلا و نقره، محراب‌های زرین فام، اشیای روشنایی، ظروف تطهیر و شستشو، کتیبه‌های طلا، فرش و منسوجات، سکه، تمبر، ضریح دوم و چهارم، پنجره‌های حرم مطهر و پنجره فولاد دوره تیموری در آن به نمایش گذاشته است.

موزه آستان قدس رضوی

۲- گنجینه تمبر و تاریخچه پستی

در بهمن ماه سال ۱۳۶۹ اولین و غنی‌ترین موزه تخصصی تمبر و تاریخچه پستی در ایران در طبقه منفی یک ساختمان موزه مرکزی آستان قدس مشهد فعالیت خود را آغاز نمود. در این گنجینه زیبا انواع تمبرها، تاریخچه پستی و دیگر اقلام پستی از ایران و جهان که توسط کلکسیون داران واقف و کارشناسان برجسته حوزه پست گردآوری شده است در معرض نمایش قرار گرفته‌اند.

از مهمترین آثار گنجینه تمبر و تاریخچه پستی موزه آستان قدس مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نخستین تمبر پستی جهان به نام پنی سیاه
  • تمبرها، نامه‌ها، کارت پستال‌ها و نامه‌های تمبردار ایرانی مربوط به دوران قاجار، پهلوی و بعد از انقلاب اسلامی.
  • تمبرهای سایر کشورهای جهان.
  • مجموعه مدال‌های طلا و نقره نمایشگاه‌های بین‌المللی و آسیایی تمبر که اهدایی مجموعه‌داران بزرگ تمبر ایران مانند مرحوم فریدون نوین فرح بخش، مرحوم یوسف بهبود چایچی و دکتر علی شرقی می‌باشند.

همچنین این گنجینه کتابخانه‌ای غنی از منابع تخصصی مربوط به مطالعات تمبر شناسی نیز دارد که برای تحقیقات و پژوهش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- گنجینه سکه

گنجینه تخصصی سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی کلکسیونی ارزشمند و متنوع از سکه‌های ایران و جهان مانند مجموعه سکه‌های ایران پیش از اسلام، دوره اسلامی، حکومت‌های نیمه مستقل ایران، مجموعه سکه‌های ایران از حمله مغول تا دوران قاجار، سکه‌های حکام محلی ایران و ماوراءالنهر، سکه‌های ضرب چکشی حاکمان مسلمان خارج از ایران، سکه‌های ضرب چکشی سایر کشورهای جهان، حلقه‌های مبادلاتی مورد استفاده در معاملات بشر قبل از اختراع سکه، مجموعه درهم‌های نقره ولایتعهدی امام رضا (ع)، سکه‌های ماشینی ایران (قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی) و سایر کشورهای جهان و مدال‌ها، نشان‌ها، جواهرات، مصنوعات پولی و پول بافته‌ها می‌باشد.

همچنین کتابخانه‌ای با منابع تخصصی سکه شناسی نیز در این موزه در اختیار محققان و دانشجویان رشته‌های تاریخ، باستان شناسی، هنر و … قرار دارد.

۴- گنجینه اسکناس

این گنجینه خاص یکی از بخش‌های محبوب بازدیدکنندگان موزه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود و شامل مجموعه‌ای از اسکناس‌های ایران در دوره‌های مختلف و اسکناس‌های سایر مناطق جهان می‌باشد. بازدیدکنندگان این گنجینه با تاریخچه استفاده از اسکناس یا پول کاغذی در ایران، واحدهای پولی مختلف در ایران و تاریخچه بانک‌های مسئول چاپ و انتشار اسکناس در ایران آشنا می‌شوند.

موارد زیر از مهمترین مجموعه‌های به نمایش گذاشته شده در این گنجینه به شمار می‌روند:

  • اسکناس‌های بانک شاهنشاهی ایران (سری دوم).
  • سری کامل اسکناس‌های آلمانی سورشارژ شده با مبالغ فارسی.
  • اسکناس‌های بانک ملی ایران در دوره پهلوی اول و دوم و اسکناس‌های چاپ شده پس از انقلاب.
  • اسکناس‌های سایر کشورهای جهان.

موزه آستان قدس رضوی

۵- گنجینه هنرهای تجسمی

این گنجینه بی‌نظیر با تابلوهای نقاشی ارزشمند هنرمندان ایرانی و خارجی مانند کمال الملک، محمد زمان سوم، درویش کاتبی، محسن سهیلی، رسول شفقی، ویلیام جیمز، فرانچسکو دنیکولا، تونی بردینیون و غیره و آثار منبت کاری، قلم زنی و برجسته کاری روی مس استادان به نام کشور در سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز نمود.  همچنین دیگر آثار هنری اهدایی در طی سال‌ها به موزه آستان قدس مشهد در این گنجینه نگهداری می‌شوند.

۶- گنجینه آبزیان

این گنجینه متفاوت در تیرماه سال ۱۳۷۸ در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی آستان قدس با ۴۵۷ مترمربع زیربنا افتتاح گردید. این گنجینه از دو بخش نرم تنان و موجودات دریایی تاکسیدرمی تشکیل شده است.

  • نرم تنان

گونه‌های مختلف حلزون و صدف و دیگر نمونه‌های موجودات نرم تن در این بخش به نمایش درآمده‌اند.

  • موجودات دریایی تاکسیدرمی

در این بخش از گنجینه آبزیان موزه آستان قدس نمونه‌های با ارزشی از موجودات دریایی مانند گیتار ماهی مومیائی شده، ماهی فوگل، سفره ‌ماهی، مار ماهی، انواع کوسه‌ ماهی، بچه تمساح، لاک‌پشت، اسب دریایی، ستاره دریایی، مرجان دریایی، توتیای دریایی و  …در معرض نمایش قرار گرفته‌اند.

موزه آستان قدس رضوی

۷- گنجینه نجوم

گنجینه نجوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی به عنوان اولین موزه علوم ایران در سال ۱۳۷۸ تاسیس شد. از مهمترین آثار این مجموعه می‌توان به دو اسطرلاب مسطح و یک اسطرلاب کروی مربوط به دوره صفوی، یک حلقه کریمه یا اسطرلاب چوبی و حلقوی، انواع تلسکوپ، دوربین، وسیله اندازه‌گیری زاویه‌های عمودی، انواع مدل حرکت زمین، وسایل نجوم دریایی، دستگاه مورس، زلزله نگار و چندین نمونه گونیا، خط‌کش و پرگار مورد استفاده در ساخت وسایل نجومی اشاره نمود.

موزه آستان قدس رضوی

۸- گنجینه ساعت

برای آشنایی با ساعت‌ها و تجهیزات مختلف تعیین کننده زمان در طی سال‌های مختلف از گذشته تا حال می‌توانید از گنجینه ساعت موزه آستان قدس مشهد بازدید نمایید. ساعت آفتابی و تقویم، ساعت آفتابی استوایی و قطب‏ نما، ساعت آفتابی افقی و عمودی، شاخص مثلثی و قطب ‏نما، آفتابی حلقوی کوچک، آفتابی استوایی شاخص مثلثی و قطب‏ نما، آفتابی شاخص مثلثی و قبله‏ نمای قابل حمل و نقل عبدالائمه، آفتابی شاخص مثلثی سنگی و ساعت آفتابی با توپ خورشیدی اعلام کننده ظهر محلی آثار ارزشمند به نمایش درآمده در این گنجینه می‌باشند.

۹- گنجینه ظروف

این گنجینه شامل ظروف تاریخی و گرانبهای سفالی، چینی، بارفتن و فلزی مربوط به هزاران سال گذشته تا ظهور اسلام و سلسله‌های مختلف مانند غزنوی، سلجوقی، صفوی و قاجار می‌باشد. از مهمترین این ظروف می‌توان به ظروف مربوط به عصر آهن، ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، خمره سفالی نارنجی ساده مربوط به دوره ساسانی، دیس چینی آبی و سفید به شکل گل هشت‏پر مربوط به قرن ۸، ابریق بلوری تراشدار و منقوش مربوط به دوره قاجاریه و بعضی از ظروف سفالی مربوط به حفاری‌های داخل حرم مطهر هنگام ساخت و سازهای جدید اشاره نمود.

موزه آستان قدس رضوی

۱۰- گنجینه سلاح

یکی از موزه‌های مهم و معروف سلاح در ایران گنجینه سلاح موزه مرکزی آستان قدس در مشهد می‌باشد. این گنجینه شامل دو بخش سلاح‌های سرد و گرم مربوط به قرون مختلف با آثاری همچون شمشیرها، تبرزین‌ها، سپرها و دیگر ادوات جنگی دوره صفوی و قاجار و انواع تفنگ‌ها، تپانچه‌ها و باروت‌دان‌های قدیمی است.

گنجینه سلاح موزه آستان قدس یکی از بخش‌های جذاب این موزه به شمار می‌رود که بازدیدکنندگان زیادی دارد و در سال ۱۳۷۸ افتتاح شده است.

ورودی و ساعت کاری موزه آستان قدس

ورودی موزه آستان قدس که در ضلع شرقی صحن کوثر حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد، برای بازدیدکنندگان داخلی ۵ هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. ساعت بازدید از گنجینه‌های ارزشمند موزه آستان قدس رضوی همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۸ الی ۱۸ می‌باشد. در عید نوروز و تابستان ساعت بازدید تا ۲۰:۴۵ دقیقه افزایش می‌یابد.

شما می توانید با رزرو هتل های نزدیک حرم مشهد مقدس دسترسی راحتی نیز به این مجموعه زیبا و ارزشمند داشته باشید.

۴.۹/۵ - (۴۳ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا